daryolar

DOC 4 стр. 93,0 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (4 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 4
sinf: 5-a (dars ishlanma 24 nafar o’quvchiga mo’ljallangan) fan: tabiiy geografiya (boshlang’ich kursi) mavzu: daryolar. darsning maqsadi: umumiy maqsad: turli qiziqarli o’yin va savol –javoblar orqali o’quvchilar tomonida darsning to’liq o’zlashtirilishiga erishish. a)ta`limiy maqsad: o’quvchilarga o’zan, suvayirg’ich, manba, daryo havzasi, daryoning to’yinishi, sharshara haqida yangi bilimlar berib, daryolar mavzusiga oid ko’nikma va malakalarini shakllantirish. b)tarbiyaviy maqsad:vatanimiz xaritasida aks etgan tabiiy ne’atlar haqida so’zlash asnosida vatanparvarlik, suvdan oqilona foydalanish haqida tushuncha berish asnosida tejamkorlik va ekologik, bir-birini baholashga undash asnosida do’stga hurmat va sadoqat tuyg’ularini shakllantirib, ma’naviy tarbiya berish: c) rivojlantiruvchi maqsad: tezkor savol-javob, turli o’yinlar o’tkazish asnosida o’quvchining fikrlash qobiliyatini, nutqi va dunyoqarashini rivojlantirish. dars tipi: yangi materialni o’rganuvchi dars (o’zlashtirilgan bilim va ko’nikmalarni rivojlantirish va mustahkamlash darsi). dars uslubi: ko`rgazmali-amaliy; dars usuli: noan`anaviy (savol-javob, didaktik oyinlar, klaster, geografik domino, “ortiqchasini top”, she’riy topishmoqlar, krossvord) dars jihozi: a) 5-sinf tabiiy geografiya (boshlang’ich kursi) darsligi, o`zbekiston va o’rta osiyoning tabiiy xaritasi, …
2 / 4
hu asnoda geografiya faniga bo`lgan qiziqishini oshirish. darsning tashkil etish texnologiyasi. uslub: ko`rgazmali-amaliy. shakl: 4 o’quvchidan iborat kichik guruhlar(6ta)da va individual tartibda ishlash. usul: noan`anaviy nazorat: og`zaki, yozma va o`z-o`zini baholash. vosita: darslik, xaritalar, o`quv qurollari, axborot kommunikatsion texnologiyalar. baholash: rag`batlantirish va besh ball tizim asosida. kutiladigan natija. o`qituvchi:bir darsda hamma o`quvchini baholaydi. mavzu haqida batafsil ma`lumot to`playdi. qisqa vaqt ichida yuksak natijaga erishadi.o`quvchilarda bilim, ko`nikma va malaka hosil qiladi. o`quvchi:o`z fikriga ega boladi. qisqa vaqtda ko`p ma`lumotga ega bo`ladi. fikrlash, esda saqlash va nutq qobiliyati oshadi. guruh bilan ishlash malakasi shakllanadi. kelgusi rejalar. o`qituvchi: o`z darsini tahlil qiladi. ilg`or pedagogik texnologiyani, yangi qo`shimcha adabiyotlarni o`rganadi. o`quvchiga har tomonlama ibrat bo`lishga harakat qiladi. o`quvchi:o`z ustida ishlaydi. bilim darajasi oshadi. o`z fikri va guruh fikrini tahlil qilib bir xulosaga kelish malakasi oshadi. yangi qo`shimcha adabiyotlarni o`rganadi. darsning shiori: “geografiyam, mening suyuk geografiyam, senga obyekt erur asli butun olam!”. darsning borishi: i. …
3 / 4
h (10 daqiqa). o’quvchilar 4 nafardan 6 guruhga bo’linadi va o’tilgan mavzuga oid tezkor savollar har bir guruhga 5 tadan beriladi va guruhlar rag’batlantirib boriladi. savollar monitor orqali ham chiqariladi(6 daqiqa): 1-guruhga savollar yer osti suvlari bu- 3-guruhga savollar gil bu- 5-guruhga savollar yog’inlarning ta’siri- grunt suvlar bu- artezian buloqlar bu- grunt suvlar sathi bahorda- artezian suvlar qanday hosil bo’ladi- suv o’tkazmaydigan qatlamlar - qatlamlararo suv- artezian buloqlar bu- grunt suvning artesian suvdan farqi qumtosh qanday jins granit qatlam bu- buloq bu- grunt suvlar sathi yozda- 2-guruhga savollar mineral suvlar bu- 4-guruhga savollar quduq bu- 6-guruhga savollar yer osti suvlari bu- shifobaxsh suvlar - artezian suvlari bu- grunt suvlar bu- granit qanday jins- g’ovaklik bu- shifobaxsh suvlar - qumtosh qanday jins yer yuzasi suvlari- gil bu- o’zbekistondagi dam olish maskanlari - suv o’tkazadigan qatlamlar - grunt suvning artesian suvdan farqi so`ngra guruhlar to`plagan ballar aniqlanib,ra’batlar beriladi. barcha guruhdan bir nafardan …
4 / 4
lar-chi, daryolar qayerlardan boshlanadi? daryolar baland tog’lardab, ba’zilari esa tekislikdagi ko’llardan boshlanadi. masalan, amudaryo, sirdaryo, zarafshon daryolarimiz tog’lardan, qor va muzliklardan boshlanadi, volga daryosi esa tekislikdan boshlanadi. daryo boshlanadigan qismi uning manbai, quyiladigan qismi esa mansabi deb ataladi,bosh daryo o’zining barcha irmoqlari bilan birga daryo sistemasini tashkil etadi. yerga shimilishga ulgurmagan va bug’lanib ketmagan suvlar daryoga quyiladi. barcha suvi bir daryoga oqib tushadigan quruqlik maydonidaryo havzasi deb ataladi. (shu o’rinda o’rta osiyo tabiiy xaritasidan sirdaryoning manbai, mansabi, irmoqlari va havzasi ko’rsatiladi.) qo’shni daryolarning havzasini bir-biridan ajratib turuvchi chegara suvayirg’ich deb ataladi.suvayirg’ich tog’larning qirralarida, tekisliklarda balandroq joylariga to’g’ri keladi. 4. barchamiz ommaviy axborot vositalari orqali ko’rsatiladigan ko’rsatuvlarni kuzatib boramiz, amazonka daryosi haqida qanday ma’lumotga egasizlar? amazonka daryosi janubiy amerikada joylashgan, havzasi va sersuvligi jihatdan eng kata daryo, uning havzasi 7 mln kv.km.ni tashkil etadi, uzunligi esa 6400 km dir.(slayd) 5. daryolar tekislik va tog’ daryolariga bo’linar ekan, ularning farqini bilamizmi? tog’ …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 4 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "daryolar"

sinf: 5-a (dars ishlanma 24 nafar o’quvchiga mo’ljallangan) fan: tabiiy geografiya (boshlang’ich kursi) mavzu: daryolar. darsning maqsadi: umumiy maqsad: turli qiziqarli o’yin va savol –javoblar orqali o’quvchilar tomonida darsning to’liq o’zlashtirilishiga erishish. a)ta`limiy maqsad: o’quvchilarga o’zan, suvayirg’ich, manba, daryo havzasi, daryoning to’yinishi, sharshara haqida yangi bilimlar berib, daryolar mavzusiga oid ko’nikma va malakalarini shakllantirish. b)tarbiyaviy maqsad:vatanimiz xaritasida aks etgan tabiiy ne’atlar haqida so’zlash asnosida vatanparvarlik, suvdan oqilona foydalanish haqida tushuncha berish asnosida tejamkorlik va ekologik, bir-birini baholashga undash asnosida do’stga hurmat va sadoqat tuyg’ularini shakllantirib, ma’naviy tarbiya berish: c) rivojlantiruvchi m...

Этот файл содержит 4 стр. в формате DOC (93,0 КБ). Чтобы скачать "daryolar", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: daryolar DOC 4 стр. Бесплатная загрузка Telegram