masalalarni tenglamalar sistemasi yordamada yechish

DOCX 25 sahifa 318,0 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 25
sinf: viii 25 - dars sana: 8-a ___________8-b ______________ fan: algebra. mavzu: masalalarni tenglamalar sistemasi yordamada yechish. darsning maqsadi:a) ta`limiy maqsad: o`quvchilarda masalalarni tenglamalar sistemasi yordamida yechish haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga masalalarni tenglamalar sistemasi yordamida yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish. b) tarbiyaviy maqsad:o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish. c) rivojlantiruvchi maqsad:o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish. dars turi: yangi mavzuni o`rganuvchi dars. dars o`tish metodi: “aqliy hujum” darsning jixozi:darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari darsning rejasi; 1. tashkiliy qism. (2 daqiqa) 2. o`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa) 3. yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa) 4. mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa) 5. o`quvchilarni baholash . (4 daqiqa) 6. uyga vazifa. (2 daqiqa) darsning borishi:1.tashkiliy qism.salomlashish.davomatni aniqlash. …
2 / 25
o oqimining tezligini toping. yechish. tenglamalar sistemasini tuzamiz: x km/soat- katerning turg’un suvdagi tezligi; y km/soat-daryo oqimining tezligi;. u holda : (x+y) km/soat- katerning daryo oqimi bo`yicha harakat tezligi; 2(x+y) km/soat- katerning daryo oqimi bo’yicha 2 soatda bosib o`tgan yo`li masalaning shartiga ko`ra bu masofa 60 km ga teng: 2(x+y)=60, (x-y) km/soat- katerning daryo oqimiga qarshi harakat tezligi; 3(x+y) km -katerning oqimga qarshi 3 soatda bosib o`tgan yo`li. shartga ko`ra bu masofa ham 60 km ga teng: 3(x-y)=60; sistemani tashkil qilamiz: sistemani yechamiz:2x=50, x=25 2y=10, y=5 javob: katerning turg’un suvdagi tezligi 25 km/soat, daryo oqimining tezligi 5 km/soat. 4. yangi mavzuni mustahkamlash. darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish. yangi mavzuga doir darslikdagi 93-95 - misollarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi. № 93- ikki sonning yig`indisi 51 ga teng, ularning ayirmasi esa 21 ga …
3 / 25
ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish. c) rivojlantiruvchi maqsad:o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish. dars turi: mustahkamlovchi dars. dars o`tish metodi: “aqliy hujum”, masalalar yechish darsning jixozi:darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari darsning rejasi; 1. tashkiliy qism. (2 daqiqa) 2. o`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa) 3. yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa) 4. mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa) 5. o`quvchilarni baholash . (4 daqiqa) 6. uyga vazifa. (2 daqiqa) darsning borishi:1.tashkiliy qism.salomlashish.davomatni aniqlash. 2. o`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash. o`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman. 1. tenglamalar sistemasi deb nimaga aytiladi? 2. tenglamalar sistemasi necha usulda yechiladi? 3. tenglamalar sistemasini yechishning qo`shish usulini ayting. 4. tenglamalar sistemasini yechishning grafik usulini ayting. 5. tenglamalar sistemasini yechishning o`rniga qo`yish usulini ayting. 6. masalalarni tenglamalar sistemasi yordamida qanday yechamiz? 3.yangi mavzuni bayon qilish. masalalarni tenglamalar sistemasi …
4 / 25
f.m sinf:viii 27 - dars sana: 8-a ___________8-b _____________ fan: algebra. mavzu: masalalarni tenglamalar sistemasi yordamada yechish .masalalar yechish darsning maqsadi: a) ta`limiy maqsad: o`quvchilarda o`tilganlar mavzularhaqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga o`tilganlar mavzular ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish. b) tarbiyaviy maqsad:o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish. c) rivojlantiruvchi maqsad:o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish. dars turi: mustahkamlovchi dars. dars o`tish metodi: “aqliy hujum” darsning jixozi:darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari darsning texnik jixozi:______________ darsning rejasi; 1. tashkiliy qism. (2 daqiqa) 2. o`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa) 3. yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa) 4. mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa) 5. o`quvchilarni baholash . (4 daqiqa) 6. uyga vazifa. (2 daqiqa) darsning borishi:1.tashkiliy qism.salomlashish.davomatni aniqlash. …
5 / 25
lan yeching: (5+=4- 3x + 5(- ) =4 3x = 4 = 3x - = 4 3x = y=- x = j: x= ; y= - yangi mavzuga doir axborotnomadagi masalalardan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi. 5. darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish. o`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish. 6. uyga vazifa: internetdan olimpiada masalalaridan bilish. o`tibrm ____________ qochqorova f.m sinf: viii 28 - dars fan: algebra sana: 8-a ___________8-b __________ mavzu: masalalar yechish darsning maqsadi: a) ta`limiy maqsad:o`quvchilarda o`tilganlar mavzular haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga o`tilganlar mavzular ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish. b) tarbiyaviy maqsad:o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish. c) rivojlantiruvchi maqsad:o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 25 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"masalalarni tenglamalar sistemasi yordamada yechish" haqida

sinf: viii 25 - dars sana: 8-a ___________8-b ______________ fan: algebra. mavzu: masalalarni tenglamalar sistemasi yordamada yechish. darsning maqsadi:a) ta`limiy maqsad: o`quvchilarda masalalarni tenglamalar sistemasi yordamida yechish haqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga masalalarni tenglamalar sistemasi yordamida yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish. b) tarbiyaviy maqsad:o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish. c) rivojlantiruvchi maqsad:o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq ma...

Bu fayl DOCX formatida 25 sahifadan iborat (318,0 KB). "masalalarni tenglamalar sistemasi yordamada yechish"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: masalalarni tenglamalar sistema… DOCX 25 sahifa Bepul yuklash Telegram