biologiyadan davlat ta’lim standarti va o’quv dasturi

DOC 8 стр. 54,5 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 8
biologiyadan davlat ta’lim standarti va o’quv dasturi. darsning maqsadi va vazifalari: a) ta’limiy: ta’lim standarti haqida umumiy tushuncha,biologiya ta’lim standartining tarkibiy qismlari,o’quv dasturi haqida tushuncha,biologiya o’quv dasturining tuzilishi. b) tarbiyaviy. ta’lim oluvchilarda ongli intizom, insoniy kadr qimmat tuyg’usi, yuksak ma’naviyat, ijtimoiy normalarga asoslangan xulq-atvor, estetik boy dunyoqarash, mantiqiy va ijodiy fikrlashni tarkib toptirish nazarda tutiladi. v) rivojlantiruvchi: ta’lim uzluksizligi va izchilligi;ta’lim tizimining dunyoviy harakterda ekanligi; davlat ta’lim standartlari doirasida ta’lim olishning hamma uchun ochiqligi; ta’lim dasturlarini tanlashga yagona va tabaqalashtirilgan yondoshuv; bilimli bo’lish va iste’dodni rag’batlantirish; darsning turi: ma’ruza. dars uchun ajratilgan vaqt: 80 min. dars o’tish joyi: № 536 xona. darsning jixozlanishi: adabiyotlar, tablitsa. fanlar bilan bog’lab o’tish: psixologiya, pedagogika xayot bilan bog’lab o’tish: insonga o’qitish, tushuntirish asosida nazariy bilim berish; tarbiya nazariy fazilatlarni, ma’lum hunarni egallash uchun zarur bo’lgan xulq normalarni va amaliy malakalarini o’rgatishdir, darsning texnologik xaritasi. darsning borishi: 1. tashkiliy qism: salomlashuv, davomat, yangiliklar. (2 min) …
2 / 8
yangi mavzu bayoni: reja: 1. o’zbekiston respublikasining “ ta’lim to’g’risida” gi qonuni 2. biologiya ta’lim standartining tarkibiy qismlari. 3. davlat ta’lim standarti xaqida umumiy tushuncha 4. o’quv dasturi xaqida tushuncha. 1. o’zbekiston respublikasining “ ta’lim to’g’risida” gi qonuni mustaqil o’zbekistonning dastlabki “ ta’lim to’g’risida” gi qonuni 1992 yil 2 iyuldan joriy etilgan bo’lib. u u11 bo’lim 44 moddadan iborat edi. “ta’lim to’g’risida”gi qonunga asosan, “ kadrlar tayyorlash milliy dasturi to’g’risida”gi qonuni o’zbekiston respublikasi oliy majlisining 1x sessiyasida, 1997 –yil 29 – avgust kuni qabul qilingan. bu qonun fuqoralarga ta’lim, tarbiya berish, kasb-xunar o’rgatishnnig xuquqiy asoslarini belgilaydi xamda xar kimning bilim olishdan iborat konstitutsiyaviy xuquqini ta’minlashga qaratilgan. qonun quyidagi bo’limdan tashkil topgan: 1. umumiy qoidalar: muammolar va kadrlar tayyorlash tizimini tubdan isloh qilish omillari 2. kadrlar tayyorlash milliy dasturining maqsadi, vazifalari va uni ro’yobga chiqarish bosqichlari 3. kadrlar tayyorlashning milliy modeli 4. kadrlar tayyorlash tizimini rivojlantirishning asosiy yo’nalishlari 5. dasturni ro’yobga …
3 / 8
ko’nikma va malakalarning majmuasi sanaladi. ta’lim mazmunining asosiy qismi bilimlar, faoliyat turlari ko’nikma va malakalardan iborat bo’ladi. 2. kengaytiruvchi tarkibiy qism o’quvchilarning biologik bilimlari va mustaqil hayotga tayyorgarligini orttirishga imkon beradigan, shaxs yoki guruh qiziqishlarini rivojlantirishga yo’naltirilgan ta’lim mavzuning bir qismi. bu qism ta’lim mazmunining ijodiy faoliyat tajribalari va qadriyatlar tizimlarini o’z ichiga oladi. 3. yordamchi qism biologiya kursining mantiqiy strukturasining yaxlitligini ta’minlovchi ta’lim mazmuninining ma’lum bir bo’limi. o’quvchilarning qiziqishlari, istagi va exgiyojlari asosida darsdan va sinfdan tashqari tashkil etiladigan mashg’ulotlarning mazmunini tashkil etadi. 4. qo’shimcha tarkibiy qism o’rta maxsus, kasb-xunar ta’limi muassasalari yo’nalishi va mahalliy xususiyatlarini hisobga olgan holda amalga oshiriladigan ta’lim mazmunining bir qismi. dts ning asosiy va kengaytiruvchi tarkibiy qismlari o’zgarmas bo’lib, o’quv fanining asosiy fundamental va amaliy masalalarini yoritadi, yordamchi va qo’shimcha tarkibiy qismlari o’quvchilarning kelgusida egallaydigan mutaxassisliklariga bog’liq holda o’quv fanining o’zgarib turadigan qismi sanaladi. biologiya o’quv fanida shakllantiriladigan tushunchalarni uch guruhga ajratish mumkin: i. …
4 / 8
ilmiy bilish metodlari haqidagi tushunchalar. biologiya va ekologiyani o’rganishda foydalaniladigan metodlar, o’simlik va hayvon irsiyatini o’zgartirishda, dnk ni bo’laklarga ajratish, rekombinat dnk, transgen o’simlik va gibritsomalar olishda qo’llanilgan metodlar shular jumlasidandir. 111. kasbga yo’naltiruvchi tushunchalarni uch guruhga ajratish mumkin: 1. texnologik tushunchalar. bu guruhga hujayrada dnk, rnk sintezi, oqsillar biosintezi, genetik injeneriya va biotexnologiyada amalga oshiriladigan jarayonlar, transgen o’simlik va gibridomalar olish, irsiy kasalliklarning gen injenerlik tashxisi biotexnologiyasini ishlab chiqiliganligi xaqidagi tushunchalar misol bo’ladi. 2. iqtisodiy tushunchalar. mazkur guruhga sun’iy tanlash yordamida yangi nav, zot, shtammlarni yaratish, genlarni klonlash, transgen o’simliklar va gibridomalarning istiqbollari, ulardan xalq xo’jaligida foydalanishdan ko’riladigan foyda asosida shakllantiriladigan tushunchalar kiradi. 3. tabiatni muhofaza qilishga oid tushunchalar. respublikamizda tabiatni muhofaza qilish bo’yicha amalga oshirilayotgan tadbirlar va me’yoriy hujjatlar 3. davlat ta’lim standarti xaqida umumiy tushuncha. dts – umumiy o’rta, o’rta maxusu, kasb-xunar va oliy ta’lim mazmuniga xamda sifatiga qo’yiladigan talablarni belgilaydi. dts bajarish o’zbekiston respublikasining barcha ta’lim …
5 / 8
qsadlarini aniqlaydi, ta’lim oluvchilarning o’quv yuklamalari xajmi va standart sifatlari nazoratini belgilab beradi. 4.o’quv dasturi haqida tushuncha. dastur – o’quv predmetining mazmuni, uni taxsil oluvchilar tomonidan o’zlashtirilishining eng maqbul usullari, tartibi, axborot manbalarini o’zida mujassamlashtiruvchi me’yoriy xujjatdir. maktablarda o’qitiladigan xar bir o’quv fanining mazmuni o’quvchilar bilishi lozim bo’lgan bilimlar, o’zlashtirishi kerak bo’lgan o’quv ko’nikmalar, malakalar yig’indisini ifoda qiluvchi xujjat –o’quv dasturi xisoblanadi. maktablarda o’qitilgan har bir o’quv fanining mazmuni o’quvchilar bilishi lozim bo’lgan bilimlar, o’zlashtirishi kerak bo’lgan o’quv ko’nikmalar, malakalar yig’indisini ifoda qiluvchi hujjat o’quv dasturi hisoblanadi. unda o’quv fanini o’qitishdan maqsad, vazifalar, o’quvchilar o’zlashtirish kerak bo’lgan bilimlar, ko’nikmalar kompleksi o’z ifodasini topadi. 4.biologiya o’quv dasturining tuzilishi. biologiya kursining o’quv dasturini boshida o’qtirish xati berilgan. unda biologiya kursining qanday fan ekanligi, u qanday o’quv fanlardan tashkil topganligi ana shu o’quv fanlar mazmunidagi o’zgarishlar qisqacha bayon etilgan. xususan botanika 5-6 sinflarda, zoologiya 7 sinfda odam va uning salomatligi 8-sinfda, umumiy biologiya …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 8 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "biologiyadan davlat ta’lim standarti va o’quv dasturi"

biologiyadan davlat ta’lim standarti va o’quv dasturi. darsning maqsadi va vazifalari: a) ta’limiy: ta’lim standarti haqida umumiy tushuncha,biologiya ta’lim standartining tarkibiy qismlari,o’quv dasturi haqida tushuncha,biologiya o’quv dasturining tuzilishi. b) tarbiyaviy. ta’lim oluvchilarda ongli intizom, insoniy kadr qimmat tuyg’usi, yuksak ma’naviyat, ijtimoiy normalarga asoslangan xulq-atvor, estetik boy dunyoqarash, mantiqiy va ijodiy fikrlashni tarkib toptirish nazarda tutiladi. v) rivojlantiruvchi: ta’lim uzluksizligi va izchilligi;ta’lim tizimining dunyoviy harakterda ekanligi; davlat ta’lim standartlari doirasida ta’lim olishning hamma uchun ochiqligi; ta’lim dasturlarini tanlashga yagona va tabaqalashtirilgan yondoshuv; bilimli bo’lish va iste’dodni rag’batlantirish; darsning t...

Этот файл содержит 8 стр. в формате DOC (54,5 КБ). Чтобы скачать "biologiyadan davlat ta’lim standarti va o’quv dasturi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: biologiyadan davlat ta’lim stan… DOC 8 стр. Бесплатная загрузка Telegram