8-sinf adabiyot fanidan o'qituvchi kitobi

PDF 107 pages 2.5 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 107
i chorak­(18 soat) sana:_____________________________________(1 soat) mavzu:kir ish. istiqlol darsi. darsning maqsadi: ta`limiy:8­sinf adabiyot darsining maqsad va vazifalari haqida suhbat; tarbiyaviy:o`quvchilar qalbida ozodlikka muhabbat tuyg`usini tarbiyalash; rivojlantiruvchi:og`zaki va yozma nutqni o`tirish; dars tipi:yangi bilim beruvchi dars usuli: induktiv dars metodi :savol­javob dars jihozi:mavjud ko`rgazmalar darsning borishi tashkiliy qism asosiy qism insoniyat bosib o`tgan tarixiy yo`l shu qadar chigal ,murakkab hodisalarga boyki,uni dabdurustdan baholashning hech iloji yo`q. shu tufayli ham o`tmish hayot to`g`risida har bir ilm sohasi o`z imkomiyatlaridan kelib chiqib xulosalar yasaydi. bu rang –baranglik san`at sohalariga ham birdek tegishlidir. deylik,ushbu mavzuni o`rganayotganimizda sinf derazalaridan sizni o`ziga chorlayotgan kuz faslining tarovatini musavvir mo`yqalami orqali turfa bo`yoqlarga tasvirlasa, bastakor ushbu fasl nafasini ohang yordamida ko`nglingizga olib kiradi. xuddi shu kabi agar tarix ilmivoqea­hodisalarning qachon,qayerda, nima sababdan yuz bergani,bu qanday natijalarga olib kelganini chuqur o`rgansa` adabiyot uchun ushbu hodisalarga ishtirok etgan kishilarning qalbidan o`tgan kechinmalar muhimroq hisoblanadi.rus adibi maksim gorkiy ixasr oxiri va …
2 / 107
shbibining iffati,jasuligi,go`zal odobi ideal jihatlar hisoblangan.shu nuqtai nazardan qaraganda , bugungi kun yigit qizlari ham o`z qahramonlarini kashf eishlari , ularga o`xshab yashashga intilishlari, ulardan o`rnak olishlari qanchalar muhimligini his etamiz. ijodkor zamonaning o`tkinchi epkinlariga berilmay, hayotda yuz berayotgan voqealarning tub zamiriga nazar tashlashi , mana shu chuqurlikda yotgan asl sabab mohiyatni ko`rish va uni mukammal obrazlar hamda vositalar orqali badiiy hodisaga aylantira bila olishi lozim. zero, adabiyotshunoslik fanida “adabiy muammolar”degan tushuncha mavjud. bu shunday muammolarki, zamonlar o`tishi , bir­ikki davr kishilarining sa`y­harakatlari bilan ular yechilib yo`q bo`lib ketmaydi.to odamzod bor ekan, bu muammolar unga doimiy va ajralmas hamroh bo`lib qolaveradi.odamzodni qiziqtiraveradi,o`ylantiraveradi,qiynayveradi. muhabbat va nafrat , adolat va adolatsizlik, iymonlilik va nafsga qullik, haqiqat va yolg`on , mardlik va qo`rqoqlik , sadoqat va sotqinlik, vatanparvarlik va yurtfurushlik singari tuyg`ularni o`z ichiga qamragan adabiy muammolarni yoritgan asarlargina umrboqiylik kasb etadi. mustahkamlash 1.mustaqillik bizga nima berdi? 2.mustaqillik yillarida yurtimizda ro`y bergan o`zgarishlar …
3 / 107
1.tashkiliy qism 2.asosiy qism xalq dostonlari har bir millatning ma`naviy qiyofasi , uning tarixi , qadriyatlarini aks ettiruvchi bamisoli oynadir.ularda har bir xalqning urf­odatlari , milliy o`ziga xosligi yaqqol ko`rinib turadi.dostonchilik xalq og`zaki ijodida qadimiy epik an`ana hisoblanadi.dostonlar asosan do`mbira jo`rligida aytiladi va ijrochidan ham badihada ham ijroda juda katta ijodiy mahorat talab qiladi.dostonning yana bir xususiyati og`izdan og`izga o`tib avloddan avlodgacha yetib kelganidir.bu o`z navbatida ustoz shogirdlik an`analarining vujudga kelishiga , oqibatda yirik dostonchilik maktablarining paydo bo`lishiga sabab bo`ldi.folklorshunos olim to`ra mirzayevning ma`lumotlariga ko`ra ,xv­xvi asrlarda yirik dostonchilik maktablari paydo bo`lgan,xix­xx asrlar esa dostonchilik taraqqiyotida juda rivojlangan davr bo`lgan. xx asr boshlariga kelib baxshilarimiz ijodiy bisotida 150 dan ortiq xalq dostonlari bo`lgan.bu dostonlarni tilla kampir, sulton kampir, jolmon baxshi, bo`ron shoir, suyar shoir kabi mashhur baxshilar kuylaganlar. keyinchalik ularning an`analari ergash jumanbulbul o`g`li,fozil yo`ldosh o`g`li,po`lkan ,islom shoir, saidmurod panoh o`g`li, berdi baxshi, umir baxshi shoir, bola baxshi ijodida davom …
4 / 107
li, nurmon abduvoy o`g`li,egamberdi ollamuroddan yozib olingan variantlari mavjud .8­sinf darsligida esa ergash jumanbulbul o`g`lidan yozib olingan varianti keltirilgan. “kuntug`mish”dostoni badiiy jihatdan nihoyatda yetuk asar.u yaxlit kompozitsiyaga ega, asarda kishini asosiy voqealardan chalg`itadigan o`rinlarni uchramaydi, aksincha, har bir voqea , har bir epizod dostonni to`ldiradi. darslikda berilgan “kuntug`mish” dostonidan parcha o`qish mustahkamlash 1.xalq og`zaki ijodiga qanday asarlar kiradi? 2. adabiyot tarixida xalq og`zaki ijodining o`rni qanday? 3. “kuntug`mish” dostoni nima sababdan barcha baxshilar repertuarida uchraydi. 4.“kuntug`mish” dostonini qaysi baxshilar kuylagan? uyga vazifa : 14­21­betlar sana:________________________(2­soat) mavzu: “kuntug`mish” dostoni darsning maqsadi: a)ta`limiy: “kuntug`mish ”dostonini o`qib –o`zlashtirish; b)tarbiyaviy:o`quvchilar qalbida asriy an`analarga hurmat tuyg`usini tarbiyalash; d)rivojlantiruvchi:og`zaki va yozma nutqni o`stirish; dars tipi :yangi bilim beruvchi dars turi: odatdagi dars usuli:induktiv dars metodi:savol­javob dars jihozi :mavjud ko`rgazma darsning borishi 1.tashkiliy qism 2.asosiy qism takrorlash 1. 8­sinf adabiyot darsining maqsad va vazifalari haqida gapiring 2.xalq og`zaki ijodi deb nimaga aytiladi? 3. xalq og`zaki ijodiga qanday …
5 / 107
ing kanizi sandiq –xolbeka ko`rgan tusidan keyin o`z rasmini chizdirib, sandiqqa solib,daryoga oqizib yuboradi. sandiq kuntug`mish ov qilib yurgan daryo qirg`og`iga oqib boradi. kuntug`mish qirq yigitni olib , xachirlarga mol –dunyo ortib zangar yurtiga keladi.bir bazzoz qiyofasiga kirib, ko`shk yonida mato sotib o`tirganida xolbeka o`z kanizlariga bu yigitni saroyga olib kirishlarini buyurdi. kuntugmish saroyga kirgach, shartga binoan nard o`ynatadi va xolbeka yengiladi. ikkalasi bazm­u suhbat bilan ovora bo`lib,xolbeka ko`shkiga chiqmay qo`yganini ko`rgan zangar podshosi buvraxon undan xabar olgani o`z jallodlari­yu mirg`azablarini jo`natadi. kuntug`mish va xolbeka qochib yashirinishadi.biroq ayg`oqchilar ular yashiringan joyni aytib berishgach , har ikkalasini ham ushlab,buvraxon huzuriga bandi qilib olib borishadi. buvraxon o`z saroy a`yonlariga bu ikkisi qanday jazoga loyiqligi borasida maslahat soladi. uyga vazifa: 20­28­betlar sana:____________________________(3­soat) mavzu: “kuntug`mish”dostoni darsning maqsadi: a)ta`limiy: “kuntug`mish”dostonini o`qib –o`zlashtirish; b)tarbiyaviy:o`quvchilar qalbida ezgulik qaror topishini ta`minlash; d)rivojlantiruvchi:og`zaki va yozma nutqni o`stirish; dars tipi :yangi bilim beruvchi dars turi:odatdagi dars usuli:induktiv dars metodi:savol­javob dars …

Want to read more?

Download all 107 pages for free via Telegram.

Download full file

About "8-sinf adabiyot fanidan o'qituvchi kitobi"

i chorak­(18 soat) sana:_____________________________________(1 soat) mavzu:kir ish. istiqlol darsi. darsning maqsadi: ta`limiy:8­sinf adabiyot darsining maqsad va vazifalari haqida suhbat; tarbiyaviy:o`quvchilar qalbida ozodlikka muhabbat tuyg`usini tarbiyalash; rivojlantiruvchi:og`zaki va yozma nutqni o`tirish; dars tipi:yangi bilim beruvchi dars usuli: induktiv dars metodi :savol­javob dars jihozi:mavjud ko`rgazmalar darsning borishi tashkiliy qism asosiy qism insoniyat bosib o`tgan tarixiy yo`l shu qadar chigal ,murakkab hodisalarga boyki,uni dabdurustdan baholashning hech iloji yo`q. shu tufayli ham o`tmish hayot to`g`risida har bir ilm sohasi o`z imkomiyatlaridan kelib chiqib xulosalar yasaydi. bu rang –baranglik san`at sohalariga ham birdek tegishlidir. deylik,ushbu mavzuni o`rganay...

This file contains 107 pages in PDF format (2.5 MB). To download "8-sinf adabiyot fanidan o'qituvchi kitobi", click the Telegram button on the left.

Tags: 8-sinf adabiyot fanidan o'qituv… PDF 107 pages Free download Telegram