1_sinf_o'qish_4_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor

DOCX 12 pages 2.3 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 12
o`qituvchi sana______________ mavzu: kompyuter darsning maqsadi: ta`limiy: ifodali o`qish malakalarini mustahkamlash. tabiatda qushlarga mehrli , vatanparvarlik tuyg`ularini shakllantirish. mustsqil va ravon o`qish malakasini oshirish. tarbiyaviy: tabiatni asrab avaylash unga ozor bermaslik kabi mehribonlik tuyg`ularini mustahkamlash. o`quvchilarda estetik tarbiya berish. rivojlantiruvchi: matn orqali o`quvchilarni o`qishga bo`lgan qiziqishini oshirib borish. o`quv jarayoniga oid kompetensiya: tk4 - maktabda, oilada bo‘layotgan jarayonlarda ishtirok etish; odobli bo‘lish, kattalarni hurmat qilish. tk5 - milliy bayramlar va urf-odatlarni tushuna olish. fk2- o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi; dars shakli: yangi bilim beruvchi. dars jihozi: qushlar, gullar rasmlari yoki matnga mos plakat. dars metodi: ifodali o'qish, suhbat. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.tashkiliy qism : salomlashish, …
2 / 12
ngiz, u tayyor. charchasangiz, musiqa tinglashingiz yoki kino ko’rishingiz mumkin. kompyuter siz bilan o’ynay oladi ham. u shaxmat, shashka o’yinlarini yaxshi biladi. matnni o’qib, mazmunini so’zlab berish. o’quvchilarni qiziqtirgan savollarga javob berish. o’quvchilar o’qish texnikasini kuzatish maqsadida navbat bilan o’qitish. o’qish texnikalarini o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash.. iv. yangi mavzuni mustahkamlash. savol va topshiriqlar. 1. kompyuter haqida nimalarni bildingiz? 2. kompyuter bilan do’stlashish mumkinmi? topshiriq: hikmatli so’zni o’qing va mazmunini so’zlab bering. hikmatli gap: ilm olsang dunyoda, aqling bo‘lar ziyoda. v. o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash.. dars yakunida umumiy ballar e’lon qilinadi va faol, bilimdon o’quvchilar rag’batlantiriladi. vi. uyga vazifa: o’qib o’rganish. o`ibdo`:__________________________________ sana______________ mavzu: kitobga mehr. mirkarim osim maqsad: o’quvchilarni mustaqil kitob o’qishga o’rgatish. tushungan holda o’qish ko’nikmasini oshirib boorish. ta’limiy: to’g’ri, ongli, ravon tushungan holda o’qishga o’rgatish. tarbiyaviy: ajdodlarimiz singari komil insonga xos ijobiy sifatlarni yomon holatlardan ajrata bilishga, yaxshilikni o’ziga shior qilib olishga o’rgatish. o`quv jarayoniga oid kompetensiya: tk2 …
3 / 12
ash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i tashkiliy qism: a) salomlashish, davomatni aniqlash, tozalikni tekshirish. b)manaviyat daqiqasini o’tkazish kun yangiligi. d) ingliz tili daqiqasi ; friyend – do’st, friendship- do’stlik ii o’tgan mavzuni mustahkamlash savol va topshiriqlar. 1.kompyuter haqida nimalarni bildingiz? 2.kompyuter bilan do’stlashish mumkinmi? 3. lug‘at ishi. allamahalgacha — yarim tungacha; mehr ko‘zi bilan — mehr bilan, yaxshi ko‘rib qaradi. iii yangi mavzu bayoni: muallif haiqda: tarixiy mavzudagi asarlari bilan mashhur boʻlgan mirkarim osim 1907 yili toshkentda ziyoli oilasida dunyoga kelgan. 1917–1920 yillarda “shams ul-urfon” nomli boshlangʻich maktabda oʻqigan. 1921–1924 yillarda esa narimonov nomidagi taʼlim va tarbiya texnikumida tahsil koʻrgan. moskva davlat pedagogika institutining tarix-iqtisod fakultetida (1926–1930) tahsil olgach, dastlab samarqanddagi oʻqituvchilar tayyorlash kursida, 1932 yildan esa oʻzbekiston maorif xalq komissarligi qoshidagi pedagogika fanlari ilmiy-tadqiqot …
4 / 12
karim_osim-640x400.jpg?x21921]qahramonlik mavzuidagi asarlar jumlasiga ijodkorning “oʻtror”, “temur malik”, “aleksandr va spitamen” kabi qissa va hikoyalarini kiritish mumkin. maishiy mavzudagilarga “mohlaroyim va xonposhsha”, “karvon qoʻngʻirogʻi”, “elchilar” kabi asarlari kiradi. uning “zulmat ichra nur” (navoiy haqida), “jayhun ustida bulutlar” (beruniy haqida), “ibn sino qissasi”, “aljabrning tugʻilishi” (al-xorazmiy haqida), “singan setor” (mashrab haqida) kabi qissalari esa tarixiy-biografik mavzudagi asarlar hisoblanadi. mirkarim osim 40-yillar shoʻro qatagʻoni qurbonlaridan biri boʻlib, koʻp yillar davomida tutqunlikda yashaydi. 50-yillarda vataniga qaytgan ijodkor tarixiy asarlar yozishda davom etadi. nashriyotlarda muharrir boʻlib ishlaydi. mirkarim osim tarixnavis adiblar orasida oʻtmish haqiqatini buzmay, uni qayta badiiy jonlantirishi bilan ajralib turadi. uning asarlari tarixnavis adiblarning keyingi avlodi uchun adabiy maktab vazifasini oʻtaydi. tavalludining 70 yilligi munosabati bilan unga “oʻzbekiston respublikasida xizmat koʻrsatgan madaniyat xodimi” unvoni berilgan. 2001 yili oʻzbek adabiyoti va madaniyati rivojiga qoʻshgan ulkan hissasi uchun mirkarim osim “buyuk xizmatlari uchun” ordeni bilan mukofotlandi. kitobga mehr mirkarim osim [image: ]husayn ertalab bozorni …
5 / 12
. 2. sitorabonu nimadan xursand boidi? a. o‘g‘li kitobaa mehr qo‘yganidan. b. o‘g‘li yordam berganidan. 3. nuqtalar o‘rniga mos so‘zni topib qo‘ying. «kitob — bilim...» a. bulog’i. b. o‘rtog‘i. 8. o‘quvchilar 3 guruhga bo’linib, kitob va bilim olish haqidagi maqol va hikmatli so‘zlarni kim ko‘p topadi o‘yinini o‘ynaydi. 9. g‘oliblar aniqlanadi, o‘quvchilar reytingi e’lon qilinib, dars xulosalanadi. v. o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash.. dars yakunida umumiy ballar e’lon qilinadi va faol, bilimdon o’quvchilar rag’batlantiriladi. vi. uyga vazifa: o’qib o’rganish o`ibdo`:__________________________________ sana______________ mavzu: bo’lim yuzasidan takrorlash sinfdan tashqari o`qish - 20 min. maqsad: dts talablari asosida bilim berish. matn mazmunini to’liq qayta hikoyalashni o’rgatish. ta’limiy: o’quvchilarni ajdodlarimizni qilgan jasoratlaridan o’rnak olishga o’rgatish. tarbiyaviy: o’quvchilarni ona vatan haqidagi tushunchalarini kengaytirish, muqaddas tuprog’iga muhabbatli bo’lishga, har bir qarichini qadrlashga o’rgatish. o`quv jarayoniga oid kompetensiya: tk2 - o‘z yoshiga mos kitoblarni, gazeta va jurnallarni tanlay olish va kutubxonadan foydalana olish; tk3 - o‘zidan kattalarga, o‘rtoqlari …

Want to read more?

Download all 12 pages for free via Telegram.

Download full file

About "1_sinf_o'qish_4_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor"

o`qituvchi sana______________ mavzu: kompyuter darsning maqsadi: ta`limiy: ifodali o`qish malakalarini mustahkamlash. tabiatda qushlarga mehrli , vatanparvarlik tuyg`ularini shakllantirish. mustsqil va ravon o`qish malakasini oshirish. tarbiyaviy: tabiatni asrab avaylash unga ozor bermaslik kabi mehribonlik tuyg`ularini mustahkamlash. o`quvchilarda estetik tarbiya berish. rivojlantiruvchi: matn orqali o`quvchilarni o`qishga bo`lgan qiziqishini oshirib borish. o`quv jarayoniga oid kompetensiya: tk4 - maktabda, oilada bo‘layotgan jarayonlarda ishtirok etish; odobli bo‘lish, kattalarni hurmat qilish. tk5 - milliy bayramlar va urf-odatlarni tushuna olish. fk2- o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi; dars shakli: yangi bilim beruvchi. dars jihozi: qushlar, gullar ...

This file contains 12 pages in DOCX format (2.3 MB). To download "1_sinf_o'qish_4_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga_tayyor", click the Telegram button on the left.

Tags: 1_sinf_o'qish_4_chorak_yangi_20… DOCX 12 pages Free download Telegram