5-sinf tasviriy sanat 2019-2020 yillik konspekt to`liq

DOCX 12 pages 1.0 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 12
sinf 5a 5b 5v 5g o`qituvchi sana mirzaxmedova o mavzu: tasviriy san’atning ifodaviy vositalari haqida suhbat (reproduksiyalarni tahlil qilish asosida) darsning maqsadlari. a) ta’limiy maqsad: o`quvchilar ga tasviriy san`atning ifodaviy vositalari haqida tushuncha berish. b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni atrof muhitga bo`lgan xis tuygularini rivojlantirish. v) rivojlantiruvchi maqsad: rasm ishlashdagi bilimlarini rivojlantirish. dars turi: yangi bilim beruvchi va amaliy. dars metodi: aqliy hujum.tarmoqlash va b. darsning jihozi: tarqatmalar,noutbuk va b. i darsning borishi salomlashish davomatni aniqlash darsga hozirlik ko`rish. ii o`tilgan mavzularni (4 sinfda) takrorlash. savol-javob o`tkaziladi. iii yangi mavzu bayoni tasviriy san’at fani bilan boshlang’ich sinfda yaxshi tanishib kelgansizlar. shu vaqtlarda tasviriy san’at, amaliy bezak san’ati, badiiy qo’rish-yasash va dizayn san’ati haqida qisqacha ma’lumot bo’lgan edi. shuningdek, kompozisiya, chiziqlar, dog’lar, ranglar, hajm, shakl, fazo, faktura to’g’risida ham ma’lum tushunchaga egasiz. rassom ro’zi choriyevning «kelin» deb nomlangan asarini kuring! chiziqlarga e’tibor bering! chiziqlar tasvirdagi obrazlarga mazmun, ma’no beradi. sodikbek afshor so’zi: …
2 / 12
e: img_0383] o’zingiz qarab kuring mana bu suratlarning barchasida rassom oddiy qalam bilan qanday ajoyib rasmlar ishlagan. har bir rasmning bajarilishida tarli qalam, rang, qog’ozlar ishlatilgan. iv mustahkamlash. aqliy hujum metodi 1.tasviriy sanatning qanday turlarini bilasiz? 2.rangtasvirchi rassomlardan kimlarni bilasiz? v dars yakuni: darsda faol qatnashgan o`quvchilar baholanadi. vi uyga vazifa: tasviriy san`at turlariga mos kompozitsiya ishlab kelish. o`ibdo` _______________________ _______________ sinf 5a 5b 5v 5g o`qituvchi sana mirzaxmedova o mavzu: qalamda turli chiziq (shtrix)lar yordamida tasviriy obrazlar yaratish. darsning maqsadi: ta’limiy maqsadi: o’quvchilarning qalam tasvirga oid bilimlarini oshirish, tabiatni chizishga o’rgatish. qalamda xilma – xil kompozisiyalar ishlashning yechimi va uning ahamiyati, ishlash texnikasi, turli vaqtlardagi daraxtlarning tasviriy kurinishini tasvirlashni o’rgatish. f.k. tasvir yoki haykalning bosqichlari ketma-ketligini to`g`ri bajarish kompetensiyasi tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarni estetik ruhda tarbiyalash, odamlarga, tabiatga nisbatan mehrini o’yg’otish, tasviriy san’atning go’zal kurinishlaridan zavqlantirish.t.k. milliy va umummadaniy kompetensiya. rivojlantiruvchi maqsadi: o’quvchilarning grafika turiga oid bilimlarini, go’zallikni ko’ra olishini …
3 / 12
avollar berib darsni mustahkamlash bo’ladi. ---ifodalash vositalari qanday? ---qalam,rang,buyoqlar haqida gapiring? ---janrlar nima? iii. yangi dars mavzusi bayoni. qalamda turli chiziqlar yordamida tasviriy obrazlar yaratish. .tasviriy san’atda grafika alohida o’rin tutadi, shuning uchun qalamda rasmni to’g’ri chizib bo’lgandan keyin unga ko’pincha rang beriladi. qalamning o’zida ham juda chiroyli qilib rasmlar chiziladi. bularni ko’rib xuddi ranglari ham ajralib turgandek his qilamiz. agar rasm to’g’ri bajarilgan bo’lsa. bir qancha qalamda chizilgan rasmlardan ko’rsatib uning tahlilini keltirib o’tish kerak. grafikchi rassomlar ham ko’pchilikni tashkil etadi. ularning asarlari turli hayot faoliyatni, bo’layotgan voqiyliklarni, odamlar obrazini chiroyli qilib tasvirlaydilar. qutlug’ basharovning grafik seriyalar o’zbekiston mehnatkashlari hayotini tasvirlashga bag’ishlanadi. uning qizlari laylo basharova ham grafikada ijod qiladi. samarqandlik grafikchi rassom nuriddin kolonov asarlarida ham shu kunimiz hayoti, faoliyati aks etiladi. paxta seriyasidagi asarlarda aniq chiziqlar bilan grafik tasvirlar hosil qilinadi. [image: ] [image: ruexfevr1tm] doskada oldingi o’quvchilarning ishlaridan ham bir qanchasini qo’yib tushuntirilsa yaxshi bo’ladi. odamlarning …
4 / 12
g qalam chizgisi bo’lishi kerak. bolalarga bular to’g’risida mustaqil ishlar davomida ham gapirib borilsa maqsadga muvofiq bo’ladi.amaliy ish davomida dars mustahkamlanadi. iv. mustahkamlash. qalam tasvir degani nima? grafika tasviriy san’atning alohida turi bo’ladimi? turli chiziqlar bilan qanday tasviriy obrazlarni yaratish mumkin? qalamda, tushda chizilgan rasmni nima deb ataymiz? har xil chiziqlarni bajarish bilan obrazlar qanday chiziladi? va b. v. dars yakuni vi. uyga vazifa: turli grafik rasm chizib mashq qilib kelish bo’ladi va grafikchi rassom asarlaridan yig’ib kelish topshiriladi. o`ibdo` _______________________ _______________ sinf 5a 5b 5v 5g o`qituvchi sana mirzaxmedova o mavzu: qalamda turli chiziq (shtrix)lar yordamida tasviriy obrazlar yaratish. darsning maqsadi: ta’limiy maqsadi: o’quvchilarning qalam tasvirga oid bilimlarini oshirish, tabiatni chizishga o’rgatish. qalamda xilma – xil kompozisiyalar ishlashning yechimi va uning ahamiyati, ishlash texnikasi, turli vaqtlardagi daraxtlarning tasviriy kurinishini tasvirlashni o’rgatish. f.k. tasvir yoki haykalning bosqichlari ketma-ketligini to`g`ri bajarish kompetensiyasi tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarni estetik ruhda tarbiyalash, odamlarga, tabiatga nisbatan …
5 / 12
miz. oldingi darsda bajarib kelgan o’quvchilarning ishlarini ko’rib chiqib baholaymiz. ii o’tilgan mavzu bo’yicha o’quvchilarga savollar berib darsni mustahkamlash bo’ladi. grafika tasviriy san’atning alohida turi bo’ladimi? turli chiziqlar bilan qanday tasviriy obrazlarni yaratish mumkin? qalamda, tushda chizilgan rasmni nima deb ataymiz? har xil chiziqlarni bajarish bilan obrazlar qanday chiziladi? va b iii. yangi dars mavzusi bayoni. qalamda turli chiziqlar yordamida tasviriy obrazlar yaratish. doskada oldingi o’quvchilarning ishlaridan ham bir qanchasini qo’yib tushuntirilsa yaxshi bo’ladi. odamlarning obrazlarini yaratish uchun grafikchi rassomlar ularni o’ziga qarab nabroskalar qilib oladi. bu qoralama suratlar keyingi asarlariga obrazlar yaratishda yordam beradidars mavzusini ketma-ketlikda tushuntirib bo’lgandan keyin o’quvchilarning mustaqil ishlari boshlanadi. mustaqil ish davomida bolalar ijod bilan shug’ullanadi. o’qituvchi esa ularning ishlarini ko’zatib boradi va xato, kamchiliklarini to’g’rilab olishga yordam beradi. tez-tez rag’batlantirib borish kerak. grafikada rasmlar ishlaganda o’quvchilarga qalamda, tushda yoki guashda tasvirlangan xolatlar bo’lishi mumkinligiga alohida e’tibor qaratiladi. har bir tasvirlangan obrazlarni grafik ko’rinishlari bo’lgani …

Want to read more?

Download all 12 pages for free via Telegram.

Download full file

About "5-sinf tasviriy sanat 2019-2020 yillik konspekt to`liq"

sinf 5a 5b 5v 5g o`qituvchi sana mirzaxmedova o mavzu: tasviriy san’atning ifodaviy vositalari haqida suhbat (reproduksiyalarni tahlil qilish asosida) darsning maqsadlari. a) ta’limiy maqsad: o`quvchilar ga tasviriy san`atning ifodaviy vositalari haqida tushuncha berish. b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni atrof muhitga bo`lgan xis tuygularini rivojlantirish. v) rivojlantiruvchi maqsad: rasm ishlashdagi bilimlarini rivojlantirish. dars turi: yangi bilim beruvchi va amaliy. dars metodi: aqliy hujum.tarmoqlash va b. darsning jihozi: tarqatmalar,noutbuk va b. i darsning borishi salomlashish davomatni aniqlash darsga hozirlik ko`rish. ii o`tilgan mavzularni (4 sinfda) takrorlash. savol-javob o`tkaziladi. iii yangi mavzu bayoni tasviriy san’at fani bilan boshlang’ich sinfda yaxshi tanishib kelg...

This file contains 12 pages in DOCX format (1.0 MB). To download "5-sinf tasviriy sanat 2019-2020 yillik konspekt to`liq", click the Telegram button on the left.

Tags: 5-sinf tasviriy sanat 2019-2020… DOCX 12 pages Free download Telegram