2-sinf o'qish savodxonligi 7-bo'lim. 1-2-3-dars

PDF 6 pages 317.0 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 6
2-sinf 3-chorak vii bo‘lim. ertaklarning sehrli olamidan bahra olamiz! 1-mavzu: ertaklar olami dars maqsadi: - “shirin uyqu” o‘zbek xalq ertagi bilan tanishtirish; - ertaklar janri haqida ma’lumot berish; - to‘g‘ri va ifodali o‘qishga o‘rgatish; - muammolarni hal qilish malakalarini rivojlantirish. tayanch so‘zlar: ertak, xalq ogzaki ijodi, adabiy ertaklar. didaktik materiallar: ertaklar tasvirlangan rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkillashtirib olish. faollashtiruvchi mashq: berilgan so‘zni teskarisiga o‘qing. katre ii. darsning asosiy qismi. (38 daqiqa) amaliy topshiriq. darslikdagi rasm asosida suhbat uyushtirish. rasmlar qaysi ertakdan olingani muhokama qilinadi. muhokama uchun savol: - siz qanday ertaklarni bilasiz? - rasmda qanday ertaklar tasvirlangan? - sizga qaysi ertak ko‘proq yoqadi? mavzuni tushuntirish. o‘quvchilarga ertaklar janri haqida ma’lumot beriladi. - ertaklarda xalq orzu-istaklari, ming yillik donoligi, tajribasi ifodalangan. adolat va haqiqat ulug‘langan. siz ertaklardan ko‘plab insoniy fazilatlarni o‘rganasiz. u sizni yaxshilikka yetaklaydi. matn ustida ishlash. “shirin uyqu” ertagini o‘quvchilarga navbatma-navbat o‘qitiladi. ertak …
2 / 6
, rus xalq ertaklari, qozoq xalq ertaklari… aka-uka grimmlar “zolushka”, o‘tkir hoshimov “tomchi haqida ertak” chorpoya–ochiq havoda o‘tirishga, yotishga mo‘ljallangan yog‘och karavot. davlati ziyoda–boy, badavlat. ertakni o‘quvchilar navbatma-navbat o‘qitiladi. ertak qahramonlariga baho beriladi va mashq daftariga yoziladi. mashq daftari bilan ishlash. ertak matnidan otaning bolalariga aytgan vasiyatini yoziladi. harflarni o‘z o‘rniga qo‘yib, ertakdagi bosh g‘oya aniqlanadi. (mehmondo‘stlik) “bog‘lang” mashqi. so‘z birikmalar ma’nosi bilan moslashtiriladi. darslikdan juftlikda ishlash uchun “savollar gulshani” mashqi o‘tkaziladi. o‘quvchilar “kim?”, “nega?”, “qachon?”, “nima?”, “nima uchun?” so‘roqlari yordamida ertak asosida savollar tuzish topshirig‘i beriladi. savollarni bir-biriga berishadi va javoblar muhokama qilinadi. iv. darsni yakunlash va baholash. (3 daqiqa) - dars sizga yoqdimi? - ertakdan qanday xulosa chiqardingiz? darsda nimalarni bajardik? v. uyga vazifa. (1 daqiqa) ertakni o‘qing va mazmunini so‘zlab bering. ertak mazmuniga mos maqollar toping. hech narsani sezmasdan uxlash miriqib uxlamoq tez-tez uygʻonish bilan boʻladigan, yengil-yelpi, qisqa uyqu. 2-3-mavzu: hayvonlar haqida ertaklar darsning maqsadi: - “och …
3 / 6
. muhokama uchun savollar: 1. partadoshingizga qaysi ertak yoqadi? 2. bu ertakni u o‘qiganmi? 3. ertakdagi qaysi qahramon unga ko‘proq yoqadi? mavzuni tushuntirish. xattaxtaga ertak rasm ilish tavsiya qilinadi. masalan, “egri va to‘g‘ri”, “ur to‘qmoq”, “ tulki va bo‘ri” - siz ertaklarni juda yaxshi bilasiz. chunki bolaligingizdan ertak eshitib katta bo‘lyapsiz. bu ertaklarni dono xalqimiz yaratgan. xalq ertaklari bir necha turlarga bo‘linadi. hayotiy ertaklar ularni yana maishiy ertaklar deyishadi. (“to‘g‘ri va egri” ertagi) qahramonlari jonivorlar bo‘lgan hayvonlar haqidagi ertaklar. (“tulki va turna”, “bo‘ri va yeti uloqcha”) sehrli-afsonaviy ertaklar bo‘lib, unda real hayotda bo‘lmaydigan sehrli voqea, predmet kabilar ishtiroki kuzatiladi. (“ur, to‘qmoq”, “oltin tarvuz”, “uchar gilam”) matn ustida ishlash. “och bo‘ri” ertagi navbatma-navbat o‘qitiladi. ertak yuzasidan savollarg a javob beriladi. 1. ertak qanday boshlandi? 2. xo‘roz va bo‘ri bilan qanday voqea yuz beribdi? 3. qo‘zi bo‘ridan qanday qutulibdi? 4. nima deb o‘ylaysiz, bo‘rining och qolishiga nima sabab bo‘lgan? matndagi notanish so‘zlar …
4 / 6
qo‘zini toza izlabdi, axiri topolmay yana yo‘lga tushibdi. 3-topshiriq. raqamlarni ketma-ketlikda bir-biriga ulang. qo‘shimcha ma’lumotlar bilan boyitib, ertak mazmuniga mos rasm ishlanadi. ( bu topshiriq uy vazifasiga berilsa ham bo‘ladi) men seni yeyman. yeydigan bo‘lsang kashnich, piyoz bilan yeginki, dunyoda bir maza qilgin. yaxshisi borib konning tuzidan olib kel, shundan keyin go‘shtimni maza qilib yeb, armondan chiqasan. darslikda berilgan topshiriqlar bajariladi. topishmoqlarning javobini topiladi. 1. kuchukday ko‘rinishi, pichoqday o‘tkir tishi. vahshiy hayvondir o‘zi, yeydi qo‘y-u va qo‘zi. (bo‘ri) 2. to‘rt oyoqli, temir tuyoqli. (ot) 3. kichkintoygina bo‘yi bor, aylantirgan to‘ni bor. (qo‘y) 4. erta turadi, jar chaqiradi. (xo‘roz) iv. darsni yakunlash va baholash. (3 daqiqa) - bugungi darsdan nimalarni bilib oldingiz? - sizga nima qiziq bo‘ldi? v. uyga vazifa. (1 daqiqa) ertakni o‘qing va mazmunini so‘zlab bering.
5 / 6
2-sinf o'qish savodxonligi 7-bo'lim. 1-2-3-dars - Page 5

Want to read more?

Download all 6 pages for free via Telegram.

Download full file

About "2-sinf o'qish savodxonligi 7-bo'lim. 1-2-3-dars"

2-sinf 3-chorak vii bo‘lim. ertaklarning sehrli olamidan bahra olamiz! 1-mavzu: ertaklar olami dars maqsadi: - “shirin uyqu” o‘zbek xalq ertagi bilan tanishtirish; - ertaklar janri haqida ma’lumot berish; - to‘g‘ri va ifodali o‘qishga o‘rgatish; - muammolarni hal qilish malakalarini rivojlantirish. tayanch so‘zlar: ertak, xalq ogzaki ijodi, adabiy ertaklar. didaktik materiallar: ertaklar tasvirlangan rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkillashtirib olish. faollashtiruvchi mashq: berilgan so‘zni teskarisiga o‘qing. katre ii. darsning asosiy qismi. (38 daqiqa) amaliy topshiriq. darslikdagi rasm asosida suhbat uyushtirish. rasmlar qaysi ertakdan olingani muhokama qilinadi. muhokama uchun savol: - siz qanday ertaklarni bilasiz? - rasmda qanday ertaklar ta...

This file contains 6 pages in PDF format (317.0 KB). To download "2-sinf o'qish savodxonligi 7-bo'lim. 1-2-3-dars", click the Telegram button on the left.

Tags: 2-sinf o'qish savodxonligi 7-bo… PDF 6 pages Free download Telegram