3-sinf o'qish 3-chorak konspekt 2021 yangi

DOC 12 стр. 6,0 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 12
sana:__________ mavzu: vatanimga xizmat qilaman. balli buva darsning maqsadi: ta`limiy:.o`quvchilarning „vatanimga xizmat qilaman“ sheri yuzasidan mavzularni o'rganish davomida o'zlashtirgan bilimlarini mustahkamlash. tarbiyaviy: o`zbekiston farzandi ekanligidan faxrlanish tuyg‘usini uyg‘otish. insoniylik ruhidatarbiyalash.t.k.4. badiiy asarlarda aks etgan ma’naviy va madaniy hodisalar mohiyatini to‘g‘ri tushunish va talqin qila olish, ulardagi estetik jihatlarni ilg‘ash hamda tushuntirib bera olish; rivojlantiruvchi: tanqidiy fikrlash qobiliyatini oshirish.nima yaxshi-yu, nima yomonliginifarqlashga o`rgatish.f.k.2. o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi; kerakli jixozlar: darslik , konspekt, mavzu yuzasidan tarqatmalar.ko‘rgazmalar darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.tashkiliiy qism: o`quvchilarning fanga oid darslik va o`quv qurollarini nazoratdan o`tkazish, kun haqida, maktab ichki tartib intizom yuzasidan, sinfni toza tutish, darsliklarni tartibli va ozoda tutish yuzasidan …
2 / 12
jo bo‘lsin, osmonlari musaffo bo‘lsin, baxti uchun jon fido bo‘lsin, unga mangu sodiq qolaman, vatanimga xizmat qilaman! balli buva yusuf fayzullo (hikoya) ko‘chamiz muyulishida yashaydigan otaxonni hammamiz yaxshi ko‘rardik. maktabga borish- dayam, qaytishdayam ko‘cha eshigi yonida o‘tirgan boboga odob bilan salom berardik. u kishi bizni „balli, bolalarim“, deya olqishlardi. eng qizig‘i, u kishining asl ismlarini birortamiz bilmasdik, „balli buva“ derdik. goho katta yoshlilar „polvon ota“ deya murojaat qilishganini eshitib, hayron qolardim: jussasi kichkinagina bu odamning nimasi polvon ekan?keyinchalik, „balli buva“ haqida onam bir voqeani so‘zlab bergan edilar. u paytlar uyimizdan sal narida ekinzor da- lalar bo‘lgan ekan. urush vaqtida yosh-u qari ertadan kechgacha daladan chiqishmagan ekan. ikkinchi jahon urushi yillarida „balli buva“ning urushga ketgan ikkala o‘g‘illaridan ham birin- ketin „bedarak yo‘qoldi“, degan mudhish xabar kelibdi. o‘z yog‘iga qovrilib yotgan ota-onasini kuydirib, kenja o‘g‘il ham frontga jo‘nabdi. undan ora-sira kelib turgan maktublar ota- onaning yagona quvonchi ekan. o‘sha yili bug‘doy o‘rimi …
3 / 12
hilar bilan “vatanimga xizmat qilaman”sherini birma bir o’qiydi va tahlil qilinadi. bo`limda o`tilga she`rlarni eng kim ko`p ayta olishi yuzasidan musobaqa o`tkaziladi. darslikda berilgan savollarga o`quvchilar bilan birgalikda javob topiladi: 1. bo‘limda qanday she’r va hikoyalarni o‘rgandingiz? 2. “vatanimga xizmat qilaman” sherini yoddanaytibbering bering. v.o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlashdarsdagi faol ishtirokiga qarab, o’quvchilar rag’batlantiriladi va dars yakunida ballar umumlashtirilib yakuniy ballar e’lon qilinadi. vi. uyga vazifa: sherni yod olish o’ibdo’: ____________________ sana:__________ mavzu: sinfdan tashqari o‘qish. bugun bolasiz, ertaga askar bo‘lasiz darsning maqsadi: ta`limiy:.o`quvchilarning „bugun bolasiz, ertaga askar bo‘lasiz “ bo`limi yuzasidan mavzularni o'rganish davomida o'zlashtirgan bilimlarini mustahkamlash. tarbiyaviy: ta’lim-tarbiya jarayonida beriladigan bilimlar yaxlit va ijtimoiy shart-sharoitlar, milliy va tarixiy ma’naviy omillar, umuminsoniy qadriyatlar mohiyatini tushuntirish. yuksak insoniy fazilatlar mohiyatini anglatish, ularga ongli munosabatda bo’lish, yaxshini yomondan ajrata olish bilimini shakllantirish. t.k.5. badiiy asarlarda xilma-xil shakl va ko‘rinishlarda namoyon bo‘ladigan qahramonlarning insoniylik va boshqa fazilatlariga qarab turib xolis mulohaza yurita olish; …
4 / 12
darslik va o`quv qurollarini nazoratdan o`tkazish, kun haqida, maktab ichki tartib intizom yuzasidan, sinfni toza tutish, darsliklarni tartibli va ozoda tutish yuzasidan suhbat o`tkazish. ii.o`tgan mavzuni mustahkamlash. o`quvchilar bilan o`tgan mavzu yuzasidan savol-javob o`tkazaman. mavzuni o`quvchilarga o`qitib, oqish malakalaini tahlil qilgan holda baholab boraman. iii.yangi mavzu bayoni: bugun bolasiz, ertaga askar bo‘lasiz(suhbat) muxbir: iskandar aka, ayting-chi, bolalarning tashqi ko‘rinishi, xatti-harakatiga qarab askar- larga xos fazilatlarni bilish mumkinmi? i. rahmonov: albatta mumkin. bolalarning qo‘r- qoq yoki botirligi, dangasa yoki mehnatkash- ligi, chaqqon yoki epchilligi shundoqqina ular- ning harakatidan bilinib turadi. darvoqe, xalqi- mizning „bola boshidan...“ degan iborasi ham bor. muxbir: askar bo‘lish uchun bolajonlarimiz oldindan qanday tayyorgarliklarni ko‘rib borishlari kerak? i. rahmonov: gapi og‘zidan tushib ketadigan, onasining etagiga yopishib, hiqillab yuradigan erkatoylardan chinakam askar va zobitlar chiqmaydi. harbiy xizmatda askarlar juda qisqa fursatda boshdan oyoq kiyinib, safga turishlari kerak. askarning ust-boshi doimo ozoda, kiyimi dazmollangan bo‘lib, poy- abzali yaraqlab turishi shart! …
5 / 12
rlarning tartibga bo‘ysunishlari, ko‘rinishlari haqida nimalar deyilgan? 4. „mardlar maktabi“ deganda nimani tushun- dingiz? v.o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlashdarsdagi faol ishtirokiga qarab, o’quvchilar rag’batlantiriladi va dars yakunida ballar umumlashtirilib yakuniy ballar e’lon qilinadi. vi. uyga vazifa: ifodali o`qish o’ibdo’: ____________________ sana:__________ mavzu: sport maktabi. bobonur darsning maqsadi: ta`limiy:.o`quvchilarning „sport maktabi“ mavzusini o'rganish davomida o'zlashtirgan bilimlarini mustahkamlash. tarbiyaviy: o`zbekiston farzandi ekanligidan faxrlanish tuyg‘usini uyg‘otish. insoniylik ruhidatarbiyalash.t.k.4. badiiy asarlarda aks etgan ma’naviy va madaniy hodisalar mohiyatini to‘g‘ri tushunish va talqin qila olish, ulardagi estetik jihatlarni ilg‘ash hamda tushuntirib bera olish; rivojlantiruvchi: tanqidiy fikrlash qobiliyatini oshirish.nima yaxshi-yu, nima yomonliginifarqlashga o`rgatish.f.k.2. o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi; kerakli jixozlar: darslik , konspekt, mavzu yuzasidan tarqatmalar. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 12 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "3-sinf o'qish 3-chorak konspekt 2021 yangi"

sana:__________ mavzu: vatanimga xizmat qilaman. balli buva darsning maqsadi: ta`limiy:.o`quvchilarning „vatanimga xizmat qilaman“ sheri yuzasidan mavzularni o'rganish davomida o'zlashtirgan bilimlarini mustahkamlash. tarbiyaviy: o`zbekiston farzandi ekanligidan faxrlanish tuyg‘usini uyg‘otish. insoniylik ruhidatarbiyalash.t.k.4. badiiy asarlarda aks etgan ma’naviy va madaniy hodisalar mohiyatini to‘g‘ri tushunish va talqin qila olish, ulardagi estetik jihatlarni ilg‘ash hamda tushuntirib bera olish; rivojlantiruvchi: tanqidiy fikrlash qobiliyatini oshirish.nima yaxshi-yu, nima yomonliginifarqlashga o`rgatish.f.k.2. o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi; kerakli jixozlar: darslik , konspekt, mavzu yuzasidan tarqatmalar.ko‘rgazmalar darsning borishi. t/r bo’l...

Этот файл содержит 12 стр. в формате DOC (6,0 МБ). Чтобы скачать "3-sinf o'qish 3-chorak konspekt 2021 yangi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 3-sinf o'qish 3-chorak konspekt… DOC 12 стр. Бесплатная загрузка Telegram