mulohazalar

PDF 10 pages 4.2 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 10
___________________viloyati _______________tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi tasarrufidagi ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi __________________________________________ning 3-sinflar uchun matematika fanidan sana:________________________________ mavzu: mulohazalar darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni mulohazalar bilan tanishtirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘irlay olish; rivojlantiruvchi: o’quvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni, yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish. o’quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarini hayot bilan bog’lash f.k.3: sodda real hodisalarni matematik tilda ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuna olish. darsning turi:yangi bilim beruvchi: darsning metodi: savol javob, tushuntirish darsning jihozi: mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar.kitob darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu …
2 / 10
ach, balx, buxoro va samarqandda tahsil koʻrgan. malikshoh va nizomulmulk (1019—92) daʼvati bilan 1074- yilda isfahonda rasadxona qurdirgan va unga rahbarlik qilgan. yulduzlar jadvali https://uz.wikipedia.org/wiki/nishopur https://uz.wikipedia.org/wiki/matematik https://uz.wikipedia.org/wiki/astronom https://uz.wikipedia.org/wiki/faylasuf https://uz.wikipedia.org/wiki/hakim https://uz.wikipedia.org/w/index.php?title=mutafakkir&action=edit&redlink=1 https://uz.wikipedia.org/wiki/shoir https://uz.wikipedia.org/wiki/balx https://uz.wikipedia.org/wiki/buxoro https://uz.wikipedia.org/wiki/samarqand https://uz.wikipedia.org/wiki/nizomulmulk https://uz.wikipedia.org/wiki/isfahon https://uz.wikipedia.org/wiki/rasadxona (zij), 1079-yilda yangi isloh qilingan taqvim (kalendar) tuzgan. bu taqvim yevropada undan 500 yil keyin joriy qilingan grigoriy kalendaridan ham aniqroq boʻlgan. umar xayyom ilmda ham, ijodda ham oʻzini shayx urrais abu ali ibn sinoning hassos va sadoqatli shogirdi hisoblagan. ibn sino asarlarini tushunmagan kishilar ularni izohlash va sharhlashni undan soʻraganlar. u ustozining bir qator asarlarini arabchadan forschaga tarjima qilib, sharhlab bergan, uning gʻoya va qarashlarini davom ettirgan hamda targʻib qilgan. xorazmlik ulugʻ alloma abu rayho n beruniy ota-onasidan juda yosh yetim qolgan va iroqiylar xonadonida tarbiyalangan. iroqiylarning oxirgi vakili xorazmshoh, abu abdulloh muhammad ibn ahmad ibn iroq hisoblanadi. xorazmshohning jiyani — amakisining oʻgʻli abu nasr mansur ibn iroq beruniyning ustozi edi. beruniy …
3 / 10
oladi. beruniy iroqiylar xonadoniga mansubligi uchun maʼmunning gʻazabidan qochib, ray shahriga (hozirgi tehron yaqinida) keladi. u rayda mashhur olim — matematik va astronom al- xoʻjandiy, tabib va faylasuf ar-roziylar bilan tanishadi. beruniy rayda oʻzining „al-faxriy sekstanti“ risolasini yozadi. 997-yil beruniy katga qaytdi. bu davrda xorazmda oʻzgarishlar boʻlib, maʼmun vafot etib, uning oʻrniga ali ibn maʼmun taxtga chiqqan edi. 997 yilda buxorolik mashhur tabib abu ali ibn sino ham urganjga keladi. https://uz.wikipedia.org/w/index.php?title=zij&action=edit&redlink=1 https://uz.wikipedia.org/wiki/kalendar https://uz.wikipedia.org/wiki/yevropa https://uz.wikipedia.org/wiki/abu_ali_ibn_sino https://uz.wikipedia.org/wiki/abu_ali_ibn_sino https://uz.wikipedia.org/wiki/astronomiya https://uz.wikipedia.org/wiki/matematika https://uz.wikipedia.org/wiki/geodeziya https://uz.wikipedia.org/wiki/geografiya https://uz.wikipedia.org/wiki/mineralogiya https://uz.wikipedia.org/wiki/990 https://uz.wikipedia.org/wiki/995 https://uz.wikipedia.org/wiki/tehron https://uz.wikipedia.org/wiki/997 https://uz.wikipedia.org/wiki/ibn_sino ii. o`tgan mavzuni mustahkamlash.o’quvchilarni bilim va ko’nikmalari tekshiriladi savollar orqali uyga berilgan vazifa so’ralib o’quvchilar baholanadi. 11. hisoblang. 6h 12min — 4h 43min=1h 29 min 6h 52min + 2h 47min=9 h 41 min 16min 45s + 23min 17s=40 min 2 s 22min 26s - 8min 29s=15 min 57 s 2h 18s + 1h 34s=3h 52 s 3h 11s - 1h 34s=1 h 59 min 37 …
4 / 10
alar rasmi beriladi ular bu shamlarga misollar yozishadi va yozilgan misollarni raqib jamolar bilan almashinashadi. misolga javobi topilgan sham tort ustiga qoyib boriladi qaysi jamoa tez bo’lsa g’olib bo’ladi tarqatma savollari bilan ishlash iii.yangi mavzu bayoni: 1. quyidagi tasdiqlarni oʻqing. bolalardan qaysi biri haq, qaysi biri nohaq? madina: baliq suvda erigan kisloroddan nafas oladi. akmal: nafaqat qushlar, balki boshqa hayvonlar ham patlar bilan qoplanishi mumkin. umida: yovvoyi mushuk va itlar bo'lmaydi, ular uy hayvonlari. sardor: mushuklar juda yaxshi eshitadi. toʻgʻri yoki notoʻgʻri ekanini aniq aytish mumkin boʻlgan darak gaplar mulohazalar deb ataladi. soʻroq va undov gaplar esa mulohaza boʻlmaydi. toʻgʻri mulohazalar rost mulohazalar deb ataladi. notoʻgʻri mulohazalar yolgʻon mulohazalar deb ataladi. ikki karra sakkiz — oʻn olti. bu rost mulohaza. fevralda 31-kun bor. bu yolgʻon mulohaza. 2. bu yerda qaysi mulohazalar rost va qaysi mulohazalar yolg'on ekanini aniqlang. 1- eng kichik natural son. rost 99 soni 3 ga karrali. rost …
5 / 10
rilgan boshpanada 18ta ovcharka, ulardan 3 marta kam dobermanlar, ovcharka va dobermanlar birgalikda qancha bo'lsa, shuncha buldog itlar borligini sanadi. madina jami nechta itni sanagan? ovcharka 18 ta dobermanlar 18 : 3=6 ta buldog 18 + 6=24 jami 18 + 6 + 24=48 ta 7. boshpanadagi har bir itga 3m 2 hudud ajratish talab etiladi. a) bo'yi 6m va eni 5m bo'lgan qafasga nechta itni joylashtirish mumkin? 6 • 5=30 30 : 3=10 ta b) agar boshpanada 14ta kichik boʻlmalarga bo'lingan va 6ta kichik bo'lmalarga bo'linmagan qafaslar mavjud boʻlsa, bunday boshpanada nechta itni saqlash mumkin? 8. agar mulohazalardan faqat bittasi rost bo'lsa, oʻyinchoq ayiqcha qutilardan qaysi biriga joylangan? o'yinchoq ayiqcha o'yinchoq ayiqcha yashiringan oʻyinchoq bu qutida emas. shu qutiga joylangan. ayiqcha. iv.yangi mavzuni mustahkamlash: bajarilishi yuzasidan ko`rsatma beriladi: doskada va mustaqil bajariladi. mavzu yuzasidan o’quvchilarga tarqatmalar berilib savol javoblar o’tkaziladi. dam olish daqiqasi aqlni charxlash v.o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash.: darsda …

Want to read more?

Download all 10 pages for free via Telegram.

Download full file

About "mulohazalar"

___________________viloyati _______________tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi tasarrufidagi ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi __________________________________________ning 3-sinflar uchun matematika fanidan sana:________________________________ mavzu: mulohazalar darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni mulohazalar bilan tanishtirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajas...

This file contains 10 pages in PDF format (4.2 MB). To download "mulohazalar", click the Telegram button on the left.

Tags: mulohazalar PDF 10 pages Free download Telegram