gap ifod 5sinf

DOCX 11 pages 826.3 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 11
marhamat tuman xalq ta’limi bo’limi 7- sonli umumiy o’rta ta’lim maktabi ona tili va adabiyot fani o’qituvchisi sufijonova layloning “gaplarning ifoda maqsadiga ko’ra turlari” mavzusida tayyorlagan 1 soatlik ona tili fanidan “gaplarning ifoda maqsadiga ko’ra turlari” mavzusida adabiyot fani bilan integratsiya asosida tayyorlangan bir soatlik dars ishlanma [bookmark: _goback]5-sinf. i chorak sana: mavzu: gaplarning ifoda maqsadiga ko’ra turlari darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o‘quvchilarga gaplarning ifoda maqsadiga ko’ra turlari va ularning gapda qo’llanishi haqida ma’lumot berish; tarbiyaviy maqsad: o‘quvchilarni sog‘lom turmush tarzi haqidagi tushunchalarini umumlashtirish va unga amal qilishga o’rgatish; rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarni matn tuzish va og‘zaki bayon qilish ko’nikmasini shakllantirish. shakllantiriladigan kompitensiyalar: nutqiy kompetensiya (tinglab tushunish, o‘qish, so‘zlash, yozish): – mashq va topshiriqlar yoki diktant matnidagi asosiy axborotlarni tushuna oladi; – mavzuga oid mashq va topshiriqlarni orfoepiya qoidalariga rioya qilgan holda o‘qiy oladi; – fikrini to‘g‘ri bayon qila oladi, urg‘uni to‘g‘ri qo‘ya oladi; lingvistik kompetensiya(fonetika, grafika, orfoepiya, orfografiya, leksika, grammatikaga …
2 / 11
ni mavzuni so’rash 10 daqiqa 3 yangi mavzuni bayon etish 15 daqiqa 4 xotira mashqlari va mashqlar bajarish orqali mavzuni mustahkamlash. 10 daqiqa 5 dars yakuni va o‘quvchilarni baholash 5 daqiqa 6 uyga topshiriq berish 2 daqiqa darsning borishi: tashkiliy qism. motivatsiya bosqichi. dars o‘qituvchining o‘quvchilar bilan salomlashishi bilan boshlanadi : salom aziz bolalar, misoli gul, lolalar. tayyormisiz siz darsga, yangi bilim olishga. o‘quvchilar: ustoz shaymiz barchamiz, o‘qib o’rganmoq uchun. har bir aytgan so’zingiz, quloqqa ilmoq uchun. o‘qituvchi: tayyormi kitob, daftar? ko’taring quyosh misol. faol qatnashib darsda, kundalikka baho ol! o‘quvchilar: (kitob, daftarlarni ko’taradilar) kitob, daftar shay darsga, ko’mak berishar bizga, kundaliklar mushtoqdir rag‘bat va katta beshga. aziz o‘quvchilar! mana o‘lkamizga kuz fasli ham kirib keldi. bu fasl barchaga birdek yoqishi tabiiy , albatta. boisi, ona tabiat misoli oltin kabi atrofga jilo beradi va ko’ngillarga birdek yoqimli kayfiyat beradi. ammo, kuz faslida bizning oramizdagi ayrim do’stlarimiz daraxt barglarini yoqib, mevalarni …
3 / 11
di: ko’rdingizmi bolalar, atrofga zarar yetkazish inson salomatligiga ham o’zining salbiy ta’sirini o’tkazadi. demak, biz doimo sog’lom turmush tarziga rioya qilishimiz va doimo o’zimiz va yaqinlarimiz salomatligi uchun qayg’urishimiz lozim bo’lar ekan. shundagina biz sog’lom-turmush tarsi qoidalariga rioya qilgan bo’lamiz. o‘tilgani mavzuni takrorlash. endi o‘quvchilarning oldingi darsda o‘tilgan so’z birikmasi mavzusini qay darajada o’zlashtirganligini aniqlash maqsadida slaydlar yordamida takrorlash jarayoni o’tkaziladi: [image: ] slayd yordamida o’quvchilar so’z birikmalari tuzadilar: [image: ] mana aziz o‘quvchilar, sizlar bilan so’z birikmalarini esga oldik.qani endi menga aytingchi, sizningcha, biz gaplarni qanday ifoda etamiz? o’quvchilardan mustaqil fikrlar so’raladi, umumlashtiriladi va qoida haqida tushuncha beriladi. induktiv metod orqali o‘quvchilar darslikdagi qoida orqali emas, o’zlari tushungan va anglagan holda yordamchi so‘zlarga ta’rif beradilar. shu bilan birga , sog‘ligimizga e’tibor qaratishimiz kerakligi, aksincha, qodirning yomon odati oqibatida inson salomatliga putur yetkazib qo’yishimiz mumkinligi aytib o’tiladi. (bu orqali tarbiyaviy maqsad amalga oshiriladi) yangi mavzu bayoni. shundan so’ng quyidagi jadval …
4 / 11
lar to’planadi va dars so’nggida jamlanadi. zukko ziyo [image: ]guruhlar o’zlari uchun ajratilgan “so’z daraxti”ni gaplar bilan to’ldiradilar, qaysi guruh tez va to’g’ri bajarsa, ragbatlar taqdim etiladi. 1-guruh: darak gap 2-guruh: so’roq gap 3-guruh: buyruq gap 4-guruh: istak gap 2-topshiriq. darslikda berilgan mashqni “kim tez va to‘g‘ri bajaradi?” usuli yordamida bajaring. 79- mashqda “yomonlikning jazosi” matni berilgan bo’lib, bu mashqda guruhlardan matnda foydalanilgan darak, so’roq, buyruq va istak gaplarni topishlari lozim bo’ladi. mashq bajarilib bo’lingach, yomonlikning ,albatta , jazolanishi haqida fikrlar umumlashtiriladi. “bbb” usuli yordamida o’quvchilar bilim, ko’nikma va malakalari tekshiriladi. [image: ] dars yakunida g’olib guruh aniqlanadi va rag‘batlantiriladi. bunda quyidagi rag’bat tarqatmalaridan foydalaniladi. [image: ][image: ]o‘quvchilarni rag‘batlantirish: shartni to‘g‘ri bajargan shartni noto‘g‘ri bajargan guruhga guruhga darsni yakunlash: xo‘sh, bilag’on bolalar o‘rgandingiz nelarni? gaplarni ifodalash doim shirin so’zlashni. o‘quvchilar: biz o’rgandik bugun ustoz, gapni to’gri qo’llashni. so’roq istak gapni endi o’z o’rnida qo’llashni yana bildik buyruq, darak istak gapni …
5 / 11
va adabiyot fani o’qituvchisi sufijonova layloning “gaplarning ifoda maqsadiga ko’ra turlari” mavzusida tayyorlagan 1 soatlik

Want to read more?

Download all 11 pages for free via Telegram.

Download full file

About "gap ifod 5sinf"

marhamat tuman xalq ta’limi bo’limi 7- sonli umumiy o’rta ta’lim maktabi ona tili va adabiyot fani o’qituvchisi sufijonova layloning “gaplarning ifoda maqsadiga ko’ra turlari” mavzusida tayyorlagan 1 soatlik ona tili fanidan “gaplarning ifoda maqsadiga ko’ra turlari” mavzusida adabiyot fani bilan integratsiya asosida tayyorlangan bir soatlik dars ishlanma [bookmark: _goback]5-sinf. i chorak sana: mavzu: gaplarning ifoda maqsadiga ko’ra turlari darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o‘quvchilarga gaplarning ifoda maqsadiga ko’ra turlari va ularning gapda qo’llanishi haqida ma’lumot berish; tarbiyaviy maqsad: o‘quvchilarni sog‘lom turmush tarzi haqidagi tushunchalarini umumlashtirish va unga amal qilishga o’rgatish; rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarni matn tuzish va og‘zaki bayon qilish ko’ni...

This file contains 11 pages in DOCX format (826.3 KB). To download "gap ifod 5sinf", click the Telegram button on the left.

Tags: gap ifod 5sinf DOCX 11 pages Free download Telegram