4-sinf matematika(konspekt)2019-2020 namuna.doc

DOCX 9 стр. 1,0 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 9
4-sinf. matematika 1-dars: 3-sinfda o‘tilgan materiallarni takrorlash va umumlashtirish darsning maqsadi: ta’limiy: o‘rganilgan materialni mustahkamlash. mavzuga oid misol va masalalar yechishga o‘rgatish. tk1: so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; tk2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; fk1: 0 dan 1000 gacha bo‘lgan nomanfiy butun sonlarni o‘qiy olish, yoza olish, taqqoslay olish, tartibga solish, modellarda tasvirlay olish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish. tarbiyaviy: yuksak insoniy fazilatlar mohiyatini anglatish, ularga ongli munosabatda bo‘lish, yahshini yomondan ajrata olish bilimini shakillantirish. tk5: milliy bayramlarimizga oid sana va vaqtlarni bilish, ularni kundalik hayotda qo‘llash; tk4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. rivojlantiruvchi: tasavvur ko‘nikmalarini rivojlantirish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni kundalik vaziyatlarda qo‘llay olish. darsning borishi: i. tashkiliy qism: salomlashish, davomatni aniqlash, o‘quvchilarni darsga tayyorgarligini …
2 / 9
ardan cho‘plarning miqdoriga qarab har bir qatordagi cho‘plarning sonini aytishi so‘raladi. 2-topshiriqni guruhlarda bajariladi. guruhlarga teng miqdorda misollar tarqatiladi. 756, 980, 302, 444, 271, 900, 1000. bu sonlarda nechta yuzlik, nechta o‘nlik va nechta birlik bor? bu sonlar ichida nechta qaysi biri katta, qaysi biri kichik? berilgan sonlarni dastlab o‘sish tartibida so‘ngra kamayish tartibida joylashtiring. berilgan sonlardagi har bir raqam nimani anglatadi? –kabi savollar beriladi. savollarga berilgan javoblarni o‘qituvchi tomonidan tekshirib boriladi. 3-topshiriqni guruhlarda yuqoridagi topshiriq kabi bajariladi. 4-masala dastlab qisqa sharti yoziladi so‘ngra yechiladi. berilgan: 7 ta ko‘ylak - 21 m, 9 ta ko‘ylak -? m. yechish. 21:7= 3 (m) bitta ko‘ylakka sarflangan mato. 9*3=27 (m) mato sarflandi. javob: 9 ta ko‘ylakka 27 m mato sarflandi. dam olish daqiqasi: o‘qituvchi harakatli topshiriqlarni bajaradi vao‘quvchilar takrorlaydilar. iii. o‘tilgan mavzuni mustahkamlash: estafeta o‘yinidan foydalaniladi. unda o‘qituvchi oldindan tayyorlab qo‘yilgan plakatlarga mavzuga oid misollar orqali o‘tkaziladi. iv.dars jarayonida faol qatnashgan o‘quvchilarni rag‘batlantirish …
3 / 9
i bilan yechishni tushuntirish, tarkibli masala yechish. tk1: so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; tk6: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuzish; fk1: o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish. tarbiyaviy: o‘quvchilarda kelajakka ishonch hissini uyg‘otish, kasbga yo‘llash. tk3: masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘rilay olish; rivojlantiruvchi: tasavvur ko‘nikmalarini rivojlantirish. fk2: o‘qituvchi bilan hamkorlikda masalaning yechimini topish rejasini tuza olish, tuzilgan reja asosida ishlay olish va o‘z faoliyatini to‘g‘rilab olish. darsning borishi: i. tashkiliy qism. ii.o‘tilgan mavzuni mustahkamlash. o‘tilgan mavzuni mustahkamlashda o‘quvchilarga sonlar beriladi va ulardan bu sonlarni xona qo‘shiluvchilariga ajratish talab etiladi. 846 = 800 + 40 + 6 5423 = 5000 + 400 + 20 + 3 2211 = 2000 + 200 + 10 + 1 6002 = 6000 + 2 4020 = 4000 + 20 5409 = 5000 + 400 …
4 / 9
200 – 1> 198 200 – 0 > 198 199 > 198 200 > 198 qolgan tengsizliklarni qanoatlantiruvchi qiymatlar ham shu tariqa topiladi. a ∙ 9 9 a = 80, a = 88, a = 96.. . 8 ga bo‘linadigan 96 dan katta sonlar. 80 : 8 > 9 88 : 8 > 9 96 : 8 > 9 10 > 9 11 > 9 12 > 9 15-misol. misol doskada tushuntirish bilan bajariladi. 15 ∙ 4 + 4 ∙ 23 = 4 ∙ (15 + 23)= 4 ∙ 38 = 152 11 ∙ 9 – 32 : 4 = 99 – 8 = 91 84 : 3 – 36 : 3 = 28 – 12 = 16 46 : 2 + 51 : 3 = 23 + 17 = 40 iv. yangi mavzuni mustahkamlash. yangi mavzuni mustahkamlash uchun o‘quvchilar guruhlarga ajratiladi. har bir guruhga tengsizliklarni qanoatlantiruvchi qiymatni topishga doir …
5 / 9
b baholayman. uyga vazifani tekshiraman. 21. a harfining tengsizliklar to‘g‘ri bo'ladigan qiymatlari-ni tanlang: 200 - a>198 a • 9 9 22. 15•4 + 4•23=60+92=152 11•9-32:4=99-8=91 iii.yangi mavzu bayoni. 24. 200 - 4•25 + 8 =200-100+8=108 62 + 8•2-54=62+16-54=24 25. sonlarni o‘qing: 865, 907, 520, 700. bu sonlarning yozilishida har bir raqam nimani bildirishini tushun-tiring. iv. mustahkamlash. 26. avgust oyida maktab o‘nta sinf xonasi uchun yangi partalar oldi. har bir sinf xonasiga bir xil miqdorda partalar qo‘yildi. agar oltita xonaga 90 ta parta qo‘yilgan bo'lsa, maktabga nechta parta keltirilgan? do'konga 100 ta kitob keltirildi. kun bo‘yi ularning beshdan bir qismi sotildi. shu kuni nechta kitob sotilgan? [image: ] rasmda tasvirlangan nuqta, kesma va shakllarning nomlarini ayting. 28. 5 ta sigirdan bir kunda 50 l sut sog'ib olindi. agar sigirlar baravardan sut bersa, nechta sigirdan 90 / sut sog’ib olish mumkin? 29-misol 400•2+200 100 : 25 + 75 : 25 48 : …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 9 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "4-sinf matematika(konspekt)2019-2020 namuna.doc"

4-sinf. matematika 1-dars: 3-sinfda o‘tilgan materiallarni takrorlash va umumlashtirish darsning maqsadi: ta’limiy: o‘rganilgan materialni mustahkamlash. mavzuga oid misol va masalalar yechishga o‘rgatish. tk1: so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; tk2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; fk1: 0 dan 1000 gacha bo‘lgan nomanfiy butun sonlarni o‘qiy olish, yoza olish, taqqoslay olish, tartibga solish, modellarda tasvirlay olish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish. tarbiyaviy: yuksak insoniy fazilatlar mohiyatini anglatish, ularga ongli munosabatda bo‘lish, yahshini yomondan ajrata olish bilimini...

Этот файл содержит 9 стр. в формате DOCX (1,0 МБ). Чтобы скачать "4-sinf matematika(konspekt)2019-2020 namuna.doc", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 4-sinf matematika(konspekt)2019… DOCX 9 стр. Бесплатная загрузка Telegram