6-sinf.ravishlarning yasalishi. tub va yasama ravishlar

PPTX 9 pages 979.6 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 9
namangan viloyati xalq ta’limi boshqarmasi namangan shahar xalq ta’limi bo’limiga qarashli 51- umumiy o’rta ta’lim maktabi ona tili va adabiyot fani o’qituvchisi usmonova mehribonuning “ravishlarning yasalishi. tub va yasama ravishlar” (6-sinf) mavzusida tayyorlagan bir soatlik dars ishlanmasi mavzu: ravishlarning yasalishi. tub va yasama ravishlar. darsning maqsadi: a) ta`limiy maqsad: o`quvchilarga ravishlarning yasalishi yuzasidan bilim berish, nutqiy kompetensiya; b) tarbiyaviv maqsad: o`quvchilar qalbiga do`stlik, qahramonlik, mardlik tuyg`ularini singdirish va vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, umummilliy kompetensiya; d) rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarning fikrlash qobilyatini o`stirish, mavzu yuzasidan bilimlarini shakllantirish, lingivistik kompetensiya. darsning turi: umumlashtiruvchi, noan`anaviy darsning usuli: guruhlarda ishlash, aqliy hujum, suhbat, “cho`qqiga intilamiz” ta`limiy o`yini. darsning jihozi: texnik vositalar, tarqatmalar, slayd, rag`bat kartochkalari. fanlararo bog`lanish: adabiyot, vatan tuyg`usi, tarix, botanika. darsning borishi: i.tashkiliy qism: a) salomlashish; b) siyosiy daqiqa; ii. o`tilgan mavzuni so`rash: i guruh nihol qanday so`zlar ravish turkumiga mansub bo`ladi? ii guruh hilol ravishlar sifatlardan nimasi bilan farq qiladi? rasm asosida ravish …
2 / 9
hiriq. berilgan ravishlarni tub va yasama ravishlar nomi ostida ikki guruhga ajrating. hamisha, doim, ataylab, aslo, galma-gal, oldin-ketin, birin-sirin, ustma-ust, do`stona, sekin-sekin, oz-oz, yoppasiga, noilojlikdan. tub ravishlar yasama ravishlar hamisha ataylab doim galma-gal aslo oldin-ketin noilojlikdan birin-sirin yoppasiga ustma-ust do`stona sekin-sekin oz-oz 431-mashq. gaplardagi ravishlarni toping va ularning tuzilishiga ko`ra turlarini aniqlang. 1. bu voqea xuddi kechagina bo`lgandek, ammo darrov (sodda tub) uch yil o`tibdi. 2.vodiylarni yayov (sodda tub) kezganda, bir ajib his bor edi menda. 3.qabristondan ancha (sodda tub) uzoqlashgandan keyin yana otlariga minib yo`rtib ketishibdi. 4.keyin (sodda tub) sal hushumni yig`ib qarasam, oyoqlarim go`yo o`zidan o`zi (takroriy, yasama) yurib ketayapti. 5.choyni naridan beri (juft yasama) ichib otxonaga yugurdim. 6.ulardan biri akamning qayerdaligini so`ragan edi, men ertalab (sodda yasam) uloqqa ketganligini aytdim. 7.ertalab (sodda yasama) chiqib ketasan, yarim kechada (sodda tub) qaytasan. 432-mashq. quyida berilgan ravishlar ishtrokida gaplar tuzing. “cho`qqiga intilamiz” o`yini asosida bajariladi. mardlarcha noiloj qishin-yozin asta-asta majburan …
3 / 9
6-sinf.ravishlarning yasalishi. tub va yasama ravishlar - Page 3
4 / 9
6-sinf.ravishlarning yasalishi. tub va yasama ravishlar - Page 4
5 / 9
6-sinf.ravishlarning yasalishi. tub va yasama ravishlar - Page 5

Want to read more?

Download all 9 pages for free via Telegram.

Download full file

About "6-sinf.ravishlarning yasalishi. tub va yasama ravishlar"

namangan viloyati xalq ta’limi boshqarmasi namangan shahar xalq ta’limi bo’limiga qarashli 51- umumiy o’rta ta’lim maktabi ona tili va adabiyot fani o’qituvchisi usmonova mehribonuning “ravishlarning yasalishi. tub va yasama ravishlar” (6-sinf) mavzusida tayyorlagan bir soatlik dars ishlanmasi mavzu: ravishlarning yasalishi. tub va yasama ravishlar. darsning maqsadi: a) ta`limiy maqsad: o`quvchilarga ravishlarning yasalishi yuzasidan bilim berish, nutqiy kompetensiya; b) tarbiyaviv maqsad: o`quvchilar qalbiga do`stlik, qahramonlik, mardlik tuyg`ularini singdirish va vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, umummilliy kompetensiya; d) rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarning fikrlash qobilyatini o`stirish, mavzu yuzasidan bilimlarini shakllantirish, lingivistik kompetensiya. darsning turi: umumla...

This file contains 9 pages in PPTX format (979.6 KB). To download "6-sinf.ravishlarning yasalishi. tub va yasama ravishlar", click the Telegram button on the left.

Tags: 6-sinf.ravishlarning yasalishi.… PPTX 9 pages Free download Telegram