davlat 4-sinf 2019

DOCX 5 pages 269.7 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 5
sana: mavzu: “davlat”ertagi. darsning maqsadi: ta’limiy:o’quvchilarnimatnining mazmuni bilan tanishtirish,dehqonchilik mehnati tufayli yaratiladigan noz-ne’matlar haqidama’lumotberish fk1:ertakni ongli, ifodali o‘qiy olish tarbiyaviy: o‘quvchilarda mehnatgabo’lganmuhabbatniuyg’otish, matndagi mehnatsevarlik bilan bog‘liq tafakkur tarbiyasini oshirish. tk4:milliy va umuinsoniy qadriyatlarni e’zozlash vaamal qilish, rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning mustaqil fikrlash qobiliyatlarini o’stirish, lug‘at ustida ishlash, ongli va ifodali o‘qish ko‘nikmalarini rivojlantirish,matnni qisqartirib hikoyalash, asar mazmuniga doirmaqollar aytish, fk2: o‘qilgan asar mazmuniga doirsavol va topshiriqlarga javob bera olish dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi dars. dars metodlari: suhbat, ko‘rgazmalilik, tushuntirish, “ davom ettir” usuli, “ topqir”, o’yini“ . dars jihozi: darslik, mavzuga oid rasmlar, didaktik va tarqatma materiallar, multimediali ilovalar. darsning borishi: i.tashkiliy qism. salomlashish. davomatni aniqlash o‘quvchilarni darsga hozirlash. ertakchi: bir bor ekan, bir yo’q ekan, qadim o’tgan zamonda emas, hozirgi zamonda romitan tumanidagi 41 – maktabining 4-“a” sinf o’quvchilari bor ekan. ular juda ham aqlli, tartibli, bilimli va zukko bolalar ekan. bir kuni ularga “o’qish” darsi bo’lmabdi. o’quvchilar …
2 / 5
kamlash. ayrim o’quvchilardan o’tilgan “ilm afzal” matnini ifodali qilib o’qib beradilar. so’ngra mavzu asosidasavol-javob o‘tkaziladi. 1 oqila qiz otasining savoliga qanday javob berdi ? 2.aka-ukalar qanday xulosaga kelishdi? 3. nima uchun ertakka” ilm afzal” deb nom berilgan? siz bunga nima deysiz? test topshiriqlari : 1.boboning nechta farzandi bor edi ? a) 8 ta o’g’il , 1 ta qizb)5 ta o’g’il d) farzandi yo’q e) 4 ta o’g’il va 1 qiz 2. boboning qaysi farzandi aqlli va ziyrak edi ? a) katta o’g’il b)kenja o’g’il d) qizi e) o’rtancha o’g’il 3.qiz yalqov akalari haqida otasiga qanday maslahat berdi ? a)ularning hammasini oldingizga chaqiringb) boyliklaringizni taqsimlashni ayting d) ulardan « ilm afzalmi yo davlat » deb so’rang e)a va d javoblar to’g’ri 4. ota qaysi farzandidan kutgan javobni oldi ? a) katta o’g’il b)kenja o’g’il d) qizi e) o’rtancha o’g’il 5 ».ilm afzal »ertagida qaysi maqol keltirilgan ? a) har kim ekkanini …
3 / 5
ntiqa test ‘’ orqali ,,davlat’’ so’zi kelib chiqadi. bugungi darsda siz bilan ” davlat” matni bilan tanishamiz. mavzumazmuni o‘qituvchi tomonidan tushuntirib beriladi. matn o’quvchilarga “ davom ettir “ usulida o’qitiladi. mavzudagi notanish so‘zlar yuzasidan lug‘at ishi o‘tkaziladi [image: ]lug’at ishi bahramand- rohatlanuvchi beqiyos –behad, cheksiz xushnudlik –mamnun, shod, xursand iv.yangi mavzuni mustahkamlash. “qismingni top” mashqi o‘quvchilar guruhlarga bo’linadi. bu guruhlarga mavzu matni qismlarga bo’lib beriladi. har bir guruh a’zolari berilgan qismlarni to’g’ri topib, ifodali qilib o’qishadi va hikoya qilishadi . darslikdagi savollarga javob topiladi. 1. dehqonning oilasi qanday hayot kechirar edi? 2. nima uchun davlat dehqonning uyidan ketishni xohlamadi? “fikr sharhi” mashqi o’quvchilar “davlat “ ertagida qaysi fazilatlar ulug’lanishi va qaysi illatlar qoralanishini quyidagi tartibda javoblarni yozishlari lozim. v.darsga yakun yasash va baholash. o‘quvchilarga yangi mavzu yuzasidan olgan bilim, ko‘nikma va malakalarini mustahkamlash maqsadida quyidagicha savollar bilan murojaat etiladi: 1. shu mavzudan so’ng davlat nimada ekan? 2. hayotingizda shunday holat …
4 / 5
davlat 4-sinf 2019 - Page 4
5 / 5
davlat 4-sinf 2019 - Page 5

Want to read more?

Download all 5 pages for free via Telegram.

Download full file

About "davlat 4-sinf 2019"

sana: mavzu: “davlat”ertagi. darsning maqsadi: ta’limiy:o’quvchilarnimatnining mazmuni bilan tanishtirish,dehqonchilik mehnati tufayli yaratiladigan noz-ne’matlar haqidama’lumotberish fk1:ertakni ongli, ifodali o‘qiy olish tarbiyaviy: o‘quvchilarda mehnatgabo’lganmuhabbatniuyg’otish, matndagi mehnatsevarlik bilan bog‘liq tafakkur tarbiyasini oshirish. tk4:milliy va umuinsoniy qadriyatlarni e’zozlash vaamal qilish, rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning mustaqil fikrlash qobiliyatlarini o’stirish, lug‘at ustida ishlash, ongli va ifodali o‘qish ko‘nikmalarini rivojlantirish,matnni qisqartirib hikoyalash, asar mazmuniga doirmaqollar aytish, fk2: o‘qilgan asar mazmuniga doirsavol va topshiriqlarga javob bera olish dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi dars. dars metodlari: suhba...

This file contains 5 pages in DOCX format (269.7 KB). To download "davlat 4-sinf 2019", click the Telegram button on the left.

Tags: davlat 4-sinf 2019 DOCX 5 pages Free download Telegram