tabiat 4 sinf (2)

DOC 61 стр. 9,5 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 61
tabiatshunoslik 1-dars mavzu:kirish. o‘lkamiz tabiati darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o‘quvchilarga tabiatshunoslik fanining maqsadi, vazifalari, uni o‘rganish jarayonida bilib olinadigan asosiy tushunchalar,qonuniyatlar, tabiat hodisalari va jarayonlar haqida umumiy ma’lumotlar berish; fk: o‘zi yashaydigan hudud joy (shahar, tuman, mahalla) nomlarini to‘g‘ri ayta olish. b) tarbiyaviy maqsad: o‘quvchilarga insoniyatning tabiatga ta’siri, vatanimiz hududi va tabiati haqida tarbiyaviy tushunchalar berish; tk5: tabiatni muhofaza qilish d) rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarning darslik materiallari, darsga oid rasmlar, amaliy ishlar daftari bilan ishlashga o‘rgatish, savol-javoblarda faol ishtirok etishini ta’minlash. fk4: tabiat mavjudotlari, boyliklari, uy va yovvoyi hayvonlarning yashash sharoiti, yoz faslining boshqa fasllardan farqi haqida ayta oladi. dars turi: kirish darsi darsda foydalaniladigan metodlar: suhbat-munozara, aqliy hujum, muloqot texnologiyasi, guruhlarda ishlash, mustaqil ishlash. darsda foydalaniladigan jihozlar: quyosh sistemasi tasvirlangan rasmlar, globus, vatanimiz tabiati, aholisining turmush tarzi aks ettirilgan rangli rasmlar. darsning borishi: i. tashkiliy qism: o‘quvchilar davomati aniqlanadi, ularning darsga tayyorligi nazorat qilinadi, sinf doskasiga o‘rganiladigan predmetning nomi, …
2 / 61
gan slaydlar namoyish etiladi. suv havzalari haqida ma’lumotlar beriladi. asosiy o‘rganiladigan mavzular mazmuni, dars jarayonida o‘tkaziladigan amaliy ishlar, olib boriladigan kuzatishlar, ularni tahlil qilish, darslikdagi materiallar bilan ishlash, kundalik kuzatish daftarining yuritilishi, 4-sinf uchun chop etilgan geografik atlas, uning mazmuni, atlas asosida olib boriladigan amaliy ishlar haqida ma’lumotlar beriladi. iv. yangi mavzuni mustahkamlash: darslikning 4-5 betlardagi rasmlar bilan ishlanadi. o‘lkamiz tabiatining go‘zalligi va hayvonot olamining boy ekanligini ko‘rishimiz mumkin.mustahkamlash uchun savollar berilib, klaster usulidan foydalangan holda kichik guruhlarda ishlanib, 4-sinf “tabiatshunoslik” fanidan o‘rganiladigan bilimlarning tarmoqlari «bilimlar daraxti»da davom ettirilib, shakllantiriladi. v. darsni yakunlash va o‘quvchilarni baholash: dars davomida faol ishtirok etgan o‘quvchilar bilimi tahlil qilinib,baholanadi. vi. uyga vazifa berish: darslikdagi mavzuni o‘qib chiqing. mavzudan so‘ng berilgan savollarga javob topish hamda daftarga amaliy topshiriqlarni bajarish vazifa qilib beriladi. ko`rildi: 2-dars mavzu: yulduzlar. quyosh darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o‘quvchilarga yulduzli osmon va quyosh − eng yaqin yulduz ekanligi, quyosh sistemasi, yulduzlar, …
3 / 61
rani mustahkamlashga, fikrni aniq ifodalashga o‘rgatish, o‘quvchilarning yulduzlar, eng yaqin yulduz–quyosh va uning hayot manbayi ekanligi haqidagi bilimlarini rivojlantirish. fk2: osmon gumbazida yulduzlarning o‘rni o‘zgarishini, quyoshning “chiqishi” va “botishi”ni kuzata oladi. yer yuzidagi tabiiy jarayon va hodisalarga quyoshning ta’sirini tushuna oladi. darsning turi: yangi bilim beruvchi dars metodlari: tushuntirish, suhbat, rag‘batlantirish, muammoli vaziyat usuli, “kim ko‘p ma’lumotlarni esladi?” didaktik mashqi, “blits – so‘rov”. dars jihozlari: darslik, multimedia, slaydlar, koptok, globus, ko‘rgazma va rasmlar. darsning borishi: tashkiliy qism:i salomlashish, o‘quvchilarning darsga tayyorligini tekshirish. navbatchi axborotini tinglash, ob-havo haqida suhbat tashkil etish. ii. o‘tilgan mavzuni takrorlash (mustahkamlash): o‘tilgan mavzu va uyga vazifa so‘ralib, mavzu asosida savol va topshiriq beriladi. didaktik mashq ekran orqali namoyish etiladi. “kim ko‘p ma’lumotlarni esladi?” didaktik mashqi o‘tkaziladi. 1. 3-sinf “tabiatshunoslik” fanida o‘rgangan eng yirik mavzularning nomini ayting? 2. tabiat jismlari va moddalarga nimalar kiradi? 3. inson salomatligini saqlash uchun nimalarga ahamiyat berishi kerak? 4. atrofimizdagi tabiatni, atrof-muhitni …
4 / 61
noqsiz nimalarni ko‘rish mumkin?( yulduz lar) 2. shar shaklidagi ulkan osmon jismi? (yulduz) 3. yulduzlar ilmi bilan shug‘ullangan buyuk alloma? ( mirzo ulug‘bek) 4. eng yaqin yulduz? (quyosh) 5. mirzo ulug‘bek qurdirgan inshoot? (rasadxona) multimediali animatsiya ilovasi namoyish etiladi. [image: image13.png] [image: image2.png] o‘quvchilar multimedia ilovasi asosida ko‘rganlarini aytib beradilar. darslik bilan ishlash. darslikda berilgan yulduzlar, quyosh va uning eng yaqin yulduzligi haqidagi matn bilan ishlash. amaliy mashq sinf xonasida birgalikda bajariladi va o‘quvchilarning fikrlari so‘raladi. (koptok oling va uni yer shari deb tasavvur qiling. u holda quyoshning kattaligi taqriban qancha bo‘lishini hisoblang.) sinfdagi barcha o‘quvchilar berilgan ma’lumotlarni daftarlariga yozishlari lozim. videolavha ekran orqali namoyish etiladi. dam olish daqiqasi: “quyoshjon” qo‘shig‘i harakatlari bilan bajariladi. iv. yangi mavzuni mustahkamlash: o‘rganilgan tushunchalar asosida test topshirig‘ini bajarish mustaqil topshiriladi. bu topshiriqning to‘g‘ri yechilishidan har bir o‘quvchining mavzu bo‘yicha olgan bilimlarini tekshirish mumkin. o‘quvchilar partadoshining yozgan javoblarini tekshirib, natijani o‘qituvchi bilan birga tekshiradilar. mustahkamlovchi …
5 / 61
si va kunduzni hadya etaman senga, quyoshga tutib o‘zni . (yer) qizaradi so‘nmaydi, usiz giyoh unmaydi. (quyosh) v. darsni yakunlash va o‘quvchilarni baholash: o‘quvchilarning dars davomida o‘rganganlarini umumlashtiruvchi mashq o‘tkaziladi. bugungi dars mashg‘ulotidan nimalarni bilib oldingiz? bu savolga o‘quvchilarning barchasi o‘z fikrini aytishi lozim. alohida o‘rnak ko‘rsatib dars mashg‘ulotida faol ishtirok etgan o‘quvchilarning bilimlari baholanadi va rag‘batlantiriladi. dars yakunlanib, kelgusi dars mashg‘ulotiga topshiriq beriladi. vi. uyga vazifa berish: darslikning 7-11 sahifalarini o‘qing. mavzu asosida berilgan savollarga javob yozish va yulduz, quyosh haqida topishmoqlar yodlab, mavzuga mos qo‘shimcha ma’lumotlar o‘rganib kelish topshiriladi. ko`rildi: 3-dars. sayyoralar. darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o‘quvchilarga quyosh sistemasidagi sayyoralar, ularning tuzilishi, joylashuvi va bir-biridan farqi haqida ma’lumot berish; fk1: quyoshning “chiqishi” va “botishi”ni kuzatish b) tarbiyaviy maqsad: o‘quvchilarda ekologik dunyoqarashini kengaytirish, yerni asrash, undan oqilona foydalanishni o‘rgatish; d) rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarning sayyoralar haqidagi tasavvurlarini kengaytirish va tafakkurini rivojlantirish.fk3: katta va kichik sayyoralar haqida bilish; darsning turi:yangi …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 61 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "tabiat 4 sinf (2)"

tabiatshunoslik 1-dars mavzu:kirish. o‘lkamiz tabiati darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o‘quvchilarga tabiatshunoslik fanining maqsadi, vazifalari, uni o‘rganish jarayonida bilib olinadigan asosiy tushunchalar,qonuniyatlar, tabiat hodisalari va jarayonlar haqida umumiy ma’lumotlar berish; fk: o‘zi yashaydigan hudud joy (shahar, tuman, mahalla) nomlarini to‘g‘ri ayta olish. b) tarbiyaviy maqsad: o‘quvchilarga insoniyatning tabiatga ta’siri, vatanimiz hududi va tabiati haqida tarbiyaviy tushunchalar berish; tk5: tabiatni muhofaza qilish d) rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarning darslik materiallari, darsga oid rasmlar, amaliy ishlar daftari bilan ishlashga o‘rgatish, savol-javoblarda faol ishtirok etishini ta’minlash. fk4: tabiat mavjudotlari, boyliklari, uy va yovvoyi hayvonlarning ya...

Этот файл содержит 61 стр. в формате DOC (9,5 МБ). Чтобы скачать "tabiat 4 sinf (2)", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: tabiat 4 sinf (2) DOC 61 стр. Бесплатная загрузка Telegram