yusuf xos hojibning qo'tadg'u bilig asari dars ishlanma

DOC 1,6 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1
yusuf xos hojibning.doc mavzu:yusuf xos hojibning “qutadg’u bilig” dostoni xalq ta’limi muassasalari faoliyatini metodik ta’minlash va tashkil etish qarshi shahar bo’limi 12-umumiy o’rta ta’lim maktabining ona tili va adabiyot o’qituvchisi ibotova nargizaning 8-sinflar uchun yusuf xos hojibning “qutadg’u bilig”dostoni mavsusidagi dars ishlanmasi qarshi- 2015 kirish ta’lim sifatini yuksaltirishtirishda o’quvchilar bilimidagi bo’shliqlarni muntazam to’ldirib borish,o’qituvchi-pedagoglarni kasbiy mahorati va faoliyatiga ijodiy yondashuvni rivojlantirish muhim ahamiyatga ega. bilimlar bellashuvida, olib borilgan monitoring natijalari tahlili asosida bo’shliqlar aniqlanganda yusuf xos hojibning“qutadg’u bilig”dostoni bo’yicha o’quvchilar bilimida bo’shliqlar aniqlandi. ma’lumki,“qutadg’u bilig” xi asrdagi markaziy osiyo va sharqiy turkistondagi turkiy xalqlar va qabilalar tilining yodgorligidir.u turkiy tildagi yozma adabiyot hali u qadar boy tajribaga ega bo’lmagan bir davrda vujudga kelgan.shoir fors-tojik tilida ijod etish an’anasi izidan bormaydi,balki katta jur’at bilan o’z ona tilida yirik badiiy asar yaratishga kirishdi va uni muvaffaqiyat bilan tugatdi.u xalq og’zaki ijodi va yozma adabiyotning tajriba va an’analaridan foydalandi,xalq og’zaki ijodining maqol va …
2
n. bu masalalar o’zbek adabiyotida bundan x asrlar ilgari shu darajada tahlil etilgaining o’zi ham jahon tamadduniga xalqimiz nechog’li buyuk hissa qo’shganini yana bir bor isbotlab turibdi. o’quvchilar bilimida aniqlangan bo’shliqlarni to’ldirish va yusuf xos hojibning “qutadg’u bilig” dostoni mavzusi bo’yicha bo’shliqlar ustida ishlash yuzasidan maqsadli va yo’naltirilgan dars ishlanmasi sifatida tavsiya etiladi. taqrizchi: qarshi shahar xtbmttebning metodisti h.amirqulova darsning texnologik xaritasi t/r dars bosqichlari dars mazmuni 1 darsning maqsadi ta’limiy: o’quvchilarni turkiy tilda birinchi yozilgan didaktik asar bilan tanishtrish, dostonning yozilish tarixini o’rganish tarbiyaviy: o’quvchilarda ilm-ma’rifatga muhabbat, insoniy fazilatlar va ajdodlar ruhiga hurmat ona tiliga ehtirom, o’zaro hurmat, insoniy fazilatlar tuyg’ularini singdirish rivojlantiruvchi: mustaqil, erkin, jodiy fikrlashni rivojlantirish 2 darsni tashkil etish texnologiyasi metod: seminar aqliy hujum: aqliy hujum, sinkveyn, insert jadvali, ”tafakkur cho’qqisi” vosita: kompyuter, proektor usul: og’zaki va ko’rgazmali baholash: 5 balli tizim asosida 3 dars bosqichlari va vaqt taqsimoti tashkiliy qism - 3 daqiqa kirish qismi …
3
ng tarixiy merosi,uning zamonaviy sivilizatsiya rivojidagi roli va ahamiyati”ma’ruzasi,abu ali ibn sino “tib qonunlari”, ”mahmud qoshqariy” devonu lug’atit turk”, ”temur tuzuklari”, referatlar, bukletlar. vosita: kompyuter, proektor dars shiori: bilimni buyuk bil,uquvni chuqur, bu ikkisi birla kishi ulg’ayur. darsning borishi: tashkiliy qism. o’qituvchi darsni e.vohidovning “o’zbegim”qasidasi bilan boshlaydi. o’zbekiston respublikasi pzezidentining 2014 -yil samarqand shahridagi “o’rta asrlar sharq allomalari va mutafakkirlarining tarixiy merosi,uning zamonaviy sivilizatsiya rivojidagi roli va ahamiyati” xalqaro konferensiyadagi ma’ruzasi haqida ma’lumot beriladi”…tadqiqotchi olimlarning fikricha,sharq xususan,markaziy osiyo mintaqasi ix-xii va xiv-xv asrlarda bamisoli po’rtanadek otilib chiqqan ikki qudratli ilmiy –madaniy yuksalishning manbai hisoblanib, jahonning boshqa mintaqalaridagi renessans jarayonlariga ijobiy ta’sir ko’rsatgan sharq uyg’onish davri-sharq renessansi sifatida dunyo ilmiy jamoatchiligi tomonidan haqli ravishda tan olingan”. (i.karimov). pzezidentimiz markaziy osiyoda yashab ijod etgan 23ta allomalarimiz haqida fikr bildirib,shulardan 8tasining ijod faoliyatiga to’xtalib o’tdi.konferensiyada dunyoning 40dan ortiq davlatidan olimlar qatnashdi. xitoy xalqida shunday maqol bor: ”menga gapirsang esdan chiqaraman, ko’rsatsang eslab qolishim …
4
idir. sharq olimlari orasida uning nomi va asarlari “algoritm” va “algebra” kabi zamonaviy ilmiy atamalarda abadiylashtirildi”. 2-o’quvchi: ”ahmad farg’oniyning amaliy yutuqlaridan biri uning o’rta asrlardagi asosiy astronomik asbob-usturlob mazariyasini ishlab chiqqani va shuningdek, nil daryosida “nilomer”degan, ko’p asrlar davomida suv sathini o’lchaydigan asosiy vosita sifatida xizmat qilib kelgan mashhur inshootni yaratgani bo’ldi…”. 3-o’quvchi: ”ulug’ qomusiy alloma abu rayhon beruniyning ilmiy dahosi bilan yaratilgan mislsiz kashfiyotlarga to’liq baho berishning o‘zi qiyin. beruniyning 150dan ziyod ilmiy ishlaridan bizgacha faqat 31 tasi yetib kelganiga qaramasdan,alloma qo’lyozmalarining qo’limizdagi ana shu to’liq bo’lmagan namunalari ham uning naqadar serqirra meros qoldirganidan dalolat beradi…”. 4-o’quvchi: ”…abu ali ibn sinoning hayoti va faoliyati avlodlarda alohida g’urur va ehtirom tuyg’ularini uyg’otadi. ilmiy tadqiqot ishlarini 16 yoshida boshlagan bu ulug’ zot o’z umri davomida 450dan ortiq asar yaratdi. ”tib qonunlari deb atalgan bebaho asar yevropada xv asrda chop etilgan dastlabki kitoblardan biri bo’lgan va yevropaning yetakchi universitetlarida 500 yil davomida …
5
om ma’nodagi oltin zarralarini –turkiy maqol va she’rlarni ham keltirib o’tgan. koshg’ariy turkiy xalqlarning tili, madaniyati, etnografiyasi va folklorining birinchi tadqiqotchisi hisoblanadi”. 8-o’quvchi: “arab tili grammatilasining asoschisi sifatida tan olngan buyuk tilshunos, adabiyotshunos,geograf va alloma-mahmud zamaxshariy hayotlik davridadayoq keng shuhrat qozongan. u, shuningdek tarixdagi birinchi ko’p tilli lig’at-arabcha-forscha-turkiy lug’atning asoschisi bo’lgan”. o’quvchilarning fikrini monitordagi slayd orqali o’qituvchi umumlashtiradi. yangi mavzu bayoni: mavzu haqida o’qituvchi. ”ma’ruza“ usulida monitor orqali tushuncha beradi. hajmi-6ming 409 baytdan iborat. muallifning o’zi uni bir yarim yil mobaynida bitganini aytadi. ellik yoshim menga qo’l tegizdi, qora quzg’un tusidek boshimni oq (qush) qildi. ellik yosh endi men tomon kel, deb chorlamoqda, pistirma ya’ni nogahoniy o’lim bo’lmasa,endi u tomon boraman. shu misralarga tayanib, olimlar, yusuf xos hojib bu kitobini ellik yoshlarida yozgan, deb hisoblashadi. bu doston asosida to’rt narsa yotadi. biri to’g’rilikka tayanch-adolat, uchinchi –ulug’lik aql ham zako, biri davlat erur,u qutli g’oyat. to’rtinchi-qanoat erur bebaho. dostonda 4 asosiy …

Хотите читать дальше?

Скачайте полный файл бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "yusuf xos hojibning qo'tadg'u bilig asari dars ishlanma"

yusuf xos hojibning.doc mavzu:yusuf xos hojibning “qutadg’u bilig” dostoni xalq ta’limi muassasalari faoliyatini metodik ta’minlash va tashkil etish qarshi shahar bo’limi 12-umumiy o’rta ta’lim maktabining ona tili va adabiyot o’qituvchisi ibotova nargizaning 8-sinflar uchun yusuf xos hojibning “qutadg’u bilig”dostoni mavsusidagi dars ishlanmasi qarshi- 2015 kirish ta’lim sifatini yuksaltirishtirishda o’quvchilar bilimidagi bo’shliqlarni muntazam to’ldirib borish,o’qituvchi-pedagoglarni kasbiy mahorati va faoliyatiga ijodiy yondashuvni rivojlantirish muhim ahamiyatga ega. bilimlar bellashuvida, olib borilgan monitoring natijalari tahlili asosida bo’shliqlar aniqlanganda yusuf xos hojibning“qutadg’u bilig”dostoni bo’yicha o’quvchilar bilimida bo’shliqlar aniqlandi. ma’lumki,“qutadg’u bilig”...

Формат DOC, 1,6 МБ. Чтобы скачать "yusuf xos hojibning qo'tadg'u bilig asari dars ishlanma", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: yusuf xos hojibning qo'tadg'u b… DOC Бесплатная загрузка Telegram