2-sinf o'qish savodxonligi 7-bo'lim. 6-7-dars

PDF 6 pages 228.9 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 6
6-mavzu: adabiy ertaklar darsning maqsadi: - anvar obidjonning “ o‘rmondagi ziyofat ” ertagi bilan tanishtirish; - adabiy ertaklar haqidagi tushunchalarini boyitish; - ifodali o‘qish ko‘nikmasini rivojlantirish . tayanch so‘zlar: adabiy ertak, oshxona, xo‘randa, jonivorlar. didaktik materiallar: mavzuga mos rasmlar, rag‘bat kartochkalari. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3daqiqa) darsni tashkil qilish. faollashtiruvchi mashq: “tushunchani aniqla” mashqi. quyidagi so‘zlarni birlashtiruvchi tushunchani aniqlang. ayiq, daraxtlar makoni, olmaxon ii. o‘tilganlarni takrorlash. (10 daqiqa) “yo‘lbars va tulki” ertak mazmuni so‘raladi. “mening sevimli ertak qahramonim” mavzusida taqdimot tinglanadi. iii. darsning asosiy qismi. (30 daqiqa) amaliy mashg‘ulot. so‘zni teskarisiga o‘qing. fillaum muhokama uchun savollar. 1. qanday so‘z o‘qidingiz? 2. bu so‘z haqida nima deya olasiz? mavzuni tushuntirish. darslikda berilgan rasm kuzatiladi va savolga javob beriladi. rasmda qaysi ertaklar berilgan? ertakning mualliflari o‘qiladi. nima uchun bu ertaklar adabiy ertaklar hisoblanadi? ertaklarning muallifi ma’lum bo‘lsa, ular adabiy ertaklar sanaladi. adabiy ertaklar she’riy shaklda ham yozilishi mumkin. matn ustida …
2 / 6
i notanish so‘zlar yuzasidan lug‘at ishi o‘tkaziladi. taom – ovqat, yemish, yegulik. chag‘ir – ola-bula, kulrang. chirik – chirigan. xo‘randa – ovqat sotib oluvchi , ovqatlanuvchi. darslikdagi topshiriqlar bajariladi. “adashgan harflar” mashqi. jadvaldagi harflarni o‘z o‘rniga qo‘yib, so‘zlarni o‘qitiladi. fil begemot eshak olmaxon to‘n g‘iz ot buzoq kirpi mushuk kuchuk maymun tulki “tanlab o‘qish” mashqi o‘tkaziladi. jadvaldagi hayvonlar haqidagi ma’lumotlarni ertakdan topib o‘qitiladi. mashq daftari bilan ishlash. mashq daftaridagi topshiriqlar bajariladi. o‘rmon oshxonasiga kelgan hayvonlarning nomi chap ustunga, ular buyurgan yeguliklari o‘ng ustunga yoziladi. olmaxon yong‘oq to‘ng‘iz chirik oshqovoq buzoq kunjara, somon kirpi suvilon ot suli “bog‘la” mashqi. qahramonlar o‘z bajaradigan vazifasi bilan moslashtiriladi. quyon - bosh oshpaz, bo‘ri - o‘t qalovchi, ho‘kiz - qorovul, echki - ofitsiant. iv. darsni yakunlash va baholash. (3 daqiqa) - adabiy ertaklar haqida nimalar bilib oldingiz? - sizga nima yangilik bo‘ldi? v. uyga vazifa. (2 daqiqa) ertakni ifodali o‘qing. tasavvuringizdagi o‘rmon oshxonasining rasmini chizing. …
3 / 6
emas qaynaydi. qishin-yozin tinmaydi.(buloq) muhokama uchun savollar. 1. topishmoqning javobiga qaysi so‘zlar to‘g‘ri kelishi mumkin? 2. topishmoqning javobini qaysi so‘zlar yordamida topdingiz? mavzuni tushuntirish. suhbat uyushtiriladi. 1. suv va buloqni tabiatning in’omi deyaolamizmi? 2. tabiat in’omi deganda nimani tushunasiz? 3. yana nimalarni tabiat in’omi deb hisoblaysiz? matn ustida ishlash. muallif haqida qisqacha ma’lumot beriladi. bolalar adibasi zamira ibrohimova namangan shahrida tug‘ilgan. uning bolalar uchun hikoya va ertaklar yoza boshlashiga uxlashni yoqtirmaydigan o‘g‘ilchasi sababchi bo‘lgan. adibaning “uyqu nega xafa bo‘ldi?”, “hisobda adashgan bola”, “gulbahorning do‘stlari” kabi to‘plamlari nashr etilgan. zamira ibrohimovaning “ suv va daraxt” ertagi navbatma-navbat o‘qiti ladi. ertak yuzasidan savollarga javob beriladi. 1. ertak qanday boshlandi? 2. buloq suvi qanday oqishni boshlabdi? 3. nima uchun daraxt buloqni mensimay qo‘ydi? 4. ayting-chi, buloq nega o‘z oqimini o‘zgartirdi? 5. agar suv eski yo‘nalishi bo‘yicha oqa boshlamaganida nima bo‘lar edi? 6. ertakdan qanday xulosa chiqardingiz? 7. o‘ylab ko‘ring, ertakka yana qaysi qahramonni …
4 / 6
qi. juftlikda darslikda berilgan maqollarning oynadagi aksi o‘qitiladi va mazmunini izohlanadi. yer – xazina, suv – gavhar. yer-suv – bitmas kon. iv. darsni yakunlash va baholash. (3 daqiqa) - tabiat in’omi haqida nimalarni bilib oldingiz? - ertakdan qanday xulosa chiqardingiz? - atrofdagilarga qanday munosabatda bo‘lish kerak deb hisoblaysiz? v. uyga vazifa. (2 daqiqa) ertakni o‘qing va mazmunini so‘zlab bering. sevimli ertagingiz haqida ma’lumot tayyorlang.
5 / 6
2-sinf o'qish savodxonligi 7-bo'lim. 6-7-dars - Page 5

Want to read more?

Download all 6 pages for free via Telegram.

Download full file

About "2-sinf o'qish savodxonligi 7-bo'lim. 6-7-dars"

6-mavzu: adabiy ertaklar darsning maqsadi: - anvar obidjonning “ o‘rmondagi ziyofat ” ertagi bilan tanishtirish; - adabiy ertaklar haqidagi tushunchalarini boyitish; - ifodali o‘qish ko‘nikmasini rivojlantirish . tayanch so‘zlar: adabiy ertak, oshxona, xo‘randa, jonivorlar. didaktik materiallar: mavzuga mos rasmlar, rag‘bat kartochkalari. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3daqiqa) darsni tashkil qilish. faollashtiruvchi mashq: “tushunchani aniqla” mashqi. quyidagi so‘zlarni birlashtiruvchi tushunchani aniqlang. ayiq, daraxtlar makoni, olmaxon ii. o‘tilganlarni takrorlash. (10 daqiqa) “yo‘lbars va tulki” ertak mazmuni so‘raladi. “mening sevimli ertak qahramonim” mavzusida taqdimot tinglanadi. iii. darsning asosiy qismi. (30 daqiqa) amaliy mashg‘ulot. so‘zni teskarisiga o‘qing. fi...

This file contains 6 pages in PDF format (228.9 KB). To download "2-sinf o'qish savodxonligi 7-bo'lim. 6-7-dars", click the Telegram button on the left.

Tags: 2-sinf o'qish savodxonligi 7-bo… PDF 6 pages Free download Telegram