atrofimizdagi olam

DOCX 3 стр. 43,6 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (3 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 3
фан: табиатшунослик fan nomi: atrofimizdagi olam sinf: 2 “_____” sana: ____________ mavzu: qanday ovqatlanish kerak? darsning maqsadi: a) ta’limiy: tana sog‘lig‘i hamda to‘g‘ri ovqatlanish to‘g‘risidagi bilimlarini kengaytirish; b) tarbiyaviy: o’z sog‘liqlari haqida qayg‘urish ularning burchi ekanligini anglab yetishga o‘rgatish; d) rivojlantiruvchi: tahlil qilish va xulosa chiqarish ko‘nikmalarini shakllantiradilar, tartibli ovqatlanish qoidalarini o‘zlarida shakllantiradilar. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning uslubi: savol-javob, tushuntirish, “ajratish” usuli. didaktik mashqlar: „ro’lli“ o’yin, “3 haqiqat 1 yolg‘on” mashqi dars jihozlari: sabzavot va mevalarning, non va don maxsulotlari hamda go‘sht va sut maxsulotlari rasmi har bir juftlikka 3 donadan. darsning borishi: i. tashkiliy qism: —salomlashish; —davomatni aniqlash; —ob-havo haqida suhbat. ii. 0‘tilgan mavzuni so‘rash va mustahkamlash: o’quvchilar juftliklarda “3 haqiqat 1 yolg‘on” mashqini bajaradilar. buning uchun har bir o‘quvchi o‘z daftariga “tish gigienasi” mavzusiga oid 3 ta to‘g‘ri va 1 ta noto‘g‘ri javobli fikr yozadi. yozib bo‘lgach, yonida o‘tirgan sherigi bilan daftarini almashtiradi. sherigi yo‘l qo‘ygan …
2 / 3
bolasi maktabdan kelib qo‘lini yuvmasdan yuvilmagan mevalarni yeydi va kasal yuo‘lib qoladi... savol-javob: · o’rtog‘ingiz ijro etgan rolda bola qanday kamchiliklarga yo‘l qo‘ydi? · bu borada sizning fikringiz qanaqa? · aslida qanday bo‘lishi kerak edi? · nima deb o‘ylaysiz, ovqatlanganda nimalarga e’tibor berish kerak va qanday ovqatlanish kerak? to’g’ri o’tirib ovqatlanish noto’g’ri o’tirib ovqatlanish “ajratish” metodi. o’quvchilarga har bir juftlikka sabzavot-meva, don va non maxsulotlari hamda go‘sht va sut maxsulotlari rasmlaridan tarqatiladi. o’quvchilar rasmlarni juftlikda kelishib, sabzavot va meva yoki go‘sht va sut mahsulotlariga ajratishlari hamda doskaga oldindan ilingan “sabzavot va mevalar”, “go‘sht va sut maxsulotlari” deb yozilgan yoki toza oq a3 qog‘ozlardan biriga yopishtirishlari va izohlashlari kerak bo‘ladi. hamma juftliklardan vakillar chiqib o‘z rasmlarini yopishtirib bo‘lganlaridan so‘ng, o‘qituvchi uchinchi qog‘ozni qanday nomlash kerakligini o‘quvchilardan so‘raydi. uchinchi qog‘oz “don va non maxsulotlari” deb nomlanadi va o‘quvchilardan bu mahsulotlar inson organizmiga qanday foydasi borligi so‘raladi. kichik ma’ruza. slayd-shou. iv. mustahkamlash: · …
3 / 3
ol ijro etuvchi o‘quvchilarga topshirish kerak. 5-bosqichda iloji bo‘lsa, har bir partaga ham sabzavot-mevalar, ham non va don maxsulotlari, ham sut va go‘sht maxsulotlari rasmlaridan tarqatish kerak, agar rasmlar kam bo‘lsa aralashtirib 2 turdagi rasmlardan tarqatish tavsiya etiladi. 6-bosqichda oziq-ovqat piramidasi slayd orqali tushuntiriladi. v. 0‘quvchilarni baholash, rag‘batlantirish va darsni yakunlash: — bugungi dars sizga yoqdimi? — bugungi darsda nimalar haqida bilib oldingiz? darsda faol qatnashgan o‘quvchilar rag‘batlantiriladi. vi. uyga vazifa: o’quvchilarga uyda to‘g‘ri ovqatlanish menyusini tuzib kelish vazifasi beriladi. ko’rildi o‘tibdo‘: ___________ ____________________ (imzo) 2 image1.jpeg image2.jpeg

Хотите читать дальше?

Скачайте все 3 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "atrofimizdagi olam"

фан: табиатшунослик fan nomi: atrofimizdagi olam sinf: 2 “_____” sana: ____________ mavzu: qanday ovqatlanish kerak? darsning maqsadi: a) ta’limiy: tana sog‘lig‘i hamda to‘g‘ri ovqatlanish to‘g‘risidagi bilimlarini kengaytirish; b) tarbiyaviy: o’z sog‘liqlari haqida qayg‘urish ularning burchi ekanligini anglab yetishga o‘rgatish; d) rivojlantiruvchi: tahlil qilish va xulosa chiqarish ko‘nikmalarini shakllantiradilar, tartibli ovqatlanish qoidalarini o‘zlarida shakllantiradilar. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning uslubi: savol-javob, tushuntirish, “ajratish” usuli. didaktik mashqlar: „ro’lli“ o’yin, “3 haqiqat 1 yolg‘on” mashqi dars jihozlari: sabzavot va mevalarning, non va don maxsulotlari hamda go‘sht va sut maxsulotlari rasmi har bir juftlikka 3 donadan. darsning borishi: i. ...

Этот файл содержит 3 стр. в формате DOCX (43,6 КБ). Чтобы скачать "atrofimizdagi olam", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: atrofimizdagi olam DOCX 3 стр. Бесплатная загрузка Telegram