sezgi

PDF 32 pages 1.1 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 32
8-mavzu: sezgi reja: 1.sezgilar haqida umumiy tushuncha 2.sezgilarning nerv-fiziologik asoslari. 3.sezgilarning turlari, sezgi sohasidagi qonuniyatlar. 4.sezgilarning psixologik asosi haqida qisqacha xulosa tayanch tushunchalar: sezgi, analizator, adaptatsiya, retseptor, ekstroretseptiv, introretseptiv, proprioretseptiv, sinesteziya, sensibilizatsiya. mavzu: sezgi darsning mavzusi: sezgi darsning maqsadi: talabalar tomonidan sezgi, uning turlari , fiziologik asoslar, ularning vazifalariga doir bilimlarini mustahkamlash; noan'anaviy metodlar yordamida ularda mantiqiy fikrlash ko‟nikmalarini rivojlantirish, fan asoslarini o‟zlashtirishga bo‟lgan qiziqishlarini, bilish faolliklarini oshirish. dars jihozi: sezgi va ularning turlari xususida hikoya qiluvchi video lavha. “ sezgi va uning xususiyatlari” mavzusi bo‟yicha nazorat varag‟i. dars jarayonida hal etilishi zarur bo‟lgan vazifalar: “ sezgi ” mavzusi bo‟yicha umumiy obzorni tashkil etish. noan'anaviy metodlar yordamida o‟quvchilar tomonidan “ sezgi” mavzusi bo‟yicha o‟zlashtirilgan bilimlarni mustahkamlash. 3. talabalarni “ sezgi” mavzusi bo‟yicha nazorat varag‟i bilan ishlash qoidalari bilan tanishtirish. 4. talabalarning bilimlarini umumiy tarzda baholash. darsning borishi: i. quyidagi savollar asosida talabalar tomonidan “sezgi” mavzusini o‟zlashtirish darajasi aniqlanadi: bilish jarayoni …
2 / 32
lizatsiya” kabi so‟zlar yozilgan kartochkalar to‟plami topshirilib, shunday ko‟rsatmalar beriladi: 1. mavzu yuzasidan o‟zlashtirgan bilimlaringizga tayanib taqdim etilgan kartochkalarni mantiqiy ketma-ketlikda joylashtiring. 2. kartochkalarning orqa tomonini o‟giring va topshiriqni to‟g‟ri bajarganligingizni tekshiring (agar vazifa to‟g‟ri bajarilgan bo‟lsa, har bir kartochkaning orqa tomonida berilgan bittadan harf asosida “o‟simlik” so‟zi o‟qiladi). topshiriqning bajarilish holatiga ko‟ra o‟quvchilar “nazorat varag‟i”ning birinchi pog‟onasiga shaxsiy faoliyatlari uchun baho (ball tizimida) qo‟yadi. savollarga asoslanuvchi suhbatni tashkil etish. mazkur holatda talabalarga quyidagi savollar bilan murojaat qilinadi: analizatorlar necha qismlardan iborat? sezgilar qanday xususiyatlar majmuidan tashkil topgan? sezgilar inson xayotida qanday vazifani bajaradi? ii. “qora quti” texnologiyasi yordamida o‟zlashtirilgan tushunchalarni mustahkamlash. ushbu texnologiya vositasida juftlik asosida quyidagi harakatlar tashkil etiladi: talabalar navbat bilan “o‟qituvchi” rolini bajaradi. auditoriya taxtasiga analizator, retseptor, sezgi, sezgi chegaralari, adaptatsiya kabi atamalar yoziladi, dastlab “o‟qituvchi” rolidagi talaba qayd etilgan ro‟yxatga hujayra mohiyatini yorituvchi asosiy tushunchalar kiritilganligini tekshiradi. so‟ngra talabalardan sinf taxtasida o‟z ifodasini topgan atamalarga …
3 / 32
moq. izohlarsiz sezgi va uning xususiyatlari haqida ma'lumot beruvchi ikkita videolavha namoyish etiladi. talabalar quyidagi vazifani bajarishlari lozim: har bir lavhada qanday jarayon mohiyati yoritilganligini izohlang va jarayonlarni bosqichma-bosqich daftarga qayd etib boring! bu bosqichdagi faoliyat talabalar tomonidan quyidagi savollarga javob qaytarish bilan yakunlanadi: sezgilarning fiziologik mexanizmlarini nima tashkil etadi? sezgilarning chegaralarini kim birinchi bo‟lib o‟rgangan? v. “qizil va yashil rangli kartochkalar bilan ishlash”texnologiyasi yordamida bilimlarni mustahkamlash. texnologiyaning mohiyati: talabalarga qizil va rangli kartochkalar tarqatiladi. o‟qituvchi tomonidan berilgan savollarning har biriga tplabalar qizil (tasdiq ma'nosini bildiruvchi) yoki yashil (inkor ma'nosini bildiruvchi) rangli kartochkalarni ko‟rsatish asosida javob qaytaradi. o‟qituvchi tomonidan quyidagi savollar berilishi mumkin: 1. sezgilarning qonuniyatlari farqlarini tushuntirib bering? 2. analizatorlar joylashuviga ko‟ra sezg turlarini sanab bering? 3. adaptatsiya nima? 4.sezgilarning o‟quv faoliyatida ahamiyati qanday? vi. “yumaloqlangan qor” texnologiyasi yordamida bilimlarni mustahkamlash. auditoriya talabalari partalar qatorlari bo‟yicha uch guruhga bo‟linadi. har bir guruh o‟quvchilari turli rangli qog‟ozlarning orqa tomonida 3 …
4 / 32
isi eshitish sezgisidan qanday farqlanadi? 2. adaptatsiya deb qanday sifatga aytiladi? 3. dunyoda qanday ranglar farqlanadi? 2-raqamli kartochka 1. sezgilarning turlarini tushuntirib bering? 2. sezgi turlari nechaga bo‟linadi? 3. akkomodatsiya deb nimaga aytiladi? 3-raqamli kartochka 1. sezgilarning nesa xil chegaralari mavjud? 2. statik sezgi deganda qanday sezgilar nazarda tutiladi? 3. sezgilarning nechta qonuniyati o‟rganilgan? “ sezgi ” sezgi qonuniyatlarini unga mos ta'rif bilan birlashtiring. № sezgi qonuniyatlari mazmuni 1 salbiy moslashish a boshqa analizator faoliyati ta'sirida analizator sezuvchanligining o‟zgarishi 2 sezgilarning o‟zaro ta'siri b qo‟zg‟alish ta'sirida boshqa analizatorlarga xos bo‟lgan bir xil sezgi analizatorining hosil bo‟lishi 3 ijobiy moslashish c seskantiruvchining davomli ta'sirida sezgining to‟liq g‟oyib bo‟lishi 4 sensibilizatsiya d kuchsiz seskantiruvchi ta'sirida sezuvchanlikning oshishi 5 sinetseziya e analizatorlarning o‟zaro ta'sirlashishi, hamda, muntazam mashqlar natijasida sezuvchanlikning oshishi javoblar: 1- 2- 3- 4- 5- 2-tasvir x. “zakovatli zukko” texnologiyasi yordamida bilimlarni mustahkamlash. to‟plagan ballar nisbatiga ko‟ra mashg‟ulot jarayonida faol ishtirok etgan …
5 / 32
ida quyidagi turlarga bo‟linadi: ko‟rish sezgilari eshitish sezgilari hid bilish sezgilari. eksterotseptiv ta'm bilish sezgilari teri sezgilari muskul-harakat (kinestetik) statik sezgilar. propriotseptiv organik sezgilar. interotseptiv sezgi va uning tarkibi 3-tasvir talabalarga sezgi hossalarini ushbu sxema orqali uyda vazifa o‟rganishga topshiriq beriladi masalan : ko‟rish sezgilarining xossalari: rangning toni (150 ga yaqin tuslari). ochiqlik (qora bilan oq rangda 200 gacha tus ajratiladi). rangning ravshanligi (600 ga yaqin). rangning quyuqligi (tongning yaqqolligi). ranglarning aralashib ketishi (turli uzunliklardagi yorug‟lik nuri) “b.b.b”jadvali “sezgi” qanday psixik jarayon? “bilaman. bilishni xohlayman. bilib oldim” (bbb) go yordamida “sezgi” mavzusini yoritish “bilaman. bilishni xohlayman. bilib oldim” (bbb) go. mazkur go talabalarga muayyan mavzular bo‟yicha bilimlari darajasini baholay olish ekstroretseptiv sezgilar introretseptiv sezgilar t propriotseptiv sezgilar sezgi imkoniniberadi. goning sxemasi quyidagicha: bilaman bilishni xohlayman bilib oldim “ sezgi” mavzusidagi “bbb” go bilaman bilishni xohlayman bilib oldim 1) sezgilar insonga va xayvonga hos psixik jarayon 2) sezgi jarayoni asosida axborot …

Want to read more?

Download all 32 pages for free via Telegram.

Download full file

About "sezgi"

8-mavzu: sezgi reja: 1.sezgilar haqida umumiy tushuncha 2.sezgilarning nerv-fiziologik asoslari. 3.sezgilarning turlari, sezgi sohasidagi qonuniyatlar. 4.sezgilarning psixologik asosi haqida qisqacha xulosa tayanch tushunchalar: sezgi, analizator, adaptatsiya, retseptor, ekstroretseptiv, introretseptiv, proprioretseptiv, sinesteziya, sensibilizatsiya. mavzu: sezgi darsning mavzusi: sezgi darsning maqsadi: talabalar tomonidan sezgi, uning turlari , fiziologik asoslar, ularning vazifalariga doir bilimlarini mustahkamlash; noan'anaviy metodlar yordamida ularda mantiqiy fikrlash ko‟nikmalarini rivojlantirish, fan asoslarini o‟zlashtirishga bo‟lgan qiziqishlarini, bilish faolliklarini oshirish. dars jihozi: sezgi va ularning turlari xususida hikoya qiluvchi video lavha. “ sezgi va uning xususiy...

This file contains 32 pages in PDF format (1.1 MB). To download "sezgi", click the Telegram button on the left.

Tags: sezgi PDF 32 pages Free download Telegram