1_sinf_musiqa_konspekt

DOCX 99 pages 444.8 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 99
fan: musiqa 1-sinf sana: ___________________ sinf: ______________________ 1-dars mavzu: biz yoqtirgan kuylar texnologik xaritasi maqsad vazifalar. maqsad: ta`limiy: musiqa savodida musiqiy atamalar, an’analar, templar (sur’at), intervallar, alteratsiya belgilari, dinamik belgilar, musiqaning ifoda tili, oddiy musiqa shakllari va janrlari, major va minorlari haqida tushuncha beradi. tarbiyaviy: milliy g‘urur, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ijodiy mahorat, nafosat va badiiy didini o‘stirish. rivojlantiruvchi: jamoa bo‘lib kuylash faoliyati o‘quvchilarning musiqa – o‘quv qobiliyati hamda ijrochilik malakalarini rivojlantirish vazifalar:- musiqa madaniyati o‘quv fani bo‘yicha egallagan bilim, ko‘nikma va malakalarni amaliyotda qo‘llash orqali ularda kuzatuvchanlikni, musiqiy xotirani, obrazli tasavvur qilishni, ijodkorlikni, tashabbuskorlikni, badiiy va musiqiy didni rivojlantirish va fikr doirasini kengaytirish; o’quv jarayoning mazmuni o‘zbek va jahon kompozitorlari asarlarini va turli musiqiy janrlarni bir-biridan farqlay olish, tayanch va umumiy kompetensiyalarni shakllantirish va rivojlantirishdan iborat. o’quv jarayonini amalga oshirish texnalogiyasi uslub: “aql charhi” o’yini, “topqirlik” mashqlari, hikoya, suhbat, savol-javob, “klaster”, shakl: suhbat-munozara, guruhlarda va jamoada ishlash. vosita: tarqatma materiallar, …
2 / 99
uruh bo’lib ishlashni o’rganadi, nutqi rivojlanadi va eslab qolish qobiliyati kuchayadi. o’z-o’zini nazorat qilishni o’rganadi. qisqa vaqt ichida ko’p ma’lumotlarga ega bo’ladi va baholay oladi. kelgusi rejalar o’qituvchi: yangi pedagogik texnologiyalarni o’zlashtirib, darsda qo’llash, o’z ustida ishlash, mavzuni xayotiy voqyealar bilan bog’lash, pedagogik mahoratini oshirish, ko’proq qo’shimcha ma’lumotlar berib, o’quvchilarni madaniy saviyasini oshirishga erishish. o’quvchi: mustaqil ishlashni o’rganadi. fikrini ravon bayon qila oladi. shu mavzuga asoslanib qo’shimcha materiallar topadi, ularni o’rganadi. fikri va guruh fikrini tahlil qilib, mustaqil fikrlash malakasini hosil qiladi. musiqiy bilim va ko’nikmaga ega bo’ladi. shakllantirilayotgan kompetensiyalar: fanga oid kompetensiyalar: 1. musiqiy savodxonlik kompetensiyasi 2. jamoa bo‘lib kuylash kompetensiyasi 3. musiqa tinglash va tahlil qilish kompetensiyasi tayanch kompetensiyalar: 1. kommunikativ kompetensiya 2. axborot bilan ishlash kompetensiyasi 3. shaxs sifatida o’z-o’zini rivojlantirish kompetensiyasi 4. ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi 5. umummadaniy kompetensiyasi 6. matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo’lish hamda foydalanish kompetensiyasi darsning blok chizmasi: 1 tashkiliy …
3 / 99
olish 3 darsning maqsadi.: 1)o`quvchilarga musiqa fani , kuylar, qo`shiqlar, shoir va bastakorlar haqida ma`lumot berish. 2) o`quvchilarni musiqa tinglashga, estetik didlarini shakllanishiga va vatanni sevishga o`rgatish. 3) o‘quvchilarning musiqa tinglash, qo`shiq aytish malkarini rivojlantirish. tayanch kompetensiyalar: axborot bilan ishlash kompetensiya elementi:mavzu doirasida ko’rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish. fanga oid kompetensiyalar:o’quvchilarda matematikaga bo’lgan tasavvurni uyg’otish musiqa tinglash , jamoa bo`lib kuylash , musiqiy savodxonlik komunikativ, o`z- o`zini boshqarish umummadaniy kompitensiyalar dars turi: yangi bilim beruvchi dars metodlar: suhbat, «aqliy hujium» interfaol metodi,tarmoqlash. dars jihozlari: darslik, tarqatma materiallar, mavzuga doir plakatlar, dvd darsning borishi: i.tashkiliy qism: navbatchi axborotini tinglash darsga hozirlik ko`rish. fasl haqida suhbat. ii.yangi mavzu bayoni: o`qituvchi dvd orqali sho`x kuy eshittiradi. so`ng o`quvchilardan qanday holatni boshdan kechirayotganliklari so`raladi ( xursand bo`lganlarini aytadilar) so`ng biroz g`amgin kuy namoyish etiladi. (o`quvchilarning kayfiyati tushganligini aytishadi) demak, bolalar kuy –qo`shiqlar inson ruhiyatiga juda ham ta`sir etadi. biz sizlarning musiqiy savodxonliklaringizni ham …
4 / 99
bugun biz sizlar bilan ozbekiston respublikasinin davlar madhiyasini o`rganamiz. bolalar, qo`shiqlar o`z-o`zidan hosil bo`lmaydi.buning ushun shoirlar tomonidan chiroyli she`rlar yoziladi. so`ng bastakorlar shu she`rga mos kuy bastalashadi.demak , qo`shiqlarning kuyini bastakorlar yozadilar. undan so`ng qoshiqchilar chiroyli qilib ijro etishadi. bilasiz, chiroyli qo`shiq kuylanganda bulbulday ovozi bor ekan deyishadi. yoki qushlar sayraganda “buncha ham chiroyli sayramasa?” deb qo`yamiz. demak, qo`shiq va kuylar tabiat hodisalaridan olingan. hatto kichik go`dak ham ona allasini eshitgan zahoti orom oladi. demak , qo`shiq, kuylar insonga orom bagi`shlar ekan. o`zbekiston respublikasining davlat madhiyasi 1992-yil 10 –dekabrda tasdiqlangan.madhiyaning matnini abdulla oripov yozgan, mutal burxonov kuy bastalagan. (shu o`rinda a.oripov va m.burxonov haqida kichik ma`lumot berib o`tamiz). madhiya dvd orqali eshittiriladi. so`ng vatanni madh etuvchi qo`shiq p.mo`min she`ri, d.omonullayeva musiqasi bilan ijro etiluvchi “aziz bo`ston o(`zbekiston” qo`shig`i o`quvchilarga o`rgatiladi. iv. mustahkamlash. yangi mavzuni mustahkamlash uchun o`quvchilar bilan darslikdagi rasmlar asosida ishlar olib boriladi. darslikda berilgan rasmlar asosida suhbatlar uyushtiriladi. …
5 / 99
on respublikasining davlat madhiyasini ijro etib kelishga tayyorlanib kelish topshiriladi.. dars yakunlandi. “ko`rib chiqildi va tasdiqlandi” o`tibdo`: ______________________________ fan: musiqa 1-sinf sana: ___________________ sinf: ______________________ 2-dars mavzu: biz yoqtirgan kuylar texnologik xaritasi maqsad vazifalar. maqsad: ta`limiy: musiqa savodida musiqiy atamalar, an’analar, templar (sur’at), intervallar, alteratsiya belgilari, dinamik belgilar, musiqaning ifoda tili, oddiy musiqa shakllari va janrlari, major va minorlari haqida tushuncha beradi. tarbiyaviy: milliy g‘urur, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ijodiy mahorat, nafosat va badiiy didini o‘stirish. rivojlantiruvchi: jamoa bo‘lib kuylash faoliyati o‘quvchilarning musiqa – o‘quv qobiliyati hamda ijrochilik malakalarini rivojlantirish vazifalar:- musiqa madaniyati o‘quv fani bo‘yicha egallagan bilim, ko‘nikma va malakalarni amaliyotda qo‘llash orqali ularda kuzatuvchanlikni, musiqiy xotirani, obrazli tasavvur qilishni, ijodkorlikni, tashabbuskorlikni, badiiy va musiqiy didni rivojlantirish va fikr doirasini kengaytirish; o’quv jarayoning mazmuni o‘zbek va jahon kompozitorlari asarlarini va turli musiqiy janrlarni bir-biridan farqlay olish, tayanch va umumiy kompetensiyalarni shakllantirish va rivojlantirishdan iborat. o’quv jarayonini amalga oshirish texnalogiyasi uslub: …

Want to read more?

Download all 99 pages for free via Telegram.

Download full file

About "1_sinf_musiqa_konspekt"

fan: musiqa 1-sinf sana: ___________________ sinf: ______________________ 1-dars mavzu: biz yoqtirgan kuylar texnologik xaritasi maqsad vazifalar. maqsad: ta`limiy: musiqa savodida musiqiy atamalar, an’analar, templar (sur’at), intervallar, alteratsiya belgilari, dinamik belgilar, musiqaning ifoda tili, oddiy musiqa shakllari va janrlari, major va minorlari haqida tushuncha beradi. tarbiyaviy: milliy g‘urur, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ijodiy mahorat, nafosat va badiiy didini o‘stirish. rivojlantiruvchi: jamoa bo‘lib kuylash faoliyati o‘quvchilarning musiqa – o‘quv qobiliyati hamda ijrochilik malakalarini rivojlantirish vazifalar:- musiqa madaniyati o‘quv fani bo‘yicha egallagan bilim, ko‘nikma va malakalarni amaliyotda qo‘llash orqali ularda kuzatuvchanlikni, musiqiy xotirani, obra...

This file contains 99 pages in DOCX format (444.8 KB). To download "1_sinf_musiqa_konspekt", click the Telegram button on the left.

Tags: 1_sinf_musiqa_konspekt DOCX 99 pages Free download Telegram