charlz darvinning evolyutsion g`oyalari

DOC 10 стр. 984,5 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 10
mavzu: charlz darvinning evolyutsion g`oyalari 1. darsning maqsadi ta`limiy maqsad:o`quvchilarni ch. darvinning yirik asarlari,ongsiz va ongli tanlash xillari,sun`iy tanlash ishlarining ahamiyati bilan tanishtirish tarbiyaviy maqsad:o`quvchilarni darvin ta`limotining mohiyati,hayoti,natijalari asosida qo`lga kiritilgan yutuqlar orqali ilmiy dunyoqarashini kengaytirish ,iqtisodiy tarbiyani shakllantirish rivojlantiruvchi maqsad:o`quvchilarni hayvon zotlari, o`simlik navlari yaratish haqidagi bilimlarini kengaytirish,darslik ustida mustaqil ishlash ko`nikmasini oshirish 2. o`quv jarayonini tashkil etish darsning shakli: noan`anaviy,ko`rgazmali, guruhlarda ishlash dars metodlarisavollar daraxti.kichik guruhlar taqdimoti krosvord jadval bilan ishlash dars uslubi:didaktik o`yin, og`zaki bayon,guruhlar bilan ishlash dars jihozi: darslik,slayd,taqatma material,olimlar surati,krossvord jadval baholash-reyting tizimi 3. darsning mazmuni darvin hayoti,dunyo safaridan so`ng erishgan yutuqlari, yirik asarlari”turlarning paydo bo`lish asari”asosiy mazmuni,yirik asarlari haqida qisqacha ma`lumot sun`iy tanlash mohiyati,turlarning turg`un emasligi,sun`iy tanlash xillari ongli va ongsiz tanlashning mohiyati va natijalari haqida ma`lumot sun`iy tanlashning muvaffaqiyati haqida darvin qarashlari belyayevning sun`iy tanlash ishlari bo`yicha olib borganishlari haqida tushuncha 4. kutiladigan natija o`qituvchi faoliyati:mavzu mazmunini tushuntirishda yangi texnologiyalardan foydalanadi, darsni qiziqarli …
2 / 10
hiyatini anglash,sun`iy tanlash va uning ongsiz vaongli tanlash shakllari natijalari bilan tanishish,darslik ustida mustaqil ishlash ko`nikmasini oshirish, nutq va muloqot madaniyatini shakllantirish darsning borishi-45 daqiqa 1.tashkiliy qism -4 daqiqa o`quvchilar bilan salomlashish, nazorat qilish ta`lim sohasida yuz berayotgan o`zgarishlar,yangiliklar bilan tanishtirish o`quvchilarni guruhlarga bo`lish ,nomlash,dars maqsadi,mazmunini tushuntirish 2.o`tilgan mavzuni mustahkamlash -12 daqiqa har bir guruhdan bir o`quvchi yuqoridagi olimlar hayoti va ijodi haqida qisqacha ma`lumot beradilar ma`lumot lamark linney kyuve 1-avgust 1744 yil 23-may 1707-yil 23- avgust 1769 yil tug`ilgan joyi bazanten rosxult,krunuberg, shvetsiya monbelyar o`lgan vaqti 18-dekabr 1829 yil 10- yanvar 1778-yil 13-may 1832 yil o`lgan joyi parij ,fransiya uppsala, shvetsiya parij fransiya fuqoroligi fransiya shvetsiya fransiya olib borgan izlanishlari zoologiya,botanika, geologiya meditsina,botanika , zoologiya paleontologiya, anatomiya ya yaratgan ta` ta`limoti organik olam evolyutsiyasi haqidagi nazariya mavjud o`simlik va hayvon turlarini sistematikaga soldi hayvonlarda korrelyatsiya prinsipi so`ngra o`quvchilarga aqlli daraxtdan savollar beriladi bunda savollar tengga-teng, ya`ni yarmi mavzu ichida …
3 / 10
o edi? 12.bu yilimizning nomi 13. organik olam evolyutsiyasi haqidagi ilk ta`limotni yaratgan olim 14.lamarkning 1809 yili yozgan asari? 15.biologiya faniga oid topishmoq ayting 16.biologiya atamasini fanga kiritgan olim? 17.gullar haqida she`r ayting 18.individlarni tabiatda real hisoblagan olim? 19.mobil aloqa vositalaridan foydalanish haqidagi qaror? 20.lamark hayvonlarni nechta sinfga ajratdi?pishsa maza,pishmasa bemaza 21. pishsa bemaza,pishmasa maza 22.lamarkning sodda hayvonlar haqidagi fikri 23.biologiya faningizni mualliflari 24.tashqi muhit ta`siriga javobiga ko`ra lamark qanday guruhlarga bo`ldi 25.pishirsang osh, pishirmasang qush 26. tashqi muhitning organizmga ta`siri 27.biologiya faniga oid maqol ayting 28.lamark ishlarining evolyutsidagi xatolari nimada? 29.6ta biolog olimni sanab bering 30.j.kyuve ilgari surgan munozara 31.j.kyuve hayvonlarni qaysi tuzilishiga ko`ra sistemaga soldi 32.qaysi yili oila deb nomlangan 33.kyuve asos solgan prinsip 34.qizil kitobga kiritilgan hayvonlarni sanang 35. kyuve hayvonlarni necha guruhga bo`lgan? 36.sezgi a`zolaringizni sanang 37.qaysi olim paleontologiya sohasiga hissa qo`shgan ? 38.o`zingizga yoqmaydigan xususiyatlaringizni sanag 39. kyuve turlarning murakkablashib borishini nima vbilan tushuntirgan? 40.sizning …
4 / 10
itaniya fuqoroligi buyuk britaniya olib borgan izlanishlari biologiya ,geologiya yaratgan ta`limoti evolyutsin ta`limot asoschisi xix asrga kelib angliya sanoati , qishloq xo`jaligi rivojlangan yirik kapitalistik mamlakat sanalardi.sanoatning gurkirab rivojlanishi chorvachilik va qishloq xo`jaligidan olinadigan xomashyoning tobora ko`payishini talab qila boshladi.xomashyoga bo`lgan talabni qondirish maqsadida ingliz seleksionerlari ko`p mahsulot beradigan qo`y,qoramol,parranda zotlarini ,ko`p hosil beradigan savzovot va donli ekinlar navini chiqara boshladi.seleksiya natijalari o`sha davrlarda hukmron bo`lgan hayvon,o`simlik organizmlari o`zgarmas ,degan tushunchalarga barham berdi.ch.darvin o`simlik va hayvonlarning yangi formalarini chiqarishda seleksiyaning ahamiyatiga yuqori baho berdi,qishloq xo`jalik amaliyotini nazariy tomondan ishlab chiqdi.hamda undan evolutsion ta`limot yaratishda foydalandi. darvinni ,ayniqsa ,janibiy amerikaning g`arbiy qirg`og`idan 500km uzoqlikdagi galapagoss arxipelagining hayvonot va o`simliklar olami hayratga soldi. u yerda qushlar ,sudralib yuruvchilar ko`p uchraydi.sudraluvchilardan toshbaqalar ,chumchuqsimonlar turkumiga kiruvchi vyuroklarning har bir orolda o`ziga xos tuzilishiga ega turlarini uchratish mumkin.vyuroklar boshqa xossalaridan tashqari,tumshug`ining tuzilishi bilan ham bir-biridan farq qiladi.qizig`i shundaki,har xil orolda tumshug`i turlicha tuzilgan vyuroklar tarqalgan. …
5 / 10
ida darvinni ajablantirdi .u shimoliy va janubiy amerika hayvonlarini o`zaro taqqoslab ,ular o`rtasida kata farq borligini qayd qildi.chunonchi,amerikada keng burunli maymunlar ,lama, tapir,yalqov, chumolixo`r, zirxli kabi hayvonlar tarqalgan.amerikaning ikkala qismi bir bo`lib ,faunasi o`xshash bo`lgan keyinchalik esa meksikaning janubida quruqlik ko`tarilishi tufayli hayvonlarning bir qit`adan boshqa qit`aga o`tishi uchon to`siq hosil qilgan . oqibatda shimoliy hamda janubiy amerikada faunasi o`rtasida hozirgi farq vujudga kelgan. darvin besh yillk safaridan juda boy kolleksiya bilan qaytdi.bu besh yillik safar organik olam evolutsiyasi haqidagi ta`limotni yaratish uchun asos bo`lgan dalillarni to`plash imkoniyatini yaratdi va darvinning kelajagini belgilab berdi. darvinning yirik asarlari .darvin dunyo bo`ylab uyushtirilgan safardan qaytgach, to`plangan materiallar ustida angliyaning ko`zga ko`ringan tabiatshunos olmlari bilan hamkorlikda shug`ullana boshladi.shu bilan bir qatorda yangi hayvon zotlari ,o`simlik navlarini yaratish tajribasini o`rgandi. yirik asarlari :1842- yil organik olam evoyutsiyasi haqida ilmiy asar yozdi.15yil davomida kengaytirib ,ishonchli dalillar yordamida boyitdi. 1859-yil ‘’turlarning paydo bo`lishi 1868-yil ”xonakilashtirilgan hayvon,,madaniy …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 10 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "charlz darvinning evolyutsion g`oyalari"

mavzu: charlz darvinning evolyutsion g`oyalari 1. darsning maqsadi ta`limiy maqsad:o`quvchilarni ch. darvinning yirik asarlari,ongsiz va ongli tanlash xillari,sun`iy tanlash ishlarining ahamiyati bilan tanishtirish tarbiyaviy maqsad:o`quvchilarni darvin ta`limotining mohiyati,hayoti,natijalari asosida qo`lga kiritilgan yutuqlar orqali ilmiy dunyoqarashini kengaytirish ,iqtisodiy tarbiyani shakllantirish rivojlantiruvchi maqsad:o`quvchilarni hayvon zotlari, o`simlik navlari yaratish haqidagi bilimlarini kengaytirish,darslik ustida mustaqil ishlash ko`nikmasini oshirish 2. o`quv jarayonini tashkil etish darsning shakli: noan`anaviy,ko`rgazmali, guruhlarda ishlash dars metodlarisavollar daraxti.kichik guruhlar taqdimoti krosvord jadval bilan ishlash dars uslubi:didaktik o`yin, og`zaki bayon,g...

Этот файл содержит 10 стр. в формате DOC (984,5 КБ). Чтобы скачать "charlz darvinning evolyutsion g`oyalari", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: charlz darvinning evolyutsion g… DOC 10 стр. Бесплатная загрузка Telegram