to‘pgullar

DOCX 6 sahifa 1,3 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 6
14-dekabr 2018 yil i.dars mavzusi: to‘pgullar. 6 “b”-sinf. . 22-& 51-bet ii.darsning maqsadi: a)darsning ta’limiy maqsadi:o‘quvchilar 45daqiqalik dars davomida to‘pgullar,uning turlari, to‘pgullarning bir-biridan farqi haqidagi ma’lumotlar bilan tanishadilar. b)darsning tarbiyaviy maqsadi:atrof-muhitni muhofaza qilishni o‘rganadilar. v)darsning rivojlantiruvchi maqsadi: sxemalar yordamida to‘pgullar farqini aniqlash,guruhda va juftlikda ishlash hamda o‘z fikrini asoslash ko‘nikmalari rivojlanadi. iii.dars turi: yangi bilim va ko‘nikmalar hosil qiluvchi dars. iv.darsda foydalaniladigan metodlar: stenografik mashq, kichik ma’ruza, juftlikda ishlash,kichik guruhlarda ishlash. v. darsda foydalaniladigan jihozlar:gerbariylar,to‘pgullar sxemasi tasvirlangan slaydlar (taqdimot faylida ko‘rsatilgan), kichik guruhlarga topshiriq uchun to‘pgul nomi va sxemasi alohida yozilgan kartochkalar,yelim, a3 qog‘oz. darsning borishi. 1.tashkiliy qism. (4')o‘quvchilar bilan salomlashiladi.navbatchi axboroti tinglanadi.o‘quvchilarning darsga tayyorgarligi nazorat qilinadi.davr va fan yangiliklari haqida kichik suhbat o‘tkaziladi. 2.o‘tilgan mavzuni mustahkamlash va baholash.(7') o‘tilgan mavzu “gullarning xilma-xilligi”.bunda o‘quvchilar bilan stenografik mashq o‘tkaziladi.o‘tilgan mavzuda o‘rganilgan , turlicha gul xillariga misol bo‘luvchi o‘simlik nomlarining bosh harflari beriladi.(buni o‘qituvchi darsdan avval doskaga yozib qo‘yishi yoki slaydda ko‘rsatishi …
2 / 6
ishvonagul,parpi,isfarak,rayhon,gladiolus,nastarin,beda, marmarak,loviya,kiyiko‘t,burchoq) javobni o‘quvchilarga ekranda slayddan tekshirib olishlari uchun ko‘rsatiladi. bunda 30 ta o‘simlik nomi bo‘lib har to‘g‘ri topilgan 6ta o‘simlik nomi bir balldanga to‘g‘ri keladi.o‘qituvchi o‘quvchilar ishini umumlashtirib qo‘lida ikkita gul bilan murojaat qiladi.(birida lola birida nastarin;ular sun’iy bo‘lishi ham mumkin.) “qarang menga bolalar,qo‘limda gul-lolalar. qaysi biri yakka gul,qaysi biridir to‘pgul. o‘quvchilar topishgach,o‘qituvchi yangi mavzuni e’lon qiladi. 3.yangi mavzu bayoni.(18') o‘qituvchi kichik ma’ruza yordamida to‘pgullar haqida ma’lumot beradi. agar bitta umumiy bandda (gulpoyada) bir nechta gul joylashgan bo‘lsa,unga to‘pgul deyiladi.to‘pguldagi gullar oddiy gullarga qaraganda yaxshi changlanadi.ular tuzilishi jihatidan hasharotlarni o‘ziga jalb etishga ham,shamol yordamida changlanishga ham tarixiy taraqqiyot davomida moslashib borgan.buni darsimiz davomida diqqat bilan o‘rganib olamiz. to‘pgullar 2 turga bo‘linadi:oddiy va murakkab. oddiy to‘pgulda gulpoya shoxlanmaydi,murakkab to‘pgulda esa shoxlanadi. qaysi biri oddiy,qaysi biri murakkab to‘pgul? (slaydda yoki rasm yordamida ko‘rsatiladi) 1. 2. darslikning 17-19 sahifasidagi to‘pgul ta’riflari o‘quvchilar tomonidan o‘qiladi. darsning bu qismida o‘qituvchi taqdimot orqali to‘pgullar sxemasini …
3 / 6
) 4) gulpoyada gullar uzun bandi bilan ketma-ket joylashadi. ta’rifi 17-betda (sxemasi ko‘rsatiladi.) oddiy shingil (karam,rediska,jag‘-jag‘,qurttana, oq akatsiya, kuchala,no‘xat,shirach,qashqarbeda) 5) asosiy gulpoya o‘qi kalta tortib,barcha gullarning gulbandlari tepasidan chiqqandek bo‘lib ko‘rinadi va deyarli bir xil uzunlikda bo‘ladi. ta’rifni o‘qituvchi aytadi. (sxemasi ko‘rsatiladi.) oddiy soyabon (piyoz,navro‘zgul) 6) asosiy o‘qi kalta tortgan,gulbandi yo‘q yoki deyarli yo‘q,gullari uchiga zich bo‘lib to‘plangan. ta’rifni o‘qituvchi aytadi. (sxemasi ko‘rsatiladi.) boshcha yoki kallakcha (sebarga) 1. 2. 3. 4. 5. 6. murakkab to‘pgullar: 1) to‘pgul o‘qida bir necha oddiy soyabonlar birlashib joylashadi. ta’rifni o‘qituvchi aytadi (sxemasi ko‘rsatiladi.) murakkab soyabon (sabzi,ukrop,petrushka,shashir,bodiyon) 2) uning asosiy o‘qi uzoq vaqtgacha bo‘yiga o‘sadi va tarmoqlanib shingillar qo‘shilishidan hosil bo‘ladi.bu to‘pgulni ro‘vak deb ham ataladi. ta’rifni o‘qituvchi aytadi (sxemasi ko‘rsatiladi.) murakkab shingil (tok, sholi, qamish, nastarin, kelin supurgi, otquloq, ravoch, shuvoq, zig‘ir, makkajo‘xorining otalik to‘pguli) 3) 2-3ta gul birlashib,oddiy boshoqcha hosil qiladi.bunday boshoqchalardan bir nechtasi umumiy gulpoyaga birikadi.ta’rifi17-betda.(sxemasi ko‘rsatiladi.) murakkab boshoq (bug‘doy,bug‘doyiq,javdar,arpa) 4) boshoqqa …
4 / 6
storbosh) 1. 2. 3. 4. 5 4.mustahkamlash.(10')o‘quvchilarga yangi mavzu yuzasidan topshiriq beriladi. buning uchun sinfdagi o‘quvchilarni 5-6 (ba’zan o‘quvchi soni ko‘p bo‘lsa 7-8) kishilik guruhlarga bo‘lamiz. 1- guruhga sxemadan foydalanib to‘pgul nomini topish (5 ta); 2- guruhga berilgan gerbariylardan foydalanib o‘simlik to‘pgulini aniqlash (5 ta o‘simlik gerbariysi beriladi); 3-guruhga ta’rifdan foydalanib to‘pgul nomini yozish(5 ta); 4-guruhga berilgan to‘pgul sxemasiga ega bo‘lgan o‘simlik nomini yozish(5 ta); 5-guruhga o‘simlik rasmidan foydalanib uning to‘pguli nomini yozish(5 ta) kabi topshiriqlar beriladi. 1-guruh topshirig‘i sxemadan foydalanib 5 ta to‘pgul nomini topish 2-guruh topshirig‘i gerbariylardan foydalanib 5ta o‘simlik to‘pgulini aniqlash 1. bug‘doy – (murakkab boshoq) 2. terak -- ( kuchala to‘pgul) 3. makkajo‘xorining changchili guli — (murakkab shingil (ro‘vak) ) 4. sebarga —( boshcha yoki kallakcha) 5. zubturum — (oddiy boshoq) 3-guruh topshirig‘i ta’rifdan foydalanib 5ta to‘pgul nomini yozish 1. turlicha uzunlikdagi gullar kalta gulpoyada navbat bilan joylashadi - (oddiy qalqon) 2. uzun asosiy gulpoyada gullar …
5 / 6
zubturum shirach sebarga buning uchun o‘qituvchi guruhlarga sxema,o‘simlik nomlari,to‘pgul ta’riflari yozilgan kartochkalar va a3 qog‘oz va elimni oldindan tayyorlab qo‘yishi lozim. guruhlarga topshiriqni bajarish uchun 3 daqiqa vaqt beriladi. guruhdan bir o‘quvchi guruh ishini doskada taqdimot qiladi.jami 7 daqiqa ichida taqdimot bo‘lib o‘tadi. 5.darsni yakunlash va baholash.(4 ') har bir guruh taqdimoti to‘g‘ri-noto‘g‘riligi o‘qituvchining oldindan tayyorlab qo‘ygan slaydi yordamida bir karra tekshirib olinadi.darsni xulosalashda bugun oddiy to‘pgulni 6 xili,murakkab to‘pgulni esa 5 xilini o‘rganganliklarini eslatib o‘tadi.o‘qituvchi darsni xulosalab bo‘lgach, quyidagi misralar bilan yakunlashi ham mumkin. men nechun sevaman o‘simliklarni mevasin beradi bizga ayamay. dori-darmon ular oziq-ovqatdir, foydali bo‘lsa gar men nechun sevmay. kelinglar teraylik pishganda ular, kaltaklab qoqsangiz bechora yig‘lar. em-xashak bo‘lsa-da, gullasin ular, kelgusi avlod-ku,mevadir,gullar! darsda faol qatnashgan o‘quvchilar,topshiriqlarni bajargan va bajarishga harakat qilgan o‘quvchilar bahosi e’lon qilinadi.o‘quvchilarni fikrini eshitgan holda “bugungi biologiya darsining eng faol o‘quvchisi” aniqlaniladi va rag‘batlantiriladi. 6. uyga vazifa.(2') 1.darslikning 16-18 betidan foydalanib mavzu matnidagi …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 6 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"to‘pgullar" haqida

14-dekabr 2018 yil i.dars mavzusi: to‘pgullar. 6 “b”-sinf. . 22-& 51-bet ii.darsning maqsadi: a)darsning ta’limiy maqsadi:o‘quvchilar 45daqiqalik dars davomida to‘pgullar,uning turlari, to‘pgullarning bir-biridan farqi haqidagi ma’lumotlar bilan tanishadilar. b)darsning tarbiyaviy maqsadi:atrof-muhitni muhofaza qilishni o‘rganadilar. v)darsning rivojlantiruvchi maqsadi: sxemalar yordamida to‘pgullar farqini aniqlash,guruhda va juftlikda ishlash hamda o‘z fikrini asoslash ko‘nikmalari rivojlanadi. iii.dars turi: yangi bilim va ko‘nikmalar hosil qiluvchi dars. iv.darsda foydalaniladigan metodlar: stenografik mashq, kichik ma’ruza, juftlikda ishlash,kichik guruhlarda ishlash. v. darsda foydalaniladigan jihozlar:gerbariylar,to‘pgullar sxemasi tasvirlangan slaydlar (taqdimot faylida ko‘rsatilga...

Bu fayl DOCX formatida 6 sahifadan iborat (1,3 MB). "to‘pgullar"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: to‘pgullar DOCX 6 sahifa Bepul yuklash Telegram