1_sinf_o`qish_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor

PDF 17 стр. 1005,0 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 17
o`qituvchi sana____________ mavzu: kitobim, jon kitobim. d.rajab. sinfdan tashqari o`qish - 20 min darsning maqsadi: ta`limiy: ifodali o`qish malakalarini mustahkamlash. tabiatda qushlarga mehrli , vatanparvarlik tuyg`ularini shakllantirish. mustsqil va ravon o`qish malakasini oshirish. tarbiyaviy: tabiatni asrab avaylash unga ozor bermaslik kabi mehribonlik tuyg`ularini mustahkamlash. o`quvchilarda estetik tarbiya berish. rivojlantiruvchi: matn orqali o`quvchilarni o`qishga bo`lgan qiziqishini oshirib borish. o`quv jarayoniga oid kompetensiya: tk4 - maktabda, oilada bo‘layotgan jarayonlarda ishtirok etish; odobli bo‘lish, kattalarni hurmat qilish. tk5 - milliy bayramlar va urf- odatlarni tushuna olish. fk2- o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi; dars shakli: yangi bilim beruvchi. dars jihozi: qushlar, gullar rasmlari yoki matnga mos plakat. dars metodi: ifodali o'qish, suhbat. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga …
2 / 17
shladi. 1990–1993 yillar nizomiy nomidagi o`qituvchi tdpi aspiranturasida oʻqib, “80-yillar oʻzbek bolalar sheʼriyatida poetik mahoratning ayrim masalalari” mavzusida nomzodlik ishini himoya qildi. dilshod rajab oʻzbekiston davlat matbuot qoʻmitasida, oʻzbekiston yozuvchilar uyushmasi “adabiyot jamgʻarmasi” nashriyotida, respublika “shahidlar xotirasi” xayriya jamgʻarmasida turli lavozimlarda ishladi (1994–2004). 2005 yildan oʻzbekiston respublikasi favqulodda vaziyatlar vazirligining “muhofaza+” jurnali, “vaziyat” gazetasi birlashgan tahririyatida bosh muharrir sifatida faoliyat yuritadi. ilk sheʼri “gulxan” jurnalida 1978 yilda bosildi, “qorqiz sovgʻa keltirdi” nomli ilk kitobi esa hammualliflikda 1989 yilda nashr etildi. shundan soʻng, shoirning “otamning bogʻi” (1996), “daryo koʻngil” (1997), “jilvon oʻgʻloni”, “alifbo” (2001), “tanish tovushlar” (2006), “sukut sarhadi” (2006), “oʻn oʻrtoq”, “hamro polvon” (2011), “poyezdning bolasi” (2013), “baxshi bola – yaxshi bola” (2016) kabi bolalarga bagʻishlangan kitoblari dunyoga keldi. dilshod rajab, shuningdek, davriy matbuotda oʻzining ilmiy, ilmiy-ommabop va publitsistik maqolalari bilan ham muntazam qatnashib keladi. u ayni paytda oʻzbekiston yozuvchilar uyushmasi bolalar va oʻsmirlar adabiyoti kengashi aʼzosi sifatida ham faoliyat …
3 / 17
. 7. she'rning mazmuni yuzasidan savol-javob o'tkaziladi. 8. topishmoqlarni o'qib, javobi topiladi. o'quvchilar bilgan topishmoqlar ayttiriladi, javoblari topiladi. faol o'quvchilar rag`batlantiriladi. iv. yangi mavzuni mustahkamlash: 1.darslikda berilgan boshqotirmani yechish o'quvchilarga topshiriladi. v. o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash.. vi. uyga vazifa: 3. o'quvchilarga o'qitish. avval ichda o'qish, keyin jo'r bo`lib o'qish mashq qilinadi. 9. tez aytish musobaqasi. 10. dars xulosalanadi, o'quvchilar reytingi e'lon qilinadi. she`rni yodlab kelish topshiriladi. o`ibdo`:__________________________________ sana____________ mavzu: o’quv va bilim haqida, yusuf xos hojib maqsad: dts talablari asosida bilim berish ifodali o’qish malakalarini rivojlantirish. ta’limiy: o’quvchilarga o’quv, bilim tinchlik haqida bilim berish. tarbiyaviy: o’quvchilarni milliy g’oya ruhida tarbiyalash, bunyodkor g’oya haqidagi bilimlarini boyitish. o`quv jarayoniga oid kompetensiya: tk2 - o‘z yoshiga mos kitoblarni, gazeta va jurnallarni tanlay olish va kutubxonadan foydalana olish; tk3 - o‘zidan kattalarga, o‘rtoqlari va o‘zidan kichiklarga yordam berish. tk4- o‘zidan kattalarga, o‘rtoqlari va o‘zidan kichiklarga yordam berish. fk1- ertak, rivoyat, hikoya, topishmoq, latifa va …
4 / 17
h, tozalikni tekshirish. b)manaviyat daqiqasini o’tkazish kun yangiligi. d) ingliz tili daqiqasi ; pease – tinchlik, pease-loving – tinchliksevar. ii o’tgan mavzuni mustahkamlash o’quvchilarni darsga jalb qilish maqsadida o’quvchilar o’rtasida mushoira o’tkazish .g’olib o’quvchini aniqlab uni o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash.. iii yangi mavzu bayoni muallif haqida: yusuf balasogʻuniy yettisuv oʻlkasidagi kuzoʻrda (balasogʻun) shahrida 1016–1018 yillar orasida dunyoga keladi. bu davrda yettisuv va sharqiy turkiston oʻlkalari turkiy qarluq qabilasidan chiqqan qoraxoniylar sulolasi qoʻl ostida edi. bu sulola vi – ix asrlarda hukm surgan buyuk turk xoqonligining davomchilari boʻlib, ix asr oʻrtalaridan davlatni boshqarib keldilar. x asr boshlarida abdulkarim sotuq bugʻraxon (924–955) islom dinini qabul qildi va shu bilan turkiy elatlar ham uzil-kesil islom mintaqa madaniyatiga kelib qoʻshildilar. x asr oxiriga kelib, somoniylar tanazzulga yuz tutgach, qoraxoniylar movarounnahrni tugal egalladilar. balasogʻun ushbu ulkan mamlakatning shimolidagi poytaxti edi. shoir haqida maʼlumotlar koʻp emas. “qutadgʻu bilig” asarini 50 yoshlarda hijriy 462 yili (1069/70) yozib …
5 / 17
, 1075–1103 yillar davomida qoraxoniylar davlatini boshqargan. “qutadgʻu bilig” asari unga bagʻishlangan paytda u koshgʻarda arslontegin toʻgʻrul qoraxoqon mahmudxon (1059–1075)ning oʻrtoq-qogʻoni sifatida hukm surardi. (qoraxoniylar sulolasida shunday odat boʻlib, balasogʻun asosiy xoqon hukmdor boʻlganda qoshgʻarda uning oʻrtoq-qogʻoni ish yuritardi). o’quv va bilim haqida o’quv, idrok, bilim haqida alohida to’xtash joiz. o’quv, idrok qorong’i tundagi mash’alaga o’xshaydi. bilim esa mash’aldan taralayotgan nurga o’xshaydi. o’quv qut beradi, bilim – sharaf-shon, shu ikkovi tufayli ulug’dir inson. bunga ishonmasang, shubha qilsang, ko’zingni katta och. menga bitta hikmatli gap yaxshi ma’lum: “bilimdon o’z bilimi tufayli balo, ofatlardan omon qoladi”. o’quvchilar bilan birgalikda “ o’quv va bilim ” hikoyasini tinglash. o’quvchilarning bilim va o’quv haqidagi fikrlarini tinglash. davlatimizning bosh g’oyasini o’rganish. savol va topshiriqlar. 1. o‘quv, idrok haqida nimalarni bilib oldingiz? 2. bilim nimaga o‘xshaydi? 3. o‘quv va bilim insonga nima be - radi? 4. hikmatli gapni matndan o‘qib bering. iv. yangi mavzuni mustahkamlash. o’quvchilar bilimlarini …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 17 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "1_sinf_o`qish_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor"

o`qituvchi sana____________ mavzu: kitobim, jon kitobim. d.rajab. sinfdan tashqari o`qish - 20 min darsning maqsadi: ta`limiy: ifodali o`qish malakalarini mustahkamlash. tabiatda qushlarga mehrli , vatanparvarlik tuyg`ularini shakllantirish. mustsqil va ravon o`qish malakasini oshirish. tarbiyaviy: tabiatni asrab avaylash unga ozor bermaslik kabi mehribonlik tuyg`ularini mustahkamlash. o`quvchilarda estetik tarbiya berish. rivojlantiruvchi: matn orqali o`quvchilarni o`qishga bo`lgan qiziqishini oshirib borish. o`quv jarayoniga oid kompetensiya: tk4 - maktabda, oilada bo‘layotgan jarayonlarda ishtirok etish; odobli bo‘lish, kattalarni hurmat qilish. tk5 - milliy bayramlar va urf- odatlarni tushuna olish. fk2- o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi; dars shakli...

Этот файл содержит 17 стр. в формате PDF (1005,0 КБ). Чтобы скачать "1_sinf_o`qish_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 1_sinf_o`qish_4_chorak_yangi_20… PDF 17 стр. Бесплатная загрузка Telegram