3_sinf_o'qish_4_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor

DOCX 15 pages 1.1 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 15
o`qituvchi sana:_______________________________ mavzu: myunzauzenning boshidan kechirganlari darsning maqsadi: ta`limiy:. o`quvchilarning e.paspening „myunxauzenning boshidan kechirganlari” hikoyasi yuzasidan mavzularni o'rganish davomida o'zlashtirgan bilimlarini mustahkamlash. tarbiyaviy: o`zbekiston farzandi ekanligidan faxrlanish tuyg‘usini uyg‘otish. insoniylik ruhidatarbiyalash.t.k.4. badiiy asarlarda aks etgan ma’naviy va madaniy hodisalar mohiyatini to‘g‘ri tushunish va talqin qila olish, ulardagi estetik jihatlarni ilg‘ash hamda tushuntirib bera olish; rivojlantiruvchi: tanqidiy fikrlash qobiliyatini oshirish.nima yaxshi-yu, nima yomonliginifarqlashga o`rgatish. f.k.2. o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi; darsning turi: yangi bilim beruvchi dars. darsning metodi: ifodali o’qish, kichik gurunlarda aqliy hujum, suhbat, izlanish metodi. darsning jihozi: darslik , konspekt, mavzu yuzasidan tarqatmalar.ko‘rgazmalar darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.tashkiliiy qism: o`quvchilarning fanga oid darslik va o`quv qurollarini nazoratdan …
2 / 15
. u erda bo'lajak adabiyot arbobi asosiy ma'lumotni oladi va 1755 yilda gottingen universitetining huquq fakultetiga o'qishga kiradi. keyingi to'rt yil ichida leyptsigda u tabiatshunoslikni puxta o'rgangan va 1760 yilda [image: c:\users\sayyod\appdata\local\microsoft\windows\temporary internet files\content.mso\b017b3bb.tmp]göttingenga qaytib, filologiya bo'yicha bakalavr darajasini himoya qilgan. 1762 yilda raspe o'zining tug'ilib o'sgan gannover shahriga ko'chib o'tdi, u erda bosh kotib bo'lib ishladi va birozdan keyin u mahalliy kutubxonaning kotibi etib tayinlandi. 1767 yilda u carolinumda professor lavozimini oldi va shu bilan birga, kasselda, mahalliy landshaftning mulki, numizmatik va antiqa kabinetlarning nazoratchisi. rudolf erich raspe mineralogiya, adabiyot, geologiya sohasidagi ko'plab izlanishlarga, shuningdek, eng taniqli va nufuzli britaniya va germaniya jurnallarida nashr etgan sharhlariga ega. raspe oldida london va getti ilmiy jamiyatlarining eshiklari ochilgan. allaqachon bir olim, 1773 yilda u vestfaliyaga sayohat qildi va u erda ko'p vaqtni qadimiy qo'lyozmalarni qidirishga sarfladi. u ozgina ilmiy obro'ga va qattiq tajribaga ega bo'lib, 1775 yilda yana vestfaliyaga ish safari …
3 / 15
ushda kumush ko‘rinmas ekan. ammo axiyri boltachani bir to‘da chirigan poxol ustidan topdim. xursand bo‘lib uni kamarimga qistirib oldim va yerga qaytmoqchi bo‘ldim. biroq ish boshqacha bo‘lib chiqdi: loviyaning poyasi quyosh issig‘idan qovjirab, uzilib-uzilib ketibdi. buni ko‘rgach, qattiq xafa bo‘ldim. nima qilish kerak? nima qilsam ekan? nahotki men yerga qaytolmasam? nahotki umrim boricha oyda qolsam? voy, yo‘q! aslo bo‘lmaydi! noiloj poxol yoniga o‘tirib olib, undan arqon yasay boshladim. arqon ko‘ngildagidek uzun bo‘lib chiqmadi, lekin nachora! chap qo‘limga boltachani, o‘ng qo‘limga arqonni ushlaganim holda sirg‘alib, pastga tushaverdim. tez orada arqon ham tugab qoldi, men bo‘lsam osmon bilan yer o‘rtasida, havoda osilib qoldim. bu juda qo‘rqinchli hol edi. lekin pisand qilmadim. uzoq o‘ylab turmasdan, boltachani oldim va arqonning pastki uchiga mahkam yopishib turib, yuqorigi uchini kesdim va uni pastki uchiga uladim. shunday qilib, yerga yaqinlashdim. lekin yerga tushishga hali ham anchagina masofa bor edi. arqonning yuqori uchini ko‘pgina marta kesib, pastki uchiga …
4 / 15
tor ko‘chada o‘zimiz arang ketayotgan bir paytda, to‘satdan oldimizdan biror arava yoki foytun chiqib qolib, ishni pachava qilib yurmasin deb, foytunchi xizmatkorimga surnay chalishni buyurdim. xizmatkor surnayni qo‘liga olib, kuch bilan puflay boshladi. ammo surnaydan hech bir tovush chiqmadi. tovushlar sovuqda muzlab qolgan ekan. holbuki, biz tomonga bir foytun kelmoqda edi. hech narsa qilib bo‘lmadi. men darrov tushib, otlarni foytundan chiqardim. keyin foytunni yelkamga ko‘tarib oldim. u juda og‘ir edi. bir sakradim-da, devorning narigi tomoniga oshib tushdim. yana bir sakrash bilan foytunni qaytadan yo‘lga olib tushdim. nafasimni biroz rostlagach, otlar yoniga qaytib keldim, ularni ikkala qo‘ltig‘imga oldim va ikki sakrash bilan arava yoniga olib keldim. bu sakrash vaqtida otlardan biri zo‘r berib tepindi. ha, juda noqulay bo‘ldi. ammo men uning keyingi oyoqlarini kastumimning cho‘ntagiga solib qo‘ydim, so‘ngra ot jonivor noiloj jimgina turaverdi. keyin otlarni aravaga qo‘shib, yo‘lga chiqdim va tez fursatda bir musofirxonaga kelib tushdim. lug’at ishi: musofirxona – mehmonxona. …
5 / 15
moychechak darsning maqsadi: ta`limiy:. o`quvchilarning tavfiq fitratning „ moychehcak “ sheri yuzasidan mavzularni o'rganish davomida o'zlashtirgan bilimlarini mustahkamlash. tarbiyaviy: o`zbekiston farzandi ekanligidan faxrlanish tuyg‘usini uyg‘otish. insoniylik ruhidatarbiyalash.t.k.4. badiiy asarlarda aks etgan ma’naviy va madaniy hodisalar mohiyatini to‘g‘ri tushunish va talqin qila olish, ulardagi estetik jihatlarni ilg‘ash hamda tushuntirib bera olish; rivojlantiruvchi: tanqidiy fikrlash qobiliyatini oshirish.nima yaxshi-yu, nima yomonliginifarqlashga o`rgatish. f.k.2. o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi; darsning turi: yangi bilim beruvchi dars. darsning metodi: ifodali o’qish, kichik gurunlarda aqliy hujum, suhbat, izlanish metodi. darsning jihozi: darslik , konspekt, mavzu yuzasidan tarqatmalar.ko‘rgazmalar darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.tashkiliiy qism: o`quvchilarning fanga oid darslik va o`quv qurollarini nazoratdan o`tkazish, kun haqida, maktab …

Want to read more?

Download all 15 pages for free via Telegram.

Download full file

About "3_sinf_o'qish_4_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor"

o`qituvchi sana:_______________________________ mavzu: myunzauzenning boshidan kechirganlari darsning maqsadi: ta`limiy:. o`quvchilarning e.paspening „myunxauzenning boshidan kechirganlari” hikoyasi yuzasidan mavzularni o'rganish davomida o'zlashtirgan bilimlarini mustahkamlash. tarbiyaviy: o`zbekiston farzandi ekanligidan faxrlanish tuyg‘usini uyg‘otish. insoniylik ruhidatarbiyalash.t.k.4. badiiy asarlarda aks etgan ma’naviy va madaniy hodisalar mohiyatini to‘g‘ri tushunish va talqin qila olish, ulardagi estetik jihatlarni ilg‘ash hamda tushuntirib bera olish; rivojlantiruvchi: tanqidiy fikrlash qobiliyatini oshirish.nima yaxshi-yu, nima yomonliginifarqlashga o`rgatish. f.k.2. o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi; darsning turi: yangi bilim beruvchi dars. ...

This file contains 15 pages in DOCX format (1.1 MB). To download "3_sinf_o'qish_4_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor", click the Telegram button on the left.

Tags: 3_sinf_o'qish_4_chorak_yangi_20… DOCX 15 pages Free download Telegram