atrofimizdagi olam

DOCX 2 pages 31.4 KB Free download

Page preview (2 pages)

Scroll down 👇
1 / 2
fan nomi: atrofimizdagi olam sinf: 2 “_____” sana: ____________ mavzu: yil fasllari. darsning maqsadi: a) ta’limiy: eshitishida nuqsoni bo'lgan o'quv- chilarning atrof-muhitga e’tiborli bo'lishini, aqliy, nutqiy, jismoniy jihatdan o‘z imkoniyatlaridan bevosita foydalangan holda ularda yozma va og'zaki nutqni shakllantirish va o'zaro muloqotga o'rgatish; b) tarbiyaviy: vatanparvarlik, do'stlik, inoqlik va hamjihatlik kabi insoniy fazilatlarni o'quvchilar ongiga singdirish, ularni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash; d) rivojlantiruvchi: o'quvchilarda kommunikabellik, tez javob reaksiyasini rivojlantirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning uslubi: tushuntirish, savol-javob, munozara, taqlid qilish, «didaktik o‘yin», guruh ishi, individual ishlash.. didaktik mashqlar: «bo‘sh halqadan yangi halqa hosil qilish» o‘yini, harakatli didaktik o‘yin, muammoli izlanish, dars jihozlari: akt (videoproyektor), savollar yozilgan kartochkalar, testlar, topishmoqlar, maqollar, yangi so'zlar lug'ati, a-3 o'lchamli qog'ozlar, marker, tasmalar, rasmlar, fasllar soati, baholash daraxtchasi, rag'bat olmachalari.. darsning borishi: i. tashkiliy qism: — o‘quvchilarni darsga hozirlash. ii. 0‘tilgan mavzuni so‘rash va mustahkamlash: o’tgan darsni mustahkamlash maqsadida test topshiriqlari beriladi. 1. havo harorati …
2 / 2
qqat bilan o'rganamiz va yonimizda o'tirgan sinfdosh o'rtog'imizga ham o'rgatamiz. kim aytadi, bir yilda nechta fasl bor? ularning ketma-ketligini tartib bilan sanaymiz. 1. ...da havo qanday bo'ladi? 2. ...da nima ko'p yog'adi? 3. yoz va kuz faslida pishadigan meva va sabzavotlar nomlarini aytamiz. 4. qaysi faslda havo sovuq bo'ladi? 5. kuzning uchinchi oyi? 6. qishdan keyin keladigan fasl? harakatli didaktik o‘yin: qish — qorbo'ron o'ynash yoz — yelpig'ich bilan yelpish bahor — yomg'ir yog'dirish kuz — mevalarni terish harakatli didaktik o'yin darsda qo'llanilib, o'quvchilarning bilim olish jarayoni o'yin faoliyati bilan uyg'unlashtiriladi va o'quvchilar harakatlari orqali nimani ifodalashmoqchi bo'lganini tengdoshlari anglab, fikrlarini umumlashtiradi. iv. mustahkamlash: «bo‘sh halqadan yangi halqa hosil qilish» o‘yini. bu o'yinda bo'sh halqa ichiga mavzuga oid so'z yoziladi va ma’lumotlar kiritilib, yangi halqachalar hosil qilib boriladi. (xattaxtaga 4ta «bo‘sh halqali...» o'yini a3 qog ‘ozda osib qo ‘yiladi). o'quvchilar yangi halqachalar sonini ko'paytirish uchun ko'proq ma’lumot aytishga harakat qiladilar …

Want to read more?

Download all 2 pages for free via Telegram.

Download full file

About "atrofimizdagi olam"

fan nomi: atrofimizdagi olam sinf: 2 “_____” sana: ____________ mavzu: yil fasllari. darsning maqsadi: a) ta’limiy: eshitishida nuqsoni bo'lgan o'quv- chilarning atrof-muhitga e’tiborli bo'lishini, aqliy, nutqiy, jismoniy jihatdan o‘z imkoniyatlaridan bevosita foydalangan holda ularda yozma va og'zaki nutqni shakllantirish va o'zaro muloqotga o'rgatish; b) tarbiyaviy: vatanparvarlik, do'stlik, inoqlik va hamjihatlik kabi insoniy fazilatlarni o'quvchilar ongiga singdirish, ularni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash; d) rivojlantiruvchi: o'quvchilarda kommunikabellik, tez javob reaksiyasini rivojlantirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning uslubi: tushuntirish, savol-javob, munozara, taqlid qilish, «didaktik o‘yin», guruh ishi, individual ishlash.. didaktik mashqlar: «bo‘sh halqada...

This file contains 2 pages in DOCX format (31.4 KB). To download "atrofimizdagi olam", click the Telegram button on the left.

Tags: atrofimizdagi olam DOCX 2 pages Free download Telegram