13-14 mavzu

PDF 8 sahifa 506,0 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 8
13-mavzu: hunarli mingni yengar. hikoyat. (“farzandnoma” kitobidan, obiddin mahmudov) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni hikoyat matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, hikoyatni ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga kasb-hunar o`rganishga qiziqtirish, ularni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish, ”aqliy hujum“ metodi,savol-javob,ta’limiy o`yinlar. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism: salomlashish. davomatni aniqlash. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkaziladi. ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa – ”yetti xazinaning biri“ hikoyasini o`quvchilar ifodali o`qib, mazmunini so`zlab beradilar. ”yosh aktyor“ o`yini. hikoya o`quvchilar tomonidan sahnalashtirib namoyish qilinadi. iii.yangi mavzu bayoni. ”kim hozirjavob?“ o`yini. o`quvchilar berilgan savollarga javob beradilar. 1.hunarli qanday qilib mingni yengadi? 2. nega yigit kishiga yetmish hunar ham oz deyishadi? o`quvchilar berilgan rasmni ta’riflab, unga mos sarlavha topadilar. bugungi mavzu e’lon qilinadi:”hunarli mingni yengar “ …
2 / 8
chilarga rollarga bo`lib o`qitiladi. mashq daftar bilan ishlash. 1-topshiriq. savollarga javob yozing. o`quvchilar berilgan savollarga javob yozadilar. 2-topshiriq. tushirib qoldirilgan so‘zlarni o‘z o‘rniga qo‘ying. 1. qadim zamonlarda qudratli bir davlatning bahodir va navqiron podshohi bo‘lgan ekan. 2. u yo`l yuribdi, yo`l yursa ham mo`l yurib, tog‘-u tosh, qir-u adir, cho‘l-u biyobonlardan oshib, o‘zga bir mamlakatga kelib qolibdi. 3. karvonimizga qaroqchilar hujum qilib, hammani o‘ldirishdi. 4. chunki odamzodning boshiga qachon musibat, og`ir kunlar tushsa, u kasb- hunar, umr, hayot haqida o‘ylay boshlaydi-da. 5. shunda chol unga shu yerda temirchilikni o‘rganib, kun ko‘rishini taklif qilibdi. 6. u kasbini puxta o‘rganib, mohir temirchi bo‘lib yetishibdi. 7. vaqtlar o‘tib, bu yurt juda qudratli saltanatga aylanib,fuqarolari farovon hayot kechira boshlabdi. 3-topshiriq. hunar va mehnatsevarlik haqida maqollar yozing. 1.mehnat – mehnatning tagi rohat. 2.mehnat qilib topganing, qandu asal totganing. 3.hunarli er xor bo`lmas, do`st-dushmanga zor bo`lmas. v.darsni yakunlash va o`quvchilarni baholash. savol-javob o`tkaziladi. – hikoyatdan qanday …
3 / 8
ni aniqlash. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkaziladi. ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa – ”hunarli mingni yengar“ hikoyatini o`quvchilar ifodali o`qib, qayta hikoyalab beradilar. ”klaster“ metodi. podshoh qanday edi? iii.yangi mavzu bayoni. prezidentimiz shavkat mirziyoyevning kitob haqida aytganlari o`quvchilarga o`qitiladi va mazmuni izohlanadi. podshoh bahodir navqiron yoshmohir adolatli bugungi mavzu e’lon qilinadi:”kitob va boylik“ hikoyati ifodali o`qib beriladi va mazmuni tushuntiriladi. lug`at ishi: dovruq – shon-shuhrat, mashhurlik faqir – kambag`al hikoyat o`quvchilarga zanjir usulida o`qitiladi. iv.yangi mavzuni mustahkamlash. ”kim hozirjavob?“ o`yini. o`quvchilar berilgan savollarga javob beradilar. 1.hikoyat nima haqida ekan? 2.boy odam hasan dashtiyning faqirligini bilib qolib, unga nima dedi? 3.oradan bir qancha vaqt o‘tib qanday voqea sodir bo‘ldi? 4.hasan dashtiyning kitoblari qanday saqlanib qoldi? kitobsiz taraqqiyotga, yuksak ma’naviyatga erishib bo‘lmaydi. kitob o‘qimagan odamning ham, millatning ham kelajagi yo‘q. shavkat mirziyoyev hidoyat olimova o‘zini shaharning katta boyi hisoblaydigan bir ishbilarmon hasan dashtiyning dovrug‘ini eshitib, uning …
4 / 8
chilar mashq daftarida berilgan savollarga javob yozadilar. 4-topshiriq. “kitob – mening do‘stimsan” mavzusida kichik hikoya yozing. uy vazifasi qilib beriladi. v.darsni yakunlash va o`quvchilarni baholash. savol-javob o`tkaziladi. – siz ham kitob o`qishga qiziqasizmi? darsda faol qatnashgan o`quvchilar baholab, rag`batlantiriladi. vi.uyga vazifa berish. hikoyani ifodali o`qib, erkin so‘zlab berishga tayyorlaning. hikoya asosida “kitob – mening do‘stimsan” mavzusida matn yozing.
5 / 8
13-14 mavzu - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 8 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"13-14 mavzu" haqida

13-mavzu: hunarli mingni yengar. hikoyat. (“farzandnoma” kitobidan, obiddin mahmudov) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni hikoyat matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, hikoyatni ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga kasb-hunar o`rganishga qiziqtirish, ularni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish, ”aqliy hujum“ metodi,savol-javob,ta’limiy o`yinlar. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism: salomlashish. davomatni aniqlash. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`...

Bu fayl PDF formatida 8 sahifadan iborat (506,0 KB). "13-14 mavzu"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 13-14 mavzu PDF 8 sahifa Bepul yuklash Telegram