atrofimizdagi olam

DOCX 2 стр. 1,1 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (2 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 2
fan nomi: atrofimizdagi olam sinf: 2 “_____” sana: ____________ mavzu: yer — sayyora. darsning maqsadi: a) ta’limiy: o'quvchilarga yerning paydo bo'lishi va u ham sayyora ekanligi haqida tushuncha berish; b) tarbiyaviy: o'quvchilarni yer sayyorasini asrab avaylashga o‘rgatish; d) rivojlantiruvchi: o'quvchilarni yer haqidagi tasawurlarini kengaytirish va tabiatga muhabbatini oshirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning uslubi: tushuntirish, suhbat. didaktik mashqlar: „topag‘on“ mashqi. dars jihoziari: darslik, globus ko’rinishidagi koptokchalar, plakat. darsning borishi: i. tashkiliy qism: — o'quvchilarni darsga hozirlash. ii. o’tilgan mavzuni so'rash va mustahkamlash: o'quvchilar tayyorlab kelgan gerbariylarini izohlab beradilar. (o'simlik nomi, qismlari, qayerlarda uchratish mumkinligi va qanday ahamiyati borligi so'raladi.) „topag‘on“ mashqi. 1. qo'shaloq tovoq, ichi to'la yog’. (yong'oq.) 2. o'zi bitta, ko'zi mingta. (elak.) 3. eksang ko'payib ketar, hidi olamni tutar. (rayhon.) topishmoq javoblaridagi birinchi harflaridan „yer“ so'zi hosil qilinadi, izoh beriladi va yangi mavzuga bog'lanadi. iii. yangi mavzu bayoni: yer ham, quyosh sistemasi bilan million yiliar muqaddam paydo …
2 / 2
a bir marta aylanib chiqadi. quyosh yerning turli tomonlarini yoritgani uchun kun va tun bir-biri bilan almashinib turadi. ajdodlarimizdan a. r. beruniy birinchi bo'lib yerning quyosh atrofida harakatlanishini bashorat qilgan. hamyurtimiz mirzo ulug'bek beruniyning bu fikrini tasdiqlagan. oradan ko'p yiliar o'tib, italyan olimi galileo galiley bu g'oyani isbotladi. — videolavha ekran orqali namoyish etiladi. qiziqarli ma’lumot: 1. imkoni bo'lganda oyga samolyotda uch haftada borish mumkin. 2. kosmik kemalar oyga 2—3 kunda yetib boradi. 3. avtomobilda oyga yarim yilda yetish mumkin. 4. piyoda esa 50 yil davomida yo'l yuriladi. 5. oy yerdan 80 marta yengil. bu bamisoli tarozining bir pallasiga yer qo'yilsa, ikkinchi pallasiga 80 ta oy qo'yiladi, degandek gap. dam olish daqiqasi: tunda osmon kezaman, o'zni yolg'iz sezaman. atrofim yulduzga boy, nomimni deyishar oy. iv. mustahkamlash: test topshiriqiari ekran orqali namoyish etiladi. 0‘tilgan mavzuni mustahkamlovchi quyidagi savollar beriladi: 1. yer quyosh atrofmi qancha vaqtda bir vnarta aylanadi? 2. yerning o‘z …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 2 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "atrofimizdagi olam"

fan nomi: atrofimizdagi olam sinf: 2 “_____” sana: ____________ mavzu: yer — sayyora. darsning maqsadi: a) ta’limiy: o'quvchilarga yerning paydo bo'lishi va u ham sayyora ekanligi haqida tushuncha berish; b) tarbiyaviy: o'quvchilarni yer sayyorasini asrab avaylashga o‘rgatish; d) rivojlantiruvchi: o'quvchilarni yer haqidagi tasawurlarini kengaytirish va tabiatga muhabbatini oshirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning uslubi: tushuntirish, suhbat. didaktik mashqlar: „topag‘on“ mashqi. dars jihoziari: darslik, globus ko’rinishidagi koptokchalar, plakat. darsning borishi: i. tashkiliy qism: — o'quvchilarni darsga hozirlash. ii. o’tilgan mavzuni so'rash va mustahkamlash: o'quvchilar tayyorlab kelgan gerbariylarini izohlab beradilar. (o'simlik nomi, qismlari, qayerlarda uchratish mu...

Этот файл содержит 2 стр. в формате DOCX (1,1 МБ). Чтобы скачать "atrofimizdagi olam", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: atrofimizdagi olam DOCX 2 стр. Бесплатная загрузка Telegram