2-sinf sana: vatanimizni madh etamiz

DOCX 30 стр. 228,4 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 30
18- maktab musiqa madaniyati fani o`qituvchisi yusupov a. a 2 sinf sana:____________________ l-dars. vatanimizni madh etamiz darsning maqsadi: 0‘quvchilartla ona-vatanga bo‘lgan mehr-muhabbatni shakllantirish. · «o‘zbekiston rcspublikasining davlat madhiyasi»ning mualliflari haqida tushuncha berish. · o‘quvchilarda nnistaqil fikrlash, mushohada yuritish ko‘nikmalarini shakllantirish. kompetensiya: (k1), (k2), (k4), (k6) darsning mctodi: snhbat, «klaster» usuli. darsning jihozi: davlat ramzlari, m.burhonov, a.oripovportretlari, texnik vositalar, 2-sinf «musiqa» darsligi. darsning blok-chi/masi t/r dars bosqichlari vaqt 1 tashkiliy qism 2 minut 2 kirish suhbati 15 minut 3 mavzu ustida ishlash 23 minut 4 darsni yakunlash va uyga topshiriqlar 5 minut darsning borishi o‘quvchilar musiqa sadolari ostida sinfga kiradilar. tashkiliy qism. darsni tashkil etlsh. musiqa tinglash. o‘quvchilar «0‘zbekiston respublikasining davlat madhiyasi»ni tinglaydilar. suhbat o‘tkaziladi. o‘qituvchi o‘quvchilarga quyidagi savollar berish bilan darsni boshlaydi: (k1), (k2) 1. kecha yiirtiniizda qanday bayram nishonlandi? 2. siz bu bayramni qanday o‘tkazdingiz? 3. mustaqillik deganda nimani tushunasiz? 4. o‘zbekiston respublikasining davlat madhiyasi mualliflari kimlar? madhiya qanday …
2 / 30
a kuylanadi. 0‘quvchilar qo‘shiq harakatlariga mos raqs harakatlarini bajaradilar. musiqa savodi bo‘yicha 1-sinfda o‘tilganlar takrorlanadi. musiqiy tovushlar haqida tushuncha beriladi. (k6) [введите текст] 18- maktab musiqa maadaniyatti fani o`qituvchisi yusupov a. a [введите текст] 18- maktab musiqa madaniyati fani o`qituvchisi yusupov a. a [введите текст] uyga vazifa. «vatanimni madh etaman» mavzusida rasm chizib kelish. 30 30 imzo: ______________________________ 2 sinf sana:____________________ 2- dars musiqa bizning hayotimizda darsning maqsadi: · 0‘quvchilarda musiqiy qobiliyatlarni rivojlantirish. · 0‘quvchilarda musiqiy va shovqinli tovushlami qiyoslash asosida xulosalar chiqarish ko'nikmasini shakllanlirish. · o'quvchilarda musiqa tinglash va janioa bo‘lib kuylash malakalarini mustahkamlash. kompetensiya: (k1), (k2), (k4) (k6) darsning metodi: aralash. darsning jihozi: · 2-sinf musiqa darsligi; · o‘zbekiston respublikasining davlat madhiyasi muallillarining portretlari; · fortepiano, texnik vositalar, musiqa savodiga oid plakatlar. darsning blok-chizmasi l/r dars bosqichlari vaqti 1 t ashkiliy qism 3 minut 2 uy vazifalarini tekshirish 5 minut 3 o'lilganlarni takrorlash 10 minut 4 yangi mavzu …
3 / 30
qaysi nota shu chiziqda joylashadi? 3. musiqada nechta nota bor va ularning nomlarini ayting? 4. notalar qanday cho‘zimdan iborat? yangi mavzu bo‘yicha o‘quvchilarga tevarak-atrofimizdagi shovqinli va cholg‘u asbobida yangraydigan musiqiy tovushlar haqida tushuncha beriladi. bunda shovqinli tovnshlami darslikda berilgan rasmlar misolida tushuntjrilsa, musiqiy tovushlami cholg‘u asboblarda ijro etish lozim bo‘ladi. so‘ngra o‘qituvchi ijrosida yoki cd disk yozuvida musiqa tinglanib, tahlil etiladi. (k1), (k2) 0‘quvchilarga musiqa asari namunasida ovoz sozlash mashqi o‘tkazish. musiqa tinglash va jamoa bo4ib kuylash. o'qituvchi tomonidan d. omonullayevaning «vatanjomin-vatanim» qo‘shig‘i ijro etiladi. o`quvchilar qo‘shiqni tinglab, o‘qituvchi bilan qo‘shiq mazmuni, xarakteri haqida suhbat o‘tkazadilar. keyin qo‘shiq jumlalar bo‘yicha kuylab o‘rganiladi. qo‘shiq aytish qoidalariga rioya etgan holda guruhlarga boiinib qo‘shiq ijro etiladi. qo‘shiq xarakteriga mos raqs harakatlari bajariladi. dare yakunida o‘quvchilar bilan savol-javob tarzida o‘tilgan mavzu mustahkamlanadi. uyga vazifa. «kakku» qo‘shig‘ini yod olish. imzo: ____________________ 2 sinf sana:____________________ 3-dars.yakkanavozlik darsning maqsadi: · 0‘quvchilarning musiqiy tovushlar haqidagi bilimlarini mustahkamlash. · …
4 / 30
ilardan uy va/ifasi so'ralib, baholanadi. omijgan mavzuni takrorlab mustahkamlash uchun suhbat musobaqa sifalida o‘tkaziladi. 0‘quvchilarqatorlarbilangunihlarga bo‘linib javob beradilar. to‘g‘ri javob bergan va faol qatnashgan guruh rangli kartoch kalar bilan rag'ballanliriladi. kuz fasli haqida suhbat o‘tkaziladi. ijodiy faoliyat. avvalgi darsda o'rganilgan «vatanjonim-vatanim» qo‘shig‘i takrorlanadi va o‘quvchilar bolalar cholg‘u asbobida qo‘shiq ritniiga jo‘r bo‘lib ijro ctadilar. musiqa tinglash. yangi mavzu bo‘yicha o‘quvchilarga «yakkanavozlik» haqida tushuncha beriladi. (k6) audio yoki cd diskka yozilgan «qashqarcha» о`zbeк xalq kuyi yakkaxon ijrosida tinglanadi va asar haqida savol-javob o‘tkaziladi: (k1), (k2) · asar xarakteri qanday? · qaysi cholg‘u asbobida ijro etildi? · qanday ijro etildi? musiqa savodi. 0‘quvchilar bilan ovoz sozlash mashqlari o‘tkaziladi. jamoa bo`lib kuylash. f.nazarovning «maktabim» qo‘shig‘i bilan tanishtirish va ijro etish. qo‘shiq aytish qoidalari haqida eslatib o‘tiladi. o'quvchilarni qo‘shiq mazmuni bilan tanishtirib, qo‘shiqda nima ifodalangani to‘g‘risida o’quvcliilarga savol beriladi. guruhlarga bo‘linib ham qo‘shiqni aytish mumkin. dars yakunida o‘tilgan mavzu mustahkamlanadi va darsda yaxshi qatnashgan …
5 / 30
vaqti 1 tashkiliy qism 3 minut 2 uy vazifalarini tekshirish 5 minut 3 0‘tilganlami takrorlash 10 minut 4 yangi mavzu ustida ishlash 20 minut 5 mustahkamlash 5 minut 6 uyga vazifa 2 minut darsning borishi o‘quvchilar musiqa sadolari ostida sinfga kiradilar. tashkiliy qism. uyga berilgan vazifani tekshirish. mavzu ustida ishlash. o‘tilgan mavzuni mustahkamlash uchun savol- javob o‘tkaziladi. 0‘quvchilar qatorlar bilan guruhlarga bo'linadilar. guruhlarga nom qo'yiladi va ular savollarga javob beradilar: (k1), (k6) · yakkanavozlik nima? · siz qaysi kuyni tingladingiz? · qaysi cholg‘11 asbobida ijro etilgan? · tinglangan kuyning xarakteri qanday? va h-zo. cd diskda dastur asosida yakkanavozlikda musiqa tinglanadi. to'g'ri javob bergan va faol qatnashgan guruh rangli kartochkalar bilan rag‘batlantiriladi. musiqa savodi. nota bilan kuylash. ovoz sozlash mashqi o'tkaziladi. jamoa bo‘lib kuylash va ijodiy faoliyat. f.nazarovning «maktabim» qo‘shig‘ini takrorlash uchun oldin o‘quvchilar birgalikda jamoa bo‘lib qo‘shiqni ijro etadilar, keyin har bir gunihga bajariladigan vazifa beriladi: 1-guruh bolalar cholg‘u asbobida …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 30 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "2-sinf sana: vatanimizni madh etamiz"

18- maktab musiqa madaniyati fani o`qituvchisi yusupov a. a 2 sinf sana:____________________ l-dars. vatanimizni madh etamiz darsning maqsadi: 0‘quvchilartla ona-vatanga bo‘lgan mehr-muhabbatni shakllantirish. · «o‘zbekiston rcspublikasining davlat madhiyasi»ning mualliflari haqida tushuncha berish. · o‘quvchilarda nnistaqil fikrlash, mushohada yuritish ko‘nikmalarini shakllantirish. kompetensiya: (k1), (k2), (k4), (k6) darsning mctodi: snhbat, «klaster» usuli. darsning jihozi: davlat ramzlari, m.burhonov, a.oripovportretlari, texnik vositalar, 2-sinf «musiqa» darsligi. darsning blok-chi/masi t/r dars bosqichlari vaqt 1 tashkiliy qism 2 minut 2 kirish suhbati 15 minut 3 mavzu ustida ishlash 23 minut 4 darsni yakunlash va uyga topshiriqlar 5 minut darsning borishi o‘quvchilar musiqa sadolar...

Этот файл содержит 30 стр. в формате DOCX (228,4 КБ). Чтобы скачать "2-sinf sana: vatanimizni madh etamiz", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 2-sinf sana: vatanimizni madh e… DOCX 30 стр. Бесплатная загрузка Telegram