9-sinf chizmachilik 2019-2020 yillik konspekt to`liq

DOCX 14 стр. 4,3 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 14
sinf 9a 9b 9v o`qituvchi sana [bookmark: _goback] mavzu. 8-sinfda chizmachilikdan olgan bilimlarni takrorlash va umumlashtirish. darsning maqsadi ta’limiy maqsad : o’quvchilar bilimini takrorlash chizmacilik faninig mazmunini tushunib yetish f.k ish qurollaridan to`g`ri foydalanish va chizmani ketma-ketlikda to`g`ri bajarish kompetensiyasi. tarbiyaviy maqsad: o'quvchilarni bilimli tarbiyali va har tomonlama yetuk inson qilib tarbiyalash t.k-5milliy va umummadaniy kompetensiya. rivojlantiruvchi maqsad : o 'quvchilarni kelgusida chizmachilik fanin o 'zlashtira olishi t.k.-3o`zini o`zi rivojlantirish kompetensiyasi. dars turi :mustahkamlovchi, dars metodi: suhbatamaliy ish. dars jihozlari. chizmalar,akt darsning borishi tashkiliy qism. a) salomlashish , b) davomadni aniqlash, c) o’quvchilarni darsga tayyorlash. yangi mavzu bayoni: dars 8-sinfda o'quvchilar tomonidan olgan bilim va ko'nikmalarni takrorlash bilan boshlanadi. qaysi o'quvchi bilim olishda, chizmalar chizishda qanday xatoliklarga yo'l qo'ysa va bu xatolarni tuzatmasa, fanga nisbatan o'z qarashini o'zgartirmasa, 9-sinfda bunday o'quvchilar uchun qiyinchilik ortib boradi va fanni o'zlashtirishi oson bo'lmasligi tushuntiriladi. shundan keyin ko'rinishlar, shartlilik va soddalashtirishlar, yaqqol tasvirlar, eskiz …
2 / 14
stlardan foydalaniladi yoki ularga savollar beriladi va javoblar natijasiga ko'ra yakun yasalib, baholar qo'yiladi. uyga vazifa. o'quvchilarning 8-sinfda kim qanday o'zlashtirganligini hisobga olgan holda darslikdagi 1.3-chizmada berilgan mashqlardan bittasi uyga vazifa qilib topshiriladi o’ibdo’_______________________ sinf 9a 9b 9v o`qituvchi sana mavzu : kesimlar . darsning maqsadi darsning maqsadi : ta`limiy maqsad: kesimlar haqida umumiy ma'lumot berish f.k chizmachilikda qo`llaniladigan termin va tushunchalarni bilish hamda qo`llay olish kompetensiyasi. tarbiyaviy maqsadi. kesimlar yordamida detal shaklini aniqlashning ahamiyatini tarbiyalash. t.k.milliy va umummadaniy kompetensiya. rivojlantiruvchi:o`quvchilarning bilim,ko`nikma malakalarini rivojlantirish. t.k.o`zini o`zi rivojlantirish kompetensiyasi. dars turi. yangi bilimlarni o'zlashtirish. dars metodi. tushuntirish, savol-javob dars jihozlari. kesimlar haqida plakatlar, modellar, detallar. darsning borishi i.tashkiliy qism . a) salomlashish .b) davomadni aniqlash c) o’quvchilarni darsga tayyorlash ii. o’tilgan mavzuni mustahkamlash 1. chizmachilik asboblariga nimalar kiradi? 2. qalamdagi t yoki h yozuv uning nimasini bildiradi? 3. qalamdagi m yoki b belgi uning qandayligini ko'rsatadi? 4. qalamdagi tm yoki hb …
3 / 14
lyar qilib kesuvchi tekislik o'tkazilsa, detalning ko'ndalang kesimi hosil bo'ladi.2.1-chizma, a dagi valning yaqqol tasviriga qarang. undagi o'yiqlar va teshik shaklini chapdan ko'rinishida aniqlash mumkin (2.1-chizma, b). lekin ular ko'rinmas kontur chiziqlarda tasvirlanganligi uchun valning bu elementlarini aniqlash maqsadida kesim tatbiq qilinishi mumkin. kesilgan joyni aniq ko'rsatish maqsadida detal qismi o'qi bo'yicha siljitib tasvirlangan (2.1-chizma, d). a—a kesimda segment shponka pazi, b-b da liska va c-c da silindrik teshikni ko'ryapsiz. demak, kesim qo'llanilgan bunday detallami bitta ko'rinishda tasvirlash mumkin (2.1-chizma, e). [image: ] kesim qo'llanilganda detallarning kesilgan yuzalarini standartga muvofiq shartli belgilash qabul qilingan. chizmada materiallarni tez va oson farqlash maqsadida ular turli ko'rinishda shtrbdanadi. materiallarning kesimda grafik belgilanishi. detal chizmasida kesim yoki qirqim qo'llanilgan bo'lsa, o'sha joy yuzalari ma'lum tartibda belgilanishi lozim. detal metalldan yasalgan bo'lsa, kesim yoki qirqim 2.2-chizmadagidek shtrixlab chiqiladi. shtrix chiziqlari detalning asosiy kontur (hoshiya chizig'i) yoki o'q chizig'iga nisbatan 45° burchak ostida o'ng yoki chap …
4 / 14
k belgilanishi 1 – jadvalda ko’rsatuilgan . iv.yangi mavzuni mustahkamlash : o’quvchilarga yangi mavzu yuzasidan savollar beraman . 1. kesim nima ? 2. kesimlar qanday tasvir hisoblanadi ? 3. nima ucun materiallar kesimida har xil grafik shartli belgilanadi ? dars yakunlash va baholash : faol qatnashgan o’quvchilar baholanadi va jurnalga rasmiylashtiriladi . v. uyga vazifa : 2.2 chizma yoki 2. 3 – chizmani chizish . o’ibdo’_______________________ sinf 9a 9b 9v o`qituvchi sana mavzu : kesim turlari. darsning maqsadi : ta'limiy maqsad : o'quvchilarga kesimlar hosil qilish va kesim yuzalarini shtrixlashni tushuntirish. f.k chizmachilikda qo`llaniladigan termin va tushunchalarni bilish hamda qo`llay olish kompetensiyasi. tarbiyaviy maqsadi. o’quvchilarni chizmachilk darsiga qiziqtirish ruhida tarbiyalash. t.k.milliy va umummadaniy kompetensiya. rivojlantiruvchi : o`quvchilarni bilim ko`nikma malakalarini rivojlantirish. . t.k.o`zini o`zi rivojlantirish kompetensiyasi. dars turi. yangi bilimlarni o'zlashtirish. dars metodi. so'zlab berish, tushuntirish, suhbat va darslik bilan ish-lash. dars jihozlari. kesimlar haqida plakatlar, modellar, detallar. darsning borishi …
5 / 14
gan kesimda kesim konturi qanday chiziqda chiziladi? a. ingichka tutash. b. shtrix. c. asosiy yo'g'on tutash. d. ingichka to'lqinsimon. 6. nima sababdan kesimda kesuvchi tekislik izi uzuq chiziq tarzida tasvir-lanmaydi? a. kesim turidan qat'iy nazar, unda simmetrik shakl hosil boisa. b. kesim turidan qat'iy nazar, unda shakl nosimmetrik bo'lsa. c. kesim chiqarib tasvirlangan bo'lsa. d. kesim tasvirlararo bajarilgan bo'lsa. iii.yangi mavzu bayoni : bajarilishiga qarab ikki xil kesim bo'ladi: chetga chiqarib tasvirlangan kesim, ustiga qo'yilgan kesim.chetgchiqarib tasvirlangan kesimlar ancha yaqqol bo'ladi va ular a—a, b—b kabi kerakli yozuvlar bilabelgilanadiagar teshik, o'yiqlarning simmetriya o'qi davomida kesim chiqarib tasvirlansa, kesuvchi tekislik izi ko'rsatilmaydi. chetga chiqarib tasvirlanadigan kesimni 4.2-chizmadagidek ko'rinishning uzib tasvirlangan qismlari orasigalashtirish mumkin. bunday usulni shatunlar, balkalar, relslar, uzun vallarda qo’llash mumkin. chetga chiqarib tasvirlangan kesimlar soni qancha bo'lishiga qaramay ularning yuzalari shtrixlanadi. kesim konturi detal konturi bilan bir xil vn'a'onlikda chiziladi. [image: ][image: ] ustiga qo'yilgan kesimga misol 4.3-chizmada ko'rsatilgan. …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 14 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "9-sinf chizmachilik 2019-2020 yillik konspekt to`liq"

sinf 9a 9b 9v o`qituvchi sana [bookmark: _goback] mavzu. 8-sinfda chizmachilikdan olgan bilimlarni takrorlash va umumlashtirish. darsning maqsadi ta’limiy maqsad : o’quvchilar bilimini takrorlash chizmacilik faninig mazmunini tushunib yetish f.k ish qurollaridan to`g`ri foydalanish va chizmani ketma-ketlikda to`g`ri bajarish kompetensiyasi. tarbiyaviy maqsad: o'quvchilarni bilimli tarbiyali va har tomonlama yetuk inson qilib tarbiyalash t.k-5milliy va umummadaniy kompetensiya. rivojlantiruvchi maqsad : o 'quvchilarni kelgusida chizmachilik fanin o 'zlashtira olishi t.k.-3o`zini o`zi rivojlantirish kompetensiyasi. dars turi :mustahkamlovchi, dars metodi: suhbatamaliy ish. dars jihozlari. chizmalar,akt darsning borishi tashkiliy qism. a) salomlashish , b) davomadni aniqlash, c) o’quvchilarni...

Этот файл содержит 14 стр. в формате DOCX (4,3 МБ). Чтобы скачать "9-sinf chizmachilik 2019-2020 yillik konspekt to`liq", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 9-sinf chizmachilik 2019-2020 y… DOCX 14 стр. Бесплатная загрузка Telegram