atrofimizdagi olam

DOCX 4 стр. 64,4 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (4 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 4
fan nomi: atrofimizdagi olam sinf: 2 “_____” sana: ____________ mavzu: atrofimizdagi olam. darsning maqsadi: a) ta’limiy: o'quvchilarning ona tabiatni, uning tabiiy boyliklarini asrab-avaylash va muhofaza qilish borasidagi bilimlarini kengaytirish;; b) tarbiyaviy: 0‘quvchilarga yer, suv, tabiat boyliklaridan oqilona foydalanishni o‘rgatish, ekologik madaniyatni shakllantirish, mehnatga munosabatini ijobiylashtirish, yaratuvchanlik tuyg'ularini o'stirish;; d) rivojlantiruvchi: ona tabiatni, atrof-muhitni asrash o‘z sog'lig'ini muhofaza qiiish ekanini bolalar ongiga singdirish, faollikka yo'naltirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning uslubi: suhbat, test, «tarmoq!ash», savol- javob, guruhlarda ishlash. didaktik mashqlar: „muzyorar“, ,,0‘rnini iop!“ mashqlari, dars jihozi: kompyuter, slaydiar, tarqatma materiallar, turli hayvon va jonivoriarning shakllari, rasmlar. darsning borishi: i. tashkiliy qism: 0‘quvchilar bilan salomlashilgach, navbatchi axboroti orqali davomat aniqlanadi. 0‘quvchilarning darsga hozirligi tekshiriladi. ular «quyosh» va «yulduzlar» guruhlariga bo'linadi. ii. uyga vazifani so'rash va o‘tilgan mavzuni mustahkamlash. o'tilgan mavzu yuzasidan qisqa savol-javob uyushtiriladi. iii. yangi mavzu bayoni. dars ikki o‘quvchi ijrosidagi avvaldan tayyorlab qo'yilgan sahna ko'rinishi bilan boshlanadi. bola maktabdan …
2 / 4
kechiraqol, terakjon! terak niholi: — mayli, kechirdim. (shundan so‘ng o'qituvchi tabiat haqidagi kirish so'zini boshlaydi). 0‘qituvchi: — aziz o'quvchiiar, olimlarning hisob- kitoblariga qaraganda, 1 tup terak butun yoz davomida 75 kilogramm changni yutib qoiar ekan. endi tasawur qilaylik, tevarak-atrofimizda o'sayotgan yuzlab teraklar havodagi changlarni o‘zida tutib qolib, bizga kislorod yetkazib beradi. ya’ni bizni xastaliklardan asraydi. nafaqat teraklar, balki barcha daraxtlar, yashil o'simliklar bizga havoni tozalab, kislorod ishlab chiqaradi. shunday ekan, biz nima qilishimiz kerak? 0‘quvchilar: — ularni asrashimiz, ko'paytirishimiz kerak! o'qituvchi: — barakalla! biz daraxtlarni avaylasak, ularni ko‘paytirsak, o'zimizni, o‘z sog‘lig‘imizni asragan bo'lamiz. kompyuter monitorida o'quvchilarga tanish bolgan turli o'simlik va daraxtlarning suratlaridan iborat slayd ko‘rsatiladi. so‘ng suhbat davom ettiriladi. 0‘qituvchi: — tabiat nima? har bir o‘quvchi parta ustiga qo'yilgan test savolidagi to‘g‘ri javobni belgilaydi. o'qituvchi javoblarni yig'ib oladi. so'ngra tabiat haqidagi umumiy fikrlarni aytadi: — ko'zimizga ko'rinib turgan jamiki narsalar tabiatdir. yer, suv, havo, quyosh, tog'lar, insonlar, o'simliklar, hayvonlar, …
3 / 4
iyim-kechak bilan ta’minlovchilarga o'simliklar (paxta tolasi), hayvonlar (qo‘y, echki juni, bo‘ri, tulki, quyon terilari), ipak qurtlari kiradi. 0‘qituvchi javoblarni to'ldiradi va umumlashtiradi. 0‘qituvchi: — bugungi darsimizda ona tabiatni muhofaza qilish, bu sohada olib borilayotgan ishlar, hozirgi kundagi ekologik vaziyat, uning insoniyatga ta’siri haqida suhbatlashamiz. saxiy tabiat insonlardan o‘z ne’matlarini ayamaydi. biroq biz unga qanday javob beryapmiz?! tabiatga ehtiyotsizlik, beparvolik, «tabiatdan in’om kutib o'tirmaymiz, baiki tortib olamiz!» qabilidagi munosabatlar oqibatida ekologiya halokat yoqasiga kelib qoldi. ma’lumki, «ekologiya» lotincha so‘z bo'lib, «ekos» — uy-joy, «logos» fan demakdir. tevarak-atrof zaharli moddalar bilan yildan yilga ifloslanib borar ekan, insoniyat ekologik bilimga muhtojdir. inson tabiat boyliklarini tezroq qazib olib, o‘z ehtiyojlarini ko'proq qondirish uchun texnika vositalaridan foydalanib, ona yer qo'ynida yotgan juda ko‘p moddalarni atrof-muhitga sochib yubordi. bundan tashqari, ko'proq hosil yetishtirish uchun kimyoviy moddalardan foydalanildi va ko‘p zaharli moddalar tuproqqa, atrof-muhitga tarqaldi. atrof-muhit va tirik organizmlar zaharli moddalar bilan zararlanib boraverdi. iv. yangi mavzuni …
4 / 4
iridan o'zgacha mevalar, kuzda barglari sarg'aygan daraxtlar, ko'zni quvontirgan qushlar, jildirab oqayotgan soy va buloqlar, muattar ifor taratayotgan gullarni sevish, ardoqlash, kelajak avlodga saqlash har birimizning muqaddas burchimizdir. guruhlarning darsdagi ishtiroki va faolligiga ko'ra ballari jamlanib, g'olib guruh rag'batlantiriladi va o'quvchilarning baholari e’lon qilinadi. vi. uyga vazifa. «biz tabiatni sevamiz» mavzusida matn yoki hikoya tuzish, rasm chizish. ko’rildi o‘tibdo‘: ___________ ____________________ (imzo) image1.jpeg image2.jpeg image3.jpeg

Хотите читать дальше?

Скачайте все 4 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "atrofimizdagi olam"

fan nomi: atrofimizdagi olam sinf: 2 “_____” sana: ____________ mavzu: atrofimizdagi olam. darsning maqsadi: a) ta’limiy: o'quvchilarning ona tabiatni, uning tabiiy boyliklarini asrab-avaylash va muhofaza qilish borasidagi bilimlarini kengaytirish;; b) tarbiyaviy: 0‘quvchilarga yer, suv, tabiat boyliklaridan oqilona foydalanishni o‘rgatish, ekologik madaniyatni shakllantirish, mehnatga munosabatini ijobiylashtirish, yaratuvchanlik tuyg'ularini o'stirish;; d) rivojlantiruvchi: ona tabiatni, atrof-muhitni asrash o‘z sog'lig'ini muhofaza qiiish ekanini bolalar ongiga singdirish, faollikka yo'naltirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning uslubi: suhbat, test, «tarmoq!ash», savol- javob, guruhlarda ishlash. didaktik mashqlar: „muzyorar“, ,,0‘rnini iop!“ mashqlari, dars jihozi: kompyu...

Этот файл содержит 4 стр. в формате DOCX (64,4 КБ). Чтобы скачать "atrofimizdagi olam", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: atrofimizdagi olam DOCX 4 стр. Бесплатная загрузка Telegram