o`zbek tili 9-sinf ii-chorak

PDF 7 sahifa 726,0 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 7
ii-chorak sana:________ 9- «______» sinf 28-mavzu: ekologiya va biz.(kesimning ifodalanishi. ot-kesim, ularda -dir shaklining qo`llanishi). darsning maqsadi: ta`limiy maqsadi: o`quvchilarning mavzu haqidagi tushunchalarini shakllantirish, davlat ramzlari bilan tanishtirish,fikrini og`zaki tarzda aniq va tushunarli bayon qila olish komunikativ kompetensiyalarini shakllantirish. tarbiyaviy maqsadi: o`quvchilarni ona vatanga muhabbat, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash orqali milliy va umummadaniy kompetensiyalarni shakllantirish. rivojlantiruvchi maqsadi: o`quvchilarning ma`naviy ongini o`stirish, mantiqiy fikrlash ko`nikmalarini rivojlantirish. dars metodlari:hamkorlik metodi,bbb usuli,aqliy hujum. dars turi:yangi bilim beruvchi. darsning jihozlanish vositalari:”o`zbek tili” darsligi,tarqatma materiallar, rasmlar. darsning borishi: i.tashkiliy qism. salomlashish,darsni tashkil qilish,sinf o`quvchilarining darsga tayyorligini tekshirish va davomatni aniqlash. ii.o`tilganlarni mustahkamlash. uyga berilgan vazifani so`rash va tekshirish,`quvchilar bilan suhbat o`tkazish. iii.yangi mavzu. 1- topshiriq. rasmdan foydalanib, berilgan tayanch so`z va so`z birikmalari ishtirokida gaplar tuzing. tayanch so`z va birikmalar: ekologiya, tabiat va biz, ekologik muammolar, salomatlik asosi, atrof-muhit, toza saqlash, suvni ifloslantirmaslik, isrof, noyob, salomatlik. namuna: tozalik – salomatlik garovi. 2- topshiriq. matnni o`qing, mazmunini …
2 / 7
ar suv bo`lmasa butun borliq, shu jumladan insoniyat ham yo`q bo`lib ketishi mumkin. shuning uchun, aziz o`quvchilar, suvdek noyob xazinamizni asraylik. shunda ona tabiat bizga o`zining barcha boyliklarini in’om etib, el-yurt imiz boy-badavlat, farovon yashaydi. bilib oling! kesim gapning markaziy bo`lagi hisoblanib, ega haqida ma’lumot beradi. u nima qildi?, nima qilyapti?, nima qildi? so`roqlariga javob bo`ladi. masalan: men maktabga boraman. fe’ldan boshqa so`z turkumlari bilan ifodalangan kesim ot-kesim deyiladi. ot-kesimlar quyidagicha ifodalanadi: ot bilan: o`zbekistonning poytaxti – toshkent. sifat bilan: bizning yurtimiz juda go`zal. harakat nomi bilan: bizning maqsadimiz a’lo baholarga o`qish. olmosh bilan: bizning maktabimiz – shu. ibora bilan: tepa sochi tikka bo`ldi. 1- mashq. quyidagi so`zlardan foydalanib, gaplar tuzing va kesimni aniqlab, ifodalanishini tushuntiring. taklif, mutaxassis, dengiz, o`rmon, ma’lumot, musaffo, olim, ustoz, maslahat, loyiha. 2- mashq. gaplarni ko`chiring va ot-kesimlarni aniqlang. 1. yaxshi ro`zg`or – jannat, yomon ro`zg`or – do`zax. 2. usti yal-tiroq, ichi qaltiroq. (maqol) 3. birniki …
3 / 7
tabiatdan bahra oladi.ammo bu hali tabiatga muhabbat degani emas. tabiatga muhabbat uni tushunishdan, uning go`zalliklarini anglashdan, tabiat bilan munosabatga kirishishdan boshlanadi. madaniyatli kishi tabiat va jamiyat o`rtasidagi muvozanatni saqlaydi. jo`mraklardan ortiqcha suv oqishiga yo`l qo`ymaydi. suv havzalarini ifloslantirmaslik, axlatni duch kelgan joyga to`kmaslik, turar-joylarni ozoda saqlash, ko`chat va gullarni sindirmaslik hamda ularni ekish, hayvonlarga g`amxo`rlik qilish, qushlarni parvarishlash, xonadon va xiyobonlarni gulzorga aylantirish kabi harakatlarni amalga oshirish ekologik madaniyatning eng oddiy ko`rinishlari sanaladi. biz kelajak avlodlarga yaratgan ma’naviy va moddiy boyliklarimizni, bizgacha mavjud bo`lgan tabiatni, shu bilan birga ekologik mada-niyatimizni ham meros qoldiramiz. iv.mustahkamlash. matn yuzasidan topshiriqlar 1. matnga sarlavha toping. ona tilingizga tarjima qiling. 2. ma’naviy va moddiy boylikni qanday tushunasiz. 3. madaniyatli kishi jumlasiga ta’rif bering. 4. quyidagi jumlani davom ettiring: ekologiyani asrash uchun ... v.darsga yakun yasash: darsni umumlashtirish,darsda faol qatnashgan o`quvchilarni baholash va rag`batlantirish,olgan baholarini kundalik daftariga qo`yish. vi.uyga vazifa. sizni qiziqtirgan ekologiyaga oid mavzuda qo`shimcha …
4 / 7
ish. dars metodlari:hamkorlik metodi,bbb usuli,aqliy hujum. dars turi:mustahkomlovchi. darsning jihozlanish vositalari:”o`zbek tili” darsligi,tarqatma materiallar, rasmlar. darsning borishi:i.tashkiliy qism.salomlashish,darsni tashkil qilish,sinf o`quvchilarining darsga tayyorligini tekshirish va davomatni aniqlash. ii.o`tilganlarni mustahkamlash. uyga berilgan vazifani so`rash va tekshirish,`quvchilar bilan suhbat o`tkazish. iii.yangi mavzu. 4- mashq. savollarga yozma ravishda javob bering. 1. turli chiqindilarni daryo va kanallarga oqizilishi nimalarga olib keladi? 2. bugungi kunda suvni qanday tejash kerak? 3. nega suv – hayot manbai deyiladi? 4. ona tabiat inson hayotida qanday o`rin egallaydi? 5. el-yurtimiz farovon yashashi uchun tabiatga qanday munosabatda bo`lishimiz kerak? 4- topshiriq. matnni o`qing, uning mazmuni asosida berilgan savol va topshiriqlarni bajaring. tabiatda go`yoki yer maydonining muayyan joylari aynan qandaydir xo`jalik tarmog`ini joylashtirish uchun yaratilgan ko`rinadi. har bir joy xo`jalik va aholini muayyan miqdorda sig`dira oladi, shunga ko`ra, undan ortig`i tabiiy muvozanatni, ekologik vaziyatni buzadi. tabiat muvozanatining buzilishiga, asosan, dunyo iqtisodiyotida ishlab chiqarishning tez rivojlanib bor ishi, tabiiy boyliklarni keskin o`zlashtirish …
5 / 7
deymiz? 3. ishlab chiqarishning o`sishi nimalarga bog`liq? 4. ekologik vaziyatning o`zgarishiga nimalar ta’sir etmoqda? 5. tabiiy ofatlar nimalar oqibatida yuz bermoqda? 6. sizning mahallangizda qanday ekologik muammolar bor? v.darsga yakun yasash. darsni umumlashtirish,darsda faol qatnashgan o`quvchilarni baholash va rag`batlantirish,olgan baholarini kundalik daftariga qo`yish. vi.uyga vazifa. hozirgi kunda dolzarb hisoblangan ekologik muammolar haqida ma’lumot yozing. o`ibdo`: to`liq skaklda olish xohlaysimi ? +99899-535-47-47 sana:________ 9- «______» sinf 30-mavzu: ekologiya va biz. (ot-kesim, ularda -dir shaklining qo`llanishi). darsning maqsadi: ta`limiy maqsadi: o`quvchilarning mavzu haqidagi tushunchalarini shakllantirish, davlat ramzlari bilan tanishtirish,fikrini og`zaki tarzda aniq va tushunarli bayon qila olish komunikativ kompetensiyalarini shakllantirish. tarbiyaviy maqsadi: o`quvchilarni ona vatanga muhabbat, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash orqali milliy va umummadaniy kompetensiyalarni shakllantirish. rivojlantiruvchi maqsadi: o`quvchilarning ma`naviy ongini o`stirish, mantiqiy fikrlash ko`nikmalarini rivojlantirish. dars metodlari:hamkorlik metodi,bbb usuli,aqliy hujum. dars turi:mustahkomlovchi. darsning jihozlanish vositalari:”o`zbek tili” darsligi,tarqatma materiallar, rasmlar. darsning borishi: i.tashkiliy qism. salomlashish,darsni tashkil qilish,sinf o`quvchilarining darsga tayyorligini tekshirish va davomatni …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 7 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"o`zbek tili 9-sinf ii-chorak" haqida

ii-chorak sana:________ 9- «______» sinf 28-mavzu: ekologiya va biz.(kesimning ifodalanishi. ot-kesim, ularda -dir shaklining qo`llanishi). darsning maqsadi: ta`limiy maqsadi: o`quvchilarning mavzu haqidagi tushunchalarini shakllantirish, davlat ramzlari bilan tanishtirish,fikrini og`zaki tarzda aniq va tushunarli bayon qila olish komunikativ kompetensiyalarini shakllantirish. tarbiyaviy maqsadi: o`quvchilarni ona vatanga muhabbat, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash orqali milliy va umummadaniy kompetensiyalarni shakllantirish. rivojlantiruvchi maqsadi: o`quvchilarning ma`naviy ongini o`stirish, mantiqiy fikrlash ko`nikmalarini rivojlantirish. dars metodlari:hamkorlik metodi,bbb usuli,aqliy hujum. dars turi:yangi bilim beruvchi. darsning jihozlanish vositalari:”o`zbek tili” darsligi,tarqatm...

Bu fayl PDF formatida 7 sahifadan iborat (726,0 KB). "o`zbek tili 9-sinf ii-chorak"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: o`zbek tili 9-sinf ii-chorak PDF 7 sahifa Bepul yuklash Telegram