4_sinf_o`qish_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor

DOCX 19 pages 1.7 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 19
o`qituvchi sana_______ mavzu: «tinchlik qushi haqida men o‘qigan she’r». (shukur sa’dulla) darsning maqsadi:ta’limiy: o‘quvchilarga tinchlik, tinchlik qushi ya’ni kabutar haqida ma’lumot berish, “tinchlik qushi haqida men o‘qigan she’r” she’ri bilan tanishtirish. o‘quvchilarda to‘g‘ri va ifodali o‘qish ko‘nikmalarini shakllantirish.tk2:mavzu doirasida ko‘rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish;fk1: she’rni ongli, ifodali o‘qiy olish va mazmunini tushuna olish.tarbiyaviy: o‘quvchilarda tinchlik, osudalik, hotirjamlikni qadrlash, vatanparvarlik hislarini tarbiyalash. tk4:umuminsoniy qadriyatlarni anglash;rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning mustaqil va ijodiy ishlash qobiliyatlarini, lug‘at ustida ishlash ko‘nikmalarini rivojlantirish.tk : axborot manbalaridan (kitob, kompyuter) foydalana olish: dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi. dars metodlari: suhbat, tushuntirish, savol-javob, “aqliy hujum”, “tarmoqlash” metodi, “mozaika” mashqi, “kabutarlar” o‘yini. dars jihozi: darslik, mavzuga oid ko‘rgazmalar, didaktik va tarqatma materiallar, multimedia ilovalari. darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa …
2 / 19
yomg‘ir” she’rining muallifi kim? a) aziz abdurazzoq b) abdurahmon akbar d) habib rahmat e) qudrat hikmat 1. yomg‘ir tabiatga ko‘proq qaysi faslda kerak? a) yoz b) kuz d) qish e) bahor 1. mir alisher ko‘chatlarni nima niyatda ekayotgan ekan? a) hosilini sotish uchun b) uni maqtashlari uchun d)kelajak avlod uchun e) o‘zi uchun “mozaika” mashqi. o‘quvchilar 4 kishilik kichik guruhlarga bo‘linadilar. har bir kichik guruhlarga kabutar tasvirlangan rasmli konvertlar tarqatiladi. o‘quvchilar rasmni “mozaika” usuli yordamida yig‘adilar. iii. yangi mavzu bayoni. muallif haqida: shukur saʼdulla kichkintoylarga katta estetik zavq-shavq bagʻishlaydigan zabardast sheʼrlari, yosh kitobxonni yaxshilikka oʻrgatuvchi ertak-dostonlari, aʼlo oʻqishga, davrimizga sadoqatli kishilar boʻlib kamol topishga daʼvat etuvchi badiiy pishiq hikoyalari, oʻtmish hamda davrimiz bolalari hayotidan olib yozilgan pesalari, yosh qalblarni larzaga soluvchi qissalari bilan hamma yoshdagi bolalarning qadrdon va suyukli yozuvchisi boʻlib qoldi. [image: https://saviya.uz/wp-content/uploads/2017/09/shukur_sadulla-640x400.jpg?x21921]shukur saʼdulla 1912 yilning yanvarida jizzax shahrida xizmatchi oilasida dunyoga keldi, boshlangʻich maʼlumotni ona shahridagi narimonov nomli …
3 / 19
ga, eng muhimi hayotni oʻrganishga va shu asosda ijod etishga chorladi. sh. saʼdulla butun umri davomida bunga amal qildi. qirq yildan ortiqroq hayotini ijodga bagʻishlagan sanʼatkorning “uch ayiq”, “ayyor chumchuq” (1935–1936), “yoriltosh” (1939), “ikki sandiq” (1942), “sen nima qilding?” (1942), “shirin kun” (1946), “sheʼrlar” (1955), “sheʼrlar va ertaklar” (1957), “pesalar” (1995), “dastyor qiz” (1960), “sening alboming” (1962), “ozoda” (1969), “komandirning boshidan kechirganlari” (1962), “kachal polvon” (1963,1966,1967,1986), “ism qoʻyilmagan xat”, “sening bayraming”, “mening aziz bolalarim” kabi kitoblari bosilib chiqdi. dramaturg shukur saʼdulla tomonidan yaratilgan “yoriltosh”, “gulxan”, “bizning bogʻchamiz”, “dalada bayram”, “vatan ishqi” (dramaturg z. fatxullin bilan hamkorlikda yozilgan), “ikki bilaguzuk”, “zubayda”, “afsona yaratgan qiz” pesalarini tomoshabinlar yaxshi bilishadi. quvnoq va joʻshqin asarlar kuychisi boʻlgan shukur saʼdulla oʻzining juda koʻp sheʼr, qoʻshiq, ertak, ertak-doston, pesalarini kichik maktab yoshidagi bolalarga bagʻishlagan. shukur saʼdulla tabiat kuychisi sifatida ham eʼzozlanadi. shoir soʻlim bahorni koʻpgina sheʼrlarida qalamga olib, ayniqsa, kichik maktab yoshidagi bolalarni hayot bilan tanishtiradi, …
4 / 19
shukur sa’dullaning “tinchlik qushi haqida men o‘qigan she’r” she’ri bilan tanishamiz. o‘quvchilar bilan tinchlik, uning ramzi bo‘lgan kabutar haqida suhbatlashib, fikrlari tinglanadi. · bizning tinchligimizning ramzi nimada? · tinchligimizning bardavomligiga biz qanday hissa qo‘sha olamiz? o‘quvchilar javoblari to‘ldirilib, mavzu tushuntiriladi. she’r muallifi haqida qisqacha ma’lumot beriladi. o‘qituvchi “tinchlik qushi haqida men o‘qigan she’r” she’rini ifodali o‘qib beradi. she’r mazmuni tushuntiriladi. notanish so‘zlar yuzasidan lug‘at ishi o‘tkaziladi. lug‘at ishi: ohista – sekin yarqiraydi – yaltiraydi charx uradi – aylanib uchadi iv.yangi mavzuni mustahkamlash. darslik bilan ishlash: yangi mavzuni mustahkamlash maqsadida “tinchlik qushi haqida men o‘qigan she’r” she’ri o‘quvchilarga navbati bilan o‘qitiladi. o‘quvchilar darslikdagi savollarni o‘qib, ularga javob berishadi: · shoir she’rda tinchlik ramzi bo‘lgan oq kaptarni nimaga o‘xshatadi? · “qotil”, “battol”, “jallod”, “odamxo‘r” so‘zlarining ma’nosini izohlang. o‘quvchilarning javoblari to‘ldirilib, umumlashtiriladi, tarbiyaviy xulosa chiqariladi. “kabutarlar” o‘yini. ekranda ketma-ket savollar ko‘rsatiladi. to‘g‘ri javob ko‘rsatilgan tugma bosilsa, kabutar uchib chiqadi. shu tarzda o‘yin davom …
5 / 19
qilish va kichiklarga izzatda bo‘lish; rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning og‘zaki nutqini o‘stirish, lug‘at ustida ishlash, mantiqiy fikrlash ko‘nikmalarini rivojlantirish fk2: hikoya mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera olish; dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi. dars metodlari: savol-javob, «har kim, har kimga o‘rgatadi»metodi,didaktik ta’limiy o‘yinlari. dars jihozi: darslik, mavzuga oid rasmlar, didaktik va tarqatma materiallar, multimediali ilovalar. darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.tashkiliy qism. salomlashish.davomatni aniqlash. o‘quvchilarni darsga hozirlash. ii.o`tgan mavzuni mustahkamlash. o‘qituvchi o‘quvchilarni «tinchlik qushi haqida men o‘qigan she’r» she’rini yod olganliklarini aniqlahs maqsadida «she’rni tikla» mashqi»dan foydalanadi. o‘quvchilar berilgan vaqt ichida she’rni qayta tiklash orqali o‘z ziyrakliklarini namoyish etishlari kerak bo‘ladi. buning uchun sinf 3 guruhga bo‘linadi. she’r misralarini almashtirib biriladi, …

Want to read more?

Download all 19 pages for free via Telegram.

Download full file

About "4_sinf_o`qish_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor"

o`qituvchi sana_______ mavzu: «tinchlik qushi haqida men o‘qigan she’r». (shukur sa’dulla) darsning maqsadi:ta’limiy: o‘quvchilarga tinchlik, tinchlik qushi ya’ni kabutar haqida ma’lumot berish, “tinchlik qushi haqida men o‘qigan she’r” she’ri bilan tanishtirish. o‘quvchilarda to‘g‘ri va ifodali o‘qish ko‘nikmalarini shakllantirish.tk2:mavzu doirasida ko‘rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish;fk1: she’rni ongli, ifodali o‘qiy olish va mazmunini tushuna olish.tarbiyaviy: o‘quvchilarda tinchlik, osudalik, hotirjamlikni qadrlash, vatanparvarlik hislarini tarbiyalash. tk4:umuminsoniy qadriyatlarni anglash;rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning mustaqil va ijodiy ishlash qobiliyatlarini, lug‘at ustida ishlash ko‘nikmalarini rivojlantirish.tk : axborot manbalaridan (kitob, kompyut...

This file contains 19 pages in DOCX format (1.7 MB). To download "4_sinf_o`qish_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor", click the Telegram button on the left.

Tags: 4_sinf_o`qish_4_chorak_yangi_20… DOCX 19 pages Free download Telegram