bir xonali songa ko’paytirish 4-sinf 2018

DOCX 5 стр. 842,6 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 5
mavzu: bir xonali songa ko’paytirish darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarga ko‘paytirish bilan qo‘shish orasidagi bog‘lanish haqida bilim berish. nur bilan tanishtirish. mavzu asosida misol, masala yechish. tk1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; tk2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; fk1: murakkab bo‘lmagan ko‘rinishlarda berilgan ma’lumotlarni o‘qiy olish; atrof-borliqdagi sodda ob’yektlarni geometrik figuralar modellari bilan bog‘lay olish, ayrim elementlarini o‘lchay oladi va chamalay oladi. tarbiyaviy: tabiatni sevishga chaqirish, uni asrashga undash;tk4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. rivojlantiruvchi: nur haqidagi tasavvurlarini kengaytirish, tabiatda nurga misol topa olish. fk2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish darsning borishi: i. tashkiliy qism. sinf o`quvchilarining soni hisobga olingan holda oldindan turli rangdagi kesma rasmlar tayyorlab qo`yiladi. o`quvchilar ixtiyoriy ravishda xohlagan rangdagi rasmni tanlab oladilar. natijada psixologik jihatdan xarakter xususiyatlari o`xshash bo`lgan o`quvchilar bir guruhga jamlanadi va …
2 / 5
borar o’qsiz jang, shoshqaloqlarning holi bo’lar tang. bayroqdor to’ra yurar serviqor shohni qo’riqlar farzin hiylakor. fillar ham jangga turar mudom shay, piyodalar-chi yugurar tinmay. bilgingiz kelar,kim g’olib asl? charxlangan aql va jinday sabr. boks:qo’limga qo’lqop kiyib boks bilan shug’ullanaman katta bo’lsam albatta zo’r boksyor bo’laman raqibimni birinchi raundda nokaut qilaman o’zbekiston bayrog’in yuksaklarga ko’taraman. suzish:suv havzasiga borib men baliq bo’lib suzaman goh chalqancha,goh krol, brass hamda batterflyay cho’milishdir-chiniqish qon aylanish bunda soz nafas olish,chiqarish bo’lur senda juda soz. gimnastika:gimnastika-chi? ikki xil sport va badiiydir u sportda o’g’il va qiz badiiyda-chi faqat qiz! gimnastika bilan shug’ullanib mashhurlikka yetaman prezidentimiz aytganidek yurtni ko’kka ko’taraman. kurash:mard pahlavon ikki yigit bellashib,kuch sinashdi, kurashda halollik va kuchlilikni talashdi. ularda ikki hukm, halollik va g’irromlik. mard pahlavon yigitga, yetti yotdir g’irromlik. mardu maydonlar aro buni kurash deydilar. 1- guruh: fasl va ob-havo haqida 2- guruh: muhim sanalar haqida 3- guruh: 2018-yil haqida prezident fikrlari,she’r 4- guruh: …
3 / 5
. yangi mavzuning bayoni. o‘quvchilarga ko‘paytirish bilan qo‘shish orasidagi bog‘lanish doskada tushuntiriladi. 1) ikki sonning ko‘paytmasini bir xil qo‘shiluvchilarni qo‘shish bilan hisoblash mumkin. masalan: 6 ∙ 5 = 30, chunki 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 30 2) 25 ∙ 4 = 100, chunki 25 + 25 + 25 + 25 = 100. ya’ni a ∙ 7 = a + a + a + a + a + a+ a 3) 17 ∙ 4 = 4 ∙ 17 va 8 ∙ 26 ∙ 3 = 26 ∙ 3 ∙ 8 bunda o‘quvchilarga ko‘paytirishda o‘rin almashtirish qoidasi esga solinadi. 4) tenglik nima uchun to‘g‘ri ekani qavslarni ochish bilan tushuntiriladi. bunda yig‘indini songa ko‘paytirishda qo‘shiluvchilar alohida ko‘paytirilib, so‘ng ular bir – biriga qo‘shiladi. ( 7 + 4 + 5 + 3 ) ∙ 2 = 7 ∙ 2 + 4 ∙ 2 + 5 ∙ 2 + 3 …
4 / 5
rga yana nimalarni misolqilib keltirish mumkin? o‘quvchilar misol keltiradilar. [image: ] iv. yangi mavzuni mustahkamlash. yangi mavzuni mustahkamlashda “nur va kesma ”mashqi o‘tkaziladi. shu bilan birga dam olish daqiqasi ham o‘tkaziladi. o‘quvchilar “nur” deyilganda qo‘llaridagi lentalarini faqat bir tomonini ushlab ikkinchi tomonini qo‘yib yuborgan holda nurni ko‘rsatadilar. “kesma ” deyilganda lentaning har ikki tomonidan gorizontal holda tutib ko‘rsatadilar. o‘qituvchi o‘quvchilarni chalg‘itish uchun turli usullarda aytadi va o‘quvchilardan diqqatlilik talab etiladi. mashq bir necha marta o‘tkaziladi. v. uyga vazifa berish. 309-misol va 310-masala sharti tushuntiriladi. vi. o‘quvchilarni baholash va darsga yakun yasash. bugungi darsda nimalarni o‘rganganlari bir sidra so‘raladi. dars haqidagi fikrlari bilan o‘rtoqlashiladi. o‘quvchilarning darsdagi ishtirokiga ko‘ra baholanadi va rag‘batlantiriladi. image1.png image2.emf image3.png image4.png
5 / 5
bir xonali songa ko’paytirish 4-sinf 2018 - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 5 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "bir xonali songa ko’paytirish 4-sinf 2018"

mavzu: bir xonali songa ko’paytirish darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarga ko‘paytirish bilan qo‘shish orasidagi bog‘lanish haqida bilim berish. nur bilan tanishtirish. mavzu asosida misol, masala yechish. tk1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; tk2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish; fk1: murakkab bo‘lmagan ko‘rinishlarda berilgan ma’lumotlarni o‘qiy olish; atrof-borliqdagi sodda ob’yektlarni geometrik figuralar modellari bilan bog‘lay olish, ayrim elementlarini o‘lchay oladi va chamalay oladi. tarbiyaviy: tabiatni sevishga chaqirish, uni asrashga undash;tk4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash. rivojlantiruvchi: nur haqidagi tasavvurlarini kengaytirish...

Этот файл содержит 5 стр. в формате DOCX (842,6 КБ). Чтобы скачать "bir xonali songa ko’paytirish 4-sinf 2018", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: bir xonali songa ko’paytirish 4… DOCX 5 стр. Бесплатная загрузка Telegram