4-sinf matematika ochiq dars ishlanma oydin roziqova

DOCX 4 pages 1.2 MB Free download

Page preview (4 pages)

Scroll down 👇
1 / 4
o`zbekiston respublikasi xalq ta`limi vazirligi [image: bayrokkk]jizzax viloyat xalq ta'limi boshqarmasi zomin tumani 3-umumta`lim maktabining boshlang`ich sinf o`qituvchisi roziqova oydinning 4-sinfda matematika fanidan bir soatlik 2019-yil,fevral mavzu: kasrlar haqida tushuncha. o‘rganilgan ko‘rinishdagi masalalar yechish. darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarga kasr haqida tushuncha berish; tk1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; fk1: kasrlarni so‘zlar, kasrlar yoki modellar yordamida tasvirlay olish. tarbiyaviy: mavzuni o‘tish davomida o‘quvchilarni bir-birini hurmat qilishga, o‘zaro do‘stona munosabatda bo‘lishga o‘rgatish; tk4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning mustaqil fikrlashini, kasrlarni to‘g‘ri o‘qish malakalarini rivojlantirish fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish darsning jihozi: darslik, jadval va rasmlar, tarqatmalar darsning metodi: tushuntirish, mustaqil ish, aqliy hujum. o`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi. metod: og`zaki bayon qilish. forma: suhbat, savol – javob, amaliy mashg`ulot, guruhlarda ishlash. vosita: tarqatma materiallar, darslik, ko`pytirish jadvali, ko`rgazmalar, multimediya,texnik vosita. …
2 / 4
tqi rivojlanadi, va eslab qolish qobiliyati kuchayadi, unda insoniy fazilatlar shakllanadi. o`z – o`zini nazorat qilishni o`rganadi. qisqa vaqt ichida ko`p ma`lumotlarga ega bo`ladi. kelgusi rejalar: o`qituvchi: yangi pedagogik texnologiyalarni o`zlashtirish va darsda tadbiq etish, takomillashtirish, o`z ustidaishlash. mavzuni hayotiy voqealar bilan bog`lash. pedagogik mahoratni oshirish. o`quvchi: darslik bilan mustaqil ishlashni o`rganadi. o`z fikrini ravon bayon qila oladi. shu mavzu asosida qo`shimcha materiallar topadi, ularni o`rganadi. o`z fikri va guruh fikrini tahlil qilib bir yechimga kelish malakasini hosil qiladi. uyg berilgan vazifalarni bajaradi. darsning borishi: [image: ][image: ]darsning rejasi: darsning “oltin qoidalari”: 1. tashkiliy davr - 1'. 2. o'tilgan darslarni eslash, savol-javob - 5'. 3. yangi dars bayoni - 20'. 4. mavzu bo'yicha ishlar -12'. 5. dars yakuni va baholash- 5'. 6. uyga vazifa berish - 2'. i.tashkiliy qism.. salomlashish, davomatni aniqlash. [image: ]navbatchi axborotini tinglash (bu jarayon ingliz tilida quyidagicha o`tkazilishi mumkin ). o`qituvchi:- good morning pupils! o`quvchilar-:good morning! …
3 / 4
ga ko‘paytirish qanday amalga oshiriladi? - to‘liqsiz ko‘paytma nima? 623-misol javoblari so`raladi: c 8 10 17 93 246 732 37 • c 296 370 629 3441 9102 27084 iii. yangi mavzuning bayoni. yangi mavzu ekranda tushuntiriladi. 624. to‘g‘ri to‘rtburchaklar bir-biridan nimasi bilan farq qiladi? har bir to‘g‘ri to‘rtburchak nechta teng (bir xil) qismga bo‘lingan ? haqiqatan ham birinchisi 15 ta, ikkinchisi 6 ta, uchinchisi … ta qismga bo‘lingan. har bir rasmda to‘g‘ri to‘rtburchakning qanday qismi bo‘yalgan? to‘g‘ri, birinchi rasmda to‘g‘ri to‘rtburchakning o‘n beshdan bir qismi; ikkinchisida oltidan bir qismi bo‘yalgan va h. k. lekin buni qanday matematik belgi bilan yozish mumkin? buning uchun matematiklar kasrlar deb ataluvchi sonlarni o‘ylab topdilar kasrlarni yozish uchun tanish belgi (raqam)lar va chiziqlardan foydalaniladi. chiziq tagiga narsa, shakl yoki miqdor nechta teng qismga bo‘linganligini ko‘rsatuvchi son yoziladi. bu son maxraj deb ataladi. chiziq ustidagi son shunday qismdan nechta olinganligini ko‘rsatadi. bu son surat deb ataladi. …
4 / 4
a bajaradilar. 626- topshiriqda ab kesmani o‘lchab, daftarlarida chizadilar. o‘ylab ko‘ring! kesmaning 1/10 qismi nimaga teng.yozuvlar to‘g‘ri bo‘lishi uchun nuqtalar o‘rniga qanday uzunlik o‘lchovlarini yozish kerak? o‘quvchilar topshiriqni bajaradilar. 1…=1/10… 1…=10… agar quyidagicha yozuv hosil bo‘lsa, u holda topshiriq to‘g‘ri bajarilgan bo‘ladi: 1 sm= 1/10 dm 1 dm= 10 sm 627 – topshiriq santimetrning 1/10 qismi nimaga teng? 1/10 sm … mmmetrning 1/10 qismi nimaga teng? 1/10 m= … dm. 1m hosil bo‘lishi uchun 1 km ni nechta bir xil qismga bo‘lish kerak? to‘g‘ri tenglikni yozing: 1 m=…/… km. to‘g‘ri tengliklar: 1/10 sm=1 mm; 1/10 m=1 dm; 1 m=1/10 km. 628-misolni doskada amallar taga ko‘ra bajaradilar 8491∙ 73=619 843 94 720 : 80 ∙ 96 + 89 994 = 1184 ∙ 96 + 89 994 = 113 664 + 89 994 = 203 658 o‘quvchilarning ishlari tekshirilib boriladi va rag‘batlantiriladi. iv. yangi mavzuni mustahkamlash. yangi mavzuni mustahkamlashda trenajor mashq ekranda …

Want to read more?

Download all 4 pages for free via Telegram.

Download full file

About "4-sinf matematika ochiq dars ishlanma oydin roziqova"

o`zbekiston respublikasi xalq ta`limi vazirligi [image: bayrokkk]jizzax viloyat xalq ta'limi boshqarmasi zomin tumani 3-umumta`lim maktabining boshlang`ich sinf o`qituvchisi roziqova oydinning 4-sinfda matematika fanidan bir soatlik 2019-yil,fevral mavzu: kasrlar haqida tushuncha. o‘rganilgan ko‘rinishdagi masalalar yechish. darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarga kasr haqida tushuncha berish; tk1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; fk1: kasrlarni so‘zlar, kasrlar yoki modellar yordamida tasvirlay olish. tarbiyaviy: mavzuni o‘tish davomida o‘quvchilarni bir-birini hurmat qilishga, o‘zaro do‘stona munosabatda bo‘lishga o‘rgatish; tk4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning mustaqil fikrl...

This file contains 4 pages in DOCX format (1.2 MB). To download "4-sinf matematika ochiq dars ishlanma oydin roziqova", click the Telegram button on the left.

Tags: 4-sinf matematika ochiq dars is… DOCX 4 pages Free download Telegram