2_sinf_o`qish_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor

DOCX 11 стр. 928,8 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 11
o`qituvchi: sana________ mavzu: tuya, fil va olmaxon (ertak) darsning maqsadi: ta’limiy:dts talablari asosida dars o`tish .o'quvchilarning til haqidagi bilimlarini kengaytirish, ifodali o'qish ko'nikmalarini rivojlantirish. tarbiyaviy: o'quvchilarga so'zlashish odobini o'rgatish. odob — inson ko`rki ekanligi haqida rivoyat va o'gitlarni o`qibberish, milliy sharqona odob-axloq qoidalari, fazilatlarini, o'zbekona urf-odat va an'analarining milliy xususiyatlarni farqlash va amalga oshirish usullarini o'rgatish; rivojlantiruvchi: o'quvchilarning lug'at boyligini oshirish.odob va axloq, insonga xos fazilatlar haqida avlod-ajdodlarimiz yaratgan merosning mazmuni, mohiyatini va unga amal qilishga o'rgatish; o`quv jarayoniga oid kompententsiya:tk2 o‘quv fanlarini o‘rganish va bir-biridan farqlash;tk4 orasta kiyinish, yurish turishda kattalardan o‘rnak olish;fk1 matnlarning mazmunini qisqartirib va darslikdagi rasm va illyustratsiyalarga qarab fikrini og‘zaki bayon qila oladi; darsning turi:yangi bilim beruvchi dars. darsning metodi:ifodali o`qish, suhbat, tushuntirish, izlanish. darsning jihozi:har bir guruhga a4 formatli qog'oz, qirqilgan hikmatli so'zlar to'plami, yelim. darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu …
2 / 11
ni o'qiydilar. tuya, fil va olmaxon (ertak) bir kuni tuya va fil yer haydamoqchi bo‘lib, olmaxondan dastyor topib berishni so‘rashibdi.olmaxon ularga dastyor topib berishni va’da qilibdi. ertasiga fil dalaga yo‘l olibdi va yer haydab, urug‘ sepibdi. oradan birmuncha vaqt o‘tgach, tuya dalaga boribdi-da, ekinlarni o‘toq qilibdi. keyin fil kelib ikkinchi o‘toqni qilibdi. oxir ekinlar pishib qolibdi. tuya o‘rib, fil ularni bog‘labdi. lekin shu o‘tgan vaqt ichida fil bilan tuya bir-birlari bilan sira to‘qnash kelmabdilar. bir kuni tuya olmaxonni uchratib, undan: – men yer haydadim-u, lekin dastyorni ko‘rganim yo‘q. qani u? – deb so‘rabdi. – hozir keladi, lekin u g‘allani saqlash uchun o‘ra qazib qo‘yishingizni buyurdi, – deb javob beribdi olmaxon. tuya katta o‘ra qazibdi. fil g‘allani olib kelgach, olmaxonni ko‘ribdi- da: – men yerni haydadim, lekin dastyorni ko‘rganim yo‘q, qayerda uning o‘zi? – deb baqiribdi. – mana u, o‘rada, lekin g‘allani olib kelish uchun uzoq qolib ketganingga achchiqlanib o‘tiribdi, – …
3 / 11
ning maqsadi: ta`limiy:dts talablari asosida dars o`tish. bo`limda o`tilgan mavzularni takrorolash va mustahkamlash.ongli, ifodali ravon, tushunib o`qish sifatlarini shakllantirish.f.k.1.ularning mazmunini qisqartirib va darslikdagi rasm va illyustratsiyalarga qarab fikriniog‘zaki bayon qila oladi. tarbiyaviy:o`quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash. to`g`ri kasb tanlashgayo`naltirish.t.k.3. mehnatsevarlik, to‘g‘rilik, hurmat qilish kabi sifatlarga ega bo‘lish;o‘z xatosini tushunish va tuzatish. rivojlantiruvchi:o'quvchilarning bilim, tushunchasini kengaytirish.o`qish sifatini oshirib borish. f.k.2. o‘rganilgan asarlarning nomi, mazmuni va qahramonlarini ajrata oladi va o‘qituvchi yordamida ularga baho bera oladi; darsning turi: mustahkamlovchi darsning metodi: aralash, ko'rgazmali,muammoli izlanish,munozara darsning jihozi: mavzuga oid rasmlar, hunarmandlar ishlagan buyumlardan namunalar, hunarmandlarning ish jarayonlari tasvirlangan rasmlar, boshqotirma. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.tashkiliy qism :salomlashish , davomatni aniqlash, o`quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirib nazorat …
4 / 11
yonlari tasvirlangan rasmlarni ko'rsatib: rasmlarda kimlar tasvirlangan?ular nima bilan mashg'ul?ularga siz havas qilasizmi, nima uchun?kabi savollarga javob olib, hunarmandlar tayyorlagan buyumlardan namunalar namoyish qilinadi va ular haqida suhbat o'tkaziladi. iii. yangi mavzuning bayoni: bo‘lim yuzasidan takrorlash guruhlarga topshiriq. 1-topshiriq. darslikdagi 1-topshiriqda nechta qush va hayvon rasmi chizilgan? topshiriq sharti tushuntiriladi. o'quvchilar guruh bilan birgalikda ushbu suratni kuzatib, undagi qushlar va hayvonlar rasmi so-nini aniqlaydilar. vaqt tugagach, har bir guruh nechtadan qush va hayvon rasmini topganliklarini aytadilar. topshiriqni bajarish uchun [image: ]o'quvchilarga 3 daqiqa vaqt beriladi. taqdimot. har bir guruhdan bir o'quvchi xattaxta oldiga kelib katta hajmda chizilgan suratdan har bir qush yoki hayvon rasmini ko'rsatib beradi. javob berayotgan o'quvchiga faqat o'zining guruhi-dagi o'quvchilar yordam beradilar. boshqa guruh o'quvchilari javobni to'ldiradilar. [image: ]2-topshiriq. o'qituvchi har bir guruhga rebus tarqatadi. guruh a'zolari 3 daqiqa davomida rebusda qanday hikmatli gap yashiringa-nini aytishlari lozim bo'ladi. rebusni hal qilgan o'quvchilar guruhi xattaxta oldiga chiqib katta …
5 / 11
laridan birining qo'liga koptokchani tutqazadi va savollar berib turadi. o'quvchilar savolga javob bersa, koptokchani ikkinchi guruh o'quvchilaridan biriga irg'itadi. har bir guruhdan bir o'quvchi javob bergach, o'qituvchi keyingi savolni aytadi. o'yinning asosiy sharti koptokchani qo'lda uzoq ushlab turmaslik. agar uchgacha sa-nagunga qadar javob aytilmasa, guruh yutqazadi va koptokchani keyingi guruh o'quvchilariga irg'itadi. iv.yangi mavzuni mustahkamlash savollar: 1. bo‘limdan nimalarni o‘rgandingiz? 2. qaysi she’r sizga yoqdi? nima uchun? o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash: • bo'limdagi qaysi matn yoki she'r sizga yoqdi? nima uchun? • mashg'ulot sizga yoqdimi? topshiriq: bo'limda o'rganganlaringiz asosida reja tuzib, hikoya yozing.hikoyangizda bo'limdagi qahramonlar qatnashsin. v.o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. o'quvchilar reyting mezonlari asosida baholab boriladi va mashg'ulot yakunida umumiy ballar e'lon qilinadi. vi. uyga vazifa : bo`limda o`tilgan mavzularni takrorlab kelish. o`ibdo`:____________________________ sana:____________________ ertaklar - yaxshilikka yetaklar mavzu: «tansihatlik - tuman boylik». (0‘zbek xalq ertagi) darsning maqsadi: ta'limiy: o‘quvchilarni ertak mazmuni bilan tanishtirish, to‘g‘ri va ravon o‘qishga o‘rgatish. tarbiyaviy: …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 11 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "2_sinf_o`qish_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor"

o`qituvchi: sana________ mavzu: tuya, fil va olmaxon (ertak) darsning maqsadi: ta’limiy:dts talablari asosida dars o`tish .o'quvchilarning til haqidagi bilimlarini kengaytirish, ifodali o'qish ko'nikmalarini rivojlantirish. tarbiyaviy: o'quvchilarga so'zlashish odobini o'rgatish. odob — inson ko`rki ekanligi haqida rivoyat va o'gitlarni o`qibberish, milliy sharqona odob-axloq qoidalari, fazilatlarini, o'zbekona urf-odat va an'analarining milliy xususiyatlarni farqlash va amalga oshirish usullarini o'rgatish; rivojlantiruvchi: o'quvchilarning lug'at boyligini oshirish.odob va axloq, insonga xos fazilatlar haqida avlod-ajdodlarimiz yaratgan merosning mazmuni, mohiyatini va unga amal qilishga o'rgatish; o`quv jarayoniga oid kompententsiya:tk2 o‘quv fanlarini o‘rganish va bir-biridan farqlash;...

Этот файл содержит 11 стр. в формате DOCX (928,8 КБ). Чтобы скачать "2_sinf_o`qish_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 2_sinf_o`qish_4_chorak_yangi_20… DOCX 11 стр. Бесплатная загрузка Telegram