2-sinf atrofolam(tabiat) 2019-2020 yillik konspekt to`liq

DOCX 6 sahifa 929,8 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 6
1- dars mavzu:atrofimizdagi olam sana________ darsning maqsadi.ta`limiy:o'quvchilarning tabiatdagi narsa va hodisalar haqidagi tasavvurlarini boyitish, atrofdagi o'simlik va hayvonot dunyosi namunalari bilan tanishtirish, ularni asrab-avaylashga, himoya qilishga o'rgatish. t.k.2 televizor, radio va boshqa manbalardan tabiat va undagi hodisalarga oid zarur ma’lumotlardan foydalana lish, o‘ziga zarur ma’lumotlarni o‘zlashtira olish. tarbiyaviy: ona tabiatga mehr-muhabbatlarini yanada oshirish. t.k.1 mavzuni ravon gapirib berish, muloqotda muomala madaniyatiga amal qilish. darsning turi.yangi bilim beruvchi. darsning jihozlanishi.tabiatning turli fasllardagi manzaralari, o'simlik va hayvonlarning rasmlari, kishilarning mehnat jarayoni, ular tomonidan yaratilgan buyumlarning rangli suratlari. darsning borishi.tashkiliy qism. o'quvchilar uch guruhga bo'linib o'tiradilar. tarmoqlash usuli orqali 1- sinfda o'tilgan mavzular takrorlanadi. insonlar daraxtlar daraxtlar insonlar tog'lar qushlar yer havo jonli tabiat jonli tabiat gullar atrofimizdagi olam toshlar osmon hayvonlar suv hayvonlar o`simliklar o'simliklar qushlar gullar «klaster» usulidan foydalanish ham mumkin. atrofimizdagi olam nima degan savolga bolalar javob beradi. o'qituvchi strelkalar to'g'risiga yoza boshlaydi. yangi mavzuni bayon etish. o'tiladigan mavzuni bayon …
2 / 6
ni iloji boricha sayr, ekskursiya, amaliy ishlar bilan o'tish maqsadga muvofiqdir. shu o'rinda o'quvchilarga odamning sezgi a'zolari: ko'z, quloq, burun, til, terming xususiyatlari tushuntirib o'tiladi. shu a'zolar orqali tabiatni ko'rish, turli ovozlarni eshitish, hidlarni sezish, ta'mni bilish, issiq-sovuqni his qilish mumkinligi erinmay uqtiriladi.jonli va jonsiz tabiatdagi o'zgarishlarni kuzatish jarayonida barcha sezgi a'zolarining xususiyatlari katta ekanligi hisobga olingan holda savol va topshiriqlar tuziladi. dars davomida muammoli holatlar vujudga keltirilib, didaktik usullar qo'llaniladi. soddaroq bo'lsa-da, umumlashtirish, taqqoslash, muhimini ajratish, munosabat o'rnatish, xulosa chiqarish kabi vazifalarni bajarishga harakat qilinadi. o'simliklar, qushlar, hasharotlar, uy hayvonlari, kishilarning dala, bog', o'rmon, tomorqadagi mehnat faoliyatlari, tabiatdagi mavsumiy o'zgarishlar kuzatilib, «ish daftari»ga qayd qilib boriladi. atama va tushunchalar: inson, tabiat, ob-havo, o'simlik, hayvon, sezgi a'zolari, «ish daftari». yangi mavzuni mustahkamlash. o'quvchilarning yangi mavzu bo'yicha olgan bilimlarini mustahkamlash uchun ularga quyidagi savollar berish 1. qanday sezgi a'zolarini bilasiz? 2. bugun uydan maktabga kelguncha nimalarni kuzatdingiz? 3. sizga qaysi kuzatuv …
3 / 6
ejamkorlikka, ehtiyotkorlik va xavfsizlik qoidalariga rioya qilish. tarbiyaviy:tabiatda uchraydigan foydali qazilmalar, suvning har xil holati, suvni, ayniqsa, toza ichimlik suvlarini isrof va if los qilmaslik bo'yicha dastlabki ko'nikmalarni shakllantirish. t.k.1 mavzuni ravon gapirib berish, muloqotda muomala madaniyatiga amal qilish. rivojlantiruvchi:ijodiy izlanish, bunyodkorlikni rivojlantirish. f.k.1 tabiatda bo‘ladigan jarayonlarni, haroratning tun va kunduzi farq qilishini kuzatadi va ayta oladi; darsning turi.yangi bilim beruvchi. darsning jihozlanishi.har xil moddalar, foydali qazilmalar namunalari, suv, tarozi, spirt lampasi, sham, stakan, olovga chidamli idish, darsning borishi.salomlashish, davomatni aniqlash, o`quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish.o'tilgan mavzuni takrorlash. tashkiliy qism. o'tilgan mavzuni takrorlash. yangi mavzuni bayon etish. yangi mavzuni boshlashga kirishishdan avval, o'quvchilarga odatda-gidek, quyidagi savollar bilan murojaat etiladi: 1. suv qanday ko'rinishga ega? 2. atrofimizda nimalarni ko'ryapsiz? 3. kitob va ruchkaning og'irligi tengmi? 4. kitob jismmi yoki modda? o'quvchilarga tevarak-atrofdagi ko'rib turgan barcha narsalarimiz modda va jismlardan iborat ekanligi, jismlarning biror-bir qat'iy shakldaligi misollar bilan tushuntirib beriladi. [image: ]masalan, parta, …
4 / 6
holati bug` holati; muz holati; tayanch so`zlar:ob-havo, ob- havo belgilari,harorat, yog`in, bulutlilik, termometr, daraja. o'tilgan mavzuni mustahkamlash.1. modda va jismlarga misol keltiring.2. moddalar qanday holatlarda bo'ladi?3. atrofingizda qanday jismlarni ko'ryapsiz? uyga vazifa. uyda ota-onangiz yordamida suvning uch xil holatda bo'lishini tajriba qilib ko'ring. tajriba natijalarini «ish daftari»ga yoz 3- dars mavzu: ob-havo sana_______________ darsning maqsadi.ta`limiy: o'quvchilarni mavzuga oid yangi atama va tushunchalar, tabiat fasllari, kuzda bo'ladigan o'zgarishlar bilan tanishtirish, ularga ob-havo haqidato'liq tushuncha berish va tabiat go'zalliklariga oshno etish. t.k.6 maishiy texnika jihozlaridan foydalana olish, tejamkorlikka, ehtiyotkorlik va xavfsizlik qoidalariga rioya qilish. tarbiyaviy:— tabiatga muhabbat tarbiyasini shakllantirish,— kishilar mehnatini qadrlashga o`rgatish. t.k.1 mavzuni ravon gapirib berish, muloqotda muomala madaniyatiga amal qilish. rivojlantiruvchi:—ijodiy izlanish, bunyodkorlikni rivojlantirish. f.k.1 tabiatda bo‘ladigan jarayonlarni, haroratning tun va kunduzi farq qilishini kuzatadi va ayta oladi; darsning turi.yangi bilim beruvchi. darsning jihozlanishi.termometr, yomg'ir o'lchagich, quyoshning turish holatini kuzatish uchun tayoqcha, ob-havoning turli holatdagi manzarasi tasvirlangan rasmlar. darsning …
5 / 6
n o'zgaradi, yozda kunlar nega issiq yoki qishda nima uchun sovuq bo'ladi kabi savollarga atroflicha javob berish, bu savollarga javob berishda o'quvchilarni ham jalb qilish darsning samaradorligini oshirishini unutmang.yilning to'rt faslida, hatto kunning turli vaqtida havo harorati har xil bo'lishini termometr yordamida aniqlab, o'quvchilarga ko'rsatish mumkin. havo harorati shartli belgilar orqali yoziladi.masalan, havo issiq bo'lsa, +40°c, havo sovuq bo'lsa, -10°c deb yozib qo'yiladi.dars o'tilayotgan xonada havo harorati necha daraja issiq? tashqaridachi, kabi savollar bilan mavzuning qiziqarli bo'lishiga erishiladi. termometrlarning turlari bilan tanishtirish: [image: ][image: ][image: ] 1-havo haroratini o`lchaydigan :2-suv aroratini o`lchaydigan3-kishilar haroratini o`lchaydigan; tayanch so`zlar:ob-havo, ob- havo belgilari,harorat, yog`in, bulutlilik, termometr, daraja. o'tilgan mavzuni mustahkamlash. dars yakunida o'quvchilarning yangi mavzuni qanchalik o'zlashtirganligini aniqlash maqsadida quyidagi savollar berib ko'riladi: 1. termometr bilan nima o'lchanadi? 2. ob-havo deganda nimani tushunasiz? 3. termometrni issiq suvga botirsak nima bo'ladi? o'quvchilar bilimini baholash. uyga vazifa. har kuni havo haroratini o'lchab, olingan natijani «ish daftari»ga …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 6 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"2-sinf atrofolam(tabiat) 2019-2020 yillik konspekt to`liq" haqida

1- dars mavzu:atrofimizdagi olam sana________ darsning maqsadi.ta`limiy:o'quvchilarning tabiatdagi narsa va hodisalar haqidagi tasavvurlarini boyitish, atrofdagi o'simlik va hayvonot dunyosi namunalari bilan tanishtirish, ularni asrab-avaylashga, himoya qilishga o'rgatish. t.k.2 televizor, radio va boshqa manbalardan tabiat va undagi hodisalarga oid zarur ma’lumotlardan foydalana lish, o‘ziga zarur ma’lumotlarni o‘zlashtira olish. tarbiyaviy: ona tabiatga mehr-muhabbatlarini yanada oshirish. t.k.1 mavzuni ravon gapirib berish, muloqotda muomala madaniyatiga amal qilish. darsning turi.yangi bilim beruvchi. darsning jihozlanishi.tabiatning turli fasllardagi manzaralari, o'simlik va hayvonlarning rasmlari, kishilarning mehnat jarayoni, ular tomonidan yaratilgan buyumlarning rangli suratlari. ...

Bu fayl DOCX formatida 6 sahifadan iborat (929,8 KB). "2-sinf atrofolam(tabiat) 2019-2020 yillik konspekt to`liq"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 2-sinf atrofolam(tabiat) 2019-2… DOCX 6 sahifa Bepul yuklash Telegram