4-sinf matem 4-chorak+++

DOCX 45 sahifa 6,6 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 45
mavzu: o‘rganilgan materialni mustahkamlash. 715-720 darsning maqsadi: ta’limiy: ismli sonlar haqida ma’lumot berish, ular ustida amallar bajarishni o‘rgatish, ularni bir-biridan farqlashni tushuntirish; tk1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; tk2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; fk1: o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, tegishli misollar keltira olish. tarbiyaviy: misol va masalalar yechish jarayonida o‘quvchilarni hamjihatlikda ishlashga o‘rgatish; tk4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarda og‘irlik, uzunlik o‘lchov birliklari haqidagi bilimlarini kengaytirish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish. dars tipi: bilimlarni mustahkamlash, ko'nikma hosil qilish, malakalarini shakllantirish. dars uslubi: og'zaki savol-javob, mustaqil ish, tarqatmalar bilan ishlash. dars jihozi: kartochkalar darsning borishi: i. tashkiliy qism: salomlashish; davomatni aniqlash; darsga hozirlik ko’rish; ii. o’tgan mavzuni so’rash va mustahkamlash. ushbu mevalarning har biri biror- bir songa teng. har bir qatorning to’g’risi va …
2 / 45
on 13 dan 5 marta ortiq. 9) 65 sonini i nechaga teng? 10) sonni i qismi 30 ga teng, shu sonni toping. iv. og’zaki savol- javob qilaman: 1. qoldiq har doim bo'luvchidan qanday bo'ladi? 2. bo'lishda eng kichik qoldiq nechaga teng bo'lishi kerak? 3. qaysi qatordagi sonlar 6 ga qoldiqsiz bo'linadi? 4. 7 ga bo'lganda qoldiq 9 ga teng bo'lishi mumkinmi? 5. 9 ga bo'lganda chiqadigan hamma qoldiqlarni ayting mantiqiy savol- javoblar: o'qituvchi savoli: uzunligi 12 dm bo’lgan simni 1 dm dan qilib bukish yoki qirqish orqali payvandlab mustahkam kub hosil qilindi. buning uchun eng kami bilan necha marta payvandlash talab qilinadi? o'quvchi javobi: 8 marta o'quvchi savoli: 4 ta olmani 6 ta bolaga teng qilib bo'lib bering. bunda har bir olmani 1 marta bo'lish mumkin xolos. o'quvchi javobi: 6 ta bolaga 2/3 dan olma tegadi. o'qituvchi savoli: ko 'rinishi har xil bo 'igan 75 ta uzuk bor. ularning ichidan …
3 / 45
hov birliklari haqidagi bilimlarini kengaytirish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish. darsning jihozi: darslik, jadval va rasmlar, tarqatmalar. darsning metodi: tushuntirish, mustaqil ish. darsning borishi: i.tashkiliy qism: darsga hozirlik ko'rish. darsning maqsadi aytib o'tiladi. ii. o’tgan mavzuni so’rash va mustahkamlash. 1. eng kichik uch xonali son eng kichik olti xonali sondan necha marta kichik? a) 100 b) 1000 d) 10 2. agar a = 360 bo’lsa, 524 ∙ a ifodaning qiymatini toping. 3. nazorat ishi . 1. taqqoslang: 240 ∙ 12 ∙1 *240 ∙10 ∙2 514 ∙201 *344 ∙215 2. amallarni bajaring. 234 ∙427 ( 505000 + 510 ∙100) : 200 iii. yangi mavzu bayoni. masalalarni yeching va yechilishlarini taqqoslang: 1) otliq bir xil tezlik bilan 65 km yurdi. u to'xtaguncha 3 soat, to'xtagandan so'ng yana 2 soat yurdi. otliq to'xtaguncha necha kilometr va to'xtagandan so'ng necha kilometr yurgan? …
4 / 45
ar uchraydigan hollarda bo‘lish. mulohazalar bilan tanishtirish 721-727 darsning maqsadi:ta’limiy: o‘quvchilarni bo‘linma yozuvining o‘rtasida va oxirida nollar uchraydigan hollarda bo‘lishga doir misol va masalalar yechishni o‘rgatish. mulohazalar bilan tanishtirish; tk1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; tk2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; fk1: arifmetik amallarning algoritmlaridan foydalangan holda 1 000 000 ichida nomanfiy butun sonlarni 10, 100, 1000 marta orttirish va kamaytirish amallarini og‘zaki bajara olish. tarbiyaviy: o‘quvchilarni ona tabiatga va hayvonlarga mehr muhabbat tuyg‘usida tarbiyalash; tk4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarga berilgan topshiriqlarni individual bajarish jarayonida ularning aqliy faoliyatini jalb etish, o‘z bilimi, kuchi va qobiliyatiga bo‘lgan ishonchini orttirish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish darsning borishi: i. tashkiliy qism: ii. o‘tilgan mavzuni mustahkamlash: “matematik lug‘at” o‘yini o‘tkaziladi. o‘qituvchi harf aytadi, o‘quvchilar 1 minut davomida …
5 / 45
ir yog‘yapti” – rost mulohaza; soat ertalabki 8 ni ko‘rsatayapdi – “soat 10 bo‘ldi” – yolg‘on mulohaza; qushcha sayrayotganligi tasvirlanadi - “qushcha sayrayapti” -, rost mulohaza; o‘quvchining darsdagi yozib o‘tirgan holati tasvirlanadi. “o‘quvchi uxlayapti” - yolg‘on mulohaza. so‘ng ekranda quyidagi mulohazalar ko‘rinadi: 4 > 3 - rost mulohaza 7+5=12 - rost mulohaza "5-juft son" - yolg‘on mulohaza "7- toq son" - rost mulohaza “yomg‘ir yog‘yapti” “soat 10 bo‘ldi” “qushcha sayrayapti” “o‘quvchi uxlayapti” rost yoki yolg‘onligi haqida fikr yuritish mumkin bo‘lgan darak gaplarga mulohaza deyiladi. so‘roq yoki his-hayajon gaplar mulohaza bo‘la olmaydi. noma’lum qatnashgan gaplar ham mulohazaga kirmaydi. 721-misol. 1) bo‘lish qanday bajarilganini tushuntiring [image: ] 2) xuddi shu hisoblashlarni nisbatan qanday qisqa yozilganini ko‘rib chiqiladi. [image: ] 722-misolni yuqorida ko‘rib chiqilganidek doskada bajariladi. 39 520 : 52 = 760 30 668 : 34 = 902 164 807 : 29 = 5 683 9 483 : 29 = 327 o‘quvchilarni guruhlarga …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 45 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"4-sinf matem 4-chorak+++" haqida

mavzu: o‘rganilgan materialni mustahkamlash. 715-720 darsning maqsadi: ta’limiy: ismli sonlar haqida ma’lumot berish, ular ustida amallar bajarishni o‘rgatish, ularni bir-biridan farqlashni tushuntirish; tk1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; tk2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; fk1: o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, tegishli misollar keltira olish. tarbiyaviy: misol va masalalar yechish jarayonida o‘quvchilarni hamjihatlikda ishlashga o‘rgatish; tk4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarda og‘irlik, uzunlik o‘lchov birliklari haqidagi bilimlarini kengaytirish; fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, fak...

Bu fayl DOCX formatida 45 sahifadan iborat (6,6 MB). "4-sinf matem 4-chorak+++"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 4-sinf matem 4-chorak+++ DOCX 45 sahifa Bepul yuklash Telegram