o'qitish metodikasi

DOCX 7 pages 585.3 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 7
muallif: yashnobod tumani xalq ta’limi boʻlimiga qarashli 244-umumiy oʻrta ta’lim maktabi biologiya fani oʻqituvchisi ashurova madina sharifovna mavzu: gulli o`simliklarning jinsiy ko`payishi. urug`lanish.. darsning maqsadi: a) darsning ta’limiy maqsadi: oʻquvchilarga mavzuga oid toʻliq va batafsiltushunchalar berish,gulli o`simliklarning jinsiy ko`payishi,urug`lanish bilan tanishtirish, shuningdek,shu mavzuga doir tushunchalarni tahlil qilish. b) darsning tarbiyaviy maqsadi. oʻquvchilarning ilmiy dunyoqarashini kengaytirish, ekologik, tabiat va atrof muhitga nisbatan ongli munosabatda bo’lishga undash, ekologik, iqtisodiy va estetik tarbiya berish, ijtimoiy moslashuvchanlikni, jamoada samarali ishlay olish layoqatlarini shakllantirish hamda ularni vatanga sadoqatli, fidoiy barkamol avlodlar qilib tarbiyalash; c) darsning rivojlantiruvchi maqsadi. oʻquvchilarga o`simlik organizmi va undagi organlar joylashuvi haqidagi koʻnikmalarini shakllantirish, darslik ustida mustaqil ishlash, kuzatish koʻnikmalarini rivojlantirish. darsda shakllantiriladigan kompetensiyalar. tayanch kompetensiyalar: kommunikativ, axborot bilan ishlash, shaxs sifatida oʻz-oʻzini rivojlantirish, ijtimoiy faol fuqorolik kompetentsiyasi elementlari. fanga oid kompetensiyalar: biologik ob’ektlarni tanish, ularda boradigan jarayonlarni tushunish va izohlash, sogʻlom turmush tarzi va ekologik kompetentsiya. darsda foydalaniladigan jihozlar. darslik, rasmli …
2 / 7
angi mavzuni boshlashga hozirlik 2 daqiqa yangi mavzuni yoritish 16 daqiqa guruhlarda ishlash. yangi mavzuni tahlil qilish 10 daqiqa darsni yakunlash 9 daqiqa uyga beriladigan topshiriqlar 5 daqiqa darsning borishi (reja): o’qituvchi o’quvchilarga darsning oltin qoidasini aytib o’tadi hamda o’quvchilar ushbu darsning oltin qoidalariga amal qilish kerakligi ta’kidlanadi. 1.tashkiliy qism: a)salomlashish, b)tozalikni aniqlash, d)davomatni aniqlash c) darsga tayyorgarlik ko`rish va dars rejasi 2. uyga vazifani so`rab baholash: o`quvchilar “gulkosachalar”, ”gultojibarglar”, ”changchilar” va “urug`chilar” guruhlariga bo`lib olinadi.xar bir guruh o`zlarining nomlarini sharhlab beradilar. “gulkosachalar” guruhi- biz o`simlikning tashqi tomonidan o`rab turadigan qavatimiz va gulkosachabarglardan tashkil topib, gulband bilan birikib kopincha yashil rangda bo`lamiz. o`simlik gulining sxema bilan ifodalanishida bizning bosh va keying harflarimiz “gk” shaklidda belgilanadi. . ”gultojibarglar” guruhi - biz gulkosachalardan keyingi qism,ya`ni ichkari qismida joylashib shaklimiz va ranglarimiz turli hil ko`rinishi bilan ajralib turib ,o`simlikning chiroyiga chiroy qo`shib ularni chaglatishda hasharotlarni o`zimizga jalb qilamiz. o`simlik gulining sxema bilan ifodalanishida …
3 / 7
ilar tabiatning turli noqulay ta`sirlaridan himoya qilib turishadi.tuzilishimiz 3 qismdan tumshuqcha ,ustuncha va tugunchadan iborat.undan keyin bizda tuxum hujayra yetiladi. o`simlik gulining sxema bilan ifodalanishida bizning ham bosh harfimiz “u” shaklida belgilanadi. o`qituvchi: o`simlik gulining qismlari bilan ham tanishib oldik, kelin endi ularni hayotda muhim ekanliklari va qanday vazifalarni bajarishligini bilib olsak. buning uchun har bir gurih a`zolaridan bitadan ishtirokchi kelib quyidagi savollarimizga javob berib borib, lola, jag`-jag, olxo`ri, sachratqi gullarini hosil qilishsa. savollar: “gulkosachalar” guruhi 1.gulqo`rg`on deb nimaga aytiladi ?. 2.oddiy gulqo`rg`on qanday qismlardan tashkil topadi? 3.murakkab gulqo`rg`onli o`simliklarga misol keltirin. 4.changlanish deb nimaga aytiladi? 5.quruq mevalarga misol keltiring. 6.sabzi, ukrop,petrushka,shashir va bodiyon o`simlikning gullari qanday to`pgul hosil qiladi? ”gultojibarglar” guruhi 1.to`g`ri gul deb nimaga aytiladi? misol keltiring. 2.qanday gullarar qiyshiq gullar deyiladi? misol keltiring. 3. to`pgul deb nimaga aytiladi? qanday to`pgullarni bilasiz? 4.o`simlik gullari qanday yo`llar orqali changlanadi? 5.ho`l mevalarga misol keltiring. 6.meva qanday qismdan tashkil topgan? ”changchilar” …
4 / 7
ug‘chidagi jinsiy hujayralaming qo‘shilish jarayoni urug‘lanish deyiladi. bu yangi organizm demakdir. shubhasiz, chang nima, u qanday tuzilgan, degan savol tug‘iladi. bitta changdonda yuzlab va minglab chang dona- chalari yetiladi. chang o‘simliklaming turiga qarab har xil shaklda va kattalikda bo‘ladi. uni zamonaviy mikroskoplar- da ko‘rish mumkin. har bir chang donachasi mayda-yirik ikkita hujayradan tuzilgan. ana shu hujayralaming yirigi vegetativ hujayra, maydasi jinsiy (generativ) hujayra deb ataladi. ulaming har birida sitoplazma va yadro bo‘ladi. urug‘chi tumshuqchasiga tushgan chang o‘simliklar tomonidan tumshuqcha yuzasining notekisligi va undan ajralib chiqib turadigan yopishqoq shira orqali ushlanib qoladi. ushlanib qolgan chang asta-sekin o‘sa boshlaydi. uning vegetativ hujayrasi, o‘sib, uzun va ingichka naycha hosil qiladi. 74-rasm. gull o‘simliklarda qo‘sh urug‘lanish jarayoni generativ hujayra bo‘linib, ikkita sperma hosil qiladi. chang naychasi tez o‘sib, urug‘chidagi tumshuqcha hamda ustuncha ichiga kira- di va tuguncha tomon o‘sadi. chang naychalari turli tezlikda o‘sadi. ulardan bittasi qolganlaridan o‘zib ketib, tuguncha ichidagi urug‘kurtakkacha borib yetadi. …
5 / 7
k bo‘lsa, u urug‘- langandan keyin bir urug‘li meva rivojlanadi (masalan, o‘rik, olcha, gilos, shaftoli). bordi-yu, tugunchada ko‘p urug‘kur- tak bo‘isa, u holda chang naychalari ularga ko‘plab о‘sib ki-radi. buning natijasida bir nechta urug‘li meva hosil bo‘ladi (masalan, lola va g‘o‘za). yangi mavzuni mustahkamlash aqliy hujum savollari: 1.vegetativ hujayra deb nimaga aytiladi? 2.generativ hujayra yana qanday nomlanadi? 3.urug`lanishga ta`rif bering. 4.qo`sh urug`lanish o`simlik gulining qaysi qismida bo`ladi? 5.nega olma,bexi,nok mevalari soxta meva deyilar ekan? 6.chin meva hosil bo`lishida o`simlik gulining qaysi qismlari qatnashadi? biologic diktant. 1.changchi va urug‘chidagi jinsiy hujayralaming qo‘shilish jarayoni ………………. deyiladi.. 2.bitta changdonda yuzlab va minglab…….dona- chalari yetiladi. chang o‘simliklaming turiga qarab har xi…………..da va …………..da bo‘ladi. 3.hujayralaming yirigi………….. hujayra,……………. jinsiy (generativ) hujayra deb ataladi 4.………….dan biri tuxum hujayra bilan, ikkinchisi markaziy hujayra bilan qo‘shiladi. bu jarayon gulli o‘simliklarda urug‘lanish (……………….) deb ataladi. darsda qatnashgan o`quvchilarni baholash: uyga vazifa: mavzuni o`qib,savollarga javob berish. 74-rasm. gulli o‘simliklarda qo‘sh …

Want to read more?

Download all 7 pages for free via Telegram.

Download full file

About "o'qitish metodikasi"

muallif: yashnobod tumani xalq ta’limi boʻlimiga qarashli 244-umumiy oʻrta ta’lim maktabi biologiya fani oʻqituvchisi ashurova madina sharifovna mavzu: gulli o`simliklarning jinsiy ko`payishi. urug`lanish.. darsning maqsadi: a) darsning ta’limiy maqsadi: oʻquvchilarga mavzuga oid toʻliq va batafsiltushunchalar berish,gulli o`simliklarning jinsiy ko`payishi,urug`lanish bilan tanishtirish, shuningdek,shu mavzuga doir tushunchalarni tahlil qilish. b) darsning tarbiyaviy maqsadi. oʻquvchilarning ilmiy dunyoqarashini kengaytirish, ekologik, tabiat va atrof muhitga nisbatan ongli munosabatda bo’lishga undash, ekologik, iqtisodiy va estetik tarbiya berish, ijtimoiy moslashuvchanlikni, jamoada samarali ishlay olish layoqatlarini shakllantirish hamda ularni vatanga sadoqatli, fidoiy barkamol avlodl...

This file contains 7 pages in DOCX format (585.3 KB). To download "o'qitish metodikasi", click the Telegram button on the left.

Tags: o'qitish metodikasi DOCX 7 pages Free download Telegram