proporsiya

DOCX 6 стр. 3,0 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 6
[bookmark: _goback]mavzu: proporsional bolishga doir masalalar darsning maqsadi: a) talimiy: o’quvchilarga proporsional bolishiga doir masalalar yechish, yechilishini hamma amallar bilan misollar yechish, qoldiqli bolishni bajarishga orgatish. tk1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; tk2 o’rganilgan matematik tushunchalarni, qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish; b) tarbiyaviy: o’quvchilarni kichik guruhlarda o’z o’zini boshqarish hamjihatlikka o’rgatish. tk: atrofdagilar bilan o’z aro muloqot chog’ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash; d) rivojlantiruvchi: o’quvchilarning mustaqil fikrlashini rivojlantirish. fk2: o’rganilga matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o’quv vaziyatlarida qo’llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish. darsning borishi: i.tashkiliy qism. [image: ][image: ] [image: ] -bolajonlar, matematika fani nimani o’rgatadi? - sanashni, hisoblashni, fikrlashni, o’ylashni keyin masalalar yechishni, nomalumni topishni , og’irlik, uzunlikni, vaqt, masofa, tezlikni, ko’paytirish ,bo’lishni, perimetr, yuzani, topishni, taqqoslashni, burchak, tomon, shkilni, o’rgatar, matematika bel bog’lab doim tikkka dars shiori: “har bir daqiqani besamar o`tkazma!” “quvnoq parovoz” o`yini. darsda quvnoq parovozni …
2 / 6
180,210 sonlarini ko`rsatiladi, ular esa uning tashkil qiluvchilarini aytadi. masalan:210 soni 3 bilan 70 ning ko`paytmasi, 10 bilan 200 ning yig`indisi va hakazo. bu o`yin orqali o`quvchilarda sonning tarkibi va og`zaki qo`shish va ayirish mustahkamlanadi. iii.yangi mavzuning bayoni. 268-masala. 8 ta qo`g`irchoq uchun 4000 so`m to`landi. 3 ta shunday qo`g`irchoq qancha turadi? yechish: 4000:8=500 500x3=1500 javob: 1500 so`m 269-masala. 1)5 ta palto va 4 ta plashga baravardan 54 ta tugma qadaldi. har bir kiyimga nechtadan tugma qadaldi? yechish: 5+4=9 54:9=6 javob: 6 tadan 2) 5 ta palto va 4 ta plashga baravardan 54 ta tugma qadaldi. hamma palto va plashlarga nechtadan tugma qadaldi? yechish: [image: izobrajenie 034] 270. xatolikni toping va to`g`ri yechimni yozing. quvnoq daqiqa. guruhlarga mantiqiy topishmoq, masalalar aytiladi. 1.bir daraxtda o`n ikkitata butoq, uch yuz oltmish besh yaproq, yaproqlarning bir yog`i qora, bir yog`i oq. (yil, oy,kun, kecha va kunduz) 2.suv ichida qorasi, oppoq tovuq don cho`qir, …
3 / 6
272 -topshiriq va 273 -misol beriladi, topshiriq sharti tushintiriladi. image7.png image8.png image9.png image10.png image1.jpeg image2.jpeg image3.jpeg image4.jpeg image5.png image6.png mavzu: proporsional bolishga doir masalalar darsning maqsadi: a) talimiy: o’quvchilarga proporsional bolishiga doir masalalar yechish, yechilishini hamma amallar bilan misollar yechish, qoldiqli bolishni bajarishga orgatish. tk1 : fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; tk2 o’rganilgan matematik tushunchalarni, qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish; b) tarbiyaviy: o’quvchilarni kichik guruhlarda o’z o’zini bos hqarish hamjihatlikka o’rgatish. tk: atrofdagilar bilan o’z aro muloqot chog’ida odob - axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash; d) rivojlantiruvchi: o’quvchilarning mustaqil fikrlashini rivojlantirish . fk2 : o’rganilga matematik tushunchalar, fakt lar va algoritmlarni o’quv vaziyatlarida qo’llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish. darsning borishi: i.tashkiliy qism . mavzu: proporsional bolishga doir masalalar darsning maqsadi: a) talimiy: o’quvchilarga proporsional bolishiga doir masalalar yechish, yechilishini hamma amallar bilan misollar yechish, qoldiqli bolishni bajarishga orgatish. tk1 : fikrni …
4 / 6
proporsiya - Page 4
5 / 6
proporsiya - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 6 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "proporsiya"

[bookmark: _goback]mavzu: proporsional bolishga doir masalalar darsning maqsadi: a) talimiy: o’quvchilarga proporsional bolishiga doir masalalar yechish, yechilishini hamma amallar bilan misollar yechish, qoldiqli bolishni bajarishga orgatish. tk1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; tk2 o’rganilgan matematik tushunchalarni, qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish; b) tarbiyaviy: o’quvchilarni kichik guruhlarda o’z o’zini boshqarish hamjihatlikka o’rgatish. tk: atrofdagilar bilan o’z aro muloqot chog’ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash; d) rivojlantiruvchi: o’quvchilarning mustaqil fikrlashini rivojlantirish. fk2: o’rganilga matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o’quv vaziyatlarida qo’llay olish va yangi bilimlar hosil qila o...

Этот файл содержит 6 стр. в формате DOCX (3,0 МБ). Чтобы скачать "proporsiya", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: proporsiya DOCX 6 стр. Бесплатная загрузка Telegram