4-sinf tabiat

PDF 9 sahifa 754,1 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 9
namangan viloyati to‘raqo‘rg‘on tumani 32-sonli maktabning boshlang‘ich sinf o’qituvchisi mirzokirova masturaning 4-sinf tabiatshunoslik fanidan «o‘rmonlar»mavzusidagi 1 soatlik dars ishlanmasi. mavzu: o‘rmonlar darsning maqsadi: a) ta`limiy maqsadi: o‘quvchilarning o‘rmonlar, o‘rmon tabiati haqidagi tushunchalarini va tasavvurlarini boyitish, o‘rmon aholisining hayoti haqida ma`lumot berish, o‘rmon tabiatini asrash kerakligini tushuntirish. fk 1: o‘zi yashaydigan joy, o‘simlik va hayvonlarni kuzata olish. b) tarbiyaviy maqsad: o‘quvchilarning o‘rmonlardan xalq xo‘jaligida foydalanish, o‘rmonlarni asrash, o‘rmonlardan foydalanish haqidagi tushunchalarini boyitish. d) rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarning o‘rmon o‘simliklari va hayvonot dunyosi haqidagi tushunchalarini boyitish. fk 3: o‘rmonlardagi o‘simliklar va hayvonlarning turlichaligi, o‘rmonlarning turlari haqida bilib olish. darsning turi: yangi bilim beruvchi. darsning metodi: tushuntirish, suhbat, savol-javob, guruhlar bilan ishlash. darsning jihozi: darslik, tabiiy va ma`muriy xarita, o‘rmon tabiatini aks ettiradigan rasmlar, hayvon va o‘simliklar haqida rasm, aplikatsiyalar, slayd, test. darsning borishi i. tashkiliy qism. salomlashish, o‘quvchilarning darsga tayyorgarligi, davomat, ob-havo haqida navbatchi ma`lumoti olinadi. shu payt sinfga ona tabiat qiyofasidagi o‘quvchi …
2 / 9
art: o‘rmon tasvirini aplikatsiya yordamida yasash va chizish. beshinchi shart: sardorlar bahsi. o‘qituvchi o‘quvchilarga har bir guruh va har bir o‘quvchi uchun bittadan daraxtning rasmini tarqatib chiqadi. har bir to‘g‘ri javobni rag‘batlantirish maqsadida yaproqsiz daraxtlarga ilib qo‘yish uchun rag‘bat yaproqlari beriladi. darsda qaysi guruh yoki qaysi o‘quvchining faol bo‘lishi yaproqlarning ko‘payishida, ya`ni o‘quvchilarning faolligida aks etishi tushuntiriladi. birinchi shart bo‘yicha o‘quvchilarning siyosiy bilimlari baholanadi va rag‘bat tariqasida ularga yaproqlar tarqatiladi. ular o‘zbekistonda hozir qanday muhim siyosiy voqealar yuz berayotganligi haqida qisqacha gapirib beradilar. ii. o‘tilgan mavzuni so‘rash ikkinchi shartda o‘quvchilarning o‘tilgan dars yuzasidan olgan bilimlari va uy vazifasini qanday bajarganliklari baholanadi. o‘tilgan mavzu yuzasidan quyidagicha savol-javob o‘tkaziladi. 1. o‘lkamizda daryolar qanday hosil bo‘ladi? 2. o‘zbekiston hududidagi tog‘ yonbag‘irlarida qanday o‘simliklar o‘sadi? 3. tog‘larda qanday ilon va qushlar yashaydi? 4. tog‘larda yashaydigan qanday hayvonlarni bilasiz? 5. tog‘lar o‘lkamizni nimalar bilan ta`minlab turadi? o‘qituvchi tomonidan o‘tilgan mavzu xulosa qilinadi. uchinchi shartda o‘quvchilarga …
3 / 9
‘ o‘rmonlari b) to‘qay o‘rmonlari d) cho‘l o‘rmonlari o‘rmon turlari avvaldan tayyorlangan slaydlar yordamida tushuntiriladi. tog‘ o‘rmonlari – tog‘ yonbag‘irlarida bo‘lib, archa, yong‘oq, pista, qayin, terak singari daraxtlarni o‘z ichiga qamrab oladi. tog‘ o‘rmonlari yurtimiz hududining kattagina maydonlarini egallaydi. o‘rmonlar tog‘ o‘rmonlar to‘qay o`rmonlar cho`l o‘rmonlari to‘qay o‘rmonlari - daryo sohillarida joylashgan. o‘rmonda jiyda, turang‘il, shumtol kabi daraxtlar o‘sadi. sirdaryo va amudaryo sohillarida hamda daryo o‘rtasida hosil bo‘lgan orollarda to‘qayzorlarni uchratish mumkin. cho‘l o‘rmonlari - qizilqum cho‘llarida joylashgan. ularda asosan saksovul o‘sadi. yovvoyi hayvonlar va qushlar o‘rmonlarda ko‘proq uchraydi. ularda asrlon, yo‘lbars, ayiq, bo‘ri, tulki, maymun, quyon kabi hayvonlar yashaydi. 1-rasmdagi hayvon:yo‘lbars, 2-rasmdagi hayvon: ayiq o‘rmonlarning ahamiyati katta. ular havoni kislorod bilan boyitadi, o‘rmonda o‘sadigan daraxtlardan qurilish va uy-ro‘zg‘or buyumlari, mebellar uchun yog‘och, taxtalar olinadi. agar o‘rmonlar nobud qilinsa va ularning maydonlari kamaysa, tabiatga katta zarar yetkaziladi. o‘zbekiston respublikasi konstitutsiyasining 55-moddasida «o‘rmonlar davlat mulki, umummilliy boylik bo‘lib, ulardan oqilona foydalanish …
4 / 9
alikda rangli qog‘ozlardan o‘rmon daraxtlari va hayvonlarini yasab, o‘rmon hosil qiladilar. bir o‘quvchi o‘rmonni rasm orqali tasvirlaydi. beshinchi shart - sardorlar bahsida har bir guruh sardorlariga beshtadan tezkor savollar beriladi va javoblar talab qilinadi. har bir to‘g‘ri javob uchun bittadan rag‘bat yaprog‘i taqdim etiladi. beshta shart yuzasidan olingan yaproqlar va o‘quvchilarning o‘zlari to‘plagan yapoqlari hisoblab chiqiladi. g‘olib guruh va o‘quvchi aniqlanib, rag‘batlantiriladi. v. darsni yakunlash va o‘quvchilarni baholash. bugungi darsdan nimalarni bilib oldingiz? «b. b. b.» usulidan foydalanib, darsdan olingan bilim malakalari umumlashtiriladi va faol ishtirok etganlar baholanadi. vi. uyga vazifa. mavzuni o‘qib, savollarga javob yozish.
5 / 9
4-sinf tabiat - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 9 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"4-sinf tabiat" haqida

namangan viloyati to‘raqo‘rg‘on tumani 32-sonli maktabning boshlang‘ich sinf o’qituvchisi mirzokirova masturaning 4-sinf tabiatshunoslik fanidan «o‘rmonlar»mavzusidagi 1 soatlik dars ishlanmasi. mavzu: o‘rmonlar darsning maqsadi: a) ta`limiy maqsadi: o‘quvchilarning o‘rmonlar, o‘rmon tabiati haqidagi tushunchalarini va tasavvurlarini boyitish, o‘rmon aholisining hayoti haqida ma`lumot berish, o‘rmon tabiatini asrash kerakligini tushuntirish. fk 1: o‘zi yashaydigan joy, o‘simlik va hayvonlarni kuzata olish. b) tarbiyaviy maqsad: o‘quvchilarning o‘rmonlardan xalq xo‘jaligida foydalanish, o‘rmonlarni asrash, o‘rmonlardan foydalanish haqidagi tushunchalarini boyitish. d) rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarning o‘rmon o‘simliklari va hayvonot dunyosi haqidagi tushunchalarini boyitish. fk 3: o‘...

Bu fayl PDF formatida 9 sahifadan iborat (754,1 KB). "4-sinf tabiat"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 4-sinf tabiat PDF 9 sahifa Bepul yuklash Telegram