3_sinf_matematika_1_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga

DOCX 13 стр. 656,7 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 13
sana:__________________________ darsning mavzusi: ikki xonali sonlarni xonadan o`tib qo`shish va ayirish. darsning maqsadi: a)ta`limiy:o`tilganlar materiallarni mustahkamlash.mavzuga oid misol va masalalar yechishga o`rgatish. tk4: atrofdagilar bilan o`zaro muloqot chog`ida odob- axloq qoidariga rioya qilish va guruhda ishlash.tk5: milliy bayramlarimizga oid san ava vaqtlarni bilish, ularni kundalik hayotda bilish. b)tarbiyaviy:vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash. v)rivojlantiruvchi:misol va masalalar yecha olish ko`nikmasini o`stirish.fk2: o`qituvchi bilan hamkorlikda masalarning yechimini topish rejasini tuza olish, tuzilgan reja asosida ishlay olish , tuzilgan reja asosida ishlay olish va o`z faoliyatini to`g`irlab olish. darsning turi:o`quvchilarnining bilim ,ko`nikma va malakalarini rivojlantiruvchi dars. darsning metodi:,,charxpalak“,,kim bilimdon” ta`limiy o`yini. darsning jihozi:darslik, tarqatma materiallar,akt, rag`bat kartochkalar. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.tashkiliy qism.salomlashish. o’quvchilarni darsga tayyorlash. …
2 / 13
rlik=99 9 ta yuzlik 9 ta o`nlik 9 ta birlik=999 9ta yuzlik 9 ta o`nlik=990 9ta yuzlik 3 ta o`nlik=930 3- topshiriq.yulduzcha o`rniga qanday raqamlar qo`yish mumkin? 226 264 756>675 498>497 268<381 775 <786 4- misol. 100+60+2=162 600+ 30+8=638 500+70=570 427-400-20=7 854-50-4=800 903-3=900 5- masala. atirgul – 430ta chinnigul-?ta 130 ta kam hammasi ?ta gul yechish:1)430-130=300 2)430+300=730 j:730 ta gul 6- topshiriq ya`ni rasmga e`tibor qarating.rasmda qaysi shakl aylana 1 – va 5 rasm. [image: ] v. darsga yakun yasash va baholash. dars yakunida umumiy ballar e`lon qilinadi va faol , bilimdon o`quvchilar rag`batlantiriladi. vi. uyga vazifa.7- misol yechish. 7-misol. 200+80+9=289 400+40+6=446 700+50=750 300+40+1=341 600+20+5=625 800+4=804 8.kitob do‘konida 680 dona ertak kitobi bor edi. birinchi kuni 210 ta, ikkinchi kuni birinchi kundan 60 ta ortiq kitob sotildi. kitob do‘konida qancha ertak kitob qoldi? 210+60=270 210+270=480 680-480=200 javob :200ta kitob qoldi o`ibdo`:_______________________________ sana:__________________________ darsning mavzusi: ikki xonali sonlarni xonadan o’tib qo’shish …
3 / 13
chalar, faktlar va algoritmlarni kundalik vaziyatlarda qo‘llay olish. darsning turi:bilim,malaka va ko`nikmasini o`stiruvchi dars. darsning metodi: suhbat, savol- javob,interfaol metodlar. darsning jihozi: darslik, tarqatmalar,test banki,akt. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i. tashkiliy qism.salomlashish. o’quvchilarni darsga tayyorlash. sinf ahborotini eshitish. ii.o`tilgan mavzuni mustahkamlash yuzasidan savol- javob o`tkaziladi va rag`batlantirib boriladi. iii. yangi mavzu bayoni:yangi mavzu sinf doskasiga yoziladi. o’quvchilarga yangi mavzu aytiladi. darslikdagi misol masalalar yordamida yangi mavzu tushuntiriladi. 1-misolni yechilishni o`quvchilarga tushuntiriladi. 1-usul. bo`laklab qo`shish: 230 + 510 = (200+500) + (30 +10)= 740 ^ ^ 200 30 500 10 2-usul. ustun shaklida qo`shish 230 + 510 _____ 740 2. misolni yechilishini tushuntirildi. 140+440=(100+400)+(40+40)=280 100 40 400 40 650+310 750+130 760+230 260+220 …
4 / 13
hi bo‘yicha qatnovchi «afrosiyob» tezyurar poyezdi bir vaqtning o‘zida 215 nafar yo‘lovchini tashish imkoniyatiga ega. agar poyezdga 210 nafar yo‘lovchi chiqqan bo‘lsa, yana nechta bo‘sh o‘rin qoldi? 215-210=5 javob; 5 ta ish o`rini bor o`ibdo`:_______________________________ sana:__________________________ darsning mavzusi: qavsli ifodalar. darsning maqsadi: a)ta`limiy:o`quvchilarga misol va masalar yechishni o`rgatish. tk1: so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; tk6: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuzish; fk1: o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish. b)tarbiyaviy: tartibli va ozoda bo`lishni o`rgatish. tk3: masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘rilay olish; c)rivojlantiruvchi:tasavvur ko‘nikmalarini rivojlantirish. fk2: o‘qituvchi bilan hamkorlikda masalaning yechimini topish rejasini tuza olish, tuzilgan reja asosida ishlay olish va o‘z faoliyatini to‘g‘rilab olish. darsning turi: yangi bilim beruvchi; darsning metodi: suhbat, savol- javob, interfaol metodlar. darsning jihozi: darslik, tarqatmalar, ko`rgazmalar, akt. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy …
5 / 13
chilishini tushuntiring [image: ] 4. 240 + 280=520 450 + 180=630 460 + 540=1000 620 – 190=410 450 – 180=270 760 – 470=290 5. zumrad birinchi haftada 220 betli kitobni – 120 betini ikkinchi haftada esa qolgan qismini o`qidi u birinchi haftada ikkinchi haftadagiga qaraganda necha bet ko`p o`qidi. 6. tenglik to‘g‘ri bo‘lishi uchun yulduzchalar o‘rniga mos sonlarni yozing: 1 m = 3 dm 6 cm + 6dm 4 cm 4 dm 9 cm = 1 dm 5 cm + 3 dm 4 cm 8 dm 2 cm = 10 dm − 1 dm 8 cm 1 km = 350 m + 650 m 7. go‘niya yordamida to‘g‘ri burchaklarni, to‘g‘ri burchakdan kichik va to‘g‘ri burchakdan katta burchaklarni aniqlang: [image: ] iv.o`tilgan mavzu yuzasidan savol- javob o``tkaziladi. v.darsda faol ishtirok etgan o`quvchilar rag`batlantiriladi. vi.uyga vazifa:8-9 – misol va masalalar yechish. 8-misol. 430-(210+40)= 180 880-(330-80)+120=750 640-(350-110)= 400 520+210-(320-250= 660 9. polizdan yig‘ilgan …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 13 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "3_sinf_matematika_1_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga"

sana:__________________________ darsning mavzusi: ikki xonali sonlarni xonadan o`tib qo`shish va ayirish. darsning maqsadi: a)ta`limiy:o`tilganlar materiallarni mustahkamlash.mavzuga oid misol va masalalar yechishga o`rgatish. tk4: atrofdagilar bilan o`zaro muloqot chog`ida odob- axloq qoidariga rioya qilish va guruhda ishlash.tk5: milliy bayramlarimizga oid san ava vaqtlarni bilish, ularni kundalik hayotda bilish. b)tarbiyaviy:vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash. v)rivojlantiruvchi:misol va masalalar yecha olish ko`nikmasini o`stirish.fk2: o`qituvchi bilan hamkorlikda masalarning yechimini topish rejasini tuza olish, tuzilgan reja asosida ishlay olish , tuzilgan reja asosida ishlay olish va o`z faoliyatini to`g`irlab olish. darsning turi:o`quvchilarnining bilim ,ko`nikma va malakalarini r...

Этот файл содержит 13 стр. в формате DOCX (656,7 КБ). Чтобы скачать "3_sinf_matematika_1_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 3_sinf_matematika_1_chorak_yang… DOCX 13 стр. Бесплатная загрузка Telegram