atrofimizdagi olam

DOCX 3 стр. 1,2 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (3 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 3
fan nomi: atrofimizdagi olam sinf: 2 “_____” sana: ____________ mavzu: tabiatdagi jism va moddalar. darsning maqsadi: a) ta’limiy: o‘quvchilarni yangi atama va tushunchalar bilan tanishtirish, ularni modda va jism bilan tanishtirish, ularga modda va jism nima ekanligini, ular qanday paydo bo'lishi yoki yaratilishi haqida tushuncha berish; b) tarbiyaviy: o‘quvchilarda tabiatga g‘amxo‘rlik hissini uyg‘otish, ularga tabiatdagi jism va moddalardan oqilona foydalanish va isrof qilmaslikni o‘rgatish; d) rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning o'zlari yashab turgan va foydalanayotgan tabiat boyliklari haqidagi bilimlarini rivojlantirish, suvni isrof qilmaslik haqidagi dastlabki ko‘nikmalarni shakllantirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning uslubi: savol-javob, tushuntirish, „klaster“ usuli. didaktik mashqlar: „muzyorar“, ,,0‘rnini iop!“ mashqlari, dars jihozlari: multimedia, slaydlar, darslik, foydali qazilma- lardan namunalar, suv. darsning borishi: i. tashkiliy qism: —salomlashish; —davomatni aniqlash; —ob-havo haqida suhbat. ii. 0‘tilgan mavzuni so‘rash va mustahkamlash: — aziz bolajonlar, biz o‘tgan darsimizda qaysi mavzu bilan tanishgan edik? 0‘tilgan dars mavzusi asosida savollar beriladi. 1. atrofimizdagi olam deganda nimani …
2 / 3
r yer, osmon ... . yer, osmon, mashina ... . yer, osmon, mashina, daraxt ... . yer, osmon, mashina, daraxt, quyosh ... . yer, osmon, mashina, daraxt, quyosh, oy ... . mashq shu tarzda davom etadi. o jism va moddalar haqida ma’lumot darslik bilan ishlash. ba’zi jismlar tabiiy bo'ladi, ba’zi jismlarni odamlar yasashadi, jismlar moddalardan tuzilgan boiadi. moddalar tabiiy holda uch- raydi. ulardan har xil shakldagi jismlarni yasash mumkin. temirdan g'ildirak, ketmon, mashinalar yasaladi. bunda g‘ildirak, ketmon, mashinalar — jismlar, temir esa moddadir. mis, oltin, tuz, suv, shakar, biz naf'as piayotgan havo ham moddadir. tabiatda uchraydigan moddalar uch xil: suyuq, qattiq va gaz holatida bo'ladi. masalan, buni suv misolida ko‘rib chiqamiz: suyuq —suv, qattiq — muz, gaz —bug‘. jism va moddalarning ma’lum bir og‘irlikka ega bo‘lishi va ularning og‘irligi tarozida o‘lchanishi aytiladi. dam olish daqiqasi. iv. mustahkamlash: darslikdagi rasmlardan foydalanib va o‘z bilganlari asosida ,,0‘rnini top!“ mashqi o‘tkaziladi. moddalar jismlar …
3 / 3
atrofimizdagi olam - Page 3

Хотите читать дальше?

Скачайте все 3 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "atrofimizdagi olam"

fan nomi: atrofimizdagi olam sinf: 2 “_____” sana: ____________ mavzu: tabiatdagi jism va moddalar. darsning maqsadi: a) ta’limiy: o‘quvchilarni yangi atama va tushunchalar bilan tanishtirish, ularni modda va jism bilan tanishtirish, ularga modda va jism nima ekanligini, ular qanday paydo bo'lishi yoki yaratilishi haqida tushuncha berish; b) tarbiyaviy: o‘quvchilarda tabiatga g‘amxo‘rlik hissini uyg‘otish, ularga tabiatdagi jism va moddalardan oqilona foydalanish va isrof qilmaslikni o‘rgatish; d) rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning o'zlari yashab turgan va foydalanayotgan tabiat boyliklari haqidagi bilimlarini rivojlantirish, suvni isrof qilmaslik haqidagi dastlabki ko‘nikmalarni shakllantirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning uslubi: savol-javob, tushuntirish, „klaster“ usuli...

Этот файл содержит 3 стр. в формате DOCX (1,2 МБ). Чтобы скачать "atrofimizdagi olam", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: atrofimizdagi olam DOCX 3 стр. Бесплатная загрузка Telegram