ona tili – o‘qish savodxonligi va uni o‘qitish

PDF 16 sahifa 1,1 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 16
powerpoint presentation fan nomi: ona tili – o‘qish savodxonligi va uni o‘qitish metodikasi fan o`qituvchisi: rahmonov g’.r. dars mavzusi: savod o‘rgatishda nutq o‘stirish dars rejasi nutq o‘stirish mashqlari. 01 savod o‘rgatish darsi ishlanmasini tuzish. 02 savod o‘rgatish darslarida ham yuqoridagi uch yo‘nalish bo‘yicha ish olib boriladi. ona tilidan olib boriladigan ishlarning hammasi shu jumladan savod o‘rgatish ham o‘quvchilar nutqi va tafakkurini o‘stirish bilan bog‘liq holda uyushtiriladi. savod o‘rgatish davridagi ishlarning miqyosi keng bo‘lib, ekskursiyalar, bolalarning kuzatishlari, predmet va sujetli rasm yuzasidan suhbat va shu kabilar bilan bog‘lanadi. boshlang‘ich ta’limning asosiy vazifalaridan biri o‘quvchilar nutqini o‘stirishdir. nutq o‘stirish uch yo‘nalishda: so‘z ustida ishlash, so‘z birikmasi va gap ustida ishlash, bog‘lanishli nutq ustida ishlash orqali amalga oshirilishi metodik adabiyotlarda qayd etilgan. savod o‘rgatish davrida o‘quvchilar nutqini o‘stirish bu davrda o‘quvchilar nutqini o‘stirishning vazifalari quyidagilardan iborat: 3) o‘quvchilar nutqidagi ayrim so‘zlarning ma’nosiga aniqlik kiritish; 2) ularning tasavvur va tushuncha doirasini kengaytirish bilan bog‘liq …
2 / 16
at jarayonida bolalarda hosil qilingan tasavvur asosida aniq tushunchalar shakllanadi. content b - 70% content c - 30% content d - 90% birinchi sinf o‘quvchilari nutqini o‘stirishda bolalarning o‘yin va ermaklari, rasm ko‘rish va „bu nima?, bu kim?, u nima qilyapti?” kabi savollar asosida suhbatdan ham foydalaniladi. savod o‘rgatish davrida nutq o‘stirishga oid ish turlariga atrofdagi jonli predmetlarning nomini, ularning belgilarini aytish, predmetlarning ma’lum belgilari asosida guruhlash kabi mashqlar kiradi. masalan, o‘qituvchining topshirig‘iga muvofiq, ma’lum bir mavzuda (kuz, mevali bog‘, sinf, maktab haqida) ikki so‘zdan iborat gap tuzadilar; keyinroq esa shunday yig‘iq gaplar tuzib, uni savollar yordamida yoyiq gapga aylantiradilar. ular o‘rgangan harflaridan so‘zlar va kichik gaplar tuzib yozadilar. nutq o‘stirish mashqlari savod o‘rgatish davrida o‘quvchilarning talaffuzi ustida ishlash ham katta ahamiyat kasb etadi, chunki ko‘pgina bolalarning talaffuzida kamchiliklar bo‘ladi: bir tovush o‘rniga boshqasini (sh o‘rniga s, r o‘rniga i) talaffuz qiladilar, chuchuk til bilan duduqlanib gapiradilar, so‘zdagi ayrim tovushni …
3 / 16
fuz namunasini ko‘rsatishi lozim. shu o‘rinda „alifbe" (mualliflari: r. safarova, m. inoyatova, m. shokirova, l. shermamatova) darsligi asosida bir soatlik dars namunasini keltiramiz. 01 02 04 darsning mavzusi. к tovushi va kk harfi. darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o‘quvchilarni к tovushi va kk barfi bilan tanishtirish, bu tovushni to‘g‘ri talaffuz qilish ko‘nikmasini shakllantirish, kk harfli bo‘g‘inlarni va so‘zlarni ravon o‘qishga, kesma harflar va bo‘g‘inlar vositasida so‘zlar tuzish va ularni o‘qishga o‘rgatish; b) tarbiyaviy maqsad: kattalarni hurmat qilish va tartib-intizomli bo‘lishga o‘rgatish, axloqiy xislatlarni singdirish; d) rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarning bo‘g‘inlab o‘qish ko‘nikmalarini shakllantirish, fikrlash qobiliyatlarini, nutqini o‘stirish. darsning metodi: analitik-sintetik tovush metodi. dars turi: yangi tovush-harf o‘rganiladigan o‘qish darsi. darsning jihozi: kk harfining bosma va yozma shakllari yozilgan ko‘rgazma, kitob, maktab, terak so‘zlari yozilgan kartochkalar, turli xil predmetlar, matnga oid rasmlar, harf kassasi, kesma harf va bo‘g‘inlar. darsning borishi: i. tashkiliy qism. ii. 0‘tgan mavzuni mustahkamlash. bunda bolalar bilan rasm asosida …
4 / 16
arining ко‘rinishini tasvirlab bering. — tasvirlashda qaysi so‘zlardan foydalandingiz? — kapalaklar qancha umr ko‘radi deb о‘ylaysiz? — kapalak so‘zini bo‘g‘inlarga bo‘ling va nechta bo‘g‘in ekanini chizmada tasvirlab bering. (— |— |------) — birinchi bo‘g‘inni ayting. (ka) — birinchi bo‘g‘inda nechta tovush bor? uni katakchalarda ifodalang. qolgan bo‘g‘inlar ustida ham shu tarzda ishlanadi. kapalak so‘zining bo‘g‘in -tovush tuzilishi chizmada shakllantiriladi: o‘qituvchi ushbu darsda o‘rganiladigan tovush katakchasini belgilab qo‘yadi: so‘ngra savol beriladi: — bugun qaysi tovush bilan tanishar ekansiz? (k tovushi bilan) к tovush-harfini o‘rgatishda quyidagicha ish turlaridan foydalanish mumkin: 1. к tovushining talaffuzi va belgilari ustida ishlash. — к tovushi qanday talaffuz qilinyapti? — nima uchun? — к qanday tovush? nima uchun? к tovushining undosh ekanligi aniqlangach, bu tovush namuna tarzida talaffuz qilib ko‘rsatiladi, o‘quvchilar uni takrorlaydilar. shu jarayonda o‘quvchilar barcha o‘tilgan harflarni birgalikda ovoz chiqarib aytadilar. 2. к tovushli so‘zlar topish va uning so‘zdagi o‘rnini aniqlash. 3. kk harflari bilan …
5 / 16
uyidagi savollar beriladi: 1. kamol kitobni qayerdan olgan? 2. u kitobni kimga sovg‘a qildi? 3. komila nega xursand bo‘ldi? 4. komila akasiga qanday va’da berdi? kartochkalarga bo‘g‘inlarga ajratib yozilgan so‘zlar o‘qitiladi. 6. darslik bilan ishlash. o‘qituvchi darslikda berilgan bo‘g‘inlar, so‘zlar va matnni o‘quvchilarga o‘qib beradi, bolalar birgalikda ovoz chiqarib takrorlaydilar. iv. yangi mavzuni mustahkamlash. buning uchun o‘quvchilar bilan quyidagicha savol-javob o‘tkaziladi: 1.bugun biz qaysi tovush bilan tanishdik? 2. rasmda nimalar tasvirlanibdi? 3. bolalarning ismlarini ayting. 4. kitobdan qanday foydalanish kerak? kichik yoshdagi maktab o‘quvchilarining nutqini o‘stirishda didaktik o‘yinlar, turli xil musobaqalar muhim ahamiyat kasb etadi. shu jihatdan mavzuni mustahkamlashga oid quyidagicha qatorlararo musobaqa uyushtirish mumkin: 1-qator: к harfi bilan boshlanadigan so‘zlardan ayting. 2-qator: o‘rtasida к harfi qatnashgan so‘zlardan ayting. 3-qator: oxirida к harfi ishtirok etgan so‘zlardan ayting. qaysi qatorda takroriy so‘zlar bo‘lmasa, o‘sha qator g‘olib hisoblanadi. so‘ngra o‘quvchilarning har biriga bittadan turli xil predmetlarning rasmlari bor kartochkalar tarqatiladi. rasmdagi predmetning …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 16 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"ona tili – o‘qish savodxonligi va uni o‘qitish" haqida

powerpoint presentation fan nomi: ona tili – o‘qish savodxonligi va uni o‘qitish metodikasi fan o`qituvchisi: rahmonov g’.r. dars mavzusi: savod o‘rgatishda nutq o‘stirish dars rejasi nutq o‘stirish mashqlari. 01 savod o‘rgatish darsi ishlanmasini tuzish. 02 savod o‘rgatish darslarida ham yuqoridagi uch yo‘nalish bo‘yicha ish olib boriladi. ona tilidan olib boriladigan ishlarning hammasi shu jumladan savod o‘rgatish ham o‘quvchilar nutqi va tafakkurini o‘stirish bilan bog‘liq holda uyushtiriladi. savod o‘rgatish davridagi ishlarning miqyosi keng bo‘lib, ekskursiyalar, bolalarning kuzatishlari, predmet va sujetli rasm yuzasidan suhbat va shu kabilar bilan bog‘lanadi. boshlang‘ich ta’limning asosiy vazifalaridan biri o‘quvchilar nutqini o‘stirishdir. nutq o‘stirish uch yo‘nalishda: so‘z usti...

Bu fayl PDF formatida 16 sahifadan iborat (1,1 MB). "ona tili – o‘qish savodxonligi va uni o‘qitish"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: ona tili – o‘qish savodxonligi … PDF 16 sahifa Bepul yuklash Telegram