pechat 4-sinf 3-chorak o'qish 2020yil

PDF 6 стр. 309,0 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 6
2019-2020-o’quv yili 4-sinf 3-chorak mavzu: “odobli bo‘lish osonmi?” (anvar obidjon). 1-qism. darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarni ongli, ravon va ifodali o‘qishga, matn mazmunini to‘liq uqib olishga, o‘zgalar nutqini eshitib, tushunib olishga o‘rgatish. tk3: ertak kitoblarni muntazam o‘qish va bilimini oshirish. fk 1: ertak mazmunini qayta hikoya qila olish.tarbiyaviy: o‘quvchilarni odobli bo‘lishga, kattalarni hurmat qilish- ga, muloyim so‘zlashga o‘rgatish, ularda o‘zaro mehr-oqibat, o‘zgalarga yaxshilik tilash tuyg‘ularini tarbiyalash. tk 4: yaxshi va yomon odatlarni bir-biridan farqlay olish. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning asarning asosiy g‘oyasini ajrata olish qobiliyatini, umumlashtirish, taqqoslash, xulosa chiqarish ko‘nikmalarini hamda og‘zaki nutqini rivojlantirish, so‘z boyligini oshirish. fk 2: ertak qahramonlariga munosabat bildira olish. dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi. dars metodlari: suhbat, tushuntirish, “kayfiyat xabarlari”, “zigzag strategiyasi”, “toshchalarga qoqilib o‘qish” mashqlari. dars jihozlari: ertak qahramonlari tasvirlangan rasmlar, multimedia ilovalari. darsning borishi: i. tashkiliy qism. salomlashish. o‘quvchilarning darsga hozirlash. “kayfiyat xabarlari” mashqi. o‘quvchilar bir aylana bo‘lib turadi yoki o‘tiradilar va mavzuga, masalan …
2 / 6
avzuni mustahkamlash. o‘quvchilar “o‘tmishni o‘rganmoq - burchimiz” mavzusida yozib kelgan matnlarini o‘qiydilar. o‘zlari yashaydigan mahalla, shahar yoki qishloqlarining tarixi haqida o‘rganib kelgan ma’lumotlarini so‘zlab beradilar. iii. yangi mavzu bayoni. - aziz o‘quvchilar, bugun biz siz bilan anvar obidjonning “odobli bo‘lish osonmi?” ertagining i qismini o‘rganamiz. o‘qituvchi ertak muallifi anvar obidjon haqida qisqacha ma’lumot beradi. “zig-zag” strategiyasi metodi. sinf o‘quvchilari guruhlarga bo'linadilar. “odobli bo'lish osonmi?” ertak matni qismlarga ajratiladi va ajratilgan qismlar mazmuni bilan tanishib chiqish vazifasi guruhlarga topshiriladi. o‘quvchilar matnlarni diqqat bilan o‘rganadilar va so‘zlab beradilar. vaqtni tejash maqsadida guruh a’zolari orasidan liderlar belgilanadi va qayd etilgan vazifa ular tomonidan bajariladi. liderlarning fikrlari guruh a’zolari tomonidan to‘ldirilishi mumkin. barcha guruhlarning o‘quvchilari o‘zlariga topshirilgan matn mazmunini so‘zlab berganlaridan so‘ng, matnlar guruhlararo almashtirilib, avvalgi faoliyat takrorlanadi. guruhlarga bir necha matnlar taqdim etiladi. shu tarzda barcha matnlar mazmuni guruhlar tomonidan o‘rganib chiqilgach o‘quvchilar ertak mazmuni bo‘yicha asosiy tushunchalarni ajratadilar, ularning o‘zaro mantiqiy bog‘liqligini …
3 / 6
aylanib o‘tadi va yo‘lida davom etadi. endi faraz qiling, bizning ovozimiz bu - irmoq- cha. toshchalar - matnda uchraydigan barcha tinish belgilari. gaplar- ni o‘qiyotgan vaqtda “toshchalar” (tinish belgilari)ga ahamiyat berib o‘qing. o‘quvchilar navbat bilan o‘qiydilar. yo‘llarida nechta va qanday “toshchalar” uchraganiga izoh beradilar. iv. yangi mavzuni mustahkamlash. yangi mavzuni mustahkamlash maqsadida o‘quvchilar sahna ko‘rinishi qo‘yadilar. bunda ular o‘z xohishlariga ko‘ra ertak qahramonini tanlaydilar. o‘quvchilarga tanlagan qahramonlariga ovozlari va harakatlari bilan taqlid qilishlari lozimligi tushuntiriladi. “ertak qahramonlarini aniqla” mashqi o‘tkaziladi. 1.mittigina, quvnoqqina, yebto‘ymasgina .... bu ta’rif ertakning qaysi qahramoni haqida? a) mushuk b) echki d) toshbaqa e) sichqoncha 2. sichqoncha onajonisi bilan qayerda yashar ekan? a) yerto‘lada b) uyning kovagida d) yo‘lakda e) tomda 3. kichkintoylarning odobi, birinchi navbatda, nimadan bilinadi? a) tabassum qilishidan b) gapidan d) salom berishidan e) kiyinishidan 4. ertakda sichqoncha birinchi bo‘lib kimga salom berdi? a) mushukka b) qo‘yga d) echkiga e) itga 5. echki sichqonga …
4 / 6
o‘nikmalarini shakllantirish. tk3: ertak kitoblarni muntazam o‘qish va bilimini oshirish. fk 1: ertak mazmunini qayta hikoya qilish. tarbiyaviy: o‘quvchilarni kattalarni hurmat, kichiklarni izzat qilishga, xushmuomala bo‘lishga o‘rgatish, ularda o‘zaro mehr-oqibat tuyg‘ularini tarbiyalash. tk 4: yaxshi va yomon odatlarni bir-biridan farqlay olish.rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning mustaqil va ijodiy qobiliyatlarini, lug‘at ustida ishlash malakalarini rivojlantirish. fk 2: ertak qahramonlariga munosabat bildira olish. dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi. dars metodlari: savol-javob, tushuntirish, “o‘rnini almashtir” o‘yini. dars jihozlari: tarqatma materiallar, multimedia ilovalari. darsning borishi: i. tashkiliy qism. salomlashish. o‘quvchilarni darsga hozirlash. ii. uy vazifasini so‘rash va o‘tilgan mavzuni mustahkamlash. “odobli bo‘lish osonmi?” ertagining 1-qismi o‘qitiladi, mazmuni 3-4 o‘quvchiga so‘zlatiladi. o‘quvchilar o‘rtasida savol-javob o‘tkaziladi. 1. sichqoncha eng avval kimga salom berdi? 2. qanday vaziyatlarda salom berilmaydi? iii. yangi mavzu bayoni. - bolajonlar, siz baqaning injiqligi, qaysarligini qanday baholaysiz? o‘quvchilarning javoblari tinglanib, yangi mavzu e’lon qilinadi. - bugun biz sizlar bilan “odobli bo‘lish osonmi?” ertagining 2-qismi …
5 / 6
hish odobi to‘g‘risida sichqonchaga qanday maslahat berdi? o‘quvchilarning javoblari to‘ldirilib, umumlashtiriladi. “o‘rnini almashtir” o‘yini. ekranda ertakdagi gaplar tarkibidagi so'zlar tartibsiz beriladi. o'quvchilar shu gapdagi so'zlarni o'mini almashtirib, gap hosil qiladilar va shu gapni ertakdan topib o‘qiydilar. masalan: “yuragim g‘ash bo‘p ketyapti, tog‘ajon”, “xafa bo‘lma, bo‘tam”. v. darsga yakun yasash va baholash. savol-javob o‘tkaziladi. 1. salomlashish odobi haqida nimalarni bilib oldingiz? 2. siz ham kattalarga salom berasizmi? dars xulosalanib, faol qatnashgan o‘quvchilar baholanadi. vi. uyga vazifa. “odobli bo‘lish osonmi?” ertagining 2-qismini o‘qish. 4-sinf 3-chorak o’qish fani uchun mo’ljallangan choraklik dars ishlanma. dars ishlanmada 81-dars “odobli bo’lish osonmi” mavzusidan 131-dars “sinfdan tashqari o’qish” mavzusigacha choraklik yoritib berilgan. 2019-2020-o’quv yili darsligiga to’liq xolda tushadi va pechatga tayyor . choraklik dars ishlanmani olishni istasangiz telegram tarmog’i orqali @style_qaysar ga murojaat qilib sotib olishingiz mumkin. bizning telegram kanallarimiz manzillari: @pedagoguzbek @innovatsion_metod bizdan uzoqlashmang va o’z ijod namunalaringizni kanallarimiz orqali ommalashtiring

Хотите читать дальше?

Скачайте все 6 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "pechat 4-sinf 3-chorak o'qish 2020yil"

2019-2020-o’quv yili 4-sinf 3-chorak mavzu: “odobli bo‘lish osonmi?” (anvar obidjon). 1-qism. darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarni ongli, ravon va ifodali o‘qishga, matn mazmunini to‘liq uqib olishga, o‘zgalar nutqini eshitib, tushunib olishga o‘rgatish. tk3: ertak kitoblarni muntazam o‘qish va bilimini oshirish. fk 1: ertak mazmunini qayta hikoya qila olish.tarbiyaviy: o‘quvchilarni odobli bo‘lishga, kattalarni hurmat qilish- ga, muloyim so‘zlashga o‘rgatish, ularda o‘zaro mehr-oqibat, o‘zgalarga yaxshilik tilash tuyg‘ularini tarbiyalash. tk 4: yaxshi va yomon odatlarni bir-biridan farqlay olish. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning asarning asosiy g‘oyasini ajrata olish qobiliyatini, umumlashtirish, taqqoslash, xulosa chiqarish ko‘nikmalarini hamda og‘zaki nutqini rivojlantirish, so‘z ...

Этот файл содержит 6 стр. в формате PDF (309,0 КБ). Чтобы скачать "pechat 4-sinf 3-chorak o'qish 2020yil", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: pechat 4-sinf 3-chorak o'qish 2… PDF 6 стр. Бесплатная загрузка Telegram