atrofimizdagi olam

DOCX 4 pages 187.7 KB Free download

Page preview (4 pages)

Scroll down 👇
1 / 4
fan nomi: atrofimizdagi olam sinf: 2 “_____” sana: ____________ mavzu: ob-havo. darsning maqsadi: a) ta’limiy: o'quvchilarga tabiat, ob-havo holati o'zgarishi, havo harorati haqida ma’lumot berish; b) tarbiyaviy: o'quvchilarni ob-havoga qarab kiyinishga, kattalarga quloq solishga, tartibli, mehr-oqibatli, do‘st-o‘rtoq bo‘lishga, jamoat joylarida odob saqlashga, vatanni sevishga o'rgatish; d) rivojlantiruvchi: o'quvchilarning ob-havoni ob-havo darakchilari yordamida bilish, ob-havo hodisalarini muntazam kuzatish haqidagi bilimlarini rivojlantirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning uslubi: savol-javob, tushuntirish, suhbat, rag'bat- lantirish, nazorat qilish. didaktik mashqlar: „meni tushun“, „siz buni bilasizmi?“ mashqlari, muammoli izlanish. dars jihozlari: multimedia, slaydlar, akt, darslik, ko‘rgazma va rasmlar. darsning borishi: i. tashkiliy qism: — salomlashish, o‘quvchilarning darsga tayyorligini tekshirish; — navbatchi axborotini tinglash, ob-havo o‘zgarishlarini so‘rash. ii. 0‘tilgan mavzuni so‘rash va mustahkamlash: — aziz bolajonlar, biz o‘tgan darsimizda qanday mavzu bilan tanishgan edik va uyga qanday vazifa berilgan edi. 0‘tilgan mavzu asosida savollar beriladi: 1) jism nima? atrofimizda qanday jismlar bor? 2) modda nima? qanday …
2 / 4
iat o'zgarishlari so'raladi. > qish fasli bilan yoz faslining farqini ayting. > demak, bugun siz bilan ob-havo holatlarini o'rganamiz. > bugun ertalab havo qanday edi? > tushga kelib havo qanday bo'ladi? > kechga borib havo qanday bo'ladi? darslik bilan ishlash. havoning bunday 0‘zgarish holati ob-havo deyiladi. slaydlarda ob-havo holatlari ko‘rsatiladi: havo ochiq, havo aynidi, yomg'ir yog‘moqda, tuman qopladi. ob-havoning qanday ekanligi uning belgilariga qarab aniq- lanadi. havoning harorati, bulutlilik, yog'in, shamol — ob-havo belgilaridir. ob-havo belgilari — havo ochiq; — qor; — havo bulut; — yomg'ir; — havo yarimbulut. dam olish daqiqasi. „tropik yomg'ir” she’ri aytilib, harakatlari bilan bajariladi. muammoli izlanish: — o'rtog'ingiz o'zini yomon his qilyapti. boshi og'riyapti, peshanasi juda issiq. siz qanday yo'l tutasiz? uning issig'ini qanday asbob bilan o'lchaysiz? ob-havo belgilari turli asboblar yordamida o’lchanadi. 7-rasmda nimalarni ko'ryapsiz? bularning vazifalari nimalardan iborat? termometrlar: >havo haroratini o'lchaydigan; > suv haroratini o'lchaydigan; > tana haroratini o'lchaydigan. havo harorati termometr …
3 / 4
otishida shafaq qizarib tursa, demak, ertaga havo issiq bo'ladi. > agarda pashshalar bir yerda g'uj bo'lib aylanib uchaversa, bu kun isishidan darak beradi. > kechasi osmonda yulduzlar charaqlab tursa, ertaga havo ochiq bo'lishidan darak beradi. > kuzda daraxtlarning barglari tepasidan to'kilishni boshlasa, qish sovuq keladi. > it va mushuklar oyoqlarini g'ujanak qilib yotib olsa, yog'ingarchilik bo'lishidan dalolatdir. > agar qor gupillab tez yog'sa, tez tinadi, sekin yog'sa, uzoq davom etadi. > havo ochiq kuni kechga yaqin tuman tushsa, kechasi sovuq bo'ladi. > oy atrofida shu’la paydo bo'lsa, ertangi kun issiq bo'ladi. > kunbotar tomondan shamol essa, o'zi bilan yog'ingarchilikni olib keladi. mavzu yuzasidan savol-javob tashkil etish: — ob-havo deganda nimani tushunasiz? — ob-havo belgilari nimalar? — termometrlar bilan niina o'lchanadi? amaliy ish: havo va suv haroratini termometr yordamida o'lchash va „ish daftari“ bilan ishlash. 1) sinf derazasining tashqi tomonidan havo o'lchaydigan termometrni osib qo'ying va malum vaqtdan so'ng termometrga qarab, …
4 / 4
lash va darsni yakunlash: — bugungi mavzudan nimalarni o'rgandingiz? — ob-havoni bilish sizga nima uchun kerak? barcha o'quvchilarning javoblarini eshitish, qabul qilish, javoblarini umumlashtirish, faol o'quvchilarni rag'batlantirish. vi. uyga vazifa: kundalik ob-havo ko'rsatkichlarini „ish daftari“ga belgilash, savollarga javob berishga tayyorlanish, 11- betdagi 7- rasmni chizish. ko’rildi o‘tibdo‘: ___________ ____________________ (imzo) image6.jpeg image7.jpeg image8.jpeg image9.jpeg image1.jpeg image2.jpeg image3.jpeg image4.jpeg image5.jpeg

Want to read more?

Download all 4 pages for free via Telegram.

Download full file

About "atrofimizdagi olam"

fan nomi: atrofimizdagi olam sinf: 2 “_____” sana: ____________ mavzu: ob-havo. darsning maqsadi: a) ta’limiy: o'quvchilarga tabiat, ob-havo holati o'zgarishi, havo harorati haqida ma’lumot berish; b) tarbiyaviy: o'quvchilarni ob-havoga qarab kiyinishga, kattalarga quloq solishga, tartibli, mehr-oqibatli, do‘st-o‘rtoq bo‘lishga, jamoat joylarida odob saqlashga, vatanni sevishga o'rgatish; d) rivojlantiruvchi: o'quvchilarning ob-havoni ob-havo darakchilari yordamida bilish, ob-havo hodisalarini muntazam kuzatish haqidagi bilimlarini rivojlantirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning uslubi: savol-javob, tushuntirish, suhbat, rag'bat- lantirish, nazorat qilish. didaktik mashqlar: „meni tushun“, „siz buni bilasizmi?“ mashqlari, muammoli izlanish. dars jihozlari: multimedia, slaydla...

This file contains 4 pages in DOCX format (187.7 KB). To download "atrofimizdagi olam", click the Telegram button on the left.

Tags: atrofimizdagi olam DOCX 4 pages Free download Telegram