3sinf 1ch onat naimakonsp

DOCX 62 стр. 400,4 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 62
sana: sinf:3- fan: ona tili mavzu: nutq, gap, so‘z. 1-4-mashqlar. darsning maqsadi: ta’limiy: nutq va gap. ona tilining fonetik tizimi: nutq tovushlari va harflar, unli tovushlar va harflar, undosh tovushlar va harflar, jarangli va jarangsiz undoshlar, alifbo, bosh va kichik harflar, tutuq belgisi (fonetik tahlil);bo‘g‘in va bo‘g‘in tuzilishi, so‘zlarni bo‘g‘inlab ko‘chirish.f.k so‘z va so‘z ma’nolari haqida bilim,ko`nikma va malakalarni shakllantirish. tarbiyaviy maqsad: o‘quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ona tili faniga muhabbat uyg‘otish, oila va uning a’zolariga hurmat bilan munosabatda bo‘lishga o‘rgatish;t.k gap, gapning fikr bildirishi, gapning maqsadga ko‗ra turlari (darak, so‗roq, buyruq va his-hayajonni bildiruvchi gaplar), gapda tinish belgilarining ishlatilishi (nuqta, so‗roq, undov va h.k.), yozma nutqda ishlatiladigan muhim (ayrim) belgilar: vergul, qavs, ikki nuqta, ko‗p nuqta; rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarning so‘z boyligini o‘stirish, fikrlash, xulosa chiqarishga o‘rgatish.t.k yozuvni o‗rganish jarayonida o‗quvchi tovushning shakli bo‗lgan harfni, so‗z va gapni kitobdan va doskadan to‗g‗ri, husnixat qoidalariga rioya qilib ko‗chirib yozish, yozganlarini tekshira olish …
2 / 62
holda („farhod“ deb) otiladi. xaltachani ilib olgan farhod boshqa o'rtog'ining ismini aytib xaltachani unga uloqtiradi. mashg'ulot shu tartibda davom etadi. endi o'quvchilar navbatdagi xaltachani irg'itganda o'rtoqlarining ismlarini va ismlarining bosh harfidan boshlanadigan insoniy xislatlarni qo'shib aytib, xaltachani uloqtiradilar. masalan: gulnoza — go'zal, fazilat —farosatli, jasur — jasoratli. iii.yangi mavzu bayoni o’quvchilarga yangi mavzu tushuntirib,mashqlar asosida bilimlarini mustahkamlab boriladi.nutq va gap haqidagi bilimlarini rivojlantiriladi. 1- mashq.rasm asosida suhbat. o'quvchilar darslikdagi rasmni diqqat bilan kuzatadilar, rasmdagi narsa va shaxslarni navbat bilan aytadilar. o'qituvchi yoki o'quvchilar galma-gal har bir aytilgan so'zni doskaga yozib boradilar. masalan: daraxt, barg, bino, o'quvchilar, gul, papka, qo‘n-g'iroq, qiz, ... ana shu so'zlar ishtirokida gaplar tuziladi. masalan: xolida — a’lochi qiz. birinchi qo'ng'iroqni chalish huquqi unga berildi. oltin kuz keldi, daraxt barglari sarg'aydi. tuzilgan gaplar tartibga keltirilib, matn tuziladi. matnga sar-lavha topib qo'yiladi. masalan: „bilimlar kuni“ yoki „maktabim — qadrdonim" kabi sarlavha ostida matn yoziladi. oltin kuz fasli keldi. …
3 / 62
iz haqida so‘zlab bering. fikringizni 3—4 ta gap bilan yozma ifodalang. v.baholash mavzu qoidalari yod oldirilib,gaplar tuzdirib boriladi.mashqlar asosida faol qatnashgan o’quvchilar baholanib boriladi. ijodiy diktant.ijodiy diktant uchun quyidagi so'zlar beriladi.yoz, ta’til, oromgoh, qishloq, dala, ish, yordam, mashg'ulot, kitob, ertak.o'quvchilarga berilgan so'zlardan foydalanib, bog'lanishli gaplar tuzish topshiriladi. vi.uyga vazifa qilib topshiriladi. 4-mashq.matnda nechta gap borligini aniqlash, matn mazmunini hikoya qilish va unga sarlavha topib kelish aytiladi. sana: sinf:3- fan: ona tili mavzu: nutqning tuzilishi 5-6-mashqlar darsning maqsadi: ta’limiy: nutq va gap. ona tilining fonetik tizimi: nutq tovushlari va harflar, unli tovushlar va harflar, undosh tovushlar va harflar, jarangli va jarangsiz undoshlar, alifbo, bosh va kichik harflar, tutuq belgisi (fonetik tahlil);bo‘g‘in va bo‘g‘in tuzilishi, so‘zlarni bo‘g‘inlab ko‘chirish.f.k so‘z va so‘z ma’nolari haqida bilim,ko`nikma va malakalarni shakllantirish. tarbiyaviy maqsad: o‘quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ona tili faniga muhabbat uyg‘otish, oila va uning a’zolariga hurmat bilan munosabatda bo‘lishga o‘rgatish;t.k gap, gapning fikr bildirishi, gapning …
4 / 62
mlar („maktab“, „birinchi qo'ng'iroq") darsning borishi: i. tashkiliy qism. salomlashish. davomatni aniqlash.oquvchilarni darsga tayyorlash. ii.o’tilgan mavzularni so’rab baholash. 2—3 o'quvchidan 4- mashq topshirig'iga ko'ra matn mazmunini so'zlab berish talab etiladi. bir nechta o'quvchi matnga qanday sarlavha tanlaganini aytadi. eng yaxshi sarlavha tanlagan o'quvchi rag'batlantiriladi. matn necha gapdan tuzilganligi o'quvchilardan so'rab aniqlanadi. [image: ] iii.yangi mavzu bayoni o’quvchilarga yangi mavzu tushuntirib,mashqlar asosida bilimlarini mustahkamlab boriladi.nutq va gap haqidagi bilimlarini rivojlantiriladi. husnixat mashqlari o'tkazish. mashq uchun material. bb. buxoro, bayroq. husnixat qoidalari eslatiladi. „lnson go'zalligi husnixatda bilinar!" shiori aytilgach, berilgan harf va so'zlarning har biridan bir qatordan yozish tavsiya etiladi. 5- mashqni bajarish. mashqni bajarish-dan oldin klaster usulida o'quvchilarga tanish bo'lgan dorivor o'simliklar aniqlab olinadi. so'ngra ularga notanish ayrim dorivor o'simliklaming rasmlari doskaga osib qo'yiladi. [image: ] bu usul bilan o'quvchilarning dorivor o'simliklar haqidagi tushunchalari kengaytirilib, so'z boyliklari oshiriladi. so'ngra 5-mashq topshirig'iga ko'ra bajariladi. mashq awal doskada va so'ngra daftarda bajariladi. ko‘chiring. …
5 / 62
? 1. gaplar orqali bildirilgan fikr. 2. so'zlar orqali bildirilgan fikr. 3. gap va so'zlar orqali bildirilgan fikr. test savoli doskaga yozib qo'yiladi. o'qituvchi javoblarni bir-ma-bir aytadi. o'quvchilar diqqat bilan tinglab, to'g'ri javobni raqamli kartochkalar bilan ko'rsatadilar. yoki har bir o'quvchiga test yozilgan kartochkalar tarqatib chiqiladi. o'quvchilar bir daqiqa ichida javoblarni qalamda belgilab, testni o'qituvchiga topshiradilar. kartochkalarning orqa tomoniga o'quvchining ismi, familiyasi yozib qo'yilgan bo'ladi. o'qituvchi tezgina ularni ko'rib chiqib, javoblarni e’lon qiladi. v.baholash mavzu qoidalari yod oldirilib,gaplar tuzdirib boriladi.mashqlar asosida faol qatnashgan o’quvchilar baholanib boriladi. vi.uyga vazifa berish va yakunlash. 7- mashq. mashqni bajarishda har bir gap oxirini aniqlash va tegishli tinish belgisini qo'yishni unutmaslik aytiladi. gaplarning oxiriga qanday tinish belgilari qo'yilishi aniqlab olinadi. sana: sinf:3- fan: ona tili mavzu: matn (8-9-mashq) darsning maqsadi: ta’limiy: nutq va gap. ona tilining fonetik tizimi: nutq tovushlari va harflar, unli tovushlar va harflar, undosh tovushlar va harflar, jarangli va jarangsiz undoshlar, alifbo, …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 62 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "3sinf 1ch onat naimakonsp"

sana: sinf:3- fan: ona tili mavzu: nutq, gap, so‘z. 1-4-mashqlar. darsning maqsadi: ta’limiy: nutq va gap. ona tilining fonetik tizimi: nutq tovushlari va harflar, unli tovushlar va harflar, undosh tovushlar va harflar, jarangli va jarangsiz undoshlar, alifbo, bosh va kichik harflar, tutuq belgisi (fonetik tahlil);bo‘g‘in va bo‘g‘in tuzilishi, so‘zlarni bo‘g‘inlab ko‘chirish.f.k so‘z va so‘z ma’nolari haqida bilim,ko`nikma va malakalarni shakllantirish. tarbiyaviy maqsad: o‘quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ona tili faniga muhabbat uyg‘otish, oila va uning a’zolariga hurmat bilan munosabatda bo‘lishga o‘rgatish;t.k gap, gapning fikr bildirishi, gapning maqsadga ko‗ra turlari (darak, so‗roq, buyruq va his-hayajonni bildiruvchi gaplar), gapda tinish belgilarining ishlatilishi (n...

Этот файл содержит 62 стр. в формате DOCX (400,4 КБ). Чтобы скачать "3sinf 1ch onat naimakonsp", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 3sinf 1ch onat naimakonsp DOCX 62 стр. Бесплатная загрузка Telegram