1-sinf sana: l-dars.

DOCX 34 стр. 1,4 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 34
[введите текст] [введите текст] 18- maktab musiqa madaniyati fani o`qituvchisi yusupov a. a. 1 sinf sana:____________________ l-dars. biz yoqtirgan kuylar darsning maqsadi: 0‘quvchilartla ona-vatanga bo‘lgan mehr-muhabbatni shakllantirish. · «o‘zbekiston recspublikasining davlat madhiyasi»ning mualliflari haqida tushuncha berish. · o‘quvchilarda nnistaqil fikrlash, mushohada yuritish ko‘nikmalarini shakllantirish. darsning mctodi: snhbat, «klaster» usuli. kompetensiya: (k1), (k2) darsning jihozi: davlat ramzlari, m.burhonov, a.oripovportretlari, texnik vositalar, 1-sinf «musiqa» darsligi. darsning blok-chi/masi t/r dars bosqichlari vaqt 1 tashkiliy qism 2 minut 2 kirish suhbati 15 minut 3 mavzu ustida ishlash 23 minut 4 darsni yakunlash va uyga topshiriqlar 5 minut darsning borishi o‘quvchilar musiqa sadolari ostida sinfga kiradilar. tashkiliy qism. darsni tashkil etlsh. musiqa tinglash. o‘quvchilar “do`loncha” o`zbek xalq kuyini tinglaydilar. suhbat o‘tkaziladi. (k1). o‘qituvchi o‘quvchilarga quyidagi savollar berish bilan darsni boshlaydi: 1. kecha yurtiniizda qanday bayram nishonlandi? 2. siz bu bayramni qanday o‘tkazdingiz? 3. mustaqillik deganda nimani tushunasiz? 4. 0‘zbekiston respublikasining davlat madhiyasi mualliflari kimlar? madhiya …
2 / 34
qo‘shiq ifodali ijro etiladi. qo‘shiq mazmuni o'quvchilar bilan tahlil etiladi va o‘qituvchi hamkorligida kuylanadi. 0‘quvchilar qo‘shiq harakatlariga mos raqs harakatlarini bajaradilar. musiqa savodi bo‘yicha mtmda tinglangan kuylar yoki kuylangan qo`shiqlar takrorlanadi. musiqiy tovushlar haqida tushuncha beriladi. ovoz sozlash: d. omonullayevanuing “vatanjonim- vatanim” qo`shig`i tahlil qilinadi. notanish so`zlar mazmuni tushuntiriladi 1- bandi so`zlari o`rganiladi. musiqa tinglash: o`zbek xalq kuyi “do`loncha”ni tinglash, kuyga tavsif berish. kuyga mos harakatlar bajarish uyga vazifa. «vatanimni madh etaman» mavzusida rasm chizib kelish : imzo:______________________________ 1 sinf sana:____________________ 2-dars. tovushlarning ifodalanishi darsning maqsadi: o‘quvchilartla ona-vatanga bo‘lgan mehr-muhabbatni shakllantirish. · «o‘zbekiston respublikasining davlat madhiyasi»ning mualliflari haqida tushuncha berish. · o‘quvchilarda nnistaqil fikrlash, mushohada yuritish ko‘nikmalarini shakllantirish. darsning mctodi: snhbat, «klaster» usuli. kompetensiya: (k1), (k2), (k6) darsning jihozi: davlat ramzlari, m.burhonov, a.oripov portretlari, texnik vositalar, 1-sinf «musiqa» darsligi. darsning blok-chi/masi t/r dars bosqichlari vaqt 1 tashkiliy qism 2 minut 2 kirish suhbati 15 minut 3 mavzu ustida ishlash 23 …
3 / 34
irib, to‘ldirib, madhiyaning bastakori m.burhonov va shoir a.oripovlarning hayoti va ijodi haqida tushuncha bcradi. o`quvchilarni avval musiqa xonasining qoidalari, o`qitish, qo`shiq aytish qoidalari esga solinadi. yangi mavzuni boshlashdan avval o`quvchialrning uyda chizgan rasmlari ko`rib chiqiladi. eng chiroyli rasmlar baholanadi. tovushlarni talaffuz qilish qoidalari o`rgatiladi ovoz sozlash: d. omonullayevanuing “vatanjonim-vatanim” qo`shig`i 1- bandi ijro etiladi . notanish 2- bandi so`zlari o`rganiladi. musiqa tinglash: o`zbek xalq kuyi “raqs”ni tinglash, kuyga tavsif berish. “do`loncha” kuyi bilan solishtirish kuyga mos harakatlar bajarish uyga vazifa. «vatanimni madh eta man» mavzusida rasm chizib kelish imzo:______________________________ 1 sinf sana:____________________ 3- dars. nota yo`li darsning maqsadi: · o‘quvchilarda musiqiy qobiliyatlarni rivojlantirish. · o‘quvchilarda musiqiy va shovqinli tovushlami qiyoslash asosida xulosalar chiqarish ko'nikmasini shakllanlirish. · o'quvchilarda musiqa tinglash va jamoa bo‘lib kuylash malakalarini mustahkamlash. darsning metodi: aralash. kompetensiya: (k1), (k3) darsning jihozi: · 1-sinf musiqa darsligi; · kolonka, fleshka; · fortepiano, texnik vosilalar, musiqa savodiga oid plakatlar. darsning borishi …
4 / 34
berilgan rasmlar misolida tushuntjrilsa, musiqiy tovushlami cholg‘u asboblarda ijro etish lozim bo‘ladi. so‘ngra o‘qituvchi ijrosida yoki cd disk yozuvida musiqa tinglanib, tahlil etiladi. nota yo`li haqida ma’lumot beriladi (k1) o‘quvchilarga musiqa asari namunasida ovoz sozlash mashqi o‘tkazish. musiqa tinglash va jamoa bo`lib kuylash. o'qituvchi tomonidan “anjir” (p. mo`min she’ri, d. omonullayeva musiqasi) qo‘shig‘i ijro etiladi. 0‘quvchilar qo‘shiqni tinglab, o‘qituvchi bilan qo‘shiq mazmuni, xarakteri haqida suhbat o‘tkazadilar. keyin qo‘shiq jumlalar bo‘yicha kuylab o‘rganiladi. qo‘shiq aytish qoidalariga rioya etgan holda guruhlarga bo`linib qo‘shiq ijro etiladi. qo‘shiq xarakteriga mos raqs harakatlari bajariladi. (k3) musiqaga jo`r bo`lish “raqs” o`zbek xalq kuyini tinglab, musiqaga mos harakatlar bajarish dars yakunida o‘quvchilar bilan savol-javob tarzida o‘tilgan mavzu mustahkamlanadi. uyga vazifa. «olma» qo‘shig‘ini yod olish. imzo: ____________________ 1 sinf sana:____________________ 4- dars. milly cholg`ular bilan tanishamiz darsning maqsadi: · o‘quvchilarda musiqiy qobiliyatlarni rivojlantirish. · o‘quvchilarda musiqiy va shovqinli tovushlami qiyoslash asosida xulosalar chiqarish ko'nikmasini shakllanlirish. · o'quvchilarda musiqa …
5 / 34
i: 1. qo`shiqni qanday ijro etish kerak? 2. “do`loncha”kuyi qanday yangraydi? 3. musiqada nechta nota bor va ularning nomlarini ayting? 4. unli tovushlarni qanday kuylaymiz? (k1) yangi mavzu bo‘yicha o‘quvchilarga tevarak-atrofimizdagi shovqinli va cholg‘u asbobida yangraydigan musiqiy tovushlar haqida tushuncha beriladi. bunda shovqinli tovushlami darslikda berilgan rasmlar misolida tushuntjrilsa, musiqiy tovushlami cholg‘u asboblarda ijro etish lozim bo‘ladi. so‘ngra o‘qituvchi ijrosida yoki cd disk yozuvida musiqa tinglanib, tahlil etiladi. 0‘quvchilarga musiqa asari namunasida ovoz sozlash mashqi o‘tkazish. (k3) musiqa tinglash va jamoa bo`lib kuylash. o'qituvchi tomonidan d. omonullayevaning “olma” qo‘shig‘i ijro etiladi. o‘quvchilar qo‘shiqni tinglab, o‘qituvchi bilan qo‘shiq mazmuni, xarakteri haqida suhbat o‘tkazadilar. keyin qo‘shiq jumlalar bo‘yicha kuylab o‘rganiladi. qo‘shiq aytish qoidalariga rioya etgan holda guruhlarga bo`linib qo‘shiq ijro etiladi. qo‘shiq xarakteriga mos raqs harakatlari bajariladi. dars yakunida o‘quvchilar bilan savol-javob tarzida o‘tilgan mavzu mustahkamlanadi. uyga vazifa. «olma» qo‘shig‘ini yod olish. imzo: ____________________ 1 sinf sana:____________________ 5- dars. musiqaning asosi - …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 34 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "1-sinf sana: l-dars."

[введите текст] [введите текст] 18- maktab musiqa madaniyati fani o`qituvchisi yusupov a. a. 1 sinf sana:____________________ l-dars. biz yoqtirgan kuylar darsning maqsadi: 0‘quvchilartla ona-vatanga bo‘lgan mehr-muhabbatni shakllantirish. · «o‘zbekiston recspublikasining davlat madhiyasi»ning mualliflari haqida tushuncha berish. · o‘quvchilarda nnistaqil fikrlash, mushohada yuritish ko‘nikmalarini shakllantirish. darsning mctodi: snhbat, «klaster» usuli. kompetensiya: (k1), (k2) darsning jihozi: davlat ramzlari, m.burhonov, a.oripovportretlari, texnik vositalar, 1-sinf «musiqa» darsligi. darsning blok-chi/masi t/r dars bosqichlari vaqt 1 tashkiliy qism 2 minut 2 kirish suhbati 15 minut 3 mavzu ustida ishlash 23 minut 4 darsni yakunlash va uyga topshiriqlar 5 minut darsning borishi o‘quvch...

Этот файл содержит 34 стр. в формате DOCX (1,4 МБ). Чтобы скачать "1-sinf sana: l-dars.", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 1-sinf sana: l-dars. DOCX 34 стр. Бесплатная загрузка Telegram