2-sinf o'qish savodxonligi 8-bo'lim. 7-8-9-dars

PDF 8 sahifa 270,3 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 8
7-mavzu: mehnatsiz taxt kelmas dars maqsadi: - abdulla avloniyning “bolari bilan pashsha” hikoyasi mazmuni bilan tanishtirish; - mehnat qilishning inson hayotidagi o‘rni haqidagi tushunchalarini boyitish; - tinglab tushunish malakasini shakllantirish. tayanch so‘zlar: bolari, pashsha, mehnatsevarlik. didaktik materiallar: mavzuga mos rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkillashtirib olish. faollashtiruvchi mashqni o‘tkazish. maqolni davom ettiring. mehnatdan kelsa boylik, … . ii. o‘tilganlarni takrorlash. (8 daqiqa) “manguga muhrlanganlar yodi” matnni o‘qitiladi. iii. darsning asosiy qismi. (28 daqiqa) amaliy topshiriq: mehnat so‘zi bilan birikma hosil qiling. (qanday) mehnat? muhokama uchun quyidagi savollar tavsiya etiladi: 1. mehnat qanday bo‘lishi mumkin? 2. mehnat qilish deganda nimani tushunasiz? mavzuni tushuntirish. suhbat o‘tkaziladi. - bolari va pashshaning o‘xshash va farqli tomonlarini ayting. o‘quvchilarning fikri tinglanadi va to‘ldiriladi. matn ustida ishlash. masal muallifi haqida qisqacha ma’lumot beriladi. abdulla avloniy oʻzbek milliy madaniyatining mashhur vakillaridan biri maʼrifatparvar shoir, jurnalist, olim, davlat va jamoat arbobidir. avloniy maktablar …
2 / 8
asardir. masalda inson xarakteriga xos xususiyatlar kinoyaviy obrazlar - hayvonlar, jonivorlar va o‘simliklar dunyosiga ko‘chiriladi. ko‘pincha masalning kirish qismida, ba’zan oxirida qissadan hissa, ya’ni ibratli xulosa chiqariladi. masalni rollarga bo‘lib o‘qitiladi. mashq daftari bilan ishlash. masalni tahlil qilinadi. darslikdagi topshiriqlar bajariladi. mehnat haqida maqollarni o‘qing. mehnat qilib topganing qand-u asal totganing. mehnat baxt keltirar. siz yana qanday maqollarni bilasiz? topishmoqning javobi topiladi. erta bilan turadi, gul changini yig‘adi. bol tayyorlab insonga, mehnatdan hech tolmaydi.(asalari) bahor-u yoz va kuzda, ko‘ramiz hamma joyda, mikroblarni tarqatar keltirib bizga zarar. (pashsha) iv. darsni yakunlash va baholash. (4 daqiqa) - “bolari va pashsha” masali nima haqida ekan? - hikoyadan qanday xulosa chiqardingiz? v. uyga vazifa. (2 daqiqa) masalni o‘qing va mazmunini so‘zlab bering. 8-mavzu: yuksak ma’naviyatli avlod darsning maqsadi: anvar obidjonning “yuksak ma’naviyatli avlod” she’ri bilan tanishtirish; ilm o‘rganishning kundalik hayotdagi o‘rnini tushuntirish; bog‘lanishli nutqini o‘stirish, fikrlash qobiliyatini shakllantirish. tayanch so‘zlar: avlod, ishonch, faxr tuyg‘usi. …
3 / 8
imlarni ko‘ryapsiz? - sizningcha, ularni nima birlashtirib turibdi? - yuksak ma’naviyatli avlod deganda nimani tushunasiz? matn ustida ishlash. - “o‘rmondagi ziyofat” ertagining muallifi kim edi? (anvar obidjon). muallif haqida qisqacha ma’lumot. anvar obidjon 1947-yil 8-yanvarda tavallud topgan oʻzbek jurnalisti v a shoiridir. oʻrta maktabda oʻqib yurganida “g‘uncha” jurnalida “shkafjon” no mli birinchi sheʼri bosilgan. anvar obidjon 1997-yil “shuhrat” medali bilan taq dirlangan, 1998-yilda “o‘zbekiston xalq shoiri” unvoniga sazovor boʻlgan. anvar obidjon 2020-yil 11-aprel kuni toshkent shahrida 74 yoshida vafot etdi . anvar obidjonning “ yangi avlod” she’ri navbatma-navbat o‘qitiladi. she’r yuzasidan savollarga javob beriladi. 1. sizningcha, she’r kimning nomidan aytilgan? 2. she’rda tilga olingan buyuk ajdodlarimiz nomini ayting. bu misralarn i topib o‘qing. 3. buyuk ajdodlarga munosib avlod qanday bo‘lishi kerak deb o‘ylaysiz? 4. munosib avlod bo‘lish uchun siz qanday yo‘l tutasiz?fikringizni izohlang. 5. she’rdan olgan taassurotlaringizni ayting. https://uz.wikipedia.org/wiki/o%ca%bbzbek https://uz.wikipedia.org/wiki/2020-yil https://uz.wikipedia.org/wiki/11-aprel https://uz.wikipedia.org/wiki/toshkent she’r matnidagi notanish so‘zlar ustida lug‘at ishi o‘tkazish. …
4 / 8
ukni ostida berilgan ma’lumotlar o‘qiladi. at-termiziy va jaloliddin manguberdi haqida fikr almashinadi. iv. darsni yakunlash va baholash. (3 daqiqa) she’r nima haqida ekan? fikrni yakunlang: men buyuklar avlodiman. shuning uchun men…. v. uyga vazifa. (2 daqiqa) she’rni ifodali o‘qing. “ajdodlarga munosib avlod bo‘laman” mavzusida kichik matn yarating. 9-mavzu: bo‘lim yuzasidan takrorlash darsning maqsadi: - “buyuklar xotirada mangu yashaydi” bo‘limi yuzasidan o‘quvchilar egallagan bilimlarini mustahkamlash. - topshiriqlarni bajarish orqali haqida ma’lumot berish; - dunyoqarashini kengaytirish, tezkorligini oshirish. tayanch so‘zlar: ajdodlar, faxr, munosib avlod bo‘lish. didaktik materiallar: krossvord, rag‘bat kartochkalari. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkil qilish. faollashtiruvchi mashq. “men kimman?” mashqi. men andijonda tavallud topdim. mening nomim “yo‘lbars” yoki “sher” degan ma’noni anglatib, jangdagi jasoratim uchun berilgan edi. men kimman? ii. o‘tilganlarni takrorlash. (12 daqiqa) she’rni ifodali o‘qing. “ajdodlarga munosib avlod bo‘laman” mavzusida kichik matn yarating. iii. darsning asosiy qismi. (25 daqiqa) darslikda berilgan topshiriqlar bajariladi. savollarga …
5 / 8
hbudiy, fitrat, cho‘lpon, abdulla qodiriy...(manguga muhrlanganlar yodi) e) chumolidagi g‘ayrat va azm-shijoatni ko‘rgach, mendagi umidsizlik yo‘qoldi. o‘zimga - o‘zim: “men shu chumolichalik ham bo‘la olmaymi?” dedim. bundan keyin maqsadim yo‘lida uchragan har qanday qiyinchilikdan umidsizlikka tushmadim. (amir temur va chumoli) “oynadagi aks” mashqi. o‘quvchilar juft bo‘lib, she’rning oynadagi aksi o‘qishadi. beruniy, xorazmiy, ibn sinolar – bunday ulugʻ zotlar ayting qayda bor?! ulugʻbek, uvaysiy, boburmirzolar buyuk oʻzbekiston degan joyda bor. she’rda qaysi ajdodlarimiz tilga olingan? ular haqida nimalar bilasiz? mashq daftari bilan ishlash. mashq daftaridagi topshiriqlar bajariladi. “rost yoki yolg‘on” mashqi. rost va yolg‘on fikrlarni aniqlanadi. t/r fikr mazmuni rost yolg‘on 1 zaminimizda azaldan buyuk allomalar, mutafakkirlar yetishib chiqqan. + 2 al-xorazmiy — andijonda tavallud topgan buyuk mutafakkir, matematik olimdir. + 3 imom buxoriy umr bo‘yi hadislarni to‘plash va tizimga solish bilan shug‘ullangan. + 4 yer shari xaritasini chizgan, globusni ham birinchilardan boʻlib bobur yaratgan. + 5 temurning asosiy maqsadi movarounnahrni …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 8 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"2-sinf o'qish savodxonligi 8-bo'lim. 7-8-9-dars" haqida

7-mavzu: mehnatsiz taxt kelmas dars maqsadi: - abdulla avloniyning “bolari bilan pashsha” hikoyasi mazmuni bilan tanishtirish; - mehnat qilishning inson hayotidagi o‘rni haqidagi tushunchalarini boyitish; - tinglab tushunish malakasini shakllantirish. tayanch so‘zlar: bolari, pashsha, mehnatsevarlik. didaktik materiallar: mavzuga mos rasmlar. darsning borishi: i. darsning kirish qismi. (3 daqiqa) darsni tashkillashtirib olish. faollashtiruvchi mashqni o‘tkazish. maqolni davom ettiring. mehnatdan kelsa boylik, … . ii. o‘tilganlarni takrorlash. (8 daqiqa) “manguga muhrlanganlar yodi” matnni o‘qitiladi. iii. darsning asosiy qismi. (28 daqiqa) amaliy topshiriq: mehnat so‘zi bilan birikma hosil qiling. (qanday) mehnat? muhokama uchun quyidagi savollar tavsiya etiladi: 1. mehnat qanday bo‘lishi ...

Bu fayl PDF formatida 8 sahifadan iborat (270,3 KB). "2-sinf o'qish savodxonligi 8-bo'lim. 7-8-9-dars"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 2-sinf o'qish savodxonligi 8-bo… PDF 8 sahifa Bepul yuklash Telegram