2-sinf atrofimizdagi olam

DOCX 13 sahifa 3,7 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 13
sana: “__” _________ 20___-yil. sinflar: 2- ‟______”. o‘qituvchi: ________________ mavzu: atrofimizdagi olam darsning maqsadi: ta’limiy: o'quvchilarning tabiatdagi narsa va hodisalar haqidagi tasavvurlarini boyitish, atrofdagi o'simlik va hayvonot dunyosi namunalari bilan tanishtirish, ularni asrab-avaylashga, himoya qilishga o'rgatish. t.k.2 televizor, radio va boshqa manbalardan tabiat va undagi hodisalarga oid zarur ma’lumotlardan foydalana lish, o‘ziga zarur ma’lumotlarni o‘zlashtira olish. tarbiyaviy: ona tabiatga mehr-muhabbatlarini yanada oshirish. t.k.1 mavzuni ravon gapirib berish, muloqotda muomala madaniyatiga amal qilish. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning lug`at boyligini oshirish, og`zaki nutqini o`stirish. mustaqil fikrlash qobiliyatini o`stirish orqali o`z-o`zini rivojlantirish kompetensiyasini shakllantirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning jihozlanishi: tabiatning turli fasllardagi manzaralari, o'simlik va hayvonlarning rasmlari, kishilarning mehnat jarayoni, ular tomonidan yaratilgan buyumlarning rangli suratlari. darsning borishi: t/r bo‘limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga …
2 / 13
aat qilinib, ularning diqqatini jamlash, darsga bo'lgan qiziqishlarini oshirish: 1. atrofimizdagi olam deganda nimani tushunasiz? 2. atrofimizdagi olamni qaysi sezgi a'zolarimiz orqali kuzatamiz? 3. ertalab uyqudan uyg'onganingizda ob-havo qanday edi? 4. oila a'zolaringiz nima ish bilan mashg'ul bo'ldilar? o'qituvchi shu kabi savollar bilan yangi mavzuni boshlaydi. [image: ]darsga jiddiy tayyorgarlik ko'rish lozim. atrof-muhitdagi mavjud narsalar qancha qiziqarli tushuntirilsa, ularning sir-asrorlari atroflicha tanishtirilsa, bolalarni tabiatga shuncha ko'p oshno qilishga erishgan bo'lamiz. yangi mavzuni iloji boricha sayr, ekskursiya, amaliy ishlar bilan o'tish maqsadga muvofiqdir. shu o'rinda o'quvchilarga odamning sezgi a'zolari: ko'z, quloq, burun, til, terming xususiyatlari tushuntirib o'tiladi. shu a'zolar orqali tabiatni ko'rish, turli ovozlarni eshitish, hidlarni sezish, ta'mni bilish, issiq-sovuqni his qilish mumkinligi erinmay uqtiriladi.jonli va jonsiz tabiatdagi o'zgarishlarni kuzatish jarayonida barcha sezgi a'zolarining xususiyatlari katta ekanligi hisobga olingan holda savol va topshiriqlar tuziladi. dars davomida muammoli holatlar vujudga keltirilib, didaktik usullar qo'llaniladi. soddaroq bo'lsa-da, umumlashtirish, taqqoslash, muhimini ajratish, munosabat o'rnatish, …
3 / 13
aringizni yozib boring. o’ibdo’:_____________ sana: “__” _________ 20___-yil. sinflar: 2- ‟______”. o‘qituvchi: ________________ mavzu: ob-havo, uning belgilari darsning maqsadi: ta’limiy: o'quvchilarni mavzuga oid yangi atama va tushunchalar, tabiat fasllari, kuzda bo'ladigan o'zgarishlar bilan tanishtirish, ularga ob-havo haqidato'liq tushuncha berish va tabiat go'zalliklariga oshno etish. t.k.6 maishiy texnika jihozlaridan foydalana olish, tejamkorlikka, ehtiyotkorlik va xavfsizlik qoidalariga rioya qilish. tarbiyaviy: tabiatga muhabbat tarbiyasini shakllantirish,— kishilar mehnatini qadrlashga o`rgatish. t.k.1 mavzuni ravon gapirib berish, muloqotda muomala madaniyatiga amal qilish. rivojlantiruvchi: ijodiy izlanish, bunyodkorlikni rivojlantirish. f.k.1 tabiatda bo‘ladigan jarayonlarni, haroratning tun va kunduzi farq qilishini kuzatadi va ayta oladi; darsning turi:yangi bilim beruvchi. darsning jihozlanishi:termometr, yomg'ir o'lchagich, quyoshning turish holatini kuzatish uchun tayoqcha, ob-havoning turli holatdagi manzarasi tasvirlangan rasmlar. darsning borishi: t/r bo‘limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa …
4 / 13
nima uchun sovuq bo'ladi kabi savollarga atroflicha javob berish, bu savollarga javob berishda o'quvchilarni ham jalb qilish darsning samaradorligini oshirishini unutmang.yilning to'rt faslida, hatto kunning turli vaqtida havo harorati har xil bo'lishini termometr yordamida aniqlab, o'quvchilarga ko'rsatish mumkin. havo harorati shartli belgilar orqali yoziladi.masalan, havo issiq bo'lsa, +40°c, havo sovuq bo'lsa, -10°c deb yozib qo'yiladi.dars o'tilayotgan xonada havo harorati necha daraja issiq? tashqaridachi, kabi savollar bilan mavzuning qiziqarli bo'lishiga erishiladi. termometrlarning turlari bilan tanishtirish: [image: ] 1-havo haroratini o`lchaydigan :2-suv aroratini o`lchaydigan3-kishilar haroratini o`lchaydigan; ( tayanch so`zlar: ob-havo, ob- havo belgilari,harorat, yog`in, bulutlilik, termometr, daraja. ) o'tilgan mavzuni mustahkamlash. dars yakunida o'quvchilarning yangi mavzuni qanchalik o'zlashtirganligini aniqlash maqsadida quyidagi savollar berib ko'riladi: 1. termometr bilan nima o'lchanadi? 2. ob-havo deganda nimani tushunasiz? 3. termometrni issiq suvga botirsak nima bo'ladi? o'quvchilar bilimini baholash. uyga vazifa. har kuni havo haroratini o'lchab, olingan natijani «ish daftari»ga yozib boring. oy oxirida havo haroratini qancha …
5 / 13
rni shaklllantiriah. t.k.5 o‘z o‘lkasi, uyi, mahallasi, maktabi, yashash joyini qadrlash; do‘stlariga, yaqinlari va atrofdagilarga mehribon bo‘lish. rivojlantiruvchi: ijodiy izlanish, bunyodkorlikni rivojlantirish. f.k.3 o‘zbekistonning tabiiy va siyosiy ma’muriy xaritasidan o‘zi yashaydigan vatanni, hududni aniqlab, ko‘rsata oladi. darsning turi:yangi bilim beruvchi. darsning jihozlanishi:globus, fasllar tasvirlangan rangli rasmlar.oy, quyosh, yer, yulduzlar maketi. darsning borishi: t/r bo‘limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa tashkiliy qism. salomlashish, davomatni aniqlash, o`quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish.o'tilgan mavzuni takrorlash.o'tilganlarni takrorlash maqsadida «klaster» usulidagi mashq bajariladi.bu mashqda insonga tabiatdan nimalar kerakligi aniqlanadi. tabiat sirlarini, tabiatning inson hayotidagi muhim o'rnini bilgan odamgina uni asrashni, muhofaza qilishni biladi. yangi mavzuni bayon etish. «yer — sayyora» yangi mavzu bo'yicha o'quvchilarga savollar beriladi,. i. yer quyosh atrofida aylanadimi? 2. yulduzlar …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 13 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"2-sinf atrofimizdagi olam" haqida

sana: “__” _________ 20___-yil. sinflar: 2- ‟______”. o‘qituvchi: ________________ mavzu: atrofimizdagi olam darsning maqsadi: ta’limiy: o'quvchilarning tabiatdagi narsa va hodisalar haqidagi tasavvurlarini boyitish, atrofdagi o'simlik va hayvonot dunyosi namunalari bilan tanishtirish, ularni asrab-avaylashga, himoya qilishga o'rgatish. t.k.2 televizor, radio va boshqa manbalardan tabiat va undagi hodisalarga oid zarur ma’lumotlardan foydalana lish, o‘ziga zarur ma’lumotlarni o‘zlashtira olish. tarbiyaviy: ona tabiatga mehr-muhabbatlarini yanada oshirish. t.k.1 mavzuni ravon gapirib berish, muloqotda muomala madaniyatiga amal qilish. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning lug`at boyligini oshirish, og`zaki nutqini o`stirish. mustaqil fikrlash qobiliyatini o`stirish orqali o`z-o`zini rivojlantir...

Bu fayl DOCX formatida 13 sahifadan iborat (3,7 MB). "2-sinf atrofimizdagi olam"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 2-sinf atrofimizdagi olam DOCX 13 sahifa Bepul yuklash Telegram