2_sinf_o`qish_3_chorak_yangi_2019

PDF 15 sahifa 1,1 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 15
sana_________ mavzu:laylak qor. qutbi nosirova. darsning maqsadi: ta`limiy: d ts talablari asosida dars o`tish. qutbi nosirovaning “ laylak qor” she`rini mazmun mohiyatini yoritib berish. o`quvchilarni do`stlik inoqlikda gap ko`pligi haqidagi tushunchalarini boyitish.ifodali , ravon , tushunib o`qish sifatlarini shakllantirish.f.k.1. o‘qilgan matnlarning mazmunini tushuna oladi va mavzuga mos maqol va hikmatli so‘zlarni topa oladi;ularning mazmunini qisqartirib va darslikdagi rasm va illyustratsiyalarga qarab fikriniog‘zaki bayon qila oladi. tarbiyaviy: o`quvchilarda do`stlik, birdamlik. jamoada o`zaro do`stona munosabat kabi sifatlarni tarbiyalash. archa haqidagi bilimlarini kengaytirish rivojlantiruvchi: bilim, malaka va ko'nikmalarini rivojlantiramanshe`r yodlash ko`nikmasini oshirish. f.k.2.o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi; darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning metodi: aralash, ko'rgazmali. darsning jihozi: mavzuga oid rasmlar, klaster usulidagi topshiriqlar. darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 2 daqiqa 2 uy ishini tekshirish 4 daqiqa 3 yangi mavzuni tashkil etishga o’tish 2 daqiqa 4 yangi mavzuni yoritish 14 daqiqa 5 yangi bilimlarni tekshirish …
2 / 15
or yog'ar elak-elak, yog'ar bo’lib charxpalak. qo'ngan zamon kaftimga erib ketar taftimga, quvnoq qor, oppoq qor. qorni yig‘ib olaylik, bir shaklga solaylik. bolalar, keling, qani, qorbobo yasar g‘ani. qor yog‘ar hamon-hamon, kulamiz xandon-xandon. qizib ketdi o‘yin ham, shodlikni ko'rar baham, quvnoq qor, oppoq qor. iv.darsni mustahkamlash: savollar: 1.she’r nima uchun «laylakqor» deb nomlangan? 2.qishda bolalar qordan nimalar yasashadi? 3.qish manzarasini chizing. 4.qor haqida o`qigan she’rlaringizni eslang. tez aytish: qarg'a qag‘illar qar-qar, qirni qalin qor qoplar. v.o`quvchilarni rag`batlantirish.darsni yakunlash. vi. uyga vazifa :se`rni ifodali o`qish va yod olish. o`ibdo` :____________________________ sana_________ mavzu: chilla chiqib. tursunboy adashboyev. darsning maqsadi: ta`limiy: d ts talablari asosida dars o`tish. tursunboy adashboyevning “chilla chiqib“ asarining mazmun mohiyatini yoritib berish. chilla sozining ma`nosini o`quvchilarga tushuntirib berish. o`quvchilarni do`stlik inoqlikda gap ko`pligi haqidagi tushunchalarini boyitish.ifodali , ravon , tushunib o`qish sifatlarini shakllantirish.f.k.1. hikoya, ertak va she’riy matnlarni tinglab tushuna oladi;ularni ongli, ifodali, to‘g‘ri, tez o‘qiy oladi; tarbiyaviy: o`quvchilarda …
3 / 15
daqiqa 3 yangi mavzuni tashkil etishga o’tish 2 daqiqa 4 yangi mavzuni yoritish 14 daqiqa 5 yangi bilimlarni tekshirish va mavzuni 10 daqiqa 6 o’rtog’ingni tekshir bellashuvi 10 daqiqa 7 darsni yakunlash va o’quvchilarni baholash 2 daqiqa 8 uyga vazifa 1 daqiqa 9 jami 45 daqiqa i.tashkiliy qism :salomlashish , davomatni aniqlash, o`quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirib nazorat qilish. ii. o`tgan mavzuni so`rab baholash: uyga berilgan topshiriqni so'rab, baholash. o'tilgan mavzu yuzasidan savol-javob o'tkazish. 1.she’r nima uchun «laylakqor» deb nomlangan? 2.qishda bolalar qordan nimalar yasashadi? 3.qish manzarasini chizing. 4.qor haqida o`qigan she’rlaringizni eslang. iii. yangi mavzuning bayoni: muallif haqida:tursunboy adashboyev 1939 yil 1 yanvarda qirgʻiziston respublikasining oʻsh viloyati, olabuqa tumanidagi safed bulon qishlogʻida tugʻildi. qishloqdagi 57-oʻrta maktabni bitirgach, toshkent davlat universitetining jurnalistika fakultetida (1961– 1966), moskvadagi m. gorkiy nomidagi adabiyot institutida (1978–1982) tahsil oldi. “buni toping, bolalar, aytib bermang, onalar” nomli birinchi sheʼriy toʻplami 1962 yilda chop etildi. shundan soʻng shoirning …
4 / 15
hri, 2016), “orzularim qoʻsh qanotim”, “sichqonning orzusi”, “maqtanchoq chumoli” (2016) kabi sheʼriy kitoblari dunyoga keldi. rus, turkman, qirgʻiz, tojik va qozoq tillaridagi adabiy almanaxlarda turkum sheʼrlari bosildi. shuningdek, t. adashboyevning “jashtik sapar” (qirgʻiz tilida, 1964), “biz sayohatchilar” (1966), “guldasta” (1968), “bizdin belek” (qirgʻiz tilida, 1967), “ir mayrami” (qirgʻiz tilida, 1967), “zvonkoye detstvo” (rus tilida, 1981), “chashmalarin ovozi” (turkman tilida, 1982), “raduga nad arikom” (belorus tilida, 1986), “navohoi guldara” (tojik tilida, 1988), “solniʼshko na listyax” (1990), “gʻaroyib qishloqning ajoyib odamlari” (2015) kabi turli yil va turfa tillarda chop etilgan kitoblarini ham sanab oʻtish joiz. shoir “oʻzbek bolalar adabiyoti antologiyasi” (sheʼriyat, 1-jild, 1995) va mazkur kitobning rus tilidagi “pro solnse jarkoye rasskaz, pro nashu zemlyu i pro nas” (poeziya, 2007) nashrlariga muharrirlik qildi. tursunboy adashboyev tarjima sohasida ham samarali fqaoliyat yuritib, temirqul umetaliyevning “toʻrgʻay navosi” (1969), suyunboy eraliyevning “togʻlar farzandiman” (1972), sovronboy jusuyevning “dovon” (1974), “qanot bilan zarina” (2004), musa jongʻoziyevning “quvonchbekning …
5 / 15
nda yozish, qissadan hissa chiqarish shoir ijodining muhim fazilatlaridan biridir. tursunboy adashboyev oʻzbek bolalar adabiyotini rivojlantirishga qoʻshgan hissasi uchun 2001 yilda “doʻstlik” ordeni bilan taqdirlandi. u, shuningdek, oʻzbek va qirgʻiz xalqlari oʻrtasidagi doʻstlik rishtalarini mustahkamlashdagi xizmatlari uchun “qirgʻizistonda xizmat koʻrsatgan madaniyat arbobi” unvoni va “manas” ordeni bilan ham mukofotlangan. chilla chiqib tursunboy adashboyev qish ayozi tobida, qor erinmay bo'ralar. shox-shabba orasidan, ovchi sergak mo'ralar. ayiq g'orga yo‘l oldi, piymasini ivitgan. quyon po'stin tikibdi o`ziga oq tivitdan. yashil taroq archalar keng yozib qulochini. erinmasdan shamolning, tarar paxmoq sochini. iv.darsni mustahkamlash: savollar: 1.qish faslida o‘rmon hayvonlari nima qilishar ekan? 2.she’rda tasvirlangan qish manzarasiga yana qanday qo'shimcha qila olasiz? 3.she’rda archa haqida nima deyilgan? tez aytish: sora arralaydi, lola allalaydi. topishmoq: hovuzga qopqoq bo‘lar ayni qish chog'i. bahor nafasi yelgach, so'nar chirog'i. (muz) v.o`quvchilarni rag`batlantirish.darsni yakunlash. vi. uyga vazifa :se`rni ifodali o`qish va yod olish. o`ibdo`:___________________________ sana________ mavzu: sto`. javdar non (hikoya) darsning …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 15 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"2_sinf_o`qish_3_chorak_yangi_2019" haqida

sana_________ mavzu:laylak qor. qutbi nosirova. darsning maqsadi: ta`limiy: d ts talablari asosida dars o`tish. qutbi nosirovaning “ laylak qor” she`rini mazmun mohiyatini yoritib berish. o`quvchilarni do`stlik inoqlikda gap ko`pligi haqidagi tushunchalarini boyitish.ifodali , ravon , tushunib o`qish sifatlarini shakllantirish.f.k.1. o‘qilgan matnlarning mazmunini tushuna oladi va mavzuga mos maqol va hikmatli so‘zlarni topa oladi;ularning mazmunini qisqartirib va darslikdagi rasm va illyustratsiyalarga qarab fikriniog‘zaki bayon qila oladi. tarbiyaviy: o`quvchilarda do`stlik, birdamlik. jamoada o`zaro do`stona munosabat kabi sifatlarni tarbiyalash. archa haqidagi bilimlarini kengaytirish rivojlantiruvchi: bilim, malaka va ko'nikmalarini rivojlantiramanshe`r yodlash ko`nikmasini oshirish. ...

Bu fayl PDF formatida 15 sahifadan iborat (1,1 MB). "2_sinf_o`qish_3_chorak_yangi_2019"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 2_sinf_o`qish_3_chorak_yangi_20… PDF 15 sahifa Bepul yuklash Telegram