2-sinf o'qish savodxonligi 8-bo'lim. 3-4-dars

PDF 6 sahifa 288,6 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 6
3-mavzu: mirzo ulug‘bek darsning maqsadi: - abdulla po‘latovning “mirzo ulug‘bek” she’ri bilan tanishtirish; - mirzo ulug‘bek haqida qisqacha ma’lumot berish; - she’rni ifodali o‘qishga va qofiyadosh so‘zlarni topishga o‘rgatish. tayanch so‘zlar: mirzo ulug‘bek, koinot siri. didaktik materiallar: mavzuga mos rasmlar, rag‘bat kartochkalari. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkil qilish. faollashtiruvchi mashq: quyidagi so‘zlarni birlashtiruvchi so‘zni toping. merkuriy, venera, yer, mars. ii. o‘tilganlarni takrorlash. (7 daqiqa) amir temur bobomiz haqida ma’lumotlar to‘plang. rivoyatning mazmunini so‘zlab bering. iii. darsning asosiy qismi. (30 daqiqa) amaliy topshiriq: quyidagi ifodaning qiymatini hisoblasangiz, mirzo ulug‘bekning nechta yulduzning joylashuvini jadvalga kiritganini bilib olasiz. 1000+6*3= muhokama uchun savollar. 1. avval qaysi amalni bajardingiz? 2. sizda qanday natija chiqdi? 3. kimning natijasi partadoshi bilan bir xil chiqdi? mavzuni tushuntirish. bobomiz mirzo ulug‘bek haqida qisqacha ma’lumot beriladi. mirzo ulugʻbek - buyuk oʻzbek astronomi, matematigi, o‘z davrining atoqli allomasi. temuriylar davlatining hukmdori, amir temurning nabirasi. mirzo ulugʻbek …
2 / 6
llarga javob beriladi. 1. she’r kim haqida? 2. she’rda ulug‘bek haqida nima deyilgan? 3. sizningcha, koinot nima? 4. uning olimlar yonidan joy egallashiga nima sabab bo‘lgan? she’rdagi notanish so‘zlar yuzasidan lug‘at ishi o‘tkaziladi. e’tirof etdi – yutuqlarini tan oldi. halovat – tinch, osoyishta holat. ko‘zlamoq – biror narsaga erishish uchun harakat qilmoq. baxsh etmoq – bag‘ishlamoq. she’rni ifodali o‘qish musobaqasi o‘tkaziladi. “qofiyadoshini top” mashqi. she’rdagi qofiyadosh so‘zlar aniqlanadi. (izlagan-ko‘zlagan, sirlarin- ishlarin…) mashq daftari bilan ishlash. mashq daftaridagi topshiriqlar bajariladi. o‘quvchilar she’rdan o‘zlariga yoqqan to‘rtlikni ko‘chiradilar. mashq daftaridagi jadvaldan quyosh sistemasida aylanadigan sayyoralar nomini bildirgan so‘zlarni topiladi. bizning sayyoramiz quyoshdan uzoqligiga ko‘ra nechanchi o‘rinda joylashganligi haqida so‘raladi. “koinot” so‘zidan yangi so‘zlar hosil qilinadi. (kon, ot, nok, kit, kino, in…) darslikdagi, “ranglar tilsimi” mashqi bajariladi. ranglarga mos harflarni o‘z o‘rniga qo‘ying va yashiringan so‘zlarni aniqlang. iv. darsni yakunlash va baholash. (3 daqiqa) - darsda qanday ma’lumotlarga ega bo‘ldingiz? - biz bugun darsda …
3 / 6
i takrorlash. (10 daqiqa) she’r yoddan so‘raladi. mirzo ulug‘bek haqida qisqacha ma’lumotlar o‘qitiladi. iii. darsning asosiy qismi. (27 daqiqa) amaliy topshiriq. partadoshingiz bilan rebusni yeching. muhokama uchun quyidagi savollar tavsiya etiladi: 1. sizda qanday so‘z hosil bo‘ldi? 2. kim boshqacha o‘ylaydi? 3. bu so‘z haqida nima deya olasiz? mavzuni tushuntirish. alisher navoyi haqida qisqacha ma’lumot beriladi. ulug‘ shoir va mutafakkir, davlat arbobi alisher navoiy hirotda tugʻildi. uning to‘liq ismi nizomiddin mir alisher. alisher navoiy kichiklik chogʻidan r=l kitobga mehr qo‘ydi. u maktabda boʻlajak sulton husayn bayqaro bilan birga oʻqidi. alisher navoiy sheʼrni, shoirlikni hamma narsadan baland tutdi. yashiringan so‘zni topsangiz, alisher navoiyning mashhur asari nomini bilib olasiz. matn ustida ishlash. “oqilona javob” rivoyati o‘quvchilarga zanjir usilida o‘qitiladi. matn yuzasidan savollarga javob beriladi. 1. rivoyat kimlar haqida? 2. navoiyning shogirdlari qanday voqeaning guvohi bo‘ldi? 3. ayting-chi, imo-ishoraning ma’nosi nima ekan? matndagi notanish so‘zlar yuzasidan lug‘at ishi o‘tkaziladi. jumboq – topishmoq xayoli …
4 / 6
bo‘ldi? v. uyga vazifa. (2 daqiqa) rivoyatni o‘qing va mazmunini so‘zlab bering. hikmatlardan yod oling.
5 / 6
2-sinf o'qish savodxonligi 8-bo'lim. 3-4-dars - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 6 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"2-sinf o'qish savodxonligi 8-bo'lim. 3-4-dars" haqida

3-mavzu: mirzo ulug‘bek darsning maqsadi: - abdulla po‘latovning “mirzo ulug‘bek” she’ri bilan tanishtirish; - mirzo ulug‘bek haqida qisqacha ma’lumot berish; - she’rni ifodali o‘qishga va qofiyadosh so‘zlarni topishga o‘rgatish. tayanch so‘zlar: mirzo ulug‘bek, koinot siri. didaktik materiallar: mavzuga mos rasmlar, rag‘bat kartochkalari. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkil qilish. faollashtiruvchi mashq: quyidagi so‘zlarni birlashtiruvchi so‘zni toping. merkuriy, venera, yer, mars. ii. o‘tilganlarni takrorlash. (7 daqiqa) amir temur bobomiz haqida ma’lumotlar to‘plang. rivoyatning mazmunini so‘zlab bering. iii. darsning asosiy qismi. (30 daqiqa) amaliy topshiriq: quyidagi ifodaning qiymatini hisoblasangiz, mirzo ulug‘bekning nechta yulduzning joylashuvin...

Bu fayl PDF formatida 6 sahifadan iborat (288,6 KB). "2-sinf o'qish savodxonligi 8-bo'lim. 3-4-dars"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 2-sinf o'qish savodxonligi 8-bo… PDF 6 sahifa Bepul yuklash Telegram